ΚΑΚΤΟΣ - Forum - λιπασμα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 λιπασμα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jul 2007 :  13:36:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑΓΓΕΛΙΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
οπως εχω γραψει εχω κακτους σε μια ζαρντινιερα,στην αυλη 2Χ1 μετρα.τα εχω 7 χρονια εκει,βαθος εχουν απλετο.θελω να βαλω λιπασμα,τι λιπασμα ειναι καλο να παρω??

ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2007 :  14:05:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑΓΓΕΛΙΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
πηγα στον γεωπονο και δεν εχει λιπασμα για κακτακια,μου εδινε ενα λιπασμα που ειναι γενικα για φυτα.να το παρω ή πρεπει να ψαξω για κατι συγκεκριμενο?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3946 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2007 :  14:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Αγγελική,

Σχετικά με το λίπασμα για κάκτους, γενικώς θεωρείται από κάποιους ότι δεν έχει σημασία τι λίπασμα θα βάλουμε, διότι ό,τι και να βάλουμε, τα φυτά θα πάρουν από το λίπασμα τα στοιχεία που χρειάζονται.

Ωστόσο, γενικά προτείνεται η χρήση λιπάσματος με λιγότερο άζωτο. Αυτό είναι και το βασικό χαρακτηριστικό των λιπασμάτων για κάκτους και παχύφυτα
(βλέπε κι εδώ σχετικά με το λίπασμα: http://cactus.thelo.gr/care_water_el.asp) παραθέτω από τη σελίδα:

"Μαζί με το πότισμα, δώστε στους κάκτους κάποιο ειδικό λίπασμα για κάκτους. Αν δε βρείτε ειδικό, ζητήστε κάποιο με το πρώτο στοιχείο χαμηλότερο από τα άλλα δύο (π.χ. 6-10-10). Επίσης, στο εμπόριο υπάρχουν κάποια λιπάσματα που έχουν ετικέτα "για ανθοφόρα φυτά". Αυτά τα λιπάσματα έχουν συνήθως παρόμοια αναλογία στοιχείων με αυτή των ειδικών λιπασμάτων για κάκτους. Το πρώτο στοιχείο στα λιπάσματα είναι το άζωτο, ενώ τα άλλα δύο είναι φώσφορο και κάλιο. Αναζητήστε, γενικώς, ένα λίπασμα χαμηλό σε άζωτο. Το άζωτο ευνοεί την ανάπτυξη της μάζας του φυτού. Όμως, επειδή οι κάκτοι έχουν φυσιολογικά αργή ανάπτυξη σε σχέση με άλλα φυτά που βγάζουν, για παράδειγμα, συνεχώς νέα φύλλα, το πολύ άζωτο περισσότερο βλάπτει τους κάκτους παρά τους ωφελεί. Εγώ τους βάζω λίπασμα μία φορά το μήνα από τον Απρίλιο-Μάιο μέχρι τον Ιούλιο."

Αυτό με το άζωτο μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερη ανάπτυξη του μεγέθους των κάκτων που, όμως, δεν είναι συνήθως φυσιολογικό γιατί οι κάκτοι μεγαλώνουν αργά σε σύγκριση, για παράδειγμα, με φυτά που έχουν πολλά φύλλα και βγάζουν συνεχώς νέα κατά την ανάπτυξή τους. Αυτή η ανάπτυξη στους κάκτους μπορεί να οδηγήσει σε "σκισίματα" ή σε δυσανάλογη ανάπτυξη και κάνει τους κάκτους πιο ευαίσθητους σε ασθένειες, στον ήλιο κ.λπ.

Έτσι, εάν δεν υπάρχει ειδικό, προτείνω ένα για ανθοφόρα φυτά, που έχει λιγότερο άζωτο από τα άλλα δύο στοιχεία. Στην περίπτωση αυτή, καλώς είναι και πάλι να μπει λίγο μικρότερη ποσότητα λιπάσματος από την προτεινόμενη. Σίγουρα δε θα ήταν καλό ένα λίπασμα για πράσινα φυτά γιατί αυτά ευνοούν την ανάπτυξη του μεγέθους-φυλλώματος των φυτών και δεν είναι ό,τι καλύτερο για κάκτους.

Κάποιοι χρησιμοποιούν και απλό λίπασμα ή λίπασμα που χρησιμοποιείται για ντομάτες. Όμως, επειδή το λίπασμα έχει να κάνει με την ανάπτυξη, καλύτερο είναι να χρησιμοποιείται κάτι τέτοιο την άνοιξη όταν τα φυτά βρίσκονται σε πλήρη ανάπτυξη. Το χειμώνα αλλά και όταν μέσα στο καλοκαίρι η ζέστη είναι υπερβολική παραλείπουμε εντελώς το λίπασμα. Εγώ βάζω τελευταία φορά τον Ιούλιο.

