ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Tillandsia
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Tillandsia
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  00:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μία ευχάριστη έκπληξη από ένα "ξεχασμένο" σουβενίρ από το βοτανικό κήπο του Αμστερνταμ φέτος το καλοκαίρι: Μία απ' τις Tillandsia που αγόρασα, τις οποίες κυριολεκτικά εγκατέλειψα κρεμασμένες στον τοίχο απ' το ξυλαράκι τους....έτσι απλά άνθισε!

Αρχικά κοκκίνησε ο μισός βλαστός κι αναρωτιόμουν γιατί....και σήμερα κατάλαβα ότι όλο τον καιρό ετοιμαζόταν να ανθίσει, ήταν ένα λουλούδι, είναι ο τρόπος που ανθίζει! Είχα την εντύπωση ότι θα περίμενα πολύ περισσότερο καιρό μέχρι να ανθίσει, το μήκος του είναι μόνο 4-5cm περίπου

Στις φωτογραφίες πίσω φαίνεται πώς είναι οι υπόλοιπες κορυφές απ' αυτές που έχω, πώς είναι γενικώς, εκείνες που δεν ανθίζουν. Έτσι ήταν κι αυτό που άνθισε πριν τις 1-2 εβδομάδες που άρχισε να κοκκινίζει πριν ανθίσει, δηλαδή, ήταν απλώς όλος ο βλαστός πράσινος.

Οι Tillandsia που συνήθως έβλεπα ήταν οι πολύ "κρεμαστές" που υπήρχαν σε κάθε βοτανικό κήπο που έχω δει, συνήθως στο χώρο με τα παχύφυτα και δε μου άρεσαν πάρα πολύ.

Στο βοτανικό κήπο του Αμστερνταμ είδα κάποιες πολύ μεγάλες, εντυπωσιακές με τεράστιο άνθος και γι' αυτό αποφάσισα να πάρω μερικές (το παρακάτω φυτό είναι γύρω στα 30-40cm)

Οι Tillandsia τοποθετούνται στα παχύφυτα και διαβάζοντας γι' αυτές συνειδητοποίησα ότι είναι ΤΑ ξεροφυτικά φυτά. Ανήκουν στην οικογένεια των Βρομελιίδων (Bromeliaceae) και...ζουν κυριολεκτικά...στον αέρα, επάνω σε οτιδήποτε αφού έχουν εξελιχθεί έτσι ώστε να λαμβάνουν υγρασία και θρεπτικά συστατικά από τον αέρα! Αυτός είναι και ο λόγος που η κοινή τους ονομασία στα αγγλικά είναι Airplants (δηλαδή φυτά του αέρα). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μείνουν οπουδήποτε χωρίς χώμα διευκολύντάς μας στη γνώριμη πλέον σπαζοκεφαλιά του..."σωστού" μίγματος...

Αφού τα θρεπτικά συστατικά και την υγρασία την απορροφούν από την επιφάνεια του σώματός τους, οι ρίζες τους χρησιμεύουν βασικά στο να στερεώνονται επάνω σε διάφορες επιφάνειες. Απλά τοποθετούμε-δένουμε από τις ρίζες το βλαστό σε κάποιο ξυλαράκι ή μεγαλύτερο κομμάτι ξύλου όταν μεγαλώσει, σε ένα κομμάτι φελλού ή ακόμη και σε πέτρες με ανοίγματα-τρύπες δημιουργώντας μία εικόνα ενός φυτού που βγαίνει απ' το πουθενά! Όλη η "φροντίδα" και δυσκολία-πρόκληση είναι η στερέωσή τους επάνω στα υλικά αυτά, στα οποία μετά από κάποιο καιρό το φυτό μεγαλώνει τις ρίζες του και κρατιέται μόνο του χωρίς να χρειάζεται βοήθημα στερέωσης. Γι' αυτό προτείνονται υλικά πορώδη, φυσικά κι όχι "επεξεργασμένα" με βερνίκια κ.λπ. ώστε να μπορούν οι ρίζες να κρατηθούν από αυτό. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται πώς είναι δεμένα με τις ρίζες τους επάνω στο ξυλαράκι με κομματάκια υφάσματος.

