ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Dioscorea elephantipes
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Dioscorea elephantipes
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2009 :  19:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σκέφτηκα να το ρωτήσω στο θέμα των caudiciforms αλλά νομίζω ότι σηκώνει νέο θέμα.
Όσοι έχετε το φυτό, σε τι φάση βρίσκεται τώρα?

Το φυτό θεωρητικά μεγαλώνει (βγάζει νέα φύλλα) το φθινόπωρο και συνεχίζει να αναπτύσσεται το χειμώνα, οπότε και το ποτίζουμε. Αντιθέτως, το καλοκαίρι βρίσκεται σε νάρκη (έχουμε μόνο μία γλάστρα με ένα caudex!). Το δικό μου βρέθηκε πολύ νωρίς σε νάρκη.... (έχασε τα φύλλα) και συνεχίζει και τώρα. (Ναι, είναι ζωντανό, έλεγξα τις ρίζες ).
Όταν βρίσκεται σε νάρκη, πόσο συχνά ποτίζουμε?

Διάβασα ότι είναι ευκαιριακά αναπτυσσόμενα φυτά (opportunistic growers), δηλαδή, μπορεί αν τους αρέσουν οι συνθήκες να βγάλουν φύλλα και άλλη εποχή απ' την "κανονική". Ότι ουσιαστικά το φυτό θα μπει σε νάρκη όταν αυτό θέλει!

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2009 :  22:14:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Το αγαπημένο μου φυτό....θα πέθενα να το αποκτήσω!!!Δυστυχώς δεν το έχω ακόμα..!!
Και εγώ αυτό ξέρω ότι :
"είναι ευκαιριακά αναπτυσσόμενα φυτά (opportunistic growers), δηλαδή, μπορεί αν τους αρέσουν οι συνθήκες να βγάλουν φύλλα και άλλη εποχή απ' την "κανονική". Ότι ουσιαστικά το φυτό θα μπει σε νάρκη όταν αυτό θέλει!"
Αφού χάνει τα φύλλα λογικά πέφτει σε λήθαργο οπότε δεν θέλει καθόλου νερόν...
Βέβαια δεν είμαι και πολύ έμπειρός..

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  12:47:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Οι 2 απο τις 3 έχουν χασει τα φύλλα τους εδω και 1 μήνα!!! Μάλιστα τις έχω κλαδέψει κιόλας!!! θα τις ποτίσω μόλις δω ότι αρχίζουν να βγάζουν νέο φύλλωμα!!! Φέτος μάλιστα εμειναν και στο θερμοκήπιο με θερμοκρασίες μεχρι 3 βαθμούς!!

Ορφέα, εχει φέρει ο Πουλημένος πολλές! Πρέπει να τις έχει και στην έκθεση της Κηφισιάς!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  18:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εσύ που έχεις περισσότερες μπορείς να βγάλεις στατιστικές πληροφορίες για το πότε και πώς ρίχνουν τα φύλλα τους! Όπως λες, οι 2 απ' τις 3 έχασαν τα φύλλα, η άλλη ακόμη τα έχει?
Λένε (στο παραπάνω link) ότι είναι δυνατόν σε κάποιες περιπτώσεις ένα φυτό να έχει όλο το χρόνο φύλλα!
Όσο δεν έχουν φύλλα δεν ποτίζουμε έστω λιγουλάκι? Να μην ξεραθούν τελείως??
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2009 :  09:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ποτίζω τα δικά μου φυτά τους μήνες 9/..10/...κάνονικά με την εμφάνιση νέων φύλλων... 11/...12/...1/..2/...όταν η θερμοκρασία είναι σχετικά μεγάλη...( πάνω από 12β ) και 3/... 4/...ψευτοποτίζω...όταν αρχίσουν να κιτρινίζουν τα φύλλα σταματάω και που και που δηλ 1 φορά τον μήνα περίπου ρίχνω λίγη υγρασία στό χώμα.....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2009 :  13:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
άρα λιγουλάκι νερό
Επίσης... ξέχασα να ρωτήσω για μεταφύτευση. Αυτή τη στιγμή οι ρίζες έφτασαν μέχρι τα τοιχώματα της γλάστρας. Διάβασα ότι θέλει ρηχή γλάστρα, πειράζει αν μπει σε κανονική? (μικρή είναι άλλωστε) Επίσης.....χώμα? Να υποθέσω κυρίως φυλλόχωμα-τύρφη με αρκετό περλίτη?
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2009 :  01:19:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ovbmonos

Οι 2 απο τις 3 έχουν χασει τα φύλλα τους εδω και 1 μήνα!!! Μάλιστα τις έχω κλαδέψει κιόλας!!! θα τις ποτίσω μόλις δω ότι αρχίζουν να βγάζουν νέο φύλλωμα!!!
Ορφέα, εχει φέρει ο Πουλημένος πολλές! Πρέπει να τις έχει και στην έκθεση της Κηφισιάς!!!

