ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Κακτοβιβλίο δώρο
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Βιβλία - Περιοδικά
 Κακτοβιβλίο δώρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Dec 2009 :  22:29:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Χθές πήρα ένα πολύ ωραίο δώρο γιά τη γιορτή μου, προκαταβολικά.
Ένας φίλος ,μου έφερε ένα αγγλικό βιβλίο γιά κάκτους, με τίτλο
"500 Cacti species and varieties in cultivation" του Ken Preston-Mafham.

Η έκπληξή μου έγινε μεγαλύτερη όταν διαπίστωσα ότι το βιβλίο είναι υψηλού επιπέδου, με εξαίρετες φωτογραφίες και ενδιαφέρουσες αναφορές στο κάθε είδος, πού πολλές φορές πηγάζουν από την επί του τόπου προέλευσης έρευνα του ίδιου του συγγραφέα!
Μάλιστα αναφέρει με ακρίβεια π.χ. σε ποιά επαρχία της Αργεντινής και μερικές φορές και σε ποιές τοποθεσίες φύεται κάκτος του γένους gymnocalycium και σε τι συνθήκες, όπως ότι μεγαλώνει ανάμεσα σε αγροστώδη και βρύα.
Επίσης επισημαίνει ,όταν χρειάζεται, πότε ένα είδος ,σε αντίθεση με άλλα είδη του γένους του, έχει την τάση να χάνει ευκολότερα το ριζικό του σύστημα ή άν είναι προτιμότερη η φύτευση σε μικρό όγκο χώματος ή άν αντίθετα θέλει "άπλα".

Αρχικά είχα την εντύπωση ότι είναι ένα απλό λεύκωμα φωτογραφιών κάκτων λόγω του περίεργου μεγέθους του βιβλίου, αλλά μόλις το άνοιξα ...κόντεψα να ξενυχτήσω διαβάζοντας!

Άσε πού το συγγραφέα τον συμπάθησα πολύ!Είχε διατηρήσει τις Weingartia ως ιδιαίτερο γένος.Έτσι μπράβο...

Άντε λευτεριά και στο Ferocactus latispinus!!!

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2009 :  01:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Cactiholic Εστάλη - 18 Dec 2009 : 22:29:03
--------------------------------------------------------------------------------
Χθές πήρα ένα πολύ ωραίο δώρο γιά τη γιορτή μου, προκαταβολικά.
Ένας φίλος ,μου έφερε ένα αγγλικό βιβλίο γιά κάκτους, με τίτλο
"500 Cacti species and varieties in cultivation" του Ken Preston-Mafham.

Αυτοί είναι φίλοι!! καλά διαβάσματα!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2009 :  09:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μεγειά και καλοδιάβαστο!
Το είχα δει πριν πολύ καιρό στην Amazon αλλά κι εμένα μου έδωσε αυτή την εντύπωση του "λευκώματος"-παρουσίασης ειδών που ήδη έχω αρκετά βιβλία τέτοιου είδους. Το είδος πληροφοριών που λες, πολύ χρήσιμο, θα το έχω υπόψιν για μελλοντική αγορά!
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2009 :  21:24:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
με γεια, με γεια τελειο βιβλιο ...ακομα το ξεφυλιζω το βραδυ πριν κοιμηθω ....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000