Το συγκεκριμένο φυτό που μου άνθισε είναι η Tillandsia ionantha "hazelnut". Η Tillandsia ionantha κατάγεται από το Μεξικό και τη Νικαράγουα και φτάνει μέχρι τα 10 εκατοστά ύψος. Οι Tillandsia προέρχονται από την αμερικανική ήπειρο και συναντώνται σε πολύ διαφορετικές περιοχές όπως ημιέρημοι, δάση αλλά και σε περιοχές με μεγάλο υψόμετρο.
Όπως όλες οι Tillandsia με γαλαζωπό χρώμα, η συγκεκριμένη (και οι άλλες που έχω εγώ) θέλει αρκετό ήλιο, άμεσο το καλύτερο, για να ανθίσει. Την άνθιση ευνοούν και θερμοκρασίες σχετικά χαμηλές, γύρω στους 10 βαθμούς ωστόσο θέλουν προστασία από τον παγετό. Εξαίρεση αποτελεί μία από τις πολύ "κρεμαστές", η Tillandsia usneoides που αντέχει μέχρι και τους -10 βαθμούς.
Α...και πότισμα...ένα ψεκασματάκι τους έκανα μόνο 1 φορά κάθε 3-4 εβδομάδες περίπου!

Κάποιες ακραίες περιπτώσεις: Φυτά Tillandsia επάνω σε σύρματα ρεύματος!

...συνεχίζω διάβασμα και αύριο νέες φωτογραφίες των υπολοίπων...

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  10:41:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Εξαιρετικό !!

Αυτό είναι άλλο ένα είδος το οποίο δεν μου πάει καθόλου καλά ! Όσες φορες προσπάθησα να προσθέσω αερόφυτα στήν συλλογή μου ... αποδείχθηκε μάταιο

Βέβαια η υγρασία τής Θεσσαλονίκης σας δίνει προνόμια!

Εύγε, Το λάτρεψα το φυτάκι σου. Μου βάζεις "φυτιλιές" να το αποκτήσω και να προσπαθήσω ξανά!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  15:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
σχεδόν ολα τα καλωδια ρευματος και τηλ στο Μεξικο ειναι γεματα απο αυτο το "πραμα"...φυσικα θαμνοι και δενδρα ειναι φουλ.....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  21:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

σχεδόν ολα τα καλωδια ρευματος και τηλ στο Μεξικο ειναι γεματα απο αυτο το "πραμα"...φυσικα θαμνοι και δενδρα ειναι φουλ.....

Καλά, εσύ τα είδες από κοντά και τα "βαρέθηκες" . Στη δική σου κατάταξη είναι...αγριόχορτα!
Αν δεν ήξερα και τα έβλεπα έτσι
επάνω στα καλώδια
θα έλεγα ότι είναι φωλιές πουλιών (αλήθεια....πώς μεταφέρονται εκεί??)

Επίσης, εντυπωσιακά είναι...επάνω σε κάκτους!
http://www.abc.net.au/science/slab/airplant/default.htm
http://www.mobot.org/gradstudents/olson/tillandsia.jpg

Πάντως, είναι ένας τρόπος για να έχει κανείς κάτι σε φυτό κρεμασμένο σε οριζόντια επιφάνεια (τοίχο, ράφι κ.λπ).

quote:
Εύγε, Το λάτρεψα το φυτάκι σου. Μου βάζεις "φυτιλιές" να το αποκτήσω και να προσπαθήσω ξανά!!

...σαν να έχω πάρει 1-2 παραπάνω...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  22:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πραγματικα...και εγω οταν τα ειδα για πρωτη φορα.....νομιζα οτι ηταν φωλιες...και περιμενα να δω τι πουλι ειναι αυτο που κανει τετοιες φωλιες πανω στα καλωδια.....μετα απο μια μερα..καταλαβα τι εβλεπα....

μια φορα εφερα και σπορους...εφτιαξα σπορειο με....καλωδιο μεσα....

