ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ηλιοτροπισμός ;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Ηλιοτροπισμός ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Sep 2009 :  19:24:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τα παρακάτω φυτά το καλοκαίρι γέρνουν προς τον ήλιο. Ειδικά το μεγάλο στέλεχος της mammillaria elongata γέρνει τόσο, που φοβάμαι οτι θα ξεριζωδεί. Γι' αυτό γυρνάω τη γλάστρα 180 μοίρες και σε λίγες μέρες γέρνουν όλα από την άλλη κ.ο.κ.

Η mammillaria elongata

Τo ίδιο κάνει και ο Ferocactus hystrix, ο οποίος δεν είναι τόσο ψηλός όσο η mammillaria

και ένας notocactus, που είναι ακόμη πιο κοντός.!!!

Συμβαίνει και σε δικά σας φυτά; Τα υπόλοιπα δεν αντιδρούν έτσι, ούτε τα πολύ μεγάλα, ούτε τα μικρά

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  11:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Συμβαίνει σε πολλά από τα φυτά μου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα από το να τα γυρνάμε κάθε 3-4 μέρες..
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  21:26:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ώστε συμβαίνει και σε σένα!!!

Τότε να μη γκρινιάζω.....
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  22:12:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
παιδια αυτο συμβαινει στους περισσοτερους κακτους αλλα οχι στους κυροειδης και στους στρογγυλους ...υπαρχουν παχυφυτα που τους αρεσει αυτη η κατασταση παρολο που δεν εχουν την ταση να γερνουν προς τον ηλιο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2009 :  21:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ενδιαφέρον θέμα Ευρυδίκη! Και νομίζω είναι καλό να ξέρει κανείς ποια φυτά αναπτύσσονται έτσι, αν δεν του αρέσει αυτή η μορφή...
Εγώ, δεν τα γυρίζω, παρατήρησα ότι κάποια έχουν την τάση ούτως ή άλλως κάποια στιγμή να πάρουν κάποια λίγη ή πολλή κλίση, και στη φύση, ανεξαρτήτως του αν βρίσκονται σε θέση που τα χτυπάει μόνο απ' τη μία πλευρά ο ήλιος....
Συνήθως, το κάνουν αρκετές Mammillaria που είναι κυλινδρικές όταν είναι μικρές, αλλά και Echinocereus & Lobivia και, δυστυχώς, κάποιοι Notocactus που είναι όμορφοι στα νιάτα τους ασχημαίνουν όταν περνούν τα χρόνια...
Σε σφαιρικούς όπως Ferocactus, Melocactus κ.λπ. δεν το έχω δει εκτός από τον Melocactus azureus που το κάνει (όλοι όσοι έχω...).
Το χαζό είναι ειδικά με κάποιες Mammillaria που μπορεί να πέσει όλο το φυτό κάτω αν δεν μπει σε μεγάλη και πιο βαριά γλάστρα...

Mammillaria sp. (σε κατάσταση που δεν μπορεί να σταθεί μόνη της χωρίς στήριγμα..)

Notocactus roseoluteus

Echinocereus metornii... έγερνε και φέτος ξάπλωσε εντελώς. Στο βάθος το κιτρινωπό φυτό η Mammillaria Carmenae..

Mammillaria polythele var nudum

Lobivia haematantha

...και...η πιο άσχημη ανάπτυξη αυτή τη στιγμή: Mammillaria microhelia. Όσο όμορφο είναι το φυτό μικρό τόσο τώρα...

