ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστοι κάκτοι
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Αγνωστοι κάκτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 9

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Oct 2009 :  22:32:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
αλλού σ' αλλού έψαχνα
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Oct 2009 :  12:47:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αγόρασα από την έκθεση της πλατείας Κοτζιά το παρακάτω φυτό με ταμπελάκι Rhipsalis

όμως νομίζω οτι μοιάζει με echinopsis telegona ή trichocereus thelegonus
Εσείς τι λέτε
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Oct 2009 :  22:42:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Απάνω που έλεγα οτι δεν θα αγοράσω άλλο φυτό φέτος.... βρήκα αυτή την όμορφη euphorbia ..

και δεν αντιστάθηκα ..... μήπως την ξέρει κανείς;
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Oct 2009 :  09:35:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως είναι euphorbia resinifera ;
Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Oct 2009 :  10:41:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως είναι polyacantha
http://www.cactuspro.com/photos.php?action=afficher&id=1171
Από όσο ξέρω αυτό είναι αξιόπιστο site.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Oct 2009 :  23:13:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή

Κατακυρώνεται ως polyacantha και ελπίζω η ερχόμενη άνοιξη να μας διαφωτίσει
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2009 :  00:15:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και εγω αγορασα καποιους κακτους απο την εκθεση κοτζια
μερικους τους αγοραζω διπλους για να μπορεσω οταν ανθισουν να κανω γονιμοποιησεις
να οι αγνωστοι
ο αριστερος δεν εχω ιδεα , ο διπλα μαλλον melocactus και ο πισω μια matucana

http://inlinethumb22.webshots.com/23893/2246150650101502793S600x600Q85.jpg

και δυο φεροκακτοι οι οποιοι πιστευω οτι ειναι diguetti. o γιγας των φεροκακτων, η καποιο υβριδιο, γιατι υπαρχει μια διαφορα μεταξυ των δυο
αρκετα σπανιος και αξιζει να τον αποκτησει κανεις

http://inlinethumb11.webshots.com/45130/2273537320101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2009 :  00:52:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Ευρυδίκη!
Αντιγόνη πέτυχες διάνα!
Έχεις γίνει εξπέρ πλέον.

Την έχω και εγώ και έχω δεί τα κυάθιά της(άνθη).
Είναι όντως η polyacantha και η προέλευσή της είναι το Σουδάν(περιοχή Ερυθράς Θάλασσας).

Ιδού και μία φωτό από ένα εξαιρετικό σάιτ γιά ευφόρβιες!
http://www.euphorbia.de/y027.jpg

Στη φωτό φαίνεται η ιδιαίτερη φελλοποίηση(άσπρου χρωματισμού), πού παρουσιάζει το φυτό αυτό.Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου, οπότε μην ανησυχήσεις όταν δείς να κάτι τέτοιο.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2009 :  01:14:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

μερικους τους αγοραζω διπλους για να μπορεσω οταν ανθισουν να κανω γονιμοποιησεις
να οι αγνωστοι

Ωραία κομμάτια Αριστοτέλη!

Η πίσω είναι μιά Matucana madisoniorum, αλλά οι άλλοι δύο?

Όταν πήγα εκεί, περιεργάστηκα τον στυλοειδή πού αγόρασες, αλλά δε μπορούσα να προσδιορίσω τί ήταν.Τελικά δεν τον αγόρασα, αλλά πήρα τον άλλο πού υποθέτεις ότι είναι Μελόκακτος (μακάρι γιατί μου αρέσουν ιδιαίτερα), αφού ήμουν σίγουρος ότι δεν τον είχα.

Έχω πάντως την "αίσθηση" ότι ανήκει στο γένος των Echinopsis.
Το ψάχνω από ...αύριο!

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2009 :  01:30:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι καθε χρονο ερχονται καποιοι καινουργιοι εμπορικοι κακτοι, τους οποιους ειναι πολυ πιθανον να μην τους ξαναδουμε
γι,αυτο το λογο οταν βρω καποιον περιεργο τον αγοραζω
για τον δευτερο η υφη του μου κανει για μελοκακτος
θα φανει στο χειροκροτημα...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2009 :  13:23:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Είναι mammillaria winterae;

ή κάνω λάθος και δεν είναι καν mammillaria;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2009 :  16:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ειναι mammillaria αλλά;;;; magnimamma???--loydii???κλπ κλπ κλπ....
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2009 :  00:03:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Χμμμ!
Καλό το ερώτημα.Πάλι δύσκολα μας βάζεις Ευρυδίκη.

Τείνω να αποκλείσω τη loydii και στρέφομαι πρός winterae και magnimamma, με προβάδισμα στην πρώτη.