οι σποροι βλαστησαν..αλλα μετα απο λιγο επιασε μουχλα το σπορειο και εφυγαν ολα....οι σποροι του ειναι κατι σχεδον αορατα.."χνουδια"...και δεν μπορουσα να τους απολυμανω..και φυσικα για αυτο φτανουν και κολλανε πανω στα καλωδια οπου και φυτρωνουν..
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  22:12:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εκληκτικό!!!
Ο συνδυασμός των χρωμάτων, η ... εναέρια επιβίωσή του, το σχήμα του .... τι να πώ .. Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου!!!!! ( Με τη Μητέρα Φύση το έχω πεί άπειρες φορές ).
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  22:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κάποιες πληροφορίες που συγκέντρωσα διαβάζοντας για την ανθοφορία και τη φροντίδα τους:

Αυτή την εποχή ξεκινάει η εποχή ανθοφορίας τους που διαρκεί μέχρι και την άνοιξη. Κατά την ανθοφορία τους δεν αναπτύσσονται και γι' αυτό θέλουν λιγότερη υγρασία.

Κατά τη διάρκεια της ανθοφορίας ή μετά το τέλος της βγάζουν νέα "κεφάλια" είτε δίπλα απ' το μητρικό φυτό είτε με στόλονες. Όταν ξεκινάει η ανθοφορία προτείνεται η τοποθέτησή τους σε θέση με πολύ ήλιο, αυτό κάνει τα χρώματα του λουλουδιού πολύ πιο έντονα και το άνθος να προεξέχει περισσότερο απ' το βλαστό (χωρίς να το ξέρω...τα δικά μου ήταν σε θέση με αρκετό απευθείας απογευματινό ήλιο γι' αυτό μάλλον το έντονο χρώμα!).

Κάποιες όπως η παραπάνω δική μου κοκκινίζουν πριν ανθίσουν, αυτό σημαίνει ότι το φυτό είναι μονοκαρπικό, δηλαδή, πεθαίνει μετά την ανθοφορία - αλλά, βέβαια, μόνο το μητρικό φυτό αφού γύρω του ήδη ξεκινούν να βγαίνουν νέοι βλαστοί.

Τα φυτά με γκρίζα επιδερμίδα είναι πιο ανθεκτικά στον έντονο ήλιο, στην ξηρασία αλλά και γενικότερα στις υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες. Αντιθέτως, όσο πιο πράσινο και μαλακό το φυτό, τόσο περισσότερο σκιερή θέση θέλει και περισσότερη υγρασία.

Τους αρέσει να αερίζονται καλά, ωστόσο ο πολύ έντονος αέρας μπορεί να αφυδατώσει τα φυτά. Ενώ τις πιο θερμές περιόδους είναι καλό να ποτίζονται (ψεκάζονται) απόγευμα, κατά τη διάρκεια του χειμώνα είναι προτιμότερο να ψεκάζονται το πρωί ώστε να στεγνώσουν όταν έρθουν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες το βράδυ. Σύμπτωμα αφυδάτωσης είναι "γύρισμα" των φύλλων ή/και ξεραμένες άκρες των φύλλων. Με πολλή υγρασία...τα φυτά σαπίζουν.

Γενικώς, είναι καλύτερο να καλλιεργούνται σε εξωτερικό χώρο γιατί μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει συνήθως το ίδιο καλός αερισμός με έξω αλλά και λιγότερο φως. Σε εσωτερικό χώρο θέλουν περισσότερο συχνό ψέκασμα-πότισμα. Σε εξωτερικό χώρο πιθανόν να μη χρειαστεί ποτέ ψέκασμα (ειδικά στη Θεσσαλονίκη!).

Μία χρήσιμη απαρίθμηση "σφαλμάτων καλλιέργειας" (απ' αυτό το χρήσιμο φυλλάδιο: http://www.skh.com/indoor/tillandsia.pdf):
- πολύ λίγο νερό-υγρασία. Σε ξηρές περιοχές θέλουν περισσότερες φορές την εβδομάδα πότισμα
- πολύ λίγο φως
- ως επιφυτικά φυτά ζουν σε βράχους και πέτρες, έτσι κινδυνεύουν να σαπίσουν εάν τα τοποθετήσουμε σε χώμα ή μαζί με βρύα κ.λπ.
- πολύ λίπασμα μπορεί να "κάψει" τα φυτά

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  22:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

εφτιαξα σπορειο με....καλωδιο μεσα....