Στην αρχή όταν τα μεταφύτευα τα έβαζα έτσι ώστε να είναι ίσια αλλά με ορισμένα δεν έχει κανένα νόημα...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2009 :  22:21:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ευτυχως η δικια μου Mammillaria microhelia μουμιοποιηθηκε φετως και τα κακαρωσε
νομιζω οτι καποια ειδη ειναι υποχρεωτικο να τα καλλιεργουμε σε πλατιες τεραστιες γλαστρες
Φυσικα αν υπαρχει ο χωρος
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2009 :  01:43:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
παιδια αυτο το συγκεκριμενο θεμα με ειχε απασχολησει και μενα αυτο το καλοκαιρι.Ειδα το θεμα στο forum που ειχε ξεκινησει καποιες μερες νωριτερα και το εψαξα και σε αλλα site μηπως βρω καποια ακρη..Το μονο που καταφερα ειναι να μπερδευτω ακομη περισσοτερο καθως πολλα λενε αυτο που αναφερεται και παραπανω(δηλαδη να γυρναμε που και που την γλαστρα για να ερχεται στα ισια του) αλλα ακομη περισσοτερα νομιζω, λενε πως το σωστο ειναι να μενει οπως ειναι η γλαστρα,αφηνοντας ελευθερο το φυτο να παρει την φυσικη μορφη.Το μονο σιγουρο,οπως γραφει και η Kaktos παραπανω ειναι πως το φυσιολογικο αυτων των φυτων ειναι να γερνουν με τον καιρο προς τον ηλιο, οπως συμβαινει και στη φυση (ειτε μας αρεσει... ειτε οχι)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2009 :  09:04:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
υπαρχουν και χειροτερα οπως ο Stenocereus eruca
http://www.cactiguide.com/cactus/?genus=Stenocereus&species=eruca
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2009 :  10:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

υπαρχουν και χειροτερα οπως ο Stenocereus eruca
http://www.cactiguide.com/cactus/?genus=Stenocereus&species=eruca

Χα! Εδαφοκαλυπτικός....κάκτος! Αυτός σε συνδυασμό με μία σειρά Cylindropuntia imbricata...κι έχουμε την οικολογική λύση περίφραξης ενός οικοπέδου!

Κάποιοι το κάνουν αυτό για να έχουν σε ίσκιο ένα μέρος του σώματός τους για αρκετές ώρες της ημέρας (η πλευρά που κοιτάζει κάτω). Διαφορετικά, οι ώρες που μόνο μία μικρή επιφάνεια του φυτού είναι εκτεθειμένη στον ήλιο (κορυφή) είναι λίγη, δηλαδή, όταν ο ήλιος είναι ψηλά (μεσημέρι).
Αλλοι μεγαλώνουν στην έρπουσα μορφή όπως ο Stenocereus πάνω ή η Mammillaria matudae και, μάλιστα, την ιδιότητα αυτή την έχουν και στο όνομά τους (π.χ. procumbens, Cleistocactus serpens κ.α.). Ή στο habit (τρόπος ανάπτυξης) γράφει "prostrate" όπως για τον S. eruca ή semi-erect.
Το θέμα είναι ότι όταν τα αγοράζουμε είναι όλα...όρθια. Δεν έχω δει ποτέ να πωλούν τέτοιους κάκτους σε μεγαλύτερη ηλικία, ειδικά οι Mammillaria, οι περισσότερες εκτός από τις σφαιρικές που κάνουν πολλά κεφάλια κάποια στιγμή "ασχημαίνουν". Το πρόβλημα δεν είναι ακριβώς το άσχημο όσο το ότι δεν "ταιριάζουν" στις γλάστρες-μπαλκόνια κ.λπ. Αν προσπαθήσω να τα φανταστώ φυτευμένα στο έδαφος σε π.χ. ένα θερμοκήπιο δε θα έλεγα ότι είναι άσχημα...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2009 :  00:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Το πρόβλημα δεν είναι οι κάκτοι που (κοιτάνε) προς το φώς...

το πρόβλημα είναι οτι εμείς αγοράζουμε "κακτάκια" χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι ...αν ..και πως μεγαλώνουν κλπ κλπ

για αυτόν το λόγο πρέπει να την"ψαχνουμε " λιγο....να ξέρουμε οτι μας αρέσει το "τάδε" φυτό και μετα να το αγοράζουμε...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2009 :  13:01:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έχεις απόλυτο δίκιο !!!

