ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστα παχύφυτα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Αγνωστα παχύφυτα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2016 :  14:44:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Γειά στην παρέa!
Ναι Ευρυδίκη rhipsalis

Ειρήνη από χώμα τι βάζουμε στη rhipsalis; Φυτόχωμα με περλίτη ή Φ2 ή κάτι άλλο;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  21:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χμ! δεν ξέρω , εγώ σε αυτά βάζω ότι σε φυτά εσωτερικού με επιπλέον προσθήκη περλίτη,
δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί όμως...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2016 :  22:51:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω οτι είναι Sedum αλλά ποιο;;;;;;

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 May 2016 :  09:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφο Ευρυδίκη!
Sedum indicum var. yunnanense

(Sinocrassula yunnanensis)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 May 2016 :  15:48:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ Φωτεινή!!!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2016 :  22:48:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ένα ονοματάκι παρακαλώ ή προτάσεις για περαιτέρω έρευνα και ταξινόμηση

1. Άγνωστο

2. Άγνωστο
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2016 :  19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
που τα πετυχες αυτα τα....περιεργα???....

το δευτερο μοιαζει με cotyledon....αλλα??? το πρωτο μοιαζει με ....crassulogasterohaworthia....αλλα ΚΑΙ αυτη....υβριδιο..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2016 :  21:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το πρώτο πρέπει να είναι Kalanchoe luciae ssp. luciae
το δεύτερο Cotyledon orbiculata var oblonga

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2016 :  22:29:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ παιδιά. Δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου εκεί....
Θα πάω να δω τα ενήλικα φυτά από τα οποία .... βούτηξα τα μοσχεύματα και θα σας πω ποια Kalanchoe και ποιο Cotyledon είναι
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jun 2016 :  17:15:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Το δεύτερο είναι Cotyledon orbiculata σκέτο.

Το "Cotyledon orbiculata var oblonga" έχει στενόμακρο φύλλο όπως δηλώνει και το όνομα, καθώς "oblonga" πρέπει να σημαίνει "επιμηκυσμένος".

Το άνθος τους είναι ίδιο.

http://www.marriedtoplants.com/succulents/cotyledon-orbiculata-flower/

(Κλίκ στις φώτος για μεγέθυνση)
http://cactiguide.com/forum/viewtopic.php?p=178903

Εγώ κλαδεύω συνεχώς τα χαμηλά του φύλλα, οπότε αυτό δίνει ύψος και αποκτάει ένα ωραίο σχήμα μίνι δέντρου.
Στην φωτογραφία δείχνει λίγο ζαβό, γιατί είναι κακή η γωνία λήψης.
Στην παγματικότητα είχε ωραία συμμετρία και σχήμα, πράγμα που δεν αποδίδει η φώτο.
Επίσης και το ύψος του δεν αποδίδεται σωστά, αν παρατηρήσετε τη γωνία λήψης.

Στα δυο-τρία χρόνια άνθισε και μετά χάλασε ο βασικός κορμός, αλλά κράτησα αρκετά μοσχεύματα.

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 May 2017 :  01:03:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ψάχνω τα ονόματά τους....

Λέω να φτιάξω αλλού νέο album
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2017 :  09:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα και καλό μήνα
πιστή και καλή μας Ευρυδίκη,

το πρώτο είναι peperomia
είναι εντυπωσιακές και θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η συλλογή τους
κατά καιρούς έπεσαν αρκετές στα χέρια μου αλλά τις χάλασα
μάλλον από πολύ πότισμα...
θα δεις αρκετές εδώ
http://succulent-plant.com/families/piperaceae.html και εδώ πληροφορίες για την καλλιέργειά τους που ολοφάνερα εγώ δεν διάβασα ή ακολούθησα...
http://worldofsucculents.com/grow-care-peperomia/
δεν ξέρω όμως ποιό υποείδος είναι η δικιά σου..
μοιάζει με την dolabiformis αλλά δεν είναι...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2017 :  09:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ίσως να είναι η Peperomia wolfgang-krahnii
ρίξε μια ματιά σε ωραίες φωτογραφίες της οικογένειας αυτής εδώ
https://public.fotki.com/Grootscholten/plant-collections/peperomia/?view=roll#14

το δεύτερο είναι σέδο νομίζω, όπου πέσει το φύλλο του ριζώνει
το έχω κι εγώ και αν θυμάμαι καλά κάνει ένα μικρό κίτρινο ανθάκι αλλά απόλαυση είναι τα φύλλα του που κοκκινίζουν στον ήλιο

το τρίτο μια αλόη βέβαια αλλά δεν θυμάμαι τώρα ποιά και το τελευταίο senecio και συγκεκριμένα Senecio articulatus

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2017 :  19:46:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη.
Οι δυο μας θα τα λέμε εδώ; (ΚΡΙΜΑ.....ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ )
Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η peperomia (τρελλό σόϊ) βρήκα οτι ταιριάζει περισσότερο με glaucescens - oszronione liscie,

το sedum βρήκα οτι ταιριάζει με desert black

και η αλόη νομίζω είναι longistyla.