Αν τελικώς βάλεις λίπασμα, θα πρότεινα, να βάλεις αυτό το μήνα 1 φορά και μετά το Σεπτέμβριο όχι. Διότι τότε οι κάκτοι φυσιολογικά σταματούν σταδιακά την ανάπτυξή τους για να περάσουν στη χειμέρια νάρκη τους. Γενικώς, επωφελούνται από το λίπασμα την εποχή που αναπτύσσονται και ανθοφορούν.

Από μάρκες, έχω χρησιμοποιήσει το ΚΒ Substral (υγρή μορφή) το οποίο είναι καλό (αλλά τελειώνει γρήγορα όταν έχεις πολλούς κάκτους) και το IRIS για κάκτους και παχύφυτα (σε σκόνη που αραιώνουμε με νερό), πολύ πιο οικονομικό και καλό επίσης.
Πιθανόν να βρεις αν ρωτήσεις σε κάποιο φυτώριο ή σε κάποιο άλλο κατάστημα γεωπονικό, συνήθως δεν έχουν όλοι (εγώ ρώτησα καμιά 10ρια απ' τους οποίους τελικώς είχαν δύο...)

Ελπίζω να βοήθησα
Κορυφή σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2007 :  18:41:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑΓΓΕΛΙΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
σ'ευχαριστω ,βοηθησες πολυ!
Κορυφή σελίδας

ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2007 :  12:12:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΑΓΓΕΛΙΚΗ  Απάντηση με παραπομπή
βρηκα λιπασμα ,με 5-8-12,ειδικο για κακτους.καλες ειναι αυτες οι τιμες??εβαλα τωρα,ξανα θα βαλω την ανοιξη?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3946 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2007 :  07:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ναι, καλύτερα είναι να μη βάλεις για φέτος ξανά, άστο για την άνοιξη
Κορυφή σελίδας

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Mar 2009 :  21:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Με αφορμή την σύσταση του Στέφανου να προσθέσω μερικούς κόκκους complesal σε κάποια φυτά μου http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=460#5124 (αλήθεια αυτό είναι είδος λιπάσματος ή μάρκα;), θα ήθελα αν γίνεται να δούμε πως κινούμαστε από εδώ και πέρα σε σχέση με την λίπανση.

Αρχίζουμε κανονικά με τα πρώτα ποτίσματα ή τα φυτά που έχουν μείνει στεγνά τόσο καιρό θα την ''ακούσουν'' απότομα;
Το υγρό λίπασμα χρησιμοποιείται; τι διαφορές έχει από τους κόκκους;
Υπάρχουν κάποια φυτά που δεν πρέπει να βάλουμε λίπασμα;
Συχνότητα;
...και ότι άλλο νομίζεται ότι είναι χρήσιμο για αρχάριους...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Mar 2009 :  22:36:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι την πρωτη φορα δεν χρειαζεται να τα υπερποτισουμε και καλο ειναι να τα αφησουμε να στεγνωσουν μεχρι την επομενη φορα
Βεβεια εξαρταται και απο το ειδος(οι νοτοκακτοι ανθιζουν και θελουν νερο}
Νομιζω οτι καλο ειναι να μην μπλεξεις προς το παρον με τα λιπασματα
Εγω θα βαλω λιγο υγρο μονο στα φυτα που ειναι αρκετα χρονια στην ιδια γλαστρα και μαλιστα σε πολυ μικρη δοση, και μονο οταν δω τα φυτα να αναπτυσονται
Επισης το λιπασμα το βαζουμε 2 μερες μετα το ποτισμα
το coplesal(το αγοραζεις σε ολα τα καταστηματα με λιπασματα με το κιλο) θα το εβαζα σε παχυφυτα γρηγορης αναπτυξης αλλα οχι σε κακτους
Ειχα βαλει παλαιοτερα σε μεγαλες ποσοτητες και γεμισε αλατα ολη η επιφανεια της γλαστρας
μαλλον το ειχα παρακανει
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1680 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  00:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Αρχίζουμε κανονικά με τα πρώτα ποτίσματα ή τα φυτά που έχουν μείνει στεγνά τόσο καιρό θα την ''ακούσουν'' απότομα;
Το υγρό λίπασμα χρησιμοποιείται; τι διαφορές έχει από τους κόκκους;
Υπάρχουν κάποια φυτά που δεν πρέπει να βάλουμε λίπασμα;
Συχνότητα;
...και ότι άλλο νομίζεται ότι είναι χρήσιμο για αρχάριους...