Το λουλούδι θα βοηθήσει.Άν είναι κίτρινο( συνήθως με μία καφέ-σκούρακόκκινη γραμμή στη μέση της έξω μεριάς των πέταλων), είναι winterae.
Άν είναι το σύνηθες φούξια( ή σπανιότερα λευκό), τότε είναι Magnimamma.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2009 :  10:03:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κι' εγώ συμφωνώ μαζί σου και "ελπίζω η ερχόμενη άνοιξη να μας διαφωτίσει"
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Oct 2009 :  22:22:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

να οι αγνωστοι

και δυο φεροκακτοι οι οποιοι πιστευω οτι ειναι diguetti. o γιγας των φεροκακτων, η καποιο υβριδιο, γιατι υπαρχει μια διαφορα μεταξυ των δυο
αρκετα σπανιος και αξιζει να τον αποκτησει κανεις

http://inlinethumb11.webshots.com/45130/2273537320101502793S600x600Q85.jpg

βλεπω οτι ο ιταλος εφερε καποιους νεους υβριδικους πιθανον ειναι ιδιοι με αυτους που αγορασα
τελικα οταν εμφανιζεται κατι νεο στην Ευρωπη το βρισκουμε αμεσως σε ολες τις χωρες
http://www.cactus-art.biz/schede/FEROCACTUS/Ferocactus_hybrid/Ferocactus_californicus_x_chrysacanthus/Ferocactus_hybrid_californicus_x_chrysacanthus.htm
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Nov 2009 :  21:44:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα κι' άλλο ξεχασμένο φυτό ... τι να είναι άραγε ..δεν έχει ανθίσει καθόλου και είναι σε μια ψιλοστάσιμη κατάσταση. Σύντομα θα κάνω εξερεύνηση στο ....υπέδαφός του....

Επίσης αγόρασα αυτή τη mammillaria

και έχω την εντύπωση οτι μοιάζει με αυτήν

έχω δίκιο;
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Nov 2009 :  23:01:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη, η δεύτερη είναι η Mammillaria hahniana και η πρώτη ,μάλλον, η mammillaria densispina.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  19:17:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Άγνωστοι ...
Aυτόν με τη χαρακτηριστική ..φουντωτή βάση... κάπου τον είδα, αλλά δεν θυμάμαι πού....

και mammillaria x

please HELP!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  21:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η δεύτερη, κάποια Mammillaria haageana (ssp. conspicua?). Με τις haageana, δυστυχώς, γίνεται χαμός...τα υποείδη έχουν πολλές παραλλαγές, αλλά νομίζω ότι κάπου προς τα εκεί, κάποια απ' αυτές είναι και η δική σου.

Το πρώτο...σου θυμίζει κάτι γιατί μοιάζει με αρκετά κηροειδή που γίνονται ψηλά (Espostoa, Trixanthocereus κ.λπ.) που όταν είναι μικρά έχουν στη βάση αυτές τις τρίχες-φωλίτσα...και ψάχνουμε γενικώς να βρούμε άκρη.. Πιστεύω ότι αυτά μόνο κάποιος που το πήρε κάποτε, το φωτογράφησε μικρό, το μεγάλωσε και το αναγνώρισε με επιτυχία μπορεί να μας πει.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  22:07:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τετοιες τριχες εχει η espostoa mirabilis αλλα δεν ειναι ακριοβως ετσι
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  22:27:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Είναι ο τέως Trixanthocereus blossfeldiorum, νυν Espostoa blossfeldiorum.

Edited by - Cactiholic on 08 Nov 2009 22:32:35
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2009 :  00:15:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2009 :  19:56:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Οι νέοι μου άγνωστοι

Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2009 :  20:29:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
Το δεύτερο είναι Pachycereus (συν. Marginatocereus ) marginatus.
Είναι και στη δική μου wish list, έχω διαβάσει ότι μεγαλώνει γρήγορα, μπορεί να πάρει μέχρι 1 μέτρο το χρόνο.Ίσως κάποιος που τον έχει μπορεί να μας πει αν ισχύει.
Το πρώτο μου μοιάζει με Neobuxbaumia polylopha,αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Καλορίζικα,είναι super ειδικά ο Pachycereus. Θέλω κι εγώ!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2009 :  22:56:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Το πρώτο μοιάζει με Neobuxbaumia polylopha,αλλά έχει λιγότερες "σειρές" και μεγαλύτερα αγκάθια

Ευχαριστώ για την αναγνώριση του marginatus.
Το μέγεθός του (7εκ), καθώς και η τιμή του (1,2 euro)είναι μικρά. Αν ανεβοκατεβαίνεις Αθήνα και θέλεις, να κοιτάξω από Δευτέρα και αν βρώ να σου πάρω.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000