ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πατέντα - προστασία βροχής
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Πατέντα - προστασία βροχής
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2009 :  20:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τον τελευταίο μήνα βρέχει συνεχώς (αυτή τη στιγμή πάλι ετοιμάζεται). Οι κάκτοι είναι στην ανάπτυξη και το νεράκι της βροχής τους κάνει καλό αλλά...παν μέτρον άριστον! Το χώμα τις τελευταίες εβδομάδες δεν προλαβαίνει να στεγνώσει..
Για τους κάκτους σε γλάστρα που δεν έχουμε να τους βάλουμε κάπου με προστασία βροχής....ή έχουν γίνει πολύ μεγάλοι για να μετακινηθούν εύκολα: μία πατέντα που κάνει τη δουλειά μέσα σε δευτερόλεπτα. Ένα κομμάτι νάυλον που κόβουμε και τοποθετούμε επάνω στη γλάστρα καλύπτοντας την επιφάνεια της γλάστρας:

Καλό για τη θερινή περίοδο κι όχι για το χειμώνα που δε θα πρέπει να βρέχονται όσοι είναι ευαίσθητοι!

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  00:00:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Εκανα κι εγω κατι παρομοιο,με βοηθεια φυσικα,μπορει να μην φαινεται στην φωτο αλλα ειναι πληρη ασφαλισμενα απο βροχη,μενει μια τελευταια λεπτομερεια{για τους αερηδες} απ'την πισω μερια του ηλιακου θερμοσιφωνα,οπου και "φιλοξενουνται" τα "μωρα" μου

τωρα που το βλεπω ισως δεν φαινεται η πατεντα ακριβως με τις λεπτομερειες της,αλλα θα βγαλω αυριο κ με το ναυλον κλειστο για να δειτε πως προστατευονται.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  07:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλέ μη φοβάσαι, δεν έπιασε κρύο ακόμη
εγώ προχθές τους πότισα για να καταλάβεις

εχθές βέβαια που τους τσεκάριζα διαπίστωσα ότι οι μεγάλες γλάστρες δεν έχουν στεγνώσει ακόμη

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Oct 2013 08:00:07
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  08:38:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα Ειρηνη.Ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη σε μια ενδεχομενη ξαφνικη μπορα.Απο'δω κ περα τι μα περιμενω?Θα βγαλω κ μια ακομα για να φανει η "πατεντα"ολοκληρωμενη.Ασφαλως κ ποτιζω κ εγω δεν εχω σταματησει κ εννοειται πως εχεις δικιο δεν στεγνωνουν ειδα κ εγω μερικα που "κρατανε"νερο.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  10:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κική πραγματικά δε θέλει τόσο άγχος , είναι μια χαρά ακόμη αυτός ο καιρός. Εχει βρέξει εκεί σε εσάς αυτές τις μέρες (εδώ όχι). Η λαμαρίνα δεξιά είναι μέρος της κατασκευής; Βάλε μας μία πιο μακρυνή εικόνα γιατί νομίζω ότι μπορεί να κόβεις πολύτιμο φως απ' τα φυτά με τη λαμαρίνα.

Αυτό που είχα βάλει στο παρόν θέμα είναι ένας πρόχειρος και γρήγορος τρόπος να προστατευτεί η γλάστρα από τις πολλές βροχές...Για πιο ολοκληρωμένη φροντίδα και προστασία και από κρύο κλπ έχουμε κάποια πιο παλιά θέματα με αυτοσχέδια "θερμοκηπιάκια"
Εσύ θερμοκηπιάκι έκανες;

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=365
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=880
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  10:53:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα Φωτεινουλα,βρεχει εδω γι'αυτο κ οι πατεντες.Οχι θερμοκηπιακι δεν εκανα η'δεν ξερω αν αυτο που θα δειτε λεγετε θερμοκηπιακι{αλλα μαλλον οχι}πατεντα απλη θα το'λεγα.Η λαμαρινα δεν ειναι λαμαρινα ειναι ηλιακος.Ανεβαζω φωτο.Απ'οτι βλεπω ομως απ'τα δικα σου:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=365
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=880.
Mαλλον πρεπει να βρω μερος{δεν εχω καθολου}να εκανα θερμοκηπιακι{το λεω ετσι γιατι δεν εχω πολλα}.
πριν

μετα

εχω κανει το ιδιο κ στο σταντ κ σε ενα ραφακι,ανεβαζω κ αυτες.Το ναυλον που θα δειτε ειναι απ'το praktiker που ειχε βγαλει καποια στιγμη το καλοκαιρι κατι τεντες-σπιτακια για τον κηπο{μας το'δωσε γνωστος,το πεταγε}κ μην νομιζετε οτι εχει σχεση μ ποδοσφαιρο{θα καταλαβετε γιατι}δεν παρακολουθει κανεις μπαλα χα,χα,χα.

το ξερω οτι φαινονται προχειρες οι πατεντες αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο αυτη τη στιγμη.

Κικη'

Edited by - Κικη on 10 Oct 2013 10:55:42
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2014 :  11:33:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σ'όλο το φόρουμ.
Χτες απόκτησα όλως τυχέως ένα σταντ,χάρτινο μεν αλλά τη δουλειά του την κάνει,έχει σιδερένιες βάσεις ενδιάμεσα.
Τώρα σκέφτομαι ότι θα έχω ένα θέμα με το πότισμα,αλλά θα δω....?