ήθελε μεξικάνικο καλώδιο!
Όταν λέμε...σπορείο...στην περίπτωση αυτή φαντάζομαι όχι με χώμα αλλά...επάνω σε κάτι?? Δεν το πιστεύω ότι πιάνουν τόσο εύκολα πάνω σ' ένα καλώδιο κι είναι δύσκολο να καλλιεργηθούν!!

quote:
Ο συνδυασμός των χρωμάτων, η ... εναέρια επιβίωσή του, το σχήμα του .... τι να πώ .. Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου!!!!! ( Με τη Μητέρα Φύση το έχω πεί άπειρες φορές ).

πραγματικά, είναι μάλλον ακόμη πιο "κουφά" απ' τους κάκτους!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  02:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραία τα αεροφυτα και όταν είναι πολλά
διαφορετικά μαζί και ανθίζουν κιόλας έχουν
πολύ ενδιαφέρον και φοβάμαι κι άλλο κόλλημα!!...
Φωτεινή πολύ ωραία!! για τις πληροφορίες
Είχα αγοράσει και εγώ πριν 4-5 χρόνια από την
ανθοκομική της Κηφισιάς μια σύνθεση με 3 διαφορετικά
κολλημένα με σιλικόνη πάνω σε μια πέτρα.
Τα ξεκόλλησα και τα έδεσα σε ένα ξύλο
και την πρώτη χρόνια τα 2 πέθαναν το τρίτο όμως
ζει και βασιλεύει χωρίς καμία ιδιαίτερη φροντίδα.
Το έχω ακουμπισμένο σε μια γωνία της συλλογής
με πρωινό ήλιο και όποτε ποτίζω το καταβρέχω.
Κάποιο καλοκαίρι μάλιστα το εδεσα στον κορμό
ενός γιουκα και αυτό γαντζώθηκε με κάτι μικρά ρυζάκια
στις πτυχές του κορμού και δεν χρειαζόταν στήριξη.
Αναγκάστηκα όμως τον χειμώνα με τα πολλά κρύα
να το ξηλώσω και να το φέρω μέσα στο σπίτι γιατί
σκέφτηκα ότι σε μια παγωνιά θα πέθαινε.
Σε μια προσπάθεια σε νεκρό ξύλο δεν γαντζώθηκε
δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο θα δοκιμάσω πάλι.
Ανθίζει κάθε χρόνο αλλά πραγματι το εντυπωσιακό είναι
Ότι πριν ανθίσει γίνεται κατακόκκινο!!!!
Μετά ξανά πρασινίζει και σταματάει να μεγαλώνει.
Και μάλιστα όπως το είπες βλασταίνει παιδάκι
στην βάση του και το ίδιο μετά από 2 χρόνια ξεραίνετε
Σε εμένα όμως άνθισε τέλος Ιουνίου

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2009 :  09:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό και φοβερές φωτογραφίες Χρήστο, το δικό σου είναι διαφορετικό και φαίνεται γίνεται πιο μεγάλο ως φυτό!! Μοιάζει με το μεγάλο πάνω του κήπου!

Κάπου είδα να λένε ότι σε διάφορες φάσεις του χρόνου είναι δυνατόν να υπάρχει ανθοφορία, τον Αύγουστο στον β. κήπο αρκετά ήταν σε ανθοφορία.

Πάντως, απ' αυτά που διάβασα λένε ότι δεν είναι απαραίτητο να δεθούν κάπου, το σκεπτικό που ακολουθούμε είναι πού σκεφτόμαστε-θέλουμε να το τοποθετήσουμε.
Π.χ. κάποιος μπορεί να θέλει να το βάλει σε μία γλάστρα σαν ένα κανονικό φυτό, τότε μπορεί να γεμίσει τη γλάστρα π.χ. με ποζολάνη κι απλώς να τοποθετήσει μέσα το φυτό και να συμπληρώσει με επιπλέον ποζολάνη ώστε να στηρίζεται. Ή διάφορες..... "..." ιδέες: με κολλητική ταινία επάνω σε τζάμι ή καθρέφτη ή με πιαστράκια πάνω σε κουρτίνες ...

