ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Μπουμπούκια!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Μπουμπούκια!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2013 :  08:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Lynx ναι άνοιξε βράδυ-νύχτα. Πρέπει να είναι κάποια Echinopsis. Το άνθος τους ανοίγει κατά το σούρουπο (ή και αργότερα) και κρατάει ως την άλλη μέρα το πρωί (ή και λίγο περισσότερο αν έχει δροσιά και το φυτό βρίσκεται στον ίσκιο).
Κορυφή σελίδας

Just Lynx
Starting Member

11 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2013 :  22:24:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Just Lynx  Απάντηση με παραπομπή
Θα τα έχω το νού μου από δω και μπρος.
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Aug 2013 :  05:00:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Μια απόπειρα να δείξω τα στάδια της ανάπτυξης του μπουμπουκιού.
Δεν είχα όμως αρκετες φωτογραφίες.

Ένα βήμα πριν την άνθιση. Το απόγευμα δηλαδή.

Άλλη περίπτωση εδώ που που προξένησε την περιέργεια.
Για ποιόν -εξελικτικά- λόγο ο κάκτος έχασε τα αγκάθια του, αλλά τα κράτησε στο άνθος;
Μοιάζει σα να είναι το μπουμπούκι αλλουνού.

Edited by - Basil on 14 Aug 2013 05:06:09
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Aug 2013 :  06:06:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Όλα τα στάδια ανάπτυξης, μέσα σε μία γλάστρα.

Από φρεσκοφυτρωμένα μπουμπούκια, μέχρι το άνθος, αλλά και το ώριμο φρούτο.
Το ώριμο φραγκόσυκο είναι από πέρυσι πάνω στο φυτό. Το βρήκαν τα κρύα πριν να ωριμάσει και έμεινε εκεί απείραχτο. Πριν λίγο καιρό χαρίστηκε, ελπίζω να είναι καλά εκεί που βρίσκεται. Και τα υπόλοιπα φυτά μέσα σε αυτή τη γλάστρα μάλλον για χάρισμα θα πάνε. Είναι κλαδέματα από το κυρίως φυτό.

Μετά από λίγο καιρό συνέβη το εξής περίεργο. Ενώ ένας κλάδος ξεκίνησε σαν κλάδος, στην πορεία αποφάσισε να βγάλει άνθος. Κι έτσι έγινε ένας κλάδος με άνθος. Είχα φοβερή περιέργεια να δώ σε τί θα εξελιχθεί τελικά. Θα κατάφερνε να μεταμορφωθεί ολόκληρος ο κλάδος σε φραγκόσυκο; Ή θα παρέμενε ένα φύλλο με ένα ίχνος από ξεραμένο μπουμπούκι στην άκρη;

Δυστυχώς δεν θα μάθουμε ποτέ. Πριν λίγες μέρες σάπισε το κομμάτι που στήριζε τον εν λόγω φραγκοσυκοκλάδο κι έτσι αναγκαστικά τον πήρα και τον φύτεψα. Αυτό θα τον οδηγήσει να γίνει κανονικός κλάδος 100% που θα αναπτυχθεί σε φυτό. Γενικά αν πάρετε ένα φραγκόσυκο και το φυτέψετε πριν κοκκινίσει, θα βγάλει ρίζα και θα γίνει φυτό...

Edited by - Basil on 14 Aug 2013 06:18:53
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Aug 2013 :  08:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη πολύ ωραίες κι ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες και πληροφορίες!
Για το θέμα ριζώματος μπουμπουκιών-καρπών είχαμε κι ένα παλαιότερο θέμα:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=813
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Aug 2013 :  08:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Άλλη περίπτωση εδώ που που προξένησε την περιέργεια.
Για ποιόν -εξελικτικά- λόγο ο κάκτος έχασε τα αγκάθια του, αλλά τα κράτησε στο άνθος;
Μοιάζει σα να είναι το μπουμπούκι αλλουνού.

