ΚΑΚΤΟΣ - Forum - MELOCACTUS..
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 MELOCACTUS..
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

324 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  11:47:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή

ο μελοκακτος στην μεση θα μεγαλωσει αραγε σαν φυτο αλλο ...η θα μεγαλωνει μονο το μερος που ανθιζει ???

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  14:05:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θεωρητικα σταματα να μεγαλωνει ο κακτος
βλεπω ο πουζολανης εχει μεγαλη επιτυχια, εγω τον βαζω και στο μιγμα μαζο με ελαφροπετρα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  15:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χαρά, μες το μυαλό μου είσαι! Μόλις χθες παρατήρησα ότι ο δικός μου M. matanzanus εξελίσσει το cephalium κι ήθελα να το βάλω αλλά ήθελα να ψάξω πρώτα φωτογραφίες προηγούμενων σταδίων για να βάλω την εξέλιξή τους..

Τώρα δε θα μεγαλώσει άλλο το φυτό αλλά θα μεγαλώνει το cephalium....το οποίο κάποιες φορές γίνεται πολύ μεγαλύτερο κι από το ίδιο το φυτό! Ξέρεις ποιος melocactus είναι? Γιατί είναι πάρα πολύ μικρό!
Οι περισσότεροι melocacti γίνονται αρκετά μεγάλοι πρωτού βγάλουν cephalium. Eίδη που σε μικρή ηλικία βγάζουν cephalium είναι:
Melocactus matanzanus
Melocactus glaucescens
Melocactus concinnus
Melocactus conoideus
Melocactus neryi
Melocactus violaceus
Όλα αυτά κάνουν...για όσους θέλουν melocactus σε λογικό μέγεθος (γιατί το χειμώνα - αναλόγως πάντα της περιοχής - θέλουν σε εσωτερικό χώρο)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  16:26:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και dr μελοκακτος
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2009 :  18:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τις βρήκα....
Λοιπόν:

2006

Αύγουστος 2008

Φέτος άνοιξη

Σήμερα

Προχωράει γρήγορα η ενηλικίωση (τις εκλογές δε θα τις προλάβει όμως...)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  20:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά δεν ήταν σποράκια (που νόμιζα ότι έχασα την ανθοφορία) αλλά μπουμπούκια
Στο ολοκαίνουργιο, φετινό κεφάλιο.......το πρώτο λουλούδι!

Ο ίδιος Melocactus matanzanus των παραπάνω φωτογραφιών
Χθες

Σήμερα
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2009 :  21:27:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελικα οι μελοκακτοι ειναι ιδανικοι για τη θεσσαλονικη
σταθερη τροπικη υγρασια ολο το καλοκαιρι και τον χειμωνα στολιζουν το σαλονι
βλεπω πολλα σπορεια μελοκακτου του χρονου, αν και το πρωτο που εκανα ειχε πολυ μικρο ποσοστο βλαστησης
Ισως βγουν και διαφορετικα φυτα γιατι πιστευω οτι πολλα ειναι υβριδικα(τα λεμε mantazanus αλλα διαφερει πολυ το ενα απο το αλλο
ακομα και αυτοι που τα παραγουν τα ονμαζουν melocactus sp http://www.arianecactus.be/plantenlijst.php?taal=en
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1171 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Sep 2009 :  22:10:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Όμορφα φυτά!!! Έχουν κανένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γνώρισμα, όπως οι euphorbia;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2009 :  22:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το ιδιαίτερο γνώρισμά τους είναι αυτή η "βούρτσα" που φαίνεται στην κορυφή, δηλαδή, το cephalium που όταν βγαίνει σηματοδοτεί την ενηλικίωση του κάκτου και τότε για πρώτη φορά βγάζει λουλούδια από εκεί. Είναι ο μοναδικός σφαιρικός κάκτος που βγάζει τέτοιο κεφάλιο. Μόνο κάποιοι άλλοι κηροειδείς βγάζουν κάθετο κεφάλιο ή ψευδοκεφάλιο απ' όπου βγαίνουν τα λουλούδια.