Καλό μήνα Ειρήνη!

Edited by - Ευρυδίκη on 02 May 2017 19:49:02
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2017 :  08:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλό μήνα Ευρυδίκη
χαίρομαι που τα βρήκες τελικά όλα τους...

Ναι είναι κρίμα και δυο κούκοι άντε τρεις, τέσσερις με το Χρήστο και το Βαγγέλη από τη Θεσσαλονίκη, την άνοιξη δεν την φέρνουν...

Σαν τα νυχτερινά μαγαζιά που για κάποιο διάστημα είναι πολύ της μόδας ένα και μετά δεν πατά κανείς πια σε αυτό σαν να μην υπήρξε ποτέ...
Όλοι αράζουνε σε ένα καινούριο μαγαζί τα τελευταία χρόνια.
FB λέγεται, πέρασα κι εγώ από κει για κάποιο διάστημα.

Στην ομάδα της ΕΕΚΑΠ στο FB παρότρυνα κι εγώ με ενθουσιασμό τα μέλη του φόρουμ να συμμετάσχουν...
Η ταχύτητα της επικοινωνίας εκεί, δηλαδή η δυνατότητα να σχολιάζεις άμεσα, απαντώντας επι τόπου σχεδόν πριν να ολοκληρώσει ο άλλος να γράφει,η ευκολία του να σβήνεις και να διορθώνεις απαντήσεις και κυρίως η ταχύτητα με την οποία ερμηνεύεται αυτό που γράφεις, άσχετα αν είσαι άγνωστος ή γνωστός για χρόνια και όχι μόνο διαδικτυακά, αποδείχτηκαν καταστροφικά για την επικοινωνία μου τόσο που οδήγησαν στην διακοπή της.

Δεν πειράζει...για όσο κράτησε όλο αυτό στο φόρουμ ( και στο FB που μου φαινόταν τότε φυσική συνέχεια) μου έδωσε μεγάλη χαρά , θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ σε αυτό και όχι στο πόσο προδομένη ένοιωσα τελικά.

Παρεπιπτόντως άσχετο με τα προηγούμενα...τις φωτογραφίες πως τις ανέβασες?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2017 :  11:56:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Έτσι για να δείτε ότι είμαι καθημερινά παρών.....
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2017 :  14:41:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Παρεπιπτόντως άσχετο με τα προηγούμενα...τις φωτογραφίες πως τις ανέβασες?

Έκανα λογαριασμό στο imgur και ανέβασα εκεί τις φωτογραφίες και από εκεί
τις έφερα εδώ.

Γεια σου Χρήστο, καλό μήνα!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2017 :  23:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το φορουμ δεν ατονησε λογω F/B μονο....ατονησε λογω ελειψης διαχειρισης ..η Φωτεινη προφανως δεν μπορει να κανει τιποτα απο εκει που ειναι οποτε.....το να γραφεις καπου που τιποτα δεν μπορει να διορθωθει η να μπει στην θεση του ..η φωτο να χαθουν ξαφνικα κλπ κλπ...ειναι καπως.....

παντα εκτος θεματος....

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2017 :  12:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ναι Κώστα, συμφωνώ μαζί σου. Δεν ήταν μόνο το ΦΒ αν και έπαιξε σημαντικό ρόλο,
ήταν και όλα όσα αναφέρεις.
Όπως και νά χει είναι κρίμα για το φόρουμ αυτός ο μαρασμός, αυτό το άδοξο τέλος αν θες.
Δεν ξέρω αν μπορεί κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο.
Ξέρω μόνο πως οι ζωές μας όλων μας έχουν αλλάξει δραματικά.
Συμπαρασύρθηκε σε αυτό και το φόρουμ και μαζί με τα δυσεπίλυτα τεχνικά προβλήματα οδηγηθήκαμε εδώ...

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000