ΚΑΚΤΟΣ - Forum - The Illustrated Encyclopedia of Succulents
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Βιβλία - Περιοδικά
 The Illustrated Encyclopedia of Succulents
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2010 :  12:01:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερίζω την κακτοπαρέα.
Πιθανότατα την έχετε ήδη αυτή την εγκυκλοπαίδεια αλλά ας την παραθέσω για κάποιον νεώτερο.

http://www.free-ebook-download.net/other-book/28013-illustrated-encyclopedia-succulents-cacti.html

Edited by - giorgos on 19 May 2010 12:03:08

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2010 :  19:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητέ Γιώργο, όχι δεν την έχω αλλά την έχω βάλει στο μάτι για να τη φέρω απέξω μαζί με την Cacti the illustrated dictionary Rod Preston-Mafham
πολύ χάρηκα που έχεις link για free download όμως εκτός του ότι ο υπολογιστής μου είναι ψιλομπαχατέλα, είμαι και άσχετη δεν μπορώ να κατεβάσω κάτι, μήπως δεν μου δουλεύει το link?
Μπορώ να την κατεβάσω απευθείας σε dvd?
Αν βρεις το μύνημά μου κατατόπισέ με με ενδιαφέρει πολύ.
Ευχαριστώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  12:39:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή
mavrirenes μην ανησυχείς και θα τη βρούμε την άκρη!

Πήγαινε σ' αυτό το link
http://uploading.com/files/3e65c5eb/203%2BThe%2BIllustrated%2BEncyclopedia%2Bof%2BSucc%20ulents.rar
και κλίκαρε το Free Download.
Περίμενε 60 δευτερόλεπτα (θα δεις αντίστροφη μέτρηση πάνω δεξιά στη σελίδα) και μετά κλίκαρε και πάλι το Free Download που θα εμφανιστεί. Θα ανοίξει ένα παράθυρο στο οποίο επιλέγεις αποθήκευση.

Το αρχείο που θα κατεβάσεις είναι συμπιεσμένο σε rar και θα χρειαστούμε το winrar για να το βγάλουμε από κει. Αν δεν γνωρίζεις τι εστί συμπιεσμένο αρχείο don't worry! Ένα βήμα τη φορά!

Η εγκυκλοπαίδεια είναι σε μορφή pdf και χρειάζεσαι το adobe acrobat reader για να την διαβάσεις. Σε περίπτωση που δεν το έχεις, πες μου ποια έκδοση windows χρησιμοποιείς και θα σου δώσω link για να το κατεβάσεις.

Δυστυχώς το Cacti the illustrated dictionary Rod Preston-Mafham δεν το βρήκα. Αν έχεις υπόψη σου κάποιο άλλο βιβλίο πες μου μήπως και είμαστε τυχεροί και το βρούμε free σε ηλεκτρονική μορφή.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  14:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για να μην κουράζεστε αδικα....και για να μην << πέσετε>> σε λαθη....
μην ασχολειστε με βιβλια και εγκυκλοπαιδιες ....
είστε ήδη μελη της πιο ζωντανης εγκυκλοπαιδιας που υπαρχει αυτην τη στιγμη στην Ελλαδα....

μεσα σε αυτο εδω το φορουμ με λιγο ψαξιμο θα βρείτε πληροφορίες που δεν υπάρχουν σε κανενα βιβλιο..η και αν υπαρχουν δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (συνθήκες κλπ) της πατρίδας μας..
ακόμα και οτι δεν εχει γραφτεί ακομα εδω με μια ερώτηση μπορεί το προβλημα-απορία να λυθεί- απαντηθεί... νομιζω οτι ειναι περιτο να σας πω οτι στο φορουμ συμμετέχουν άτομα με τεράστια εμπειρία και γνωση γυρω απο το θέμα....ασε που κανένα βιβλίο δεν εχει τόσες εικόνες και ποικιλία απο φυτα..ασε που κανενα βιβλιο αν κατι δεν καταλαβεις δεν μπορεις να το ξαναρωτησεις!!!!κλπ..κλπ...κλπ..

οπως - σωστα - καταλάβατε ευλογησα τα γένια του φορουμ αλλα πιστευω οχι αδικα.....

Edited by - Kostas on 03 Dec 2010 14:09:43
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  20:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
'Εχει δίκιο ο Kostas μεν, εγώ το κατεβάζω

αυτή τη στιγμή δε giorgos
[Εχω την περιέργεια έστω να το ξεφυλλίσω.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πόσο μπλοκάρισμα θα φάει ο υπολογιστής όταν αποσυμπιεστεί το αρχείο.