Όταν είναι μικρά τα αναγνωρίζουμε απ' το σχήμα τους που είναι σφαιρικό και τα αγκάθια που είναι χοντρά και σκληρά αλλά κοντά, όχι τόσο μεγάλα όπως π.χ. των Ferocactus.
Γενικώς, μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους κι αν αγοράσουμε κάποιον ανώνυμο...πολύ δύσκολα να βρούμε τι είναι εκτός κι αν έχει κάποια χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν πολύ, π.χ. γαλάζιο χρώμα και μαύρα αγκάθια (κόκκινα τα νέα): Melocactus azureus ή pachyacanthus, μακρύ κόκκινο αγκάθι: Melocactus ernestii...

Μία ουγγρική σελίδα συλλέκτη με αρκετές φωτογραφίες
http://www.freeweb.hu/melocacti/fg/fotogaleria-en.php

Το ωραίο είναι ότι είναι ο μόνος κάκτος που όταν βγάλει το κεφάλιο κι έπειτα...διαλέγουμε μία ωραία γλάστρα που θα είναι και η τελική του...αφού δεν μεγαλώνει άλλο (αν κι έχω διαβάσει ότι δεν τους αρέσει να τους "σκαλίζουμε" πολύ τις ρίζες στη μεταφύτευση...δεν τινάζω καθόλου χώμα καλού κακού)

Η υγρασία τους αρέσει και το καλοκαίρι συνεχώς τα καταβρέχω!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1171 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2009 :  22:53:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κοίταξα την ουγγρική σελίδα και δεν έχουν όλα τα φυτά το cephalium. Αυτό σημαίνει οτι τα φυτά είναι ....ανήλικα;
Σε τι ηλικία βγαίνει το cephalium;
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2009 :  23:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Είσαι σίγουρη ότι τους αρέσει η υγρασία??
Έχω διαβάσει το αντίθετο!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  01:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ έχοντας σαπίσει αρκετούς... έχω καταφέρει
και έχω ακόμα κάποιους, και όλο και αγοράζω.
Γιατί όταν βγάλουν κεφάλι είναι μοναδικά φυτά
και δίνουν καταπληκτικό χρώμα μέσα στις συλλογές.
Αυτόν τον έχω αγοράσει πριν αρκετά χρόνια
και ήταν σε άριστη κατάσταση και με κεφάλι έτοιμο!
Για 4-5 χρόνια δεν μεγάλωσε τίποτα και το φυτό έμεινε
βαλσαμωμένο και δεν μου άρεσε καθόλου!! αυτό.
Και πριν 3 χρόνια αψηφώντας τον μύθο που λέει ότι
αν βγάλει κεφάλι δεν τον μεταφυτεύεις και δεν τον πειράζεις!
Τον έβγαλα από την σκέτη τύρφη που ήτανε έκανα το κόλπο
με το λάστιχο και βρήκα ελάχιστες έως καθόλου ρίζες.
Τον ρίζωσα σε περλιτη σχετικά εύκολα τον φύτεψα
σε καλό χώμα και από τότε το κεφάλι είχε τεράστια ανάπτυξη
με πλούσια ανθοφορία και καρπούς.
Τους ποτίζω κανονικά όπως όλα τα φυτά και πιστεύω και εγώ
Ότι θέλουν αρκετό νερό το καλοκαίρι αρκεί να είναι σε
Στραγκιστερο χώμα και πήλινη!!! γλάστρα.
Προσπαθώ να μην βρέχω πολύ το κεφάλι του φυτού .
Έχω ακούσει ότι δεν του αρέσει δεν ξέρω αν ισχύει.
Φέτος όμως από τον χειμώνα ξεκίνησαν αυτά τα στίγματα
όπου τώρα πληθύνανε πολύ, παρόλο που ραντίστηκε με τα ανάλογα...
Κατά τα άλλα είναι υγιέστατο και ανθίζει.
Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι??(μέχρι και τον τετρανιχο
σκέφτηκα και πήρα τον μεγενθυτικο φακό αλλά τίποτα)

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1171 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  01:28:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστικό φυτό!!!
To cephalium μεγαλώνει καθ' ύψος με το πέρασμα του χρόνου;
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  01:59:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

quote:

Είσαι σίγουρη ότι τους αρέσει η υγρασία??
Έχω διαβάσει το αντίθετο!

