ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Cereus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Cereus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2009 :  18:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Δύο μικρά αγορασμένα "κακτάκια" στην ίδια γλάστρα (Οκτώβριος, 2005). Το ύψος τους γύρω στα 10cm.

Σήμερα (Ιούλιος, 2009), 43cm ο ψηλός και 34 ο μικρότερος, τα λευκά τριχάκια που είχαν όταν ήταν μικρά χάθηκαν:

Οι δύο αυτοί κάκτοι είναι μάλλον ένα παράδειγμα της ποικιλομορφίας των κάκτων, π.χ. στην περιγραφή του Cereus validus (Cereus forbesii) λέει 4 μέχρι 8 πτυχές (ribs). Το μικρό έχει 4 πτυχές και το μεγάλο 5:

Επίσης, ο μικρός έχει κόκκινα-μαύρα αγκάθια ενώ ο μεγάλος κίτρινα, έτσι αρχικά σκεφτόμουν αν είναι διαφορετικό φυτό:

Πάντως, πολύ μαγευτικό είναι το εντελώς μπλε τους χρώμα της επιδερμίδας τους!

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2009 :  19:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ένα πρόσφατο απόκτημα, δώρο του Αριστοτέλη, ένας Cereus του οποίου ψάχνουμε το όνομά του (φυσικά, το ίδιο το φυτό, όπως πάντα αδιαφορεί εντελώς).

....Οφθαλμαπάτη... Κι όμως, δεν είναι ενιαίο φυτό! Στρίβοντας τη γλάστρα αποκαλύπτεται η...αλήθεια.
Το είχε κόψει ο Αριστοτέλης για μόσχευμα και μου έδωσε το αρχικό ριζωμένο φυτό, που "χτύπησε" νέο βλαστό από ψηλά. Όλη αυτή η ανάπτυξη είναι φετινή! (περίπου 2 μηνών - 21cm). Με πότισμα σαν έναν κανονικό φυτό 2-3 φορές την εβδομάδα.

Ξεκίνησε αρχικά να "χτυπάει" από τρία σημεία...τελικά αποφάσισε να μεγαλώσει τον ένα νέο βλαστό, οι άλλοι δύο έμειναν πίσω

Δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι να κάνω, να κοπεί ο νέος βλαστός και να φυτευτεί ή να το αφήσω να αναπτυχθεί εκεί πάνω? Ακούω απόψεις.

Να προσθέσω εδώ ότι οι Cereus και άλλα χαρακτηριστικά φυτά της νοτίου Αμερικής (Oreocereus, Pilosocereus, Espostoa αλλά και τα πιο μικρά όπως Gymnocalycium, Matucana κ.α.) με ταξιδεύουν νοερά και συνειρμικά πάντα στις χώρες προέλευσής τους με εικόνες και ήχους όπως τα παρακάτω:

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jul 2009 :  23:53:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω ένα cereus ...(νομίζω), το οποίο όταν έφτασε τα 2,5μ. περίπου ένα καλοκαίρι, λόγω ξηρασίας και αέρα λύγισε και έσπασε στο ύψος του 1,0μ.
Φύτεψα το κομμάτι και από το αρχικό φυτό βγήκαν δύο νέοι βλαστοί όχι όμως στο σημείο κοπής, όπως στο δικό σου, αλλά περίπου 30cm χαμηλότερα.
Μεγάλωσαν και οι δύο, αλλά έσπασε το στήριγμά του φυτού και λόγω πτώσης έσπασε ο ένας από τους νέους βλαστούς αφήνοντας πάνω στο φυτό περίπου μισό μέτρο.
Φύτεψα ξανά το νέο κομμάτι ύψους 70 cm, το δε παλιό κομμάτι, που είχε ύψος 1,0μ. έχει πετάξει νέο βλαστό που έχει γίνει περίπου 50 cm.
Το παλιό φυτό έχει φτάσει πάλι τα 2,5μ. χωρίς..... σταστικό πρόβλημα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  11:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Το παλιό φυτό έχει φτάσει πάλι τα 2,5μ. χωρίς..... σταστικό πρόβλημα

