ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Επιτέλους οργάνωσα τα φυτά μου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Επιτέλους οργάνωσα τα φυτά μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2010 :  18:53:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Επιτέλους αναγνώρισα, μεταφύτευσα, συμμάζεψα και οργάνωσα τα φυτά μου . Έβαλα όλες τις mammillaria μαζί

Κοντά κοντά όλες οι m.elongata ... και η πιο μικρή, της οποίας δεν ξέρω το χρώμα...

η κίτρινη

η ροζ

η πολύ ανοιχτόχρωμη ροζ

και η m.spinossissima cv un pico από κοντά

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2010 :  21:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Μπράβο! Πολύ ωραία οργάνωση! Θέλω κι εγώ να το κάνω αυτό, δηλαδή, να μπουν ανά γένος στα ραφια
Ωραίες οι πήλινες λεκανέ γλάστρες! "Ανακάλυψα" πρόσφατα κάτι ωραίες από πρόβειο γιαούρτι. Τις τρύπησες από κάτω ή είχαν τρύπες?
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  00:24:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Συγχαρητήρια Ευρυδίκη. Τέλεια η οργάνωση
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  00:35:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Και αυτές από γιαούρτι είναι και τις τρύπησα με το τρυπάνι
Έχω και απόθεμα για όποιον θέλει.....
Κορυφή σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  18:59:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΠΑΥΛΟΣ  Απάντηση με παραπομπή
ωραιο γκρουσονι ποσο καιρο το εχεις?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  19:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Και αυτές από γιαούρτι είναι και τις τρύπησα με το τρυπάνι
Έχω και απόθεμα για όποιον θέλει.....

Γίνεται λοιπόν! (να τρυπήσουν χωρίς να διαλυθούν). Ωραίο μέγεθος έχουν, και οι Mammillaria ταίριασαν πολύ ωραία εκεί μέσα. Αλλωστε, οι περισσότερες Mammillaria συνήθως έχουν ρηχές ρίζες.

Ο Echinocactus grusonii και ο Echinopsis oxygona.....κατά την κοινή τους ονομασία: "κάθισμα της πεθεράς" στις καρέκλες! (2 καθίσματα η πεθερά για να διαλέξει!)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  20:12:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν σπάνε !!! Έχω τρυπήσει καμιά δεκαπενταριά και δεν έχει σπάσει καμία
Έχω κάνει, μάλιστα, από πέντε τρύπες και με το πιο χοντρό τρυπάνι ... έχω βολευτεί μια χαρά

Άσε που έμαθα να προτιμάω και το σωστό γιαούρτι

Παύλο τον grusonii πρέπει να τον έχω πάνω από 15 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς.
Από τότε όμως που έμπλεξα με την παρέα εδώ ... και την οργάνωση, την καταγραφή και το album στο forum θα έχω ότι στοιχεία θέλω

Edited by - Ευρυδίκη on 26 Mar 2010 20:20:07
Κορυφή σελίδας

ΠΑΥΛΟΣ
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2010 :  22:51:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΠΑΥΛΟΣ  Απάντηση με παραπομπή
11 3 2010 006 ξερείς ποσο θα ηταν το γκρουσόνι σου αν το είχες βάλει στο έδαφος.Εχω ενα το οποιο το εχω βαλει εδω και 2 χρονια και εχει γίνει τερατάκιΚαι οι πεθερες που έχεις πολυ καλές,εγώ τις περισότερες τις εχω χωρίσει γιατι φτιάχνω συνθέσεις,όταν μαθω τα κόλπα με τις φώτο θα τις δείται.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2010 :  17:43:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Βασικά η βεράντα μου είναι περισσότερο ηλιόλουστη από τον κήπο ... άσε που θέλω να αλλάξω και χώμα στον grusonii
Όσον αφορά τον e.oxygona έχω γεμίσει τον τόπο .. έχω σε τρείς γλάστρες και σε πέντε θέσεις στον κήπο..
Κορυφή σελίδας

yzfr100

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2010 :  20:47:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Βασικά η βεράντα μου είναι περισσότερο ηλιόλουστη από τον κήπο ... άσε που θέλω να αλλάξω και χώμα στον grusonii
Όσον αφορά τον e.oxygona έχω γεμίσει τον τόπο .. έχω σε τρείς γλάστρες και σε πέντε θέσεις στον κήπο..

