ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Haworthia.
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Haworthia.
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2009 :  19:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..Haworthia nigra...

Haworthia pygmaea v cristallina..

Haworthia truncata

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2009 :  20:11:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Φο-βε-ρές, κού-κλες, α-πί-θα-νες!
Κορυφή σελίδας

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2009 :  00:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Μας αρρώστησες. Από εδώ της αγόρασες ή από έξω?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2009 :  13:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ειναι αγορασμένες απο "έξω"...........στην εδώ "αγορά" σπάνια θα βρούμε Haworthia με όνομα.....

και αφου σας άρεσαν...βάζω λιγες ακόμα ....

μιά διπλή Haworthia truncata..

Haworthia aranea..

Haworthia comtoniana..

Haworthia Hybr... φυτρωσε σε μια γλάστρα ..μόνη της....

Haworthia woolleyi.. μια "δυσκολη waworthia"

Haworthia truncata v. maughanii

Συνεχίζεται....
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2009 :  16:00:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα ωραίες η Haworthies...

Την Haworthia comtoniana πρέπει να την
έχω και εγώ, λέω να τη μεταφυτεύσω, τι
αναλογία χώματος θέλει?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2009 :  16:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
2 μερη κοινό χώμα
2 // κοινό τυρφοχωμα(φυλλοχωμα)
1 μερος περλίτη
2μερη χονδρή πέτρα-χαλικάκι-βοτσαλάκι-ελαφρόπετρα η κάτι τέτοιο....

γενικά το χωμα πρέπει να έχει μεγαλο ποσοστό χονδρης πετρας για να μην "κρατάει" το νερό...
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2009 :  22:54:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Έχω την attenuata από Γερμανία

αυτή επίσης από Γερμανία αλλά έχασα το καρτελάκι με το όνομα

και αυτή που νομίζω ότι είναι η πιό συνηθισμένη

Θα αρχίσω να ψάχνω και για howerthias, οι δικές σου Κώστα είναι πανέμορφες.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Aug 2009 :  23:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερές όλες τους!
Κώστα ωραίες φωτογραφίες!

Την Haworthia comptoniana...την πήρα κι εγώ φέτος, 2 φυτά... Κοιτάζοντας διάφορες φωτογραφίες φύτεψα την πρώτη αρκετά βαθιά, έτσι ώστε επάνω να είναι οι κορυφές των φύλλων...χάλασε
Η πρώτη Haworthia που μου χαλάει.

Η δεύτερη (μετά το παραπάνω) φυτεύτηκε πιο ψηλά...τόσο που δεν μου αρέσει αυτή τη στιγμή. Θα πρέπει μάλλον να μπει αρκετό χαλικάκι όπως λέει ο Κώστας.

Μου άρεσε πολύ η Haworthia aranea. Δεν έχω αγοράσει καμία από εξωτερικό, όλες από εδώ. Μου αρέσουν, όπως και οι Gasteria, πολλές δείχνουν πολύ ωραίες όταν γεμίζουν μία γλάστρα.
Φέτος, μου έκανε εντύπωση που άνθισαν όλες (μα όλες) όσες έχω. Ακόμη και 4-5 καινούργιες που πήρα φέτος και χωρίς να τους έχω αλλάξει καν τη γλάστρα.

Αντι, αυτή που λες "συνηθισμένη" δεν την έχω και δεν την ξέρω
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Aug 2009 :  10:23:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Έψαξα λίγο για τις δικές μου και άκρη δεν βγάζω. Η πρώτη είναι μάλλον attenuata var. radula, η δεύτερη attenuata και η "συνηθισμένη" δεν είναι πουθενά.Επειδή την έχω από τη μαμά μου, φαντάστηκα ότι είναι γνωστή ως "παλιό" φυτό. Μοιάζει με τη radula αλλά τα λευκά στίγματα είναι μεγαλύτερα. Επίσης τόσα χρόνια, από όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν έχει κάνει "παιδάκια". Είδος Alien... Ίσως ο Κώστας να ξέρει κάτι να μου πει για αυτήν .
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2009 :  00:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αντι, η "συνηθισμένη" σου πρέπει να είναι κάποια Aloe!
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2009 :  08:55:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Αντι, η "συνηθισμένη" σου πρέπει να είναι κάποια Aloe!

Και εγώ εκεί κατέληξα, αφού έψαξα και σε κάποιο post εδώ είδα μια ίδια που έχει ο Βαγγέλης Σκουφάκης και την αναγνώρισαν ως aloe haworthiodes. Στις εικόνες στο google όμως δείχνει ότι έχει νημάτια στα φύλλα.Τέλος πάντων, ταμπελάκι της έβαλα και όλα καλά.
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2009 :  10:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Αυτή είναι Haworthia truncata? Την βρήκα στον Πουλημένο

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2014 :  07:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Πάνω που ήμουν έτοιμη να ανοίξω θέμα, ανακάλυψα αυτό.
Τι όμορφες Κώστα!
Δεν τις είχα δει.

Ήθελα να μεταφέρω τις συμβουλές για την καλλιέργειά της που μου έδωσες σε άλλο θέμα πρόσφατα, για να τις βρίσκει εύκολα ο κάθε ενδιαφερόμενος

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2014 :  07:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

λοιποοον..!!

τι κανω εγω..ασχετα με το τι λενε η γραφες.!!??

χωμα

3 μερη χωμα κηπου 1μερος φυλλοχωμα..και μεγααλη ποσοτητα ελαφροπετρας δηλ ελαφροπετρα με λιγο χωμα αναμεσα....

ποτισμα

απο την ανοιξη μεχρι να "σφιξουν " η ζεστες...κανονικο!! δηλ ποτιζω καλα περιμενω να στεγνωσει πολυ καλα το χωμα δηλ 7-10 μερες και μετα ποτιζω παλι..

οταν "σφιξουν" η ζεστες το ποτισμα γινεται "επιφανειακο" δηλ δεν μουλιαζουν στο νερο..περιμενο παλι αλλα πιο μικρο διαστημα 5-6 μερες και ξαναποτιζω...

το φθινωπορο κανω οτι και την ανοιξη....

τον χειμωνα δηλ Νοεμ Δεκ Ιαν Φεβ..και λιγο απο Μαρτη..δεν ποτιζω παρα μονο σε παρατεταμενη καλοκαιρια πχ αλκυονιδες κλπ το χειμωνιατικο ψευτοποτισμα ειναι ισα-ισα να μεινει λιγο "ζωντανο" το χωμα και οχι για να φουσκωσει το φυτο...

θεση

τα φυτα μου ειναι ολα σε θεση που ο ηλιος τα "βλεπει" μονο λιγες ωρες 2-3 περ.. αλλα εχουν πολυ φως ολη την ημερα...

ΔΕΝ αφηνω φυτα στην βροχη εκτος αν πχ το φθινωπορο βρεχει και εχω ορεξη να τα βγαλω να ποτιστουν....
Δεν ψεκαζω...δεν βοηθαει της χαβορθιες αντιθετα κρατανε νερο μεσα στο ροδακα και αυτο δεν ειναι και τοσο καλο ειδικα το φθινωπορο που εχει και υγρασιες..

Αυτααα!!

το θεμα στο φατσοβιβλιο???που πως?? ..

από το θέμα εδώ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2189

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2014 :  07:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Επίσης και ο Χρήστος είχε δώσει κάπου ωραίες συμβουλές σχετικά με το πως χειρίζεται εκείνος τα φυτά του αλλά δεν βρίσκω τώρα που για αν τις παραθέσω...

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000