Ενδιαφέρον ερώτημα.
Θα έλεγα ότι έγινε για να μην μπερδευόμαστε οι αρχάριοι στο που θα το κατατάξουμε (κάκτος ή παχύφυτο;)

Δε γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι το φυτό πιθανόν να μην έχει ελκυστική γεύση αλλά το φρούτο (όπως συνήθως συμβαίνει) ναι, ίσως ακόμη και στο στάδιο που ακόμη αναπτύσσεται (;) οπότε τα αγκάθια εξασφαλίζουν την ωρίμανση του φρούτου, ειδικά αν το φυτό δε βγάζει πολλά λουλούδια (;) (Βέβαια, νομίζω ότι στις αρεόλες έχει κάποια έστω μικρά αγκαθάκια)
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι Echinocereus viereckii var morricalii. Έχω εδώ και χρόνια ένα φυτό που δεν έχει βγάλει ούτε ένα λουλούδι (σίγουρα κάποιο λάθος θα κάνω κι εγώ αλλά γενικώς δε φαίνεται να ανθίζει πολύ εύκολα σε σχέση π.χ. με τα Gymnocalycium στα οποία συμβαίνει το αντίθετο: τα μπουμπούκια είναι χωρίς καθόλου αγκάθια, ενώ το φυτό έχει συνήθως αγκάθια (και ανθίζει όλο το καλοκαίρι βγάζοντας πολλά μπουμπούκια-λουλούδια). Ή είναι Echinocereus subinermis (;)
Ίσως απλώς εξελικτικά να βλέπουμε ένα ενδιάμεσο στάδιο κι όχι το "τελικό"...
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Aug 2013 :  20:21:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Φωτεινή!
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Βασίλη πολύ ωραίες κι ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες και πληροφορίες!
Για το θέμα ριζώματος μπουμπουκιών-καρπών είχαμε κι ένα παλαιότερο θέμα:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=813

Ωραία η σελίδα με τις πληροφορίες για το ρίζωμα των φραγκόσυκων, αν βρώ σχετικό υλικό από τη συλλογή μου θα συνεισφέρω
quote:

Δε γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι το φυτό πιθανόν να μην έχει ελκυστική γεύση αλλά το φρούτο (όπως συνήθως συμβαίνει) ναι, ίσως ακόμη και στο στάδιο που ακόμη αναπτύσσεται (;) οπότε τα αγκάθια εξασφαλίζουν την ωρίμανση του φρούτου, ειδικά αν το φυτό δε βγάζει πολλά λουλούδια (;) (Βέβαια, νομίζω ότι στις αρεόλες έχει κάποια έστω μικρά αγκαθάκια)

Ευχαριστώ επίσης για την ανάλυση σχετικά με το αγκαθωτό μπουμπούκι.
Στις αρέολες όντως έχει κάποια μικρά αγκάθια, αλλά αυτά μάλλον θα τα χαρακτήριζα τα τελευταία ίχνη πρίν την εξαφάνισή τους. Απλά μου κάνει εντύπωση που ενώ θα έπρεπε ο καρπός να είναι ελκυστικός και ευκολοφάγωτος, τον γεμίζουν αγκάθια. Ειδικά στις Οπουντίες το βρίσκω εξαιρετικά εκνευριστικό που φτιάχνουν έναν ωραίο καρπό αλλά τον γεμίζουν εμπόδια
quote:

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι Echinocereus viereckii var morricalii. Έχω εδώ και χρόνια ένα φυτό που δεν έχει βγάλει ούτε ένα λουλούδι (σίγουρα κάποιο λάθος θα κάνω κι εγώ αλλά γενικώς δε φαίνεται να ανθίζει πολύ εύκολα σε σχέση π.χ. με τα Gymnocalycium στα οποία συμβαίνει το αντίθετο: τα μπουμπούκια είναι χωρίς καθόλου αγκάθια, ενώ το φυτό έχει συνήθως αγκάθια (και ανθίζει όλο το καλοκαίρι βγάζοντας πολλά μπουμπούκια-λουλούδια). Ή είναι Echinocereus subinermis (;)
Ίσως απλώς εξελικτικά να βλέπουμε ένα ενδιάμεσο στάδιο κι όχι το "τελικό"...