Αυτό πού διάβασες Απόστολε είναι λάθος!
Έχω πάει στην Κούβα και πέρασα από την περιοχή του Matanzas, όπου κάναμε στάση γιά να απολαύσουμε τη θέα στο φαράγγι από την μεγάλη γέφυρα πού υπάρχει εκεί.Sorry no melocactus καθώς αφενός ήμουν με γκρούπ, αφετέρου τότε δεν ασχολιόμουν με το άθλημα.Ούτως ή άλλως, απ' ότι διάβασα η πρόσβαση στους μελόκακτους της περιοχής δεν είναι εύκολη.

Πάντως γιά ένα μπορώ να σε διαβεβαιώσω.Η υγρασία στην περιοχή του Matanzas και σε ολόκληρη την Κούβα είναι μονίμως περίπου στο 80%, γι' αυτό τα πούρα δε χρειάζονται υγραντήρα εκεί.Τα αφήνεις έξω.
Η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει και τους 35, αλλά συνήθως βρίσκεται γύρω στους τριάντα.Όπως καταλαβαίνετε γιά το Μελόκακτο μπορεί να είναι καλά, αλλά γιά τους ανθρώπους είναι λίγο ενοχλητικός ο συνδυασμός ζέστης και υγρασίας.

Το χειμώνα η θερμοκρασία δεν πέφτει ποτέ κάτω από 10 βαθμούς, εξ ού και η ανάγκη προστασίας του Μελόκακτου από χαμηλές θερμοκρασίες.

Κάτι τελευταίο.Οι βροχές και στην Κούβα πέφτουν κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες(το 60% της βροχόπτωσης), αλλά-σε αντίθεση με το Μεξικό- κάνουν την παρουσία τους, συνήθως καταρρακτώδεις, όλο το χρόνο.Φαντάζομαι γι' αυτό και η θεωρία λέει, ότι καλό είναι ο Μελόκακτος να έχει πάντα κάποια υγρασία.

Αυτά σχετικά με το μέρος πού φύεται ο Matanzanus, αλλά τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και γιά τα άλλα είδη του γένους, σχετικά με τις συνθήκες πού υπάρχουν στους τόπους καταγωγής τους, πχ Δυτικές Ινδίες, Αντίλλες και Καραιβική, Κολομβία, Βενεζουέλα, στις επαρχίες Μπαία και Περναμπούκο στη Βραζιλία κτλπ.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  02:12:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Φανταστικό φυτό!!!
To cephalium μεγαλώνει καθ' ύψος με το πέρασμα του χρόνου;

Ακριβώς!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  10:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο κι εγώ τετράνυχος θα έλεγα ότι είναι...
Καμιά φορά μπορεί να είναι και λόγω κάποιων συνθηκών της καλλιέργειας, εδώ παλαιότερα ο matanzanus έβγαζε έναν περίεργο ανοιχτόχρωμο λεκέ, μόνο εκείνη τη χρονιά, δεν έγινε τίποτα όμως.
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=39
Συνέχισε μια χαρά από τότε και δεν το ξαναέβγαλε.

Μήπως του λείπει κάτι? Σίδηρος, λίπασμα?
Είναι πολύ όμορφο φυτό και πρέπει να έχει χρόνια για να έκανε τέτοιο ψηλό κεφάλιο!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  11:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Όσο για την υγρασία, κι εγώ βλέπω ότι κατευχαρηστιούνται την τροπική υγρασία της Θεσσαλονίκης (ενδεικτικά, αυτή τη στιγμή έχουμε 72% υγρασία!!).

Cactiholic, τυχερός που έριξες έστω μια "κλεφτή" ματιά στους Melocactus της Κούβας!! Ευχαριστούμε για την παρουσίαση των συνθηκών εκεί!

Δε θέλουν να παραμένει για πάρα πολύ το νερό στη γλάστρα τους και γι' αυτό είναι σε έξτρα στραγγιστερό μίγμα με αρκετό φυλλόχωμα. Κάποιοι θεωρούνται πιο ευαίσθητοι όπως π.χ. ο Melocactus peruvianus. Όμως, τους αρέσει να ψεκάζονται και να έχουν επάνω τους υγρασία, ειδικά όταν είναι ξηρός ο αέρας. Δηλαδή, δεν είναι σαν τους κάκτους πιο ξηρών περιοχών που τους αφήνουμε να ξεροσταλιάζουν και να το ευχαριστιούνται.
Μία στις τόσες ψεκάζονται και στο σπίτι μέσα που βρίσκονται το χειμώνα και ποτίζονται πολύ αραιά (1 φορά το μήνα).

