ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ρόδο της Ιεριχούς
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Ρόδο της Ιεριχούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  15:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Χρήστος's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Έχω και ένα άλλο που αγόρασα πριν 6 χρόνια από μια τουρίστρια
στην Αμοργό, είχε αρκετά και μου είπε ότι τα έφερε από Ιερουσαλήμ.
Συνοδευόταν από ένα χαρτάκι που έλεγε ότι ζει για πάντα και
ονομάζεται το ρόδο της έρημου, ότι φέρνει τύχη και υγεία στο σπίτι
που το έχει και άλλα διάφορα τέτοια.......
Και αυτό είναι παρατημένο όπως το άλλο και όταν το βρέχω
ξεκινάει να ανοίγει και σε 20 λεπτά έχει ανοίξει όλο σαν Τριαντάφυλλο
Στην αρχή ήταν ποιο πράσινο το χρώμα του(σαν κυπαρίσσι) αλλά
με τα χρόνια έχει γίνει καφέ..., ίσως να μην κάνω κάτι καλά?
Μετά από λίγες ώρες μόλις στεγνώσει καλά ξανακλείνει.
Έχει μείνει και αρκετούς μήνες απότιστο (παραξεχάστηκε....)
Ξέρει κανείς κάτι για αυτό? η το όνομα του? δεν έχω καταφέρει να
βρω καμία πληροφορία για αυτό....

η απο κατω μερια

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  18:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα που το ξαναέψαξα βρήκα αυτα.. (και μάλιστα που το βρήκα!!...)

www.zougla.gr/news.php?id=12101
http://www.valentine.gr/jericho_rose301.php

Edited by - Χρήστος on 23 Nov 2009 19:00:52
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  19:07:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Η λατινική του ονομασία είναι Selaginella lepydophylla
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  22:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μπράβο Πουλχερια...σε βρισκω και καλά διαβασμενη.....

Εδω μια ομαδα salaginella καπου στην κοιλαδα rayones (Mexico)

και μια salaginella καπου στην.......Αθηνα..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  10:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτο! Είχα ακούσει γι' αυτό αλλά δεν ήξερα ονομασία κ.λπ.
Ένα βίντεο με τη διαδικασία "αναγέννησης":

http://www.youtube.com/watch?v=B9vxW3GtnyA

υπάρχει και αυτό με το οποίο συγχέονται: Anastatica hierochuntica
http://en.wikipedia.org/wiki/Anastatica
μήπως αυτό είναι το "κανονικό" Ρόδο της Ιεριχούς, λέει ότι βρίσκεται μόνο σε μέση ανατολή και β. Αφρική (North Africa and regions of Egypt, Israel, Iraq, Jordan, Pakistan, and Iran.)?
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  17:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Με πρόλαβες βρε Χρήστο. Το έχω και εγώ αυτό το φυτό(νεκρανάστη).Tο αγόρασα από το www.valentine.gr συνοδευοταν με ενα κουτί για να το αποθηκεύω όταν είναι μαζεμένο και με ένα χαρτί που έλεγε τα ίδια με το δικό σου.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  17:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα πολύ ωραία φωτογραφία και ακόμα ποιο ωραίες οι salaginella
καμία σχέση με τη δικιά μου........
Αν καταλαβαίνω καλά έχουν φυτρώσει πάνω σε βράχο...?
Και το δικό σου φυτό σε τι χώμα το έχεις φυτέψει....?
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  18:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Στέλιο μπορεί να σε πρόλαβα... αλλά γράφαμε συγχρόνως!
Πόσο καιρό το έχεις πάρει? και γενικά πως του συμπεριφέρεσαι εσύ?
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  19:52:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Άν δεν κάνω λάθος, αυτό το φυτό φαίνεται στις φωτογραφίες, πού είχαν τραβήξει ο Κώστας και ο Ανδρέας, στην εκδρομή τους στο Μεξικό, στην περιοχή πού φύεται η Geohintonia και το aztekium hintonii.Υπάρχουν στο καταπληκτικό άρθρο των παιδιών στο περιοδικό της ΕΕΚΑΠ ,με τίτλο "οι κάκτοι των κάθετων βράχων".

Εκτός από τους δύο παραπάνω σπανιότατους κάκτους, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και το παραπάνω φυτό.Έχει μιά περίεργη, εξώκοσμη εμφάνιση!

Edited by - Cactiholic on 24 Nov 2009 19:55:24
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  20:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά, εσείς μάλλον σωστά το βρήκατε....απλώς, τελικά η κοινή ονομασία "Ρόδο της Ιεριχούς" είναι κάτι σαν να λέμε "κάθισμα της πεθεράς" στους κάκτους...

Αυτό που προέρχεται από Μ. Ασία & Β. Αφρική, Ρόδο Ιεριχούς είναι η Anastatica hierochuntica
Αντιθέτως, η Selaginella lepidophylla (κι άλλες Selaginella) προέρχεται από την αμερικανική ήπειρο.
http://faculty.ucc.edu/biology-ombrello/pow/resurrection_plant.htm

Φυτά απ' την εποχή των δεινοσαύρων!
Πολύ εντυπωσιακά!
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  01:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Στέλιο μπορεί να σε πρόλαβα... αλλά γράφαμε συγχρόνως!
Πόσο καιρό το έχεις πάρει? και γενικά πως του συμπεριφέρεσαι εσύ?

