ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστοι κάκτοι
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Αγνωστοι κάκτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 9

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2015 :  20:48:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σχετικά με την καλλιέργεια του Juncus effusus 'Spiralis' διάβασα οτι θέλει όξινο έδαφος, υγρασία και ήλιο.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ ! Ποιο είναι το όξινο έδαφος ;;;;; ( Τα υπόλοιπα τα ξέρω )

Και μη μου πείτε "με χαμηλό PH"

Θέλω όνομα χώματος (π.χ. κηπόχωμα, καστανόχωμα κ.λ.π.)

Edited by - Ευρυδίκη on 07 Jan 2015 21:43:05
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2015 :  21:55:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
ναι Ευρυδίκη, καστανόχωμα - φυλλόχωμα καλύτερα.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2015 :  22:11:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη για όλες τις πληροφορίες.

Αύριο θα φτιάξω το καημένο το Juncus, που το έχω έξω και άνυδρο .....
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2015 :  22:54:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Παρακαλώ!

Βασικά δεν είναι ακριβώς παχύφυτο αλλά έχει κάποια χαρακτηριστικά... αν προσέξεις αυτά τα φυτά βρίσκονται σε βαλτώδη εδάφη, αν δεις τις φωτογραφίες στο ιντερνετ το βάζουν και σε δεξαμενές-λίμνες. Είχα και εγώ ένα αλλά δεν ξέρω τι το έκανα...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2015 :  02:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ευρυδίκη

Greece
971 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2015 : 20:41:40 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη Απάντηση με παραπομπή
Κώστα μάλλον σε λάθος αριθμό φωτογραφίας αναφέρεσαι γιατί το έκοψα από τέτοιο φυτό, εκτός αν αναφέρεσαι στην Οικογένεια των aeonium

ναι..γραψε λαθος.. μοιαζει πολυ με την crassula orbicularis..
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2015 :  19:30:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vangelis

....

θα ψάξω για την Euphorbia και θα επανέλθω :)

Βαγγέλη μήπως είναι trigona variegata ;
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  18:38:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη από ότι μου είπαν είναι για Euphorbia rhodesica ή Euphorbia pseudocactus αλλά πιο πιθανό το πρώτο.

Την απάντηση την πήρα μέσω facebook...όπου υπάρχουν πολλές ομάδες - γκρουπ για διάφορα γένη φυτών με μέλη από όλο τον κόσμο όπου μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες και ανάλογα να πάρεις απαντήσεις ή όχι.

Edited by - vangelis on 10 Jan 2015 18:51:31
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  20:15:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vangelis

Ευρυδίκη από ότι μου είπαν είναι για Euphorbia rhodesica ή Euphorbia pseudocactus αλλά πιο πιθανό το πρώτο.

Σ' ευχαριστώ Βαγγέλη. Θα το ψάξω .....
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  21:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
την εχω και εγω αυτην την euphorbia.....και φυσικα δεν ξερω πια ειναι... εχει φτασει σχεδον 80 εκ υψ και δεν εχει βγαλει κλαδι η παραβλασταρο... αν γλυτωσει απο την κακοκαιρια...θα δουμε.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2015 :  23:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ την είχα αυτή την Euphorbia...και.. η δική μου δε γλύτωσε σε κάποια κακοκαιρία έχοντας γίνει πολύ ψηλή. Και χωρίς να κάνει πολλή ρίζα είχε την τάση εύκολα να "πέφτει".
Πρέπει να είναι η trigona variegata γιατί είναι χαρακτηριστικές οι πλευρές που έχει και το ότι είναι λεπτή σχετικά. Αλλά κι επειδή είναι πιο κοινή στο εμπόριο στην Ελλάδα.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2015 :  18:48:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είναι mammillaria;
Με μπερδεύουν .... τα παιδάκια του και η τιμή του (6 ευρώ) για φυτό ύψους και διαμέτρου 10 εκ.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2015 :  22:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Mammillaria πρέπει να είναι Ευρυδίκη! Αλλά αυτά τα πολλά νέα κεφαλάκια που βγάζει δεν πρέπει να είναι φυσιολογικά, με την έννοια ότι δεν ανήκουν στην τυπική ανάπτυξη του φυτού.
Βέβαια....αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα εξελιχθεί σε ένα μοναδικό φυτό!!
Κοίταξέ το στη βάση, νομίζω φαίνονται κάτι άσπρα (βαμβακάδα, ασπίδια;)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Nov 2015 :  21:36:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ Φωτεινή. Πάλι mammillaria πήρα ....
Δεν πειράζει είναι ωραίο φυτό. Περιμένω να ανθίσει μήπως καταλάβω ποια είναι .....
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.16 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000