Περιμένουμε
Θα ήθελα να δω πως φαίνεται το παλιό κομμάτι με το νέο βλαστό, κυρίως κι εμένα αυτό με απασχολεί, αν, δηλαδή, μεγαλώσει το φυτό πώς φαίνεται το σημείο που ενώνονται, αφύσικο? Κρατιέται καλά ή είναι λεπτό το σημείο κ.λπ.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  13:48:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να κοπει μολις σταματησει την αναπτυξη, λιγο πριν τον χειμωνα, να μπει σε αμμο οπως εκανε και η μαμα του, και να ξεκινησει ενας ωραιος κακτος απο την αρχη
Το μητρικο φυτο θα συνεχιζει να δινει μοσχευματα τα οποια θα χαριζονται στους κακτοφιλους
Το εντυπωσιακο με αυτο το φυτο ειναι το σκουροχρωμο χρωμα του, η πολυ σκληρη υφη που δεν την συνανταμε στα κοινα peruvianus , και αυτο το κοντο σκληρο αγκαθι, το οποιο δεν μεταβαλεται με την ηλικια οπως συμβαινει στον jamacaru η στον peuvianus(Cereus hildmannianus subsp. uruguayanus)
επισης δεν εχει καμια σχεση με τους validus-forbesii
οι τροπικοι repandus εχουν συχνα τετοια σκληρα αγκαθια αλλα δεν νομιζω οτι ανηκει σε αυτους
Μηπως ειναι ο γνησιος Cereus hildmannianus subsp hildmannianus;
φετως μεγαλωνω ενα απο τα παιδια του αλλα μαλλον υβριδιστηκε με τον fobesii
το φυτο μου πριν τεμαχιστει(εχασε ολες τις ριζες απο το υπερβολικα κακο αλκαλικο χωμα , το πολυ λιπασμα και αλλα πολλα)

http://inlinethumb02.webshots.com/42689/2856977360101502793S600x600Q85.jpg
και το αγκαθι

http://inlinethumb28.webshots.com/42587/2100348220101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  19:31:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
Περιμένουμε
Θα ήθελα να δω πως φαίνεται το παλιό κομμάτι με το νέο βλαστό, κυρίως κι εμένα αυτό με απασχολεί, αν, δηλαδή, μεγαλώσει το φυτό πώς φαίνεται το σημείο που ενώνονται, αφύσικο? Κρατιέται καλά ή είναι λεπτό το σημείο κ.λπ.

Το αρχικό φυτό σήμερα στο βάθος αριστερά..

Το πορτοκαλί που φαίνεται είναι κορδέλα, που έχω δέσει τον αρχικό κορμό από το κάγκελο, για τον αέρα.
Από κοντά τα σημεία που ενώνονται οι νέοι βλαστοί με το παλιό...Η σύνδεση του αριστερού βλαστού..

και η σύνδεση του δεξιού..

Ακολουθεί το πρώτο κομμάτι με το νέο βλαστό του
και η σύνδεσή τους στην κορυφή
και το δεύτερο κομμάτι εν αναμονή βλαστών....
και το όνομα αυτού ποιό είναι ;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  20:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη πολύ ωραίο και τεράστιο...νομίζω ότι σύντομα θα πρέπει να δεις και λουλούδια!
Cereus είναι και...σε όσους δε γνωρίζουμε, τους ονομάζουμε Cereus peruvianus
Στη σελίδα αυτή έχει φωτογραφίες από πολλούς κηροειδείς κάκτους ένας συλλέκτης που ειδικεύεται σ' αυτούς.
http://community.webshots.com/user/brcacti

Πάντως...όταν θα κάνει λουλούδια (που θα κάνει...) θα εντυπωσιαστείς.

Ίσως να πρέπει να μεταφυτευτεί σε μεγαλύτερη γλάστρα? (Ο ψηλός, αυτός που είναι στη λευκή γλάστρα για να μεγαλώσει το ριζικό σύστημα και να στηρίζει και καλύτερα το φυτό και να μεγαλώσει)
Επίσης, βλέπω τα σημεία ένωσης των νέων βλαστών έχουν διογκωθεί πολύ για να κρατήσουν το βάρος τους...

Για τον δικό μου θα κάνω τελικά αυτό που λέει ο Αριστοτέλης. Θα το αποσπάσω αργότερα και θα το φυτέψω μόνο του.