Υποθέτω ότι αν το περάσω σε ένα DVD όλα θα είναι οκ.

Επειδή το forum μου έχει γίνει εθισμός από τότε που εγγράφηκα (θα μου περάσει φαντάζομαι)και όλο ψάχνω όλο διαβάζω όλο γράφω...φοβάμαι ότι θα κουράσω τα υπόλοιπα μέλη με τις απορίες και την ασχετοσύνη μου.

Για ένα είμαι σίγουρη ότι επιτέλους κάποιος θα υπάρξει να μου απαντήσει σχετικά με το πότισμα των κωνόφυτων.
Ενα μου έχει απομείνει το καημένο και ένας λίθωπας.
Και δεν ξέρω ούτε τι είναι ούτε πως να τους περιποιηθώ.
Τα έχω καημό αυτά τα φυτά αλλά επειδή μου χαλάνε σκέφτομαι να δοκιμάσω να σπείρω την άνοιξη? για πιο οικονομικό τρόπο απόκτησής τους.
Τέλος πάντων, όταν κατεβάσω και ανοίξω την εγκυκλοπέδεια θα σου πω giorgos τις εντυπώσεις μου.
και πάλι ευχαριστώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  20:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
giorgos την κατέβασα και την άνοιξα και όλα καλά.
έχει πολύ ωραίες φωτογραφίες και πολλές γενικές και κατατοπιστικές πληροφορίες.
Θα τη δω με την ησυχία μου..

Υπάρχει ένα βιβλίο που μεταχειρισμένο το βρίσκω 200 Ε στο εξωτερικό.
χωρίς τα έξοδα αποστολής.
Πιστεύω ότι έχει προφίλ των παχυφύτων ένα ένα.
Είναι το Succulents II the new illustrated dictionary από τους Maurizio Sajeva, Mariangela Costanzo
Μήπως μπορείς να κάνεις τα μαγικά σου?

Και το άλλο που ανέφερα στην προηγούμενη απάντηση μου για τους κάκτους.

Καληνυχτίζω και ευχαριστώ θερμά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

georgenazos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  20:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Γενικως, οτι και να ψαξετε υπαρχει. Μια απλη αναζητηση στο google αρκει. Μπορει βεβαια το τυπωμενο να εχει αλλη ομορφια (και ευκολια) αλλα και το τζαμπα εχει τη γλυκα του, ιδιαιτερα με τις τιμες που εχουν τα συγκεκριμενα βιβλια. Πατηστε στο google ASTROPHYTUM HANDBOOK TONY SATO και τα λεμε σε κανενα μηνα που θα εχετε συνελθει
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  20:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Succulents II the new illustrated dictionary από τους Maurizio Sajeva, Mariangela Costanzo
εχει φωτο απο αρκετα παχυφυτα....τοπο καταγωγης κλπ....

καλλιεργητικη φροντιδα δεν εχει....

για κονοφυτα και για λιθοπες εχουν γραφτει αρκετα εδω μεσα....

( δεν μπορω να βαλω συνδεσμους).....αν μπορει καποιος ας βαλει για να τα βρεις
Κορυφή σελίδας

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  22:10:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή

Νομίζω αυτό λες το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις από δω

http://www.fileserve.com/file/zX5U3mR/Succulents%20II%20-%20The%20New%20Illustrated%20Dictionary%20%282001%29.rar

Τα γνωστά... πατάς κάπου προς το τέλος Βραδύτερο κατέβασμα, γράφεις τους χαρακτήρες που βλέπεις εκεί (αν δεν τους διακρίνεις καλά κάνεις μια ανανέωση με το βελάκι που έχει δίπλα), πατάς πάλι Βραδύτερο κατέβασμα και κάνει μια μικρή αντίστροφη μέτρηση. Με τις υγείες σας...

ΥΓ. Μη με λες giorgos βρε συ γιατί νιώθω σαν Ελληνοαμερικάνος 3ης γενιάς! Το προτιμώ Ελληνιστί!
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2010 :  00:27:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
quote:
για να μην κουράζεστε αδικα....και για να μην << πέσετε>> σε λαθη....
μην ασχολειστε με βιβλια και εγκυκλοπαιδιες ....
είστε ήδη μελη της πιο ζωντανης εγκυκλοπαιδιας που υπαρχει αυτην τη στιγμη στην Ελλαδα....

Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα..Καλα ειναι μεν τα βιβλια για ξεφυλλισμα αλλα το forum προσφερει πολυ περισσοτερα.Κουβεντουλα,προσωπικες εμπειριες κτλ κτλ..Για τους νεοτερους που δεν το εχουν ακομη δει,υπαρχουν μελη (πχ Κωστας) που εχουν φτασει ακομη και σε αλλη ηπειρο για να δουν τα αγαπημενα μας φυτα στο φυσικο τους περιβαλλον..Αυτο τα λεει ολα πιστευω...Εμενα με βοηθησε αποκλειστικα αυτο το forum,οταν πριν 3 χρονια με επιασε η "αγαπη" για αυτα τα φυτα.. Επισης "εκτος θεματος" με ειχε στεναχωρησει λιγο μια αδρανεια που υπηρχε τον τελευταιο καιρο απο τα μελη(με πρωτον απο ολους και εμενα) αλλα χαιρομαι που βλεπω πως ημαστε παλι εδω με την ιδια και περισσοτερη τρελα!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2010 :  17:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φίλοι γειά σας.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Γιώργο συγνώμη για το giorgos απλά μέχρι στιγμής ακολούθησα την ίδια τακτική και χρησιμοποίησα το όνομα υπογραφής κάθε μέλους.
Να σας πω την αλήθεια κι εγώ προτιμώ το Γιώργο, Κώστα και Απόστολε και ευχαριστώ που με απελευθέρωσες.

Ρε θηρίο, το βρήκες κι αυτό??
Super είσαι έπαθα. Επειδή δεν έχω χρόνο τώρα θα το κατεβάσω αύριο μάλλον ή μεθαύριο.

Κώστα σε ευχαριστώ που με ενημερώνεις σχετικά.
Κατάλαβες τι θέλω.
Ενα βιβλίο που να έχει μία καλή εικόνα του φυτού, τη λατινική του ονομασία και τις καλλιεργητικές του φροντίδες.
Και κυρίως πότε ποτίζουμε.
Μέχρι στιγμής ότι έχω πιάσει στα χέρια μου ή έχουν δει τα μάτια μου στο διαδίκτυο δεν με έχει καλύψει.
Δείχνουν τα μεσημβριάνθεμα ας πούμε, λένε ποια είναι, λένε σταματάτε τελείως το πότισμα όταν το φυτό είναι σε λήθαργο αλλά πότε?
Δεν γράφουν ποτέ.
Ετσι λοιπόν μου σάπισε ένα αργυρόδερμα, μία φρίθια ή φενεστράρια θα σας γελάσω, τα οπία έμαθα ποιά ήταν αφού μου σάπισαν ένας λίθωπας και δύο πανέμορφα κωνόφυτα.

Τα οποία σημειωτέον δεν πότιζα πολύ. ( δύο ή τρεις φορές από τότε που τα πήρα )

Είδα τις φωτογραφίες που έχετε βάλει στο forum και σχεδόν έβαλα τα κλάματα.
Τι τέλεια φυτά! Ελπίζω να αποκτήσω κι εγώ κάποια στο μέλλον.

Αγαπητέ georgenazos κατα κόσμος Γιώργος να πούμε?
Στην πίτα πάτησες.
Τα αστρόφυτα και οι αριόκαρποι είναι η αδυναμία μου.
Κάθε φορά εκεί σταματάω όταν ψάχνω για κάκτους στο ιντερνετ.
Μου διαφεύγει τώρα ποιό μέλος έχει ανεβάσει κάτι τέλειες φωτογραφίες αστρόφυτων. Τι συλλογή!!!

Κι εγώ χαίρομαι που ανήκω σε αυτήν την τρελλο-κακτοπαρέα...
Να είστε όλοι καλά
Τα λέμε...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2010 :  00:24:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή

Προσθέτω άλλο ένα βιβλίο που βρήκα

http://hotfile.com/dl/35993363/49caf6a/Ander.rar

ή

http://rapidshare.com/files/371403456/Ander.rar
Κορυφή σελίδας

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2010 :  00:29:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή

Κι άλλο ένα

http://hotfile.com/dl/63615024/240768e/Cacti_-_The_Illustrated_Dictionary.rar.html

ή

http://www.filesonic.com/file/17409733/Cacti%20-%20The%20Illustrated%20Dictionary.rar
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2010 :  08:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2010 :  08:58:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Γιώργο, ευχαριστώ γιά το "Cacti the illustrated dictionary" των Rod και Ken Preston-Mafham!
Είχα προσπαθήσει να το αγοράσω μέσω Παπασωτηρίου, αλλά η έκδοσή του έχει εξαντληθεί, γι' αυτό μην προσπαθήσετε άδικα. Μόνο από δεύτερο χέρι στο internet.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000