ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αγνωστα παχύφυτα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Αγνωστα παχύφυτα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

geo23
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  10:21:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην geo23  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ.
Κορυφή σελίδας

San Pedro
Starting Member

19 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  12:19:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην San Pedro  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Anti

Γνωρίζει κάποιος ποιό είναι αυτό το παχύφυτο Μήπως είναι haworthia Σε μερικά φύλλα στις άκρες έχει αγκάθια.

Μάλλον ειναι υβρίδιο Haworthia/Aloe "Black Gem"
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  18:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αυτό είναι! είμαι σίγουρη!
το έχω και εγώ το φυτό,

από όσο ξέρω είναι ένα υβρίδιο δηλαδή πάντρεμα αλόης με haworthia

η κανονική του ονομασία είναι: X Alworthia 'Black Gem', είναι υβρίδιο μεταξύ δύο γενών της Haworthia cymbiformis και της Aloe speciosa.

όταν δεν το βλέπει ο ήλιος έχει αυτή την εμφάνιση,

στην αντίθετη περίπτωση έχει χρώμα σοκολατί
εδώ σε μια ξεροψημένη ως καμμένη έκδοση

θέλει φιλτραρισμένο φως και όχι απευθείας ήλιο

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2014 :  19:04:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Το είδα ανθισμένο και μου φαίνεται για sedum. Βγάζει αρεές ταξιανθίες με "αστεράκια" σε έντονο κίτρινο χρώμα.....

Είναι sedum να συνεχίσω το ψάξιμο ή όχι.....
Κορυφή σελίδας

ioannis
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  20:50:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ioannis  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Το είδα ανθισμένο και μου φαίνεται για sedum. Βγάζει αρεές ταξιανθίες με "αστεράκια" σε έντονο κίτρινο χρώμα.....

Είναι sedum να συνεχίσω το ψάξιμο ή όχι.....

Delairea odorata
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2014 :  00:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Senecio angulatus

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jun 2014 :  00:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και η διαφορά των δύο εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Delairea

αυτό που είπε ο ioannis λεγόταν παλιότερα
Senecio mikanioides αλλά προσωπικά νομίζω ότι το φυτό σου είναι το angulatus

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 06 Jun 2014 00:41:51
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2015 :  13:48:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καινούργιο και άγνωστο crassula; aeonium; ή καμμία σχέση ...

και αυτό που μου είχε δώσει η Ειρήνη;

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2015 :  15:02:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ομολογώ ότι στο πρώτο έμεινα άφωνη.
Φοβερό???????
Δεν ξέρω να σου απαντήσω όμως.

Κική
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2015 :  20:40:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
1.echeveria nodulosa
2. rhipsalis
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2015 :  22:11:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  16:22:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πως λένε αυτή την όμορφη ...."αγκαθούλα" ;;;

Κορυφή σελίδας

Νικόλας
Starting Member

Greece
26 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  22:43:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Νικόλας  Απάντηση με παραπομπή
Aloe broomii ? Αν συμφωνεί και κανένας άλλος..

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  23:38:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Νικόλα !!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2015 :  08:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ναι αυτή είναι νομίζω και εγώ, πολύ όμορφη!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2015 :  18:37:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίζει κανείς (σ' αυτό το μέγεθος) την aloe από τη haworthia ;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2015 :  11:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Γειά στην παρέa!
Ναι Ευρυδίκη rhipsalis

mavirenes

Edited by - mavirenes on 30 Apr 2015 11:02:55
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2015 :  01:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ευρυδίκη Εστάλη - 24 Apr 2015 : 18:37:55
Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίζει κανείς (σ' αυτό το μέγεθος) την aloe από τη haworthia ;

εξωτερικα..συνηθως η haworthia εχουν "παραθυρα" στο επανω μερος του φυλλου τους.. απο οπου περναει το φως..

"εσωτερικα" δηλ αν ξεφυτεψουμε το φυτο... η haworthia εχουν χονδρες σαν καλωδια ριζες...με ελαχιστα "τριχιδια"..αντιθετα με τις αλοες...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2015 :  23:15:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ Κώστα
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2015 :  19:53:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Ξέρουμε ποιο μπορεί να είναι αυτό?

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2015 :  22:57:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Senecio kleiniformis
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2015 :  19:18:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ,ευχαριστώ Ευρυδίκη μου.

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  19:16:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Άγνωστα, κλεμμένα μοσχεύματα που έπιασαν Καμμία ιδέα τι είναι;

Γνωρίζουμε το όνομά του ; Sedum ;

Edited by - Ευρυδίκη on 21 Mar 2016 19:19:42
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  21:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το τελευταίο λέγεται sinocrassula yunnanensis
η aloe σου, θα μπορούσε να είναι και η saponaria αλλά είναι μικρή για αν δείξει
στη δεύτερη φωτογραφία αυτή με το ασημένιο φύλλωμα είναι kalanchoe tomentosa
στην πρώτη μοιάζουν με επίφυλλα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  23:39:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.24 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000