Το έχω περίπου ένα χρόνο και το ανοίγω κάθε 3 μήνες περίπου, το βάζω μέσα σε ένα βαθύ πιάτο με νερό για μια βδομάδα, φοβάμαι να το αφήσω παραπάνω γιατί την πρώτη φορά που το άφησα έβγαλε λίγη μούχλα.
ορίστε και μερικές φωτογραφίες:

Όταν το ξανά ποτίσω θα ανεβάσω κι άλλες.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  12:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μερικές πληροφορίες για το φυτό...δεν θυμαμε !!!αλλά ειχα διαβασει καπου οτι.....

το φυτο αυτο ανήκει στις "φτερες"...
οτι οταν ειναι πιά όλο καφέ...ειναι νεκρό...αλλά και νεκρό με την υγρασία ανοιγει...

το δικό μου....που ηρθε απο...μακριά....ηταν σχεδον όλο πράσινο... τον επομενο χρονο εγινε...καφέ.... και τωρα εχει αρχίσει να πρασινιζει πάλι!!...

στηνφυση το εχω δει να ζεί σε αναμεσα σε βράχους πετρες..κλπ κλπ..αυτό εκανα και εγω..γεμισα ενα γλαστράκι πετρες και περλιτη...εριξα και λιγο χωμα απο πάνω...και"φυτεψα" το φυτακι...

τι θα γινει;;;..θα δουμε......
"σημάδια" ανάπτυξης το δικό μου δεν εχει ακομα...2 χρονια τωρα..
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2010 :  14:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Πριν από λίγο το έβαλα σε ένα μπολ με νερό!!!!
σε λίγες ώρες θα ανεβάσω τις φωτογραφίες...

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2010 :  09:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Στέλιο τι έγινε τελικά??? Μας κρατάς σε αγωνία
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2010 :  12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Χάχα επίτηδες το κάνω.
Τώρα ξεκίνησα να τις ανεβάζω...

Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2010 :  13:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν... Έτοιμες οι φωτογραφίες.
Το φυτό πριν μπει στο νερό (από την κάτω πλευρά)

Και τώρα αρχίζει η ανάσταση του ρόδου της Ιεριχους

Η μυρωδιά του έμενα μου αρέσει, άλλους τους βρομάει πάντως μυρίζει σαν βρεγμένο δάσος.
Επίσης βρήκα κάτι ακόμα για το φυτό, ανήκει στα ενεργειακά φυτά γιατί το χρησιμοποιούσαν στη μαγεία ως καλό στοιχείο (εγώ δεν τα πιστεύω αυτά)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2010 :  21:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίο φωτο-ρεπορτάζ! Η μυρωδιά βρεγμένου δάσους κι εμένα μου αρέσει πολύ!
Πόση ώρα έκανε για να ανοίξει τελείως απ' την ώρα που μπήκε στο νερό?
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2010 :  22:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Έκανε περιπου 2-3 ώρες. θα κάνω ένα πείραμα αυτή τη φορά: Θα του αλλάζω το νερό κάθε μέρα μπας και αποφύγω την δημιουργία μούχλας, γιατί τις προηγούμενες φορές απλός συμπλήρωνα νερό χωρίς να το αλλάζω.

Κορυφή σελίδας

Azima
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2010 :  18:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Azima Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Azima  Απάντηση με παραπομπή
τα πάντα για το θαυματουργό Ρόδο της Ιεριχούς στο http://www.azima.gr στην κατηγορία ενεργειακά φυτά!!!
Άνοιξε ένα ρόδο και κάνε μια ευχή"

http://www.azima.gr
Κορυφή σελίδας

tabytha
Starting Member

Greece
4 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2015 :  02:10:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tabytha  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας παιδια! Εχω μια απορια σχετικα με το ροδο ιεριχους που εχω.
Περισι τετοιο καιρο περιπου προσπαθησα να το φυτεψω για να μεγαλωσει, αφοτου το ειχα ανοιξει σε νερο. Το χωμα ομως δεν ηταν καλο. μετα απο δυο μερες αφοτου το φυτεψα ειδα οτι ειχε κιτρινισει κι οταν το κοιταξα καλυτερα ειδα οτι το χωμα ηταν γεματο ασπρα μικρα σκουληκια και ειχαν παει και επανω στο ροδο. μεσα σε 2 μερες απο γκριζοπρασινο που ηταν εγινε κατακιτρινο. το επλυνα να διωξω απο πανω του τα σκουληκια και το ξαναφυτεψα σε καθαρο χωμα αλλα αυτο συμπεριφεροταν σα να μην το ειχα φυτεψει. ουτε πρασινησε ουτε μεγαλωσε φυσικα.παρεμενε κλειστο εκτος κι αν το ποτιζα. τωρα το εβγαλα απο το χωμα και το ανοιξα παλι σε νερο και ειναι κατακιτρινο. ιχνος πρασινου. αυτο σημαινει πως ειναι νεκρο? υπαρχει περιπτωση να ξαναπρασινισει?
και μια αλλη ερωτηση. ποιος ειναι ο μηχανισμος που το κανει να ανοιγει οποτε μπει στο νερο?
συγγνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2015 :  02:26:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Δεν έχω δοκιμάσει να καλλιεργήσω το συγκεκριμένο φυτό γιατί ήμουν καχύποπτος από την πρώτη στιγμή. Από τις δημοσιεύσεις που διαβάζω κατά καιρούς φαίνεται πως δε γίνεται να καλλιεργηθεί σε σπίτι ή εμείς δε γνωρίζουμε τις κατάλληλες συνθήκες για την σωστή καλλιέργεια του.