Mολις διάβασα το μνμ σου ovbmone..Πήγα και πήρα απο την έκθεση...βέβαια το ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα 2 αλλά έχωβ δώσει του κόσμου τα λεφτά γμτ και πρέπει να κάνω λίγο κράτι!!!Ειδικά όταν βλέπω caudex είναι η λατρεία μου!!ήταν όντως πολλες....και φυσικά διάλεξα το καλύτερο!!!!!!!
ήταν όλες γεμάτες φύλλα...πότισμα?το μεγάλο θέ,μα!!!εγώ με το χώμα που έχω λέω κάθε ....1 εβδομάδα;!>?

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  12:20:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Το χώμα που βαζω αποτελείται από:
1 μερος χώμα γης
1 φυλλόχωμα
2 τύρφη
2 ελαφρόπετρα
1 περλίτη
1 μαρμαράκι
Για το πότισμα όπως το λέει και ο Κώστας.Μόλις αρχίζουν να κιτρινίζουν τα φύλλα τους, κάνω ένα τελευταίο πότισμα και μετά ελάχιστη υγρασία περίπου στο μήνα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  17:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ Βασίλη!
Θα το μεταφυτέψω το συντομότερο!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  12:16:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Μαμά & κόρη σε χειμέρεια νάρκη

Dioscorea elephantipes

9η Έκθεση Κάκτων & Παχύφυτων
Κυριακή 31 Μαΐου 2009
ώρα 11:00 - 15:00
Κτήμα Συγγρού
Κηφισίας 182 Μαρούσι - Φανάρι ΚΑΤ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2009 :  08:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τι είναι αυτό το καφέ σαν-μπουμπούκι??

Από εκεί θα βγει βλαστός? Είναι κανονικό να υπάρχει (ή να υπάρχει τέτοια εποχή?) γιατί στις φωτό του Βασίλη δεν είδα κάτι ανάλογο...
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2009 :  19:50:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Ναι είναι ο βλαστός της επόμενης χρονιάς...και εμέναα έχει...είναι φυσιολογικό νομίζω..

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2009 :  21:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ξύπνησε!
Κανονικά θα έπρεπε να "ξυπνήσει" το φθινόπωρο. Ίσως επειδή τις προηγούμενες 2 εβδομάδες έκανε σχετική δροσιά. Ελπίζω να ξέρει τι κάνει...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  18:26:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αν δεν ξυπνησει σιγουρα γινεται καλο προσαναμα για το τζακι τον χειμωνα
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  20:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και μια δικιά μου ξύπνησε...πρίν απο λίγες μέρες.....

και έχω και πρόβλημα...

δέν βρίσκω εύκολα καλό προσάναμα...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2009 :  22:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ σκεφτόμουν να το "δοκιμάσω" αν δεν ξυπνούσε...
Hottentot's Bread το λένε γιατί το τρώνε το caudex, αλλά είναι ένα πραγματικά...ακριβό ψωμί!!
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jul 2009 :  11:04:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Εγώ σκεφτόμουν να το "δοκιμάσω" αν δεν ξυπνούσε...
Hottentot's Bread το λένε γιατί το τρώνε το caudex, αλλά είναι ένα πραγματικά...ακριβό ψωμί!!

Εμένα ακόμα κοιμούνται ... νομίζω ! Αν ξυπνήσουν θα τις φάω !!
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jul 2009 :  13:28:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
οι 2 μικρές που έχω, έχουν ήδη 30-40εκατοστα βλαστό με φύλλα!!!
η 3 μεγαλύτερη ξεκίνησε και αυτή και τώρα είναι στα 5-10 εκατοστά!!!
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jul 2009 :  22:54:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Εγω φέτος έβγαλα απο σπόρους μερικές.Ιδού :
http://img81.imageshack.us/img81/142/dioscoreaelephantipes.jpg

Απο τον Μάιο. Αλλά συνέχεια αναριχώνται. Δεν βλέπω Caudex. Θα περιμένω πολύ; Ξέρει κανείς;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jul 2009 :  18:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα, έχεις ασχοληθεί με τη σπορά πολλών φυτών!
Δεν ξέρω αν είδες στη σελίδα αυτή που ήταν και πιο πάνω στο πρώτο ποστ, λέει ότι το caudex σχηματίζεται υπογείως στα σπορόφυτα και είναι καλά να μείνει εκεί για τα πρώτα χρόνια γιατί θαμμένο μεγαλώνει γρηγορότερα.
http://toptropicals.com/catalog/uid/dioscorea_elephantipes.htm

Επίσης, εδώ λέει ότι στο τέλος του πρώτου χρόνου το caudex έχει 10mm και σε 5 χρόνια 120mm διάμετρο.
http://www.plantzafrica.com/plantcd/dioscoreleph.htm
Βέβαια, μπορείς να πειραματιστείς αφού έχεις αρκετά, να αφήσεις κάποιο για περισσότερα χρόνια θαμμένο κ.λπ.

Να πω κι εγώ για το δικό μου φυτό ότι μεγάλωνε κάθε μέρα κι από λίγο από τότε που το ανακάλυψα ότι "έσκασε μύτη" ο βλαστός ...ώσπου του έβαλα ξυλαράκια για να ακουμπάει κι έχει πάρει πραγματικά φόρα, μεγαλώνει με πολύ ταχύ ρυθμό!
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jul 2009 :  21:00:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Kaktos
σε ευχαριστώ πολύ
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000