Συγνωμη ο grusonii εγινε ετσι μεσα σε αυτην την γλαστρα? αληθεια γιατι να αλλαξης χωμα?που βοηθαει?σιγουρα ο μπαμπας σου πρεπει να ειναι γιαουρτας..εχεις πολυ ωραια φυτα μπραβο..

Γ.Ρ.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2010 :  23:09:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αφού κανένα από τα φυτά μου δεν είχε το σωστό μίγμα
Φέτος, δηλ. από το φθινόπωρο, άρχισα και μεταφύτευσα όλα τα φυτά και έβαλα τα σωστά μίγματα ... και μου έχουν μείνει τρείς γλάστρες ακόμα ...η μία είναι ο e.grusonii....
Θα τη φτιάξω οπωσδήποτε γιατί ...στραβογέρνει και με εκνευρίζει
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2010 :  23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραία Ευρυδίκη

Σίγουρα άξιζε ο κόπος που έκανες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2010 :  11:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Από τότε όμως που έμπλεξα με την παρέα εδώ ... και την οργάνωση, την καταγραφή και το album στο forum θα έχω ότι στοιχεία θέλω

Ευρυδίκη έχεις κάνει φοβερή οργάνωση των φωτογραφιών-άλμπουμ σου! Είχα καιρό να τα δω. Οργανωμένα με περιγραφές, οδηγίες φροντίδας
Για όσους δεν τα είδαν: http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/index.php?cat=10423
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2010 :  13:06:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω ακομα δεν τελειωσα, αρκετα φυτα μετακομιζουν προς το κτημα
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2010 :  15:39:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Φωτεινή για τα καλά σου λόγια αλλά η ολοκλήρωση του album θα αργήσει .....πολύ ; Ποιός ξέρει

Προς το παρόν θα ολοκληρώσω τις μεταφυτεύσεις.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2010 :  23:53:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
My Gasteria family ...

και από κοντά το λουλούδι της g. bicolor var. bicolor

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  21:42:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Να τι βλέπω όταν πλένω τα πιάτα στην κουζίνα .....

Είναι ένα παράθυρο, αλλά δεν κατάφερα να βάλω τις φωτογραφίες πλάϊ-πλάϊ....

Edited by - Ευρυδίκη on 23 Mar 2014 21:45:08
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  22:39:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα,Ευρυδίκη.
Αυτό το θέαμα και ποιός δεν θα ήθελε να το βλέπει...?
Εγώ όταν πλένω τα πιάτα βλέπω τα ντουλάπια,

Υ.Γ:Βλέπω το γιαούρτι πάει σύννεφο(και να φανταστείς,εγώ τα πετάω).

Κική

Edited by - Κικη on 23 Mar 2014 22:41:12
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  08:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη πολύ ωραία τα φυτά στο παράθυρο. Το φόντο λιγάκι τα χαλάει αλλά....δεν μπορείς και να το "κρύψεις" αφού μάλλον θα κόψεις τον ήλιο απ' τα φυτά αν το κάνεις.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  09:13:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή αν σου πώ οτι στις φωτογραφίες ενοχλεί τόσο το φόντο.

Στην πραγματικότητα το βλέμμα μου σταματάει στα φυτά ...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  20:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καμμια μερα να με καλεσεις να .....σου πλυνω τα πιατα..!!!!!!
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  21:34:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία τα οργάνωσες Ευρυδίκη!!!
Κορυφή σελίδας

mariankos
Starting Member

6 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jun 2014 :  23:39:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mariankos  Απάντηση με παραπομπή
υπέροχη συλλογή!!!! :)
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2014 :  22:18:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραία η συλλογή σου Ευρυδίκη...
και τα φυτά σου φένονται σαν να είναι στο φυσικό τους περιβάλον!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
Κορυφή σελίδας

marayia
New Member

Greece
36 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Sep 2015 :  13:02:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην marayia  Απάντηση με παραπομπή
Ομορφη η συλλογή σου Ευριδικη μου και φοβερή οργάνωση ! Συγχαρητήρια
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000