Έχω γύρω στους 20 Melocactus εδώ και κάποια χρόνια και τελικά έχουν αποδειχθεί πολύ πιο εύκολοι στην καλλιέργεια από τις φήμες που τους παρουσιάζουν ως φυτά δύσκολα. Ως τώρα δεν έχω χάσει κανέναν, μόνο ένας azureus έχασε τις ρίζες του εντελώς, "καφέτιασε" η βάση του και, παρόλο που του πήρε 1 ολόκληρο χρόνο, κατάφερε κι έβγαλε νέες κι αναπτύσσεται κανονικότατα!

Ένας ακόμη μύθος, αυτός για το κρύο και τις χαμηλές θερμοκρασίες, φαίνεται ότι έχει καταρριφθεί από έναν άλλο azureus που τον έχω έξω με όλους τους υπόλοιπους κάκτους (χαμηλότερη 3-5 βαθμούς πανω απ' το 0). Νομίζω, ο Κώστας είχε κάποτε αναφέρει ότι τους κάνει σκληρότερα "γυμνάσια καταδρομέων" κι επιβίωσαν...

Τους έχω όλους σε μία μικρή ραφιέρα μαζί με Discocactus (κι από φέτος και Uebelmania) και μόλις αρχίζει το φθινόπωρο τη νύχτα να πιάνει περίπου 16 βαθμούς τη φέρνω όπως είναι με τα φυτά μέσα στο σπίτι.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2009 :  11:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Κοίταξα την ουγγρική σελίδα και δεν έχουν όλα τα φυτά το cephalium. Αυτό σημαίνει οτι τα φυτά είναι ....ανήλικα;
Σε τι ηλικία βγαίνει το cephalium;

Το cephalium βγαίνει σε διαφορετική ηλικία για το κάθε είδος μελοκάκτου, γι' αυτό πιο πάνω είχα αναφέρει τους Melocactus που βγάζουν σχετικά νωρίς στη ζωή τους cephalium...αυτό σημαίνει ότι θα παραμείνουν και μικρότερα ως φυτά, οι περισσότεροι απ' τους υπόλοιπους γίνονται γύρω στα 20-35εκ διάμετρο και ύψος (χωρίς το cephalium!)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2009 :  16:33:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τον αγορασα πριν 3 χρονια

http://inlinethumb02.webshots.com/44673/2268703980101502793S600x600Q85.jpg
φετως εχω μεγαλη παραγωγη σπορων και ηδη μεγαλωνω τους απογονους του

http://inlinethumb42.webshots.com/4649/2693109370101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

tselios
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  01:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
Από τις φωτογραφίες κατάλαβα οτι δεν μεγαλώνουν πολύ αυτοί οι κάκτοι. Γιατί ακόμα και αυτοί που έχουν cephalium(που όπως κατάλαβα μόλις το βγάλουν σταματάει η ανάπτυξη) είναι μικροί σε μέγεθος. Σωστά;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  18:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από tselios

Από τις φωτογραφίες κατάλαβα οτι δεν μεγαλώνουν πολύ αυτοί οι κάκτοι. Γιατί ακόμα και αυτοί που έχουν cephalium(που όπως κατάλαβα μόλις το βγάλουν σταματάει η ανάπτυξη) είναι μικροί σε μέγεθος. Σωστά;

Εξαρτάται τι εννοεις μικρός κάκτος... Κάποιοι, όπως είπα και πάνω, γίνονται μέχρι και γύρω στα 30cm διάμετρο... Δεδομένου ότι τα έχουμε σε εσωτερικό χώρο το χειμώνα (κι εσύ αφού είσαι β. Ελλάδα)... εγώ θα προτιμούσα να κάνω μία συλλογή από τους πιο μικρούς που αναφέρονται παραπάνω.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  19:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη πολύ ωραίος ο Melocactus! Και απ' τους δικούς μου βλέπω ότι ανθίζουν σχετικά τέλος καλοκαιριού (κι η ανάπτυξή τους αρχίζει λίγο πιο αργά απ' τους άλλους).
Αυτό το διάβαζα παλαιότερα ότι οι Melocacti παράγουν πάρα πολλά σποράκια κι απορούσα, αφού είναι αυτογόνιμοι και βγάζουν τόσα σποράκια για ποιο λόγο δεν τα καλλιεργούν, δεν έβρισκα ποτέ στην Ελλάδα? (εκτός από έναν με cephalium που βρήκα πριν 2 χρόνια)