Λίπασμα θέλουν τα φυτά που έχουν πάνω από 2-3 χρόνια στην ίδια γλάστρα....αν και εγώ δέν έχω βάλει ΠΟΤΕ τα φυτάκια μου είναι μιά χαρά...( έχω φυτά που είναι και 6 χρόνια στην ίδια γλάστρα)
λίπασμα+αρκετό νερό+τυρφόχωμα = αγγούρια και ντομάτες με αγκάθια.
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
171 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2011 :  22:33:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
ariskal νομιζω οτι την πρωτη φορα δεν χρειαζεται να τα υπερποτισουμε και καλο ειναι να τα αφησουμε να στεγνωσουν μεχρι την επομενη φορα
Βεβεια εξαρταται και απο το ειδος(οι νοτοκακτοι ανθιζουν και θελουν νερο}
Νομιζω οτι καλο ειναι να μην μπλεξεις προς το παρον με τα λιπασματα
Εγω θα βαλω λιγο υγρο μονο στα φυτα που ειναι αρκετα χρονια στην ιδια γλαστρα και μαλιστα σε πολυ μικρη δοση, και μονο οταν δω τα φυτα να αναπτυσονται
Επισης το λιπασμα το βαζουμε 2 μερες μετα το ποτισμα
το coplesal(το αγοραζεις σε ολα τα καταστηματα με λιπασματα με το κιλο) θα το εβαζα σε παχυφυτα γρηγορης αναπτυξης αλλα οχι σε κακτους
Ειχα βαλει παλαιοτερα σε μεγαλες ποσοτητες και γεμισε αλατα ολη η επιφανεια της γλαστρας
μαλλον το ειχα παρακανει

γιατί πρέπει να ποτίζουμε και μετά απο 2 μέρες να αρχίσουμε το λίπασμα;
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
480 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2011 :  23:56:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Γενικά σε όλα τα φυτά χρησιμοποιούμε αυτή την τακτική, δηλαδή να είναι πρώτα ποτισμένο το φυτό και μετά να λιπάνουμε.

Με λίγα λόγια, όταν ένα φυτό είναι απότιστο οι ρίζες του είναι δεν έχουν κάποιο ποσοστό υγρασίας ή έχουν κάποιο μηδαμινό. Αν εσύ λιπάνεις το φυτό και οι ρίζες του δεν έχουν καθόλου υγρασία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι ουσίες που περιέχει το λίπασμα να προκαλέσουν ζημιά στις ρίζες του φυτού (μεγάλη συγκέντρωση ιόντων, τοξικότητα από την περίσσια αλάτων).
Όταν εσύ έχεις ποτίσει το φυτό, οι ρίζες έχουν ρουφήξει νερό και εφόσον έχεις βάλει τις σωστές αναλογίες λιπάσματος δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα για το φυτό.
Πάντα βάζουμε λίπασμα στα φυτά όταν είναι η περίοδος που αναπτύσσονται και δε βάζουμε λίπασμα σε στεγνό υπόστρωμα. Δεν είμαι σίγουρος για το χρόνο που χρειάζεται να μεσολαβήσει ανάμεσα στο πότισμα και τη λίπανση.

Γενικά οι κάκτοι δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε σχέση με τα θρεπτικά που θέλουν. Αν χρησιμοποιήσεις λίπασμα για κάκτους και παχύφυτα να κοιτάξεις το άζωτο(Ν) να είναι σε χαμηλή συγκέντρωση μέσα στο λίπασμα, το άζωτο φορτσάρει την ανάπτυξη βλαστών και αν βάλεις σε κάκτο λίπασμα με μεγάλη συγκέντρωση αζώτου θα παραμορφωθεί... θέλουν την υπομονή τους οι κάκτοι...και στο λίπασμα τον τρόπο τους...

Το σημαντικότερο για να αρχίσεις μια συλλογή φυτών χωρίς να ταλαιπωρηθείς είναι το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις, τα μίγματα που θα κάνεις για τα φυτά σου.

Ελπίζω να βοήθησα!
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
480 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2011 :  23:58:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Έχει γράψει και η Φωτεινή για το άζωτο σε σχέση με τους κάκτους, τώρα το είδα
Συμφωνώ και με τον Κώστα με αυτά που περιγράφει και με τον Άρη που λέει ότι μπορεί να βοηθήσει το λίπασμα, τα γρήγορης ανάπτυξης παχύφυτα.

Edited by - vangelis on 06 Jan 2011 00:00:59
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
171 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2011 :  00:26:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
ουμμμ πολύ ενδιαφέροντα vangeli!!

Σε ευχαριστώ και με βοήθησες πολυ...να είσαι καλα!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.47 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000