ΚΑΚΤΟΣ - Forum - orostachys spinosus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 orostachys spinosus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  11:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Χρήστος's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Και μια ακόμα συμμετρία.
Αυτή την εποχή είναι έτσι αλλά το χειμώνα αλλάζει..
Έχω ακούσει ότι μετά την ανθοφορία πεθαίνει.
Γνωρίζει κανείς για τον κύκλο ζωής του?

orostachys spinosus

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  11:59:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  14:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό φυτό!! Μου αρέσει πολύ και είναι στην λίστα μου για αγορά! Είναι πολύ ανθεκτικό στο κρύο, δεν ξέρω αυτό με τον κύκλο ζωής του...αλλά νομίζω το χειμώνα πέφτουν τα περιφερειακά φύλλα και μένει το κεντρικό μέρος μόνο.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  15:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα μία πολύ καλή σελίδα με πληροφορίες για το φυτό. Παραθέτω σύντομα σχετικές πληροφορίες:
Αντέχει μέχρι...... -40 (τουλάχιστον)
Ανήκει στις Crassulaceae και είναι ενδημικό στη Σιβηρία και τη Μογγολία κι άλλες άνυδρες και βραχώδεις περιοχές της Ασίας. Πειράματα στα οποία δοκίμασαν τα φυτά στις στέπες της Ρωσίας έδειξαν ότι είναι ένα απ' τα πιο ανθεκτικά φυτά που υπάρχουν!

Φτάνει μέχρι 10cm διάμετρο σε περίπου 5 χρόνια και, όπως τα sempervivum, είναι μονοκαρπικό φυτό, δηλαδή, ανθίζει και καρποφορεί μόνο μία φορά στη ζωή του...ύστερα πεθαίνει Αυτό γίνεται όταν το φυτό φτάσει στο μέγιστο μέγεθός του...

Όμως, βγαίνουν διαρκώς νέοι ρόδακες από τη βάση του μητρικού φυτού που μπορούμε να αφαιρέσουμε και να φυτέψουμε χωριστά.

Υπάρχει και φωτογραφία του φυτού με το άνθος του.
http://www.ovrghs.ca/articles/Plants/Orostachys%20spinosa.htm

(εξακολουθώ να το θέλω )
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  20:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο το φυτό της φωτογραφίας τη διάμετρο έχει?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  21:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αντέχει πολύ....τον χειμώνα δέν πεφτουν τα περιφεριακά "φύλλα"....
τον κύκλο ζωής του δέν τον ξέρω..(πάω στο περίπου)...δέν έχω διαβάσει τιποτα σχετικό..(σάιτ κλπ)...ομως έχω μερικούς..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jul 2009 :  22:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Από σπόρο ή από "παιδάκια"?
Λέει, ότι φυτρώνουν εύκολα αλλά τα σπορόφυτα παραμένουν για αρκετό καιρό μικρά.
Πάντως έχει πολύ περίεργη εμφάνιση κι ακόμη περισσότερο όταν μεγαλώνει το ανθοφόρο στέλεχος...

http://jupiters.narod.ru/expedit5/a46.jpg
Κορυφή σελίδας

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2009 :  01:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτο φυτό
Κώστα μας κούφανες! Πότε θα κεράσω καμία μπύρα?
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2009 :  13:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kaktos Εστάλη - 03 Jul 2009 : 20:34:28
--------------------------------------------------------------------------------
Χρήστο το φυτό της φωτογραφίας τη διάμετρο έχει?

7-8 εκατοστά.
Χρήσιμες οι πληροφορίες ειδικά αυτό το -40
Αλλά μήπως ξέρει κανείς με το νερό τι γίνεται?
Το χειμώνα που πέρασε έμεινε σχεδόν απότιστο
(1-2 ελαφριά ποτίσματα τις ζεστές ημέρες)
Κώστα εσύ τι έκανες? σου έχουν βγάλει παιδάκια?
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000