Πόσα χρόνια τον έχεις Ευρυδίκη?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  20:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη τέτοιο ήταν το λουλούδι του?
http://www.flickr.com/photos/9730046@N07/2554668092/

κι εδώ, ένα σπασμένο μάλλον κομμάτι, που παρόλο τόσο μικρό είναι με κανονική ανθοφορία:
http://www.flickr.com/photos/9730046@N07/2554668660/in/set-72157603100515035/
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  21:00:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είναι το πρώτο της συλλογής μου και έχει κλείσει τα 17 χρόνια, αλλά χωρίς ανθοφορία.....

Για μεταφύτευση να του βάλω διπλάσια γλάστρα;

Ξέρετε αν ανθίζει τη μέρα ή τη νύχτα για να του την έχω στημένη;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jul 2009 :  22:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Θα έλεγα ναι, για τη μεγαλύτερη γλάστρα ίσως και πιο μεγάλη από διπλάσια? Χώμα όξινο (μπορείς να πάρεις χώμα για αζαλέες) και να το ανακατέψεις με λίγο κοκκινόχωμα, ελαφρόπετρα και χαλικάκι για να στραγγίζει.

Το λουλούδι ανοίγει νύχτα αλλά δεν είναι και τόσο "ξαφνικό". Δηλαδή, όπως και στους περισσότερους κάκτους, πριν εμφανιστεί το λουλούδι θα ξεπροβάλλει σιγά σιγά το μπουμπούκι που θα μεγαλώνει για αρκετές ημέρες ώσπου να είναι έτοιμο για να ανοίξει...και διαρκεί μόνο μια μέρα (νύχτα) οπότε καλά θα είναι να είσαι εκεί και να περιμένεις

Τα φυτά αυτά θέλουν αρκετό νερό, σχεδόν σαν ένα άλλο φυτό κι όχι όπως οι περισσότεροι κάκτοι που έχουμε συνηθίσει να τους αφήνουμε χωρίς νερό για πολλές μέρες. Τον καιρό αυτό κι από τον προηγούμενο μήνα είναι σε πλήρη ανάπτυξη κι όσο ποτίζουμε τόσο μεγαλώνουν!

Κάθε πότε το ποτίζεις και τι χώμα του έχεις?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Aug 2009 :  10:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Δύο νέα μέλη στην συλλογή Cereus. Ένα κομμάτι από φυτό (που "σφαγιάστηκε") κι ένα από σπορά, και τα δύο προέλευσης Αριστοτέλη (master στους Cereus).

Σκέφτηκα αρχικά να το αφήσω στον αέρα να βγάλει ρίζες, αλλά μάλλον θα το βάλω κατευθείαν να ακουμπάει σε γλάστρα με χώμα που θα ποτίζω...

Κι ο αριστερά μικρός, Cereus validus αλλά με την ποικιλομορφία τους είναι σαν να έχει κανείς διαφορετικά φυτά.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξή τους...
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Aug 2009 :  19:16:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Υπαρχει περιπτωση να τον αναγνωρισουμε? Ξερω πως ειναι μικρος και πως
δεν ειναι μεγαλη η ευκρινεια της φωτο αλλα κανω μια προσπαθεια.
..c.Peruvians??? Eιναι μοσχευμα απο ενα πολυ ψηλο φυτο ενος φιλου(περιπου 1,80cm) ακριβως ιδιο στην εμφανιση,το οποιο εβγαλε αυτον τον βλαστο περιπου στην μεση του υψους του.

Το πιο εντονο πρασινο στην κορυφη του ειναι η νεα βλαστηση, απο την
στιγμη που ριζωσε κ αρχισε να αναπτυσσεται,περιπου 20-25 μερες πριν
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Aug 2009 :  21:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αποστόλη, νομίζω ότι δεν είναι Cereus αλλά Trichocereus pachanoi (San Pedro cactus). Να επιβεβαιώσει κάποιος γιατί εγώ έχω έναν που είναι μικρός και δεν είμαι 100% σίγουρη.
Αν είναι αυτό, βγάζει εξίσου εντυπωσιακό λουλούδι!
Πάντως, αυτό το πράσινο-κιτρινωπό χρώμα της επιδερμίδας του οφείλεται στον ήλιο. Παίρνουν πιο γαλαζιο χρώμα όταν τα έχουμε σε κάπως σκιερό μέρος. Δες κι εδώ:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=716