Έλα όμως που, εγώ τουλάχιστον, όταν άρχισα τη συλλογή ... δεν ήξερα και δεν είχα computer.. για να μάθω περισσότερα για τους κάκτους...

Θα μου πείς : δεν ήξερες ..δεν ρώταγες;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2009 :  18:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ευρυδίκη

Greece
171 Μηνύματα
Εστάλη - 25 Sep 2009 : 13:01:02
--------------------------------------------------------------------------------

Έχεις απόλυτο δίκιο !!!

Έλα όμως που, εγώ τουλάχιστον, όταν άρχισα τη συλλογή ... δεν ήξερα και δεν είχα computer.. για να μάθω περισσότερα για τους κάκτους...

Θα μου πείς : δεν ήξερες ..δεν ρώταγες;

.....και εγώ τα ίδια.....

και να σου πω ...οτι απέκτησα PC για χαρη των κακτιδίων....
ακουγα απο διάφορους οτι στο internet είδα...μπλα..μπλά κλπ....
και μπήκα και εγω στο "χώρο" η "χορό"...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2009 :  19:40:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ έχω μπεί .... στο "χορό" και προσπαθώ να ...μπώ και

να .. μάθω να διευρευνώ και γενικότερα

να ....μάθω το "χώρο"
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Dec 2009 :  21:34:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
βρηκα στο νετ μερικες φωτο απο αγγουρομαμμιλλαριες
http://www.cactuspro.com/forum/file.php?1,file=24949
http://www.cactuspro.com/forum/file.php?1,file=24956
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2009 :  01:30:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και ακομη μια Parodia rutilens

Edited by - ariskal on 14 Dec 2009 01:31:29
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2009 :  09:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

βρηκα στο νετ μερικες φωτο απο αγγουρομαμμιλλαριες
http://www.cactuspro.com/forum/file.php?1,file=24949
http://www.cactuspro.com/forum/file.php?1,file=24956

Δεν ανοίγουν όταν κλικάρουμε τα λινκ από εδώ αλλά αν τα κάνουμε αντιγραφή-επικόλληση σε νέο παράθυρο!

Απίστευτη η πρώτη με τις "πατερίτσες"
Η δεύτερη...δεν το συζητώ! Ο κρεμαστός κάκτος! (πώς το ποτίζουν?)
Κορυφή σελίδας

hpasp
Starting Member

15 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2010 :  00:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους hpasp Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην hpasp  Απάντηση με παραπομπή
1. φωτοτροπισμός ονομάζεται το φαινόμενο, και όχι ηλιοτροπισμός.
2.Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι μιλάμε για θετικό φωτοτροπισμό και όχι για αρνητικό στην συγκεκριμένη περίπτωση των κάκτων.
3.Υπάρχουν διάφορες θεωρείες που έχουν προταθεί κατά καιρους για τον λόγο ύπαρξεις αυτού του είδους τροπισμού, και ισχύουν όλες αν και κάποιες είναι επικρατέστερες. Κοινό όλων των ερευνών είναι οτι εχει να κάνει με μια ορμόνη η οποία υπάρχει στα επάκρια κύτταρων των βλαστών, τα οποία ονομάζονται μεριστωματικά κυτταρα και ως λειτουργία τους είναι η κατα μήκως αυξιση του φυτού μας. Η ορμόνη αυτη ονομάζεται αυξίνη ΙΑΑ.Λέγεται λοιπον, οτι αυτη η ορμόνη ειναι ειτε άμμεσα, ειτε έμμεσα φωτοευαισθητη (ειτε την ενεργοποιεί, ειτε την καταστρέφει,ειτε την ελατώνει,κτλ). Ετσι λοιπόν απο βιολογικής αποψη είναι η αιτιολογία, η οποία μας ενδειαφέρει και για την κατανόηση του φαινομένου έτσι ωστε να μπορόυμε να επέμβουμε στα φυτά μας σωστά.
4.το να γυρνάμε τα φυτά κάθε 2-3 μέρες το θεωρώ υπερβολικο. Θα έλεγα σε κάθε πότισμα να τα γυρνάγαμε, και μόνο το κατα τους καλοκαιρινους μήνες.Το χειμώνα οπου επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες οι κάκτοι σταματάνε κάθε βιολογική τους δραστηριότητα με στόχο την μείωση του μεταβολισμού τους στο ελάχιστο, αρα δεν παράγεται και αυξίνη η οποία ειναι υπεύθυνη τρόπον τινα για τον θετικό φωτοτροπισμό.
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Oct 2014 :  23:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
mammillaria polythele