Μπράβο επίσης για την αναγνώριση! Ευχαριστώ! Ναι είναι ο Echinocereus viereckii var morricalii.
Δεν μου φάνηκε δύσκολο φυτό. Από τον πάγκο που το πήρα ήταν όλα ανθισμένα. Εγώ το πήρα όπως το βλέπεις με το μπουμπούκι και μου άνθισε. Βέβαια οδηγίες δεν μπορώ να δώσω, θα περιμένω μέχρι του χρόνου και αν δω οτι μου ανθίζει, θα σου πώ...

Μόλις διαπίστωσα ότι το μπουμπούκι είναι σχεδόν ίδιο με ενός άλλου Εχινόκερου που ανέβασες στην αρχή. Άρα είναι κάτι σαν το οικόσημό του, το κράτησε για να αναγνωρίσουμε σε ποιό σόι ανήκει
quote:

Echinocereus viridiflorus

Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  00:18:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Trichocereus, Τριχόκηρος, προφανώς επειδή έχει μαλλιαρό μπουμπούκι.
Το είδος του δεν το προσδιόρισα ακόμα.

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  00:45:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Trichocereus spachianus αυτο ειναι το ειδος.Καταπληκτικο ανθος συγχαρητηρια!!!!!!!

κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  03:48:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Κική!

Ωστόσο έχω αμφιβολίες για το αν είναι ο spachianus, γιατί αν και ολόιδιος ο κορμός, νομίζω οτι έχει λευκό άνθος.
Πιο πιθανό να είναι ο grandiflorus.

Κακώς όμως που το έθιξα εδώ το θέμα, πρέπει να ανοίξω ένα στην 'αναγνώριση' για να γίνει σωστή δουλειά...
Κορυφή σελίδας

distar
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Aug 2013 :  22:47:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην distar  Απάντηση με παραπομπή
Basil γεια.
Καλα νομίζεις : - spahianus λευκό άνθος.
- grandiflorus κόκκινο.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2013 :  20:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Σε αναμονή.... ελπίζω να μην πιάσει κρύο.

Ariocarpus kotschoubeyanus
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2014 :  22:06:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπημένα μπουμπούκια .....

Cereus peruvianus

Gymnocalycium .... baldianum ;;;;;

Mammillaria longimamma

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 May 2014 :  20:02:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κι άλλα όμορφα και τεράστια ... μπουμπούκια !!

που όμως δεν τα πρόλαβα ανοιχτά
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jun 2014 :  21:00:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τα φωτογράφησα, κλείσαμε το εξοχικό και φύγαμε. Θα ανθίσανε χθές το βράδυ

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2014 :  08:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτο! Ολόκληρο κοπάδι έχεις; Φοβερό θέαμα!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2014 :  20:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α κι εγώ έχω ένα θερίο
νά τος

trichocereus

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2014 :  21:40:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μπουμπούκι hoya. Καμία σχέση με τα προηγούμενα τέρατα .....
Το φυτό είναι καινούργιο και ανυπομονώ να δώ το λουλούδι

Opuntia mycrodasys albata μπουμπούκι

σε αντίθεση με τα καινούργια φύλλα, τα οποία είναι στρογγυλά

Edited by - Ευρυδίκη on 20 Jun 2014 21:49:04
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2015 :  18:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ξυπνάνε βλέπω μπουμπούκια !!!

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2015 :  22:35:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Hatiora salicornioides

Mammillaria rekoi ssp leptacantha

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2015 :  09:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραία, ετοιμάζονται να ανθίσουν!
Βαγγέλη, είμαι πολύ περίεργη να δω τα λουλούδια του κάκτου. Τον έχω πολλά χρόνια, αλλά ενώ μεγάλωνε μετά όλο και σάπιζε και δεν έχω καταφέρει να το δω να ανθίζει.
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2015 :  16:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Trichocerius ειναι .Στη πρωτη φωτο ειναι το πρώτο και στη δευτερη τα αλλα δύο .

απο την περσινή άνθηση
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2015 :  20:15:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2015 :  20:53:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εκτός των εξαιρετικών φυτών ...σκίζει και η παρουσίαση Κική μπράβο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2015 :  09:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κική πολύ ωραία, μπράβο για την παρουσίαση!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000