Καλορίζωτο!
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2009 :  00:29:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Ετσι ακριβώς είναι κι ο κάκτος που δείχνω και τον θεωρώ οτι είναι Cereus Peruvianus. Βέβαια σε εμένα έχουν 5 τμήματα (φύλλα) κι όχι 6 όπως του Απόστολου.
Τελικά δεν είναι Cereus?
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2009 :  11:13:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ισως να εχει ελλειψη σιδηρου
Γενικα οι cereus θελουν οξινο ph και οχι υπερβολικη ζεστη
Οι θερμοκρασιες των 40+ βαθμων στο μπαλκονι τους δημιουργουν προβλημα
νομιζω οτι μια καλη λυση ειναι το πρασινο διχτυ
φωτεινη να ο μπλε cereus στην κανονικη του κατασταση

http://inlinethumb02.webshots.com/45441/2053671280101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2009 :  19:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
να ο μπλε cereus στην κανονικη του κατασταση

Φοβερό μπλε!!

Κώστα μου φάνηκε ότι είναι διαφορετικός ο δικός σου. Βάλε μία καλύτερη φωτογραφία αν μπορείς.
Εδώ έχει τις διαφορές:
http://www.sacredcactus.com/peruvian_torch7.htm
Του Αποστόλη μου φάνηκε σαν αφυδατωμένος Trichocereus, ίσως, όμως, κάνω λάθος...
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2009 :  04:20:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
μετα απο μελετη στο παραπανω λινκ ολοκληρου του site, πιστευω τελικα οτι εχεις δικιο και ο
δικος μου ειναι Trichocereus pachanoi.Παντως ο συγκεκριμενος συλλεκτης εχει πραγματικα μεγαλη
τρελα με τον συγκεκριμενο ειδος!!!!Τοσο που σχεδον "απαξιωνει" ολους τους αλλους που μοιαζουν
αλλα δεν ειναι pachanoi!!!
Αυτο το οξινο χωμα ισχυει και για αυτον ή μονο για τους cereus?Εγω παντως του αλλαξα λιγο
την θεση ωστε να εχει απογευματινη σκια,γιατι ωντος εχει κιτρινισει περισσοτερο απ'οτι ηταν
στην αρχη,πριν ακομη ριζωσει
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Aug 2009 :  23:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασικά, επειδή πουλάει τέτοιους Trichocereus είναι μάλλον κάπως "υπερβολικός" γιατί πολλοί πουλάνε Cereus ως Trichocereus λόγω της ομοιότητας.
Τους Trichocereus τους "ζητούν" κάποιοι λόγω των αλκαλοϊδών που περιέχουν..(όχι μόνο αυτόν αλλά αρκετοί Trichocereus, όπως, βέβαια και άλλοι κάκτοι), νομίζω περισσότερο για την "ιδέα" ότι έχουν στην κατοχή τους έναν τέτοιο κάκτο...

Το όξινο χώμα ισχύει και για αυτούς, τουλάχιστον εγώ είδα ότι μεγαλώνουν καλύτερα σ' αυτό. Αλλά, βασικά και στους Trichocereus έκανα μίξη, δλδ, δεν έβαλα σκέτο φυτόχωμα-φυλλόχωμα (+ αρκετή ελαφρόπετρα χαλικάκι γιατί τα ποτίζω συχνά). Θέλουν αρκετό νεράκι κι αν μπουν απ' την αρχή σε μεγαλούτσικη γλάστρα...μεγαλώνουν "ανενόχλητα" και γρηγορότερα!

Αυτό που λέει κι ο Αριστοτέλης με το δίχτυ είναι πολύ καλό. Φαίνεται κάποιοι απ' τους κάκτους αυτούς να ταλαιπωρούνται απ' τον πολύ έντονο ήλιο σε συνδυασμό με πολύ υψηλές θερμοκρασίες (τουλάχιστον σε ένα μπαλκόνι της πόλης).
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2009 :  17:42:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το κατω μερος του μπλε cereus παλι αφυδατωθηκε
Ευτυχως τα μοσχευματα πανε καλα και συντομα θα αντικατασταθει
παρ,ολα αυτα εδωσε ενα ανθος πριν 2 εβδομαδες