Αυτη η μαμμιλαρια... γυρνουσε απο δωω και απο κει οσα χρονια την εχω!!! Και ξαφνικα ενω την ειχα γυρισει πριν καμια δυο βδομαδες... τελικα... Εγειρε τελειως!!!! Δεν θα την πειραξω θα την αφησω ετσι.... Γιατι μια φορα μου ειχε γυρισει ετσι ενας και τον γυρισα απο την αναποδη( να μη βλεπει η κορυφη ηλιο) και δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα σαπισε!!!
Παιζει να επανελθει? Να τον αφησω ετσι ε? Εβγαλε και ανθος!!!

Edited by - Johnny_Grusonii on 20 Oct 2014 23:48:17
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2014 :  00:14:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Φίλε Γιάννη,δεν την ανοίγει την φωτογραφία,δεν ξέρω τι έχει συμβεί,για τσέκαρέ το.

Κική
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2014 :  16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
παιδια δε ξερω κανω την ιδια διαδικασια που εκανα παντα... facebook... copy image location https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/10306478_10204936082587994_4890890161342334381_n.jpg?oh=42b1ff8af7ce39103e3c0dfc2bccbd4e&oe=54BC7BF2&__gda__=1421168141_09ae68009b51a14b190c05a5fb4db1c5 και βαζω και το insert image απο το φορουμ αλλα τπτ...!!!
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jun 2015 :  21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Ωχ!

Έχω και γω έναν κάκτο που γέρνει πολύ (έτσι μου τον έδωσαν) και πέρυσι του έκοψα "μωράκι" το οποίο με έχει κάνει περήφανη με το σχήμα του (ολοστρόγγυλο και προς τα πάνω). Βέβαια είναι ακόμη μικρό... Αν κατάλαβα καλά το μέλλον του είναι να πέσει κάτω; Δεν υπάρχει ελπίδα;

Μήπως όμως το ότι έγειρε δεν οφείλεται στο DNA του, αλλά στο ότι βρισκόταν σε έναν κάκτο που είχε γεμίσει τη γλάστρα με "μωράκια"; Δηλαδή έγειρε επειδή δεν είχε χώρο;
(Λέω τώρα... Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!)
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2015 :  11:55:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη μου δεν ξέρω αν σου έχω πει ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ(στο λέω τώρα λοιπόν)να σου πω ότι ένας δικός μου έγειρε επειδή δεν είχε χώρο απ'τα μωράκια όπως είπες,ένα άλλο όμως γέρνει όπου δει ήλιο,τι να πω?
Τα αφήνω έτσι αν είναι η φύση τους,έτσι πρέπει να γίνει.

Κική
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2015 :  23:54:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Ναι, μου εχεις πει, σε ευχαριστω πολυ!
Σε ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον φταινε τα μωρακια στην προκειμενη περιπτωση...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2015 :  16:35:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από hpasp

1. φωτοτροπισμός ονομάζεται το φαινόμενο, και όχι ηλιοτροπισμός.

Αν το φωτεινό ερέθισμα προέρχεται από τον Ήλιο τότε ο φωτοτροπισμός χαρακτηρίζεται ευρύτερα Ηλιοτροπισμός.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000