Σημαντικό είναι να μη δεθούν με σύρμα χαλκού γιατί ο χαλκός είναι τοξικός για τις Tillandsia, επίσης, λένε ότι κάποιες κόλλες είναι τοξικές, μάλλον το καλύτερο είναι πετονιά ή νάυλον καλσόν...
Για το ξύλο, μάλλον είναι σημαντικό να είναι ανάγλυφο κι όχι λείο να μπορούν από κάπου να εισχωρήσουν και να κρατηθούν οι ρίζες.
Επίσης, να μην έρθει σε επαφή με χώμα ή βρύα κ.λπ. γιατί κρατάει υπερβολικά πολύ υγρασία για το φυτό και σαπίζει. Συχνά τα πωλούν με βρύα γύρω στη βάση τους αλλά αυτό γίνεται για να "κρύψουν" το σημείο της "συγκόλλησης", αν δεν αφαιρεθούν οδηγούν σε

(...."μπλέξαμε" μου φαίνεται...καλά το είπες...)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2009 :  21:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Συνεχίζει!

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  01:22:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Εξωγήινο φυτό!!!Καταπληκτικά χρώματα Φωτεινή!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αγαπητά μου παιδια....δεν θελουμε να .."ξεφυγουμε" εντελώς...για αυτο.......οσοι θελουν ..."αεροφυτα" ...."ουρανοφυτα".."θαλασσόφυτα"...κλπ......

να φύγουν απο το φορουμ.....να πάνε αλλού...

να φτιαξουν δικό τους φορουμ...

Υ.Γ.....(θελω και εγώ)...

που μπορώ να βρώ τετοια φυτάκια;;; παιδιάααααα;;
Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ θέλω αερόφυτο αφού διάβασα ότι κάνει σε εξωτερικό χώρο.
Που θα βρούμε

Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  13:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Έχει ο uhlig 6-7 διαφορετικά με τιμές.... από 4.50 έως 6.50 .
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  20:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

να φύγουν απο το φορουμ.....να πάνε αλλού...

να φύγετε κύριοι, να πάτε αλλού!!!

όπως είπα....
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

...σαν να έχω πάρει 1-2 παραπάνω...

βασικά, έχω πάρει κλαράκια που το καθένα έχει 3-4 φυτά επάνω. Θα κοιτάξω αύριο τα ονόματα των υπολοίπων, γιατί έξω στο μπαλκόνι γίνεται... "χάνει ο κάκτος τη γλάστρα και η γλάστρα τον κάκτο" (=μετακομίσεις για το χειμώνα). Απ' ό,τι είδα τώρα στον Uhlig νομίζω είναι άλλα αυτά που πήρα εγώ. Μπορώ να βγάλω και σας να στείλω! Αλλωστε βγάζουν και συνεχώς "παιδάκια", στην τελευταία φωτό επάνω φαίνεται που βγαίνει ένα νέο απ' τον ανθισμένο βλαστό.

Μπορώ ακόμη να μεσολαβήσω επικοινωνόντας με άτομο απ' το βοτανικό κήπο που τα πήρα κι έχω επαφή (έχει πολλά ακόμη είδη) αν μπορεί να μας στείλει. (...κι εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα κι άλλα...)

Α! και όποιος κοιτάζει για καταστήματα...να έχει υπόψη του τα παρακάτω ονόματα που...εκτός από "εξωγήινα" είναι και αρωματικά!!
Tillandsia purpurea (πάρα πολύ αρωματική)
Tillandsia caerulea
Tillandsia crocata
Tillandsia 'Kimberly'
Tillandsia duratii (πολύ..."εξωγήινα" φύλλα)
Tillandsia straminea
Tillandsia paleacea
Tillandsia mallemontii
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  21:45:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Θα ήθελα ένα μικρό, αν γίνεται Φωτεινή.
Ή αν θέλουν πολλοί και παραγγείλλεις στην Ολλανδία να υπολογίσεις κι εμένα.
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  22:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
.. και εμένα..
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2009 :  22:49:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
...και εμένα αν κανονιστεί παραγγελία

Δεν το κατέχω το on-line shopping
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  09:30:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Βαγγέλης Σκουφάκης

...και εμένα αν κανονιστεί παραγγελία

Δεν το κατέχω το on-line shopping

Με κάλυψε ο προλαλήσας.....

