ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστοι κάκτοι
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Αγνωστοι κάκτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 9

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2009 :  22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη μεγειά!
Νομίζω ο πρώτος πρέπει να είναι κάποιος Stenocereus (?)
Έναν καιρό είχε στο ΙΚΕΑ πολλούς τέτοιους κηροειδείς (που, αφού είχα πάρει ΠΑΡΑ πολλούς σταμάτησα να παίρνω μόλις συνειδητοποίησα ότι γίνονται δέντρα!)...
Αλλά τελικά έχουν τη γοητεία τους, όσα έχω πάρει πριν 7 χρόνια περίπου, τώρα τα χαίρομαι. Όταν τα βρίσκει κανείς και του αρέσουν αξίζει τον κόπο να τα αγοράζει.
Για τον Pachyereus δεν ξέρω Αντι, οι άλλοι δύο που έχω εγώ (pringlei & pecten aboriginum) δε μεγαλώνουν και τόσο γρήγορα.
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2009 :  23:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ο Νο 2 ειναι marginatocereus..αλλα δεν μεγαλωνει 1 μετρο τοχρονο..με τιποτα μεγαλωνει κανονικά σχεδον 4-5 εκ το χρονο..
Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2009 :  08:43:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Αν ανεβοκατεβαίνεις Αθήνα και θέλεις, να κοιτάξω από Δευτέρα και αν βρώ να σου πάρω.

Σε ευχαριστώ πολύ Ευρυδίκη αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται σύντομα ταξίδι στην Αθήνα
Δεν θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι μεγαλώνει τόσο πολύ,μου είχε κάνει εντύπωση και το συγκράτησα γιατί μου άρεσε και η εμφάνιση του κάκτου.
Αυτά που λέγαμε για την αξιοπιστία των site...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2009 :  22:39:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ζηλεύω που ξέρετε, εκ των προτέρων, τι αγοράζετε...

Έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για έρευνα, αργότερα ( ...στη σύνταξη.. ) θα δούμε!!!!

Προς το παρόν, αγοράζω με αισθητικό κριτήριο και μετά ..... αναλαμβάνετε εσείς

Η καινούργια ομορφιά μου τι είναι ;

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2009 :  23:11:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα ομοιότητες του

με τον stenocereus dumortieri .... έτσι είναι;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2009 :  09:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μην το λες, εγώ τουλάχιστον εξακολουθώ να παίρνω αν βρω κάτι που απλώς μου αρέσει κι ακόμη μετά από περίπου 7 χρόνια που ασχολούμαι...είναι πολλές οι φορές που δεν μπορώ να προσδιορίσω ούτε το γένος....

Πολύ όμορφο φυτάκι!! Και....νομίζω ξέρω τι είναι: πρέπει να είναι η Lobivia cinnabarina (Echinopsis cinnabarina) που έχω κι εγώ (υπάρχουν αρκετές διαφορετικές μορφές της).
http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/thumbnails.php?album=138
Βγάζει λουλούδια κατακόκκινα του αίματος, δεν μπόρεσα ποτέ να τα βγάλω όπως είναι πραγματικά το χρώμα τους (με αυτή τη φωτογραφική που έχω).
Ανοίγει αργά το βράδυ ή πολύ νωρίς το πρωί και μαραίνεται αν το χτυπήσει ο ήλιος, αν ο καιρός είναι δροσερός αντέχει και 2η μέρα.
Θέλει ημισκιερό μέρος, μόνο πρόσεχε μην κάνεις το δικό μου λάθος: το έβαλα φέτος σε θέση με λιγότερο απευθείας ήλιο από πέρυσι σε ένα κάπως πιο πίσω ράφι και..."ψιλο-παραμορφώθηκε" η κορυφή... έπαθε κάτι σαν "ηλιοτροπισμό κορυφής"
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2009 :  16:16:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή

Ειναι μικρος Myrtillocactus geometrizans?? ή κατι αλλο?
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2009 :  18:32:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από apostolisg

Ειναι μικρος Myrtillocactus geometrizans?? ή κατι αλλο?

Γιά την ακρίβεια τρείς μικροί μυρτιλόκακτοι
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2009 :  14:32:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
thanx!!! για την (εντελως) ακριβεια ειναι 4!!

ο παρακατω??? (ξερω χαλια οι φωτο απο κινητο)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Dec 2009 :  09:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αποστόλη μου μοιάζει με Notocactus (Parodia) ottonis (...στην αφυδατωμένη του "έκδοση"). Σε πιο θρεπτικό χώμα + ημισκιερή θέση τα πηγαίνει καλύτερα το φυτό αυτό.
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Dec 2009 :  18:54:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω! Το ξερω πως ειναι αφυδατωμενο.Το "διεσωσα" απο μια γλαστρα ενος φιλου, που ηταν ξεχασμενο και μισοξεριζωμενο μεσα σε σκετο κοκκινοχωμα απο την αυλη του. Τωρα αφου το ειχα και καμια δεκαρια μερες γυμνοριζο να ξεκουραζεται και να στεγνωσει, το εβαλα σε καινουργιο χωμα και ελπιζω και εγω να τα παει καλυτερα! (Αν και απ'οτι μου ειπε ο φιλος το καλοκαρι ανθισε παραπανω απο 1 φορα)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2009 :  23:37:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
My new baby plants :

Είναι pachycereus pringlei;

και μια άγνωστη mammillaria

Μήπως τα γνωρίζουμε ;

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2009 :  01:34:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη, το νο 1 είναι Pilosocereus pachycladus.