Αυτό που με ενοχλεί στην όλη ιστορία είναι το θέμα της διαφήμισης - μαρκετινγκ που είναι σίγουρο ότι ισχύει... κάποιοι εκμεταλλεύονται την όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί γύρω από το συγκεκριμένο φυτό, το "πλασάρουν" όπως θέλουν και απλά το εκμεταλλεύονται βγάζοντας κάποια χρήματα...

οπότε δε νομίζω να μπορεί να σωθεί το φυτό σου tabytha... δυστυχώς...

Edited by - vangelis on 21 Jan 2015 02:30:13
Κορυφή σελίδας

tabytha
Starting Member

Greece
4 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2015 :  14:25:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tabytha  Απάντηση με παραπομπή
Σ ευχαριστω πολυ vangelis για την απαντηση. Σκεφτηκα να το φυτεψω οταν ειδα φωτογραφιες στο ιντερνετ οπου ειναι φυτεμενα-μια ειναι και εδω λιγο πιο πανω, και το ειδα σαν λυση για να παρει θρεπτικα συστατικα αφου το κιτρινισανε τα σκουληκια. οπως και να χει σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2015 :  14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Πιστεύω ότι στο δικό σου φυτό δεν έχει ζωή, δεν έχει μείνει κάτι οργανικό πάνω του όπως λες και εσύ είναι νεκρό. Απλά είναι τέτοια η μορφολογία του φυτού - είναι τέτοια τα χαρακτηριστικά της δομής του, των κυττάρων του αν θες, που όταν έρχονται σε επαφή με το νερό απορροφούν μέρος του και διαστέλλονται. Και μετά εσύ προσπαθείς να καταλάβεις τι έφταιξε και δεν έκανες καλά στην καλλιέργεια του...

Ασχολούμε με την καλλιέργεια - κηπουρική διάφορων φυτών εδώ και κάποια χρόνια συν ότι έχω σπουδάσει γεωπόνος ( που γενικά δεν λέει κάτι αν δεν ασχολίσε με το αντικείμενο ). Το συγκεκριμένο φυτό στη φύση ποτίζεται με τη βροχή και τη δροσιά της νύχτας και του πρωινού, οπότε ένα μειονέκτημα το έχουμε καταρχάς ( ποιότητα νερού ). Μετά έχουμε το θέμα της λίπανσης... το φυτό πρέπει να κάποια ιχνοστοιχεία , λογικά στη φύση έρχονται μέσω του εδάφους που φύεται και από το νερό που τρέχει πάνω στο βράχο. Οπότε λίγο δύσκολο και αυτό...

Τέλος βρήκα μια συζήτηση, δυστυχώς στα Αγγλικά, αλλά γράφουν πάνω κάτω αυτά που γράφουμε και εμείς. Ακόμα γράφουν ότι τα φυτά που πουλάνε είναι ξεπατωμένα-είδη νεκρά από τη φύση και αν θα είχες κάποια ελπίδα για την καλλιέργεια του θα έπρεπε να βρεις ένα ζωντανό φυτό και να προσπαθήσεις. http://forums.gardenweb.com/forums/load/crypto/msg0215283124784.html

Edited by - vangelis on 21 Jan 2015 14:57:51
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2015 :  19:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
στην καλλιεργεια ακομα δεν γνωριζουμε το πως μπορουμε να το συντηρισουμε.........το μονο σιγουρο ειναι οτι αν κοπει η καταστραφει το ριζικο του συστημα δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει...
Κορυφή σελίδας

tabytha
Starting Member

Greece
4 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2015 :  04:52:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tabytha  Απάντηση με παραπομπή
kostas και vangelis σας ευχαριστω και τους δυο παρα πολυ για τις απαντησεις. αν ειναι ετσι θα το πεταξω. σκεφτομουν να παω στο φυτωριο του γεωπονικου να ρωτησω εαν εχουν τετοιο φυτο εκει για να αγορασω. Τα ασπρα σκουληκια τρωνε τις ριζες οποτε εχει καταστραφει το ριζικο του συστημα. Να εισαστε καλα
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000