Σε περίπτωση παραγγελίας υπολογίστε κι' εμένα PLEASE !!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  10:00:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Πολύ ωραία τα αεροφυτα και όταν είναι πολλά
διαφορετικά μαζί και ανθίζουν κιόλας έχουν
πολύ ενδιαφέρον και φοβάμαι κι άλλο κόλλημα!!...
Φωτεινή πολύ ωραία!! για τις πληροφορίες
Είχα αγοράσει και εγώ πριν 4-5 χρόνια από την
ανθοκομική της Κηφισιάς μια σύνθεση με 3 διαφορετικά
κολλημένα με σιλικόνη πάνω σε μια πέτρα.
Τα ξεκόλλησα και τα έδεσα σε ένα ξύλο
και την πρώτη χρόνια τα 2 πέθαναν το τρίτο όμως
ζει και βασιλεύει χωρίς καμία ιδιαίτερη φροντίδα.
Το έχω ακουμπισμένο σε μια γωνία της συλλογής
με πρωινό ήλιο και όποτε ποτίζω το καταβρέχω.
Κάποιο καλοκαίρι μάλιστα το εδεσα στον κορμό
ενός γιουκα και αυτό γαντζώθηκε με κάτι μικρά ρυζάκια
στις πτυχές του κορμού και δεν χρειαζόταν στήριξη.
Αναγκάστηκα όμως τον χειμώνα με τα πολλά κρύα
να το ξηλώσω και να το φέρω μέσα στο σπίτι γιατί
σκέφτηκα ότι σε μια παγωνιά θα πέθαινε.
Σε μια προσπάθεια σε νεκρό ξύλο δεν γαντζώθηκε
δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο θα δοκιμάσω πάλι.
Ανθίζει κάθε χρόνο αλλά πραγματι το εντυπωσιακό είναι
Ότι πριν ανθίσει γίνεται κατακόκκινο!!!!
Μετά ξανά πρασινίζει και σταματάει να μεγαλώνει.
Και μάλιστα όπως το είπες βλασταίνει παιδάκι
στην βάση του και το ίδιο μετά από 2 χρόνια ξεραίνετε
Σε εμένα όμως άνθισε τέλος Ιουνίου

Η δική σου Χρήστο είναι η Tillandsia abdita και είναι σχετικά σπάνιο αναφέρει εδώ. Πως τα καταφέρνεις έτσι
http://www.rainforestflora.com/species/1.htm
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  11:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Tillansi-o-mania!!
Έστειλα μήνυμα στην Ολλανδία..... περιμένουμε...

Αντι, έγινες έξπερτ!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  14:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ο χαμός!! με τις tillandsias
Παιδία όπως καταλαβαίνεται... αν γίνει ομαδική παραγγελία...
Θέλω και εγώ!!
Anti έχεις γίνει πράγματι έξπερτ!
Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να είναι και σπάνια!

Edited by - Χρήστος on 26 Nov 2009 14:05:32
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  19:09:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Με ξεσικώσατε κι εμένα. Τώρα θα αρχίσω να τις ψάχνω και εδώ. Πάντως ξέρω ότι υπάρχουν
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  20:06:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Συνεχίζει!

Καλά ..... Εγώ πάω να κλάψω στήν γωνία μου ! Φωτεινή παίζεις μα τον πόνο μου .. Ψάχνω, ψάχνω γιά την συγκεκριμένη αλλά δεν την βρίσκω!! Έχω έρωτα με το κόκκινο στά φυτά. Αν και μάλλον θα είχε την τύχη τών προηγούμενων.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2009 :  20:09:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Tillansi-o-mania!!
Έστειλα μήνυμα στην Ολλανδία..... περιμένουμε...

Αντι, έγινες έξπερτ!

Κάτω τα χέρια όλοι ! πάρτε από ένα χαρτάκι προτεραιότητας Εγώ έχω το νουμεράκι με το # 1
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.34 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000