ασφαλώς το γέμισα....

και φυσικά πήρα και νάυλον για μελλοντικές βροχές.

τώρα που το βλέπω πρέπει να κατεβάσω το νάυλον λίγο πιο κάτω να το σκεπάζει όλο,αλλά εντάξει,της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά...

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2014 :  14:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κική!!!!!!!
έχεις ημερολόγιο;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2014 :  15:53:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Για τις βροχές,λες????
Αν λες για το νάυλον το πήρα για να το έχω,γι'αυτό λέω για τις βροχές.
Δεν είπα ότι θα το βάλω και αύριο,το'χω ρίξει απο πίσω.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2014 :  19:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
από τι υλικό είναι η ραφιέρα;
σαν χάρτινη μοιάζει

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2014 :  21:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κική, ωραία είναι αλλά χάρτινη....
Στη θέση σου, αν είναι να την κρατήσεις, θα την έβαζα καταρχήν επάνω σε κάτι άλλο π.χ. σε μερικά τούβλα (για τα νερά που τυχόν θα υπάρχουν κάτω στο έδαφος. Επίσης, για σιγουριά, θα την έδενα στον τοίχο με ένα σχοινί κάνοντας καρφιά στον τοίχο. Και καλύτερα οι γλάστρες να μην ακουμπάν απευθείας επάνω της αλλά να μπουν πριν σε πιατάκια, δίσκο κλπ...Αλλιώς μετράει ήδη αντίστροφα για να χαλάσει ή για κάποιο ατύχημα...Και, φυσικά, όχι πότισμα επάνω στη ραφιέρα.
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  01:25:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
και τον αέρα υπολόγισε...δεν ξέρω αν τα πιάνει αέρας εκεί που θα την έχεις - απλά το ανέφερα προληπτικά καθότι αέρας + χαρτόνι= dancing in the air

Επίσης τσέκαρε και το θέμα του ήλιου ..μήπως "κρύβονται" περισσότερο απ΄όσο πρέπει.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  16:22:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά,ευχαριστώ πάρα-πολύ για τις συμβουλές.
Ας τα πάρουμε όμως απ'την αρχή.

Πρώτον αλλά καθόλου άσχετο σύνδεσα το ιντερνετ γιατί χωρίς αυτό δεν θα μπορούσα να συμμετέχω στο φόρουμ,δεύτερον η ραφιέρα(πες την και έτσι)είναι χάρτινη (ΕΙΡΉΝΗ) το είχα αναφέρει πιο πάνω,τρίτον εννοείται ότι δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες του ,αυτό που σίγουρα μένει να κάνουμε μου είπε ο άντρας μου ότι θα το σηκώσει(ΦΩΤΕΙΝΗ)με τουβλίνες για τα νερά εννοείται,θα βάλω πιατάκια όσο μπορώ,απαγορεύεται το πότισμα επάνω δια ροπάλου και τελευταία εργασία να δεθεί με ούπα και σύρμα περασμένο απ'τη ραφιέρα ή σταντ ό,τι είναι τέλος πάντων.
Όσο για τον ήλιο (ΧΡΗΣΤΟ) έβαλα πίσω-πίσω αυτά που είναι "ευαίσθητα" και μποστά τα πιο ανθεκτικά.

Επειδή σίγουρα θα με βρίζετε μετά απ'αυτό που θα γράψω θα σας το πω για να μην την πατήσει κανένα "νεο" παιδί όπως εγώ.
Την έκανα την ΠΑΤΑΤΑ μου και πάλι.Εγώ δεν βάζω μυαλό.
Απ'την βιασύνη μου να τακτοποιήσω τα φυτάκια μου αφού είδα τι θα βάλω και που,έμεινε το πάνω-πάνω μέρος και τι έκανα????
Έβαλα η χαζή(να μην πω κάτι πιο βαρύ)τα παχύφυτα τα μωρά κάτι μηνών τα οποία σαφώς είναι ευαίσθητα(έχω κάψει απο ήλιο παχύφυτο)στον ήλιο και απ'την άλλη ήταν μωρά.......τι έκανα?

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις.
Αυτό που έκανα ήταν να τα βάλω κατευθείαν στη σκιά εκεί που ήταν αρχικά και πότισμα,μόνο να τα βλέπατε.
Με χέρια και με πόδια θα με μουτζώνατε.

Άραγε θα συνέλθουν ποτέ??????

Κική
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  18:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ασχετο ..με τα φυτα..(μιας και το θεμα εδω ειναι η προστασια και η ραφιερα...

μπορεις πριν την βαλεις στην μονιμη θεση της να την βαψεις με 1/2 χερια πλαστικο....!! ναι αυτο που βαφουμε τους τοιχους..θα γινει πιο γερη...σχετικα αδιαβροχη και θα αντεξει περισοτερο...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  20:45:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Κωστή μου,ευχαριστώ για την συμβουλή ελπίζω να την ακολουθήσω πριν το βάλω κανονικά στην θέση του.Θα δω.

Υ.Γ:Πάω στο αντίστοιχο θέμα να δείτε την ζημιά που έκανα στα παχύφυτά μου.

Κική
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000