Η δική μου σπορά μελοκάκτων δεν τα πήγε καθόλου καλά φέτος
Καλή τύχη στη δική σου!
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Sep 2009 :  21:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Τα ψεκάζεις δηλαδή. Όταν λες συχνά τι εννοείς?? Κάθε πότε? Ψακάζοντας δεν μένει μόνιμα το χώμα υγρό? Έχω έναν μικρό ματανζανους (δώρο του του Κώστα) και θα με ενδιέφερε να μάθω
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Sep 2009 :  22:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

quote:

Τα ψεκάζεις δηλαδή. Όταν λες συχνά τι εννοείς?? Κάθε πότε? Ψακάζοντας δεν μένει μόνιμα το χώμα υγρό? Έχω έναν μικρό ματανζανους (δώρο του του Κώστα) και θα με ενδιέφερε να μάθω

Τα καταβρέχω με το λάστιχο με το προσαρμοσμένο εξάρτημα-"ντουζ".
Η "βραζιλιάνα" ραφιέρα με Melocactus, Discocactus & Uebelmannia που βρίσκεται σε θέση με λίγο λιγότερο απευθείας ήλιο απ' τους άλλους που ξεροψήνονται, βρέχεται με τον τρόπο αυτό κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού όταν όλα τους αναπτύσσονται. Κάθε πότισμά τους το κάνω με αυτό τον τρόπο (συνήθως θέλει να περάσω και μια δεύτερη φορά τουλάχιστον για τραβήξουν κανονικά νερό και στη γλάστρα τους). Εκτός απ' αυτό ίσως άλλη μία φορά την εβδομάδα όταν ποτίζω τα άλλα φυτά, τα "δροσίζω" κι αυτά πάλι λιγάκι από πάνω...
Βέβαια, όχι αυτές τις μέρες που η θερμοκρασία ήταν 17-20!

Το χώμα έχει έξτρα χαλικάκι κι είναι αρκετά στραγγιστερό, δε μου έχει χαλάσει ως τώρα κανένας (σε αντίθεση με τους Discocactus που έχασα αρκετούς κι έχω τώρα έναν μόνο που πρέπει να είναι γιατί έχει αντέξει τα πάντα (Discocactus araneispinus). Οι μελόκακτοι θέλουν το λιγάκι παραπάνω νερό από κάποιους άλλους π.χ. Echinocereus, Eriosyce, Copiapoa κ.λπ. Αρκετοί απ' αυτούς εκεί που ζουν βρέχει πολύ και συχνά αλλά το χώμα τους στραγγίζει πολύ γρήγορα...

Το χειμώνα μες στο σπίτι με το ψεκαστηράκι, μία στις τόσες (π.χ. 1 το μήνα)

Έχω διαβάσει ότι όταν βρέχεται το cephalium μπορεί να χωριστεί στα δύο...οπότε δε βάζω το νερό να τρέχει ακριβώς πάνω απ' το cephalium...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Sep 2009 :  23:51:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω τα ποτιζω με το λαστιχο σε μορφη ντους και τα κανω μουσκεμα
το ιδιο συμβαινει και στα μερη που ζουνε,δεχονται τρομερες τροπικες βροχες
τελικα μελοκακτος μου βγαζει λιγα λουλουδια και πολλους καρπους.Μαλλον καποια αυτογονιμοποιουνται χωρις να ανθισουν
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Sep 2009 :  18:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

τελικα μελοκακτος μου βγαζει λιγα λουλουδια και πολλους καρπους.Μαλλον καποια αυτογονιμοποιουνται χωρις να ανθισουν

Πραγματικά, αν κρίνω απ' τον Melocactus matanzanus που είδα την ανθοφορία του (ήμουν εδώ δηλαδή) κι ακόμη δεν έβγαλε πιπερίτσες-σποράκια....ο άλλος μεγαλύτερος εξακολουθεί να βγάζει σπόρους χωρίς να έχω δει ούτε ένα λουλούδι. Με τους υπολογισμούς μου, σίγουρα δεν έλειπα όταν έγιναν τα λουλούδια του απλώς δεν άνοιξαν καθόλου, όπως στις Frailea
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.34 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000