http://inlinethumb36.webshots.com/14115/2455682270101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2009 :  18:00:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ψαχνοντας στο internet ειδα επιτελους ενα cereus validus-foebesii που βγαζει διπλα λουλουδια σαν τον δικο μου (με λαθος ονομασια)
http://www.flickr.com/photos/9730046@N07/2554668092/
τον οποιο επισης τεμαχισα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2009 :  19:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τέλειο λουλούδι! Ανυπομονώ να δω και τα δικά μου μοσχεύματα να ανθίζουν! (όταν βγάλουν πρώτα ρίζες)
Φαντάζομαι, σχετικά σύντομα αφού προέρχονται από αυτό το μεγάλης ηλικίας φυτό!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2009 :  19:30:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εξαιρετικό λουλούδι!!!
Σε τι ηλικία το φυτό έβγαλε λουλούδι και πόσο καιρό διατηρείται αυτό;
Τα δικά μου cereus δεν έχουν ανθίσει ακόμα, αν και είναι ήδη 15 χρονών!
Είναι φυσιολογικό ή υπάρχει πρόβλημα;
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2009 :  20:32:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
δεν ειναι φυσιολογικο
κανε ενα μιγμα με μεγαλη ποσοτητα ΟΞΙΝΟΥ φυλλοχωματος, παρε αυτο που ειναι για αζαλεες, πολυ νερο και οχι υπερβολικο ηλιο
το λουλουδι κρατα μια νυχτα
ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε τι σερεους εινο ο δικος σου
βλεποντας το μαυρο αγκαθι ισως ειναι validus οποτε θα βγαλει κοκκινα λουλουδια
ενας αλλος cereus validus

http://inlinethumb10.webshots.com/38345/2536576700101502793S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb47.webshots.com/42606/2560489350101502793S600x600Q85.jpg

και ο υβριδικος (η μαμα του μικρου κακτου που εβαλε η φωτεινη)

http://inlinethumb19.webshots.com/42514/2703414610101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  10:25:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερά λουλούδια!!!!!!
Με τις φωτογραφίες με έπεισες να ασχοληθώ σοβαρά με το χώμα ..... , αλλά είμαι αδαής .
Όξινο χώμα είναι όντως αυτό που έχει PH 4,5 - 5,5 ;
Δηλαδή αρκεί η σακούλα να γράφει PH στα ανωτέρω όρια και είναι εντάξει;
Γιατί έχω μια σακούλα, που γράφει φυλλόχωμα με PH 5 - 5,5 είναι κατάλληλο;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  13:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τέλεια λουλούδια!!
Ευρυδίκη, κι εγώ αρχικά δεν τους πολυήθελα γενικώς τους κάκτους που γίνονται ψηλοί. Τα λουλούδια αυτά του Αριστοτέλη μ' έπεισαν ότι δεν χρειάζεται κανείς να περιμένει 50 χρόνια για να γίνει ωραίος ένας τέτοιος κάκτος + τα φανταστικά λουλούδια. Μάλιστα, έχουν και σχετικά αρκετή αντοχή στο κρύο το χειμώνα οπότε δε χρειάζεται θερμαινόμενο θερμοκήπιο...

Το χώμα που λες με αυτό το pH είναι κατάλληλο. Πιθανόν να θέλουν ούτως ή άλλως αλλαγή χώματος μετά από κάποια χρόνια γιατί με τα ποτίσματα το χώμα γίνεται πάλι αλκαλικό που δεν τους αρέσει.
Ο Αριστοτέλης ασχολήθηκε πολύ περισσότερο με διάφορες εκδοχές χωμάτων κι έχει και περισσότερα χρόνια τους Cereus και θα μπορεί να σου πει καλύτερα.
Χώματα αμμώδη και λίγο πότισμα τα κάνουν να αφυδατώνονται και να μην αναπτύσσονται σωστά.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  15:53:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οι cereus ζουνε συνηθως σε υγρα τροπικα μερη
θελουν μεγαλες γλαστρες, οξινο περιβαλον, και σταθερη υγρασια
σχετικα με την αλλαγη χωματος μια καλη λυση ειναι να αφαιρουμε ενα μεγαλο μερος του χωματος και να το αντικατστουμε με νεο
εαν το χωμα γινει αλκαλικο pH μεγαλυτερο απο 7 σταματα η αναπτυξη και αρχιζει να κιτρινιζει

Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000