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2009 :  10:47:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ Χρήστο

Μήπως ξέρεις στις mammillaria πως μπορεί κανείς να βγάλει άκρη;
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2009 :  18:14:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Σ' ευχαριστώ Χρήστο

Μήπως ξέρεις στις mammillaria πως μπορεί κανείς να βγάλει άκρη;

Ευρυδίκη, το καλύτερο σάιτ παγκοσμίως γιά τις μαμμιλλάριες είναι μακράν το γαλλικό http://www.mammillarias.net/ .

Έχει μετάφραση στα αγγλικά, παρουσιάζει όλα τα είδη και τα υποείδη του γένους, ενώ παραθέτει μέχρι και μικρό χάρτη όπου φαίνεται η γεωγραφική εξάπλωση του κάθε είδους στο φυσικό του περιβάλλον!!!

Εξειδικευμένος ιστότοπος, υψηλού επιπέδου.Καλή μελέτη...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2009 :  22:50:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Το ξέρω αυτό το site αλλά....

ψάχνω για κανένα ....κόλπο ...πιο γρήγορης αναγνώρισης
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Dec 2009 :  20:57:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως δεν είναι mammillaria και είναι parodia ;

Πως τα ξεχωρίζουμε; πού ψάχνω;;;;;

Edited by - Ευρυδίκη on 11 Dec 2009 21:09:32
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2009 :  10:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Mammillaria είναι
Ένα χαρακτηριστικό είναι το σχήμα που, βέβαια, στην αρχή όταν είναι μικρά δε φαίνεται γιατί και τα δύο είναι σφαιρικά. Δηλαδή, αυτό το κυλινδρικό είναι χαρακτηριστικό των κάποιων Mammillaria συνήθως κι όχι των Parodia.

Ένα πιο σημαντικό χαρακτηριστικό που αφορά τις Mammillaria είναι τα tubercles ή mammillae (=θηλές) απ' τα οποία πήρε και το όνομά του το γένος: είναι αυτά τα "εξογκώματα" σαν θηλές που έχουν όλες οι Mammillaria (που καταλήγουν σε αρεόλη με αγκάθι ή/και χνούδι). Στην Parodia φαίνεται εκ πρώτης όψεως να είναι το ίδιο, αλλά στην πραγματικότητα αν τα δεις προσεκτικά είναι ένα κυματοειδές επιμήκες "εξόγκωμα" που κατεβαίνει κάθετα στο φυτό κι όχι μεμονωμένες "θηλές" όπως στην Mammillaria.
Εδώ έχει κάποιες φωτογραφίες με αραιό αγκάθι που φαίνεται το παραπάνω:
http://www.cactus-art.biz/schede/PARODIA/Parodia_penicillata/Parodia_penicillata/Parodia_penicillata.htm
Όταν η ανάπτυξη των φυτών είναι συμπαγής (=μεγαλωμένο στον ήλιο + χωρίς τοματολίπασμα και χωρίς πολύ νερό) αλλά και αναλόγως του είδους, αυτές οι θηλές μπορεί να μη φαίνονται καλά, μόνο με πολλή προσεκτική εξέταση.

Το σίγουρο, τέλος, είναι το/α λουλούδι/α όταν ανθίσουν,
στις Mammillaria βγαίνουν περιμετρικά κοντά στην κορυφή και είναι μικρά (μισό εώς ένα εκατοστό συνήθως διάμετρος)

και βγαίνουν όχι στην κορυφή των θηλών αλλά στις "μασχάλες" που σχηματίζονται απ' τις θηλές.

ενώ στις Parodia τα άνθη βγαίνουν στην κορυφή και είναι μεγαλύτερα

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2009 :  16:36:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή για τη διαφωτιστικές πληροφορίες

Η καινούργια μου αγορά ....

που δεν είναι τίποτα από τα δύο, τι είναι ;
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2009 :  18:52:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ειναι ενασ Coleocephalocereus goebelianus (καλα που μου τον θυμησες, θα τον βαλω τωρα μεσα γιατι δεν του αρεσει το κρυο)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2009 :  23:53:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ για το όνομα και την πληροφορία και ευτυχώς γιατί το θερμόμετρο δείχνει 10 βαθμούς ...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2009 :  19:05:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ένας όμορφος άγνωστος με πλούσια κίτρινα αγκάθια, μαζί με έναν notocactus magnificus.......

ποιός είναι ;;
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2009 :  21:16:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για έρευνα, αργότερα ( ...στη σύνταξη.. ) θα δούμε!!!!

Προς το παρόν, αγοράζω με αισθητικό κριτήριο και μετά ..... αναλαμβάνετε εσείς

αγορασα ακριβως τον ιδιο ,τα αγκαθια ειναι ομως πιο ανασηκωμενα απο οτιφαινονται στην φωτο
Οταν τον κοιτας απο ψηλα μοιαζει πολυ με stenocactus(Echinofossulocactus) αλλα δεν βρηκα καποιον που να του μοιαζει
απο την αλλα πολυ μεγαλος και φθηνος(6 ευρω ) για να ειναι lobivia(echinopsis)
θα περιμενουμε για να ανθισει για να ειμαστε σιγουροι

οσο για την parodia μοιαζει με υβριδιο

Edited by - ariskal on 24 Dec 2009 21:18:49
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2009 :  22:31:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Υβρίδιο λέγοντας;

Ενημερώστε με PLEASE
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2009 :  23:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Σημαίνει ότι είναι διασταύρωση 2 διαφορετικών φυτών (parodia)
Φοβάμαι όμως ότι η δεξιά parodia είναι....
Μακάρι να κάνω λάθος!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000