ΚΑΚΤΟΣ - Forum - pachypodium lamerei
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 pachypodium lamerei
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  11:00:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Μηπως ξερετε ποτε διακλαδιζεται αυτο το φυτο και σε ποιες συνθηκες ..εννοω μονο σε τραυματισμο η σε καταλληλη ηλικια ..Το εχω περιπου 10 χρονια και ειναι γυρω στο 160 περιπου ..(χωρις γλαστρα )...και οδευει προς τα πανω και δεν ξερω που θα σταματησει ..????

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  15:01:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή

http://img237.imageshack.us/img237/5390/spa0196.jpg

αν και η φωτο δεν ειναι πολυ ξεκαθαρη,το συγκεκριμενο ειναι πολυ μικροτερο απο 1,60(γυρω στα 60εκ.) και εχει διακλαδιστει εδω και τρια χρονια περιπου.δεν ξερω ακριβως ποσο χρονων ηταν τοτε,αλλα ηταν περιπου στο υψος που τωρα ξεκιναει να διακλαδιζεται.Δεν νομιζω να υπηρχε καποιος τραυματισμος στην κορυφη.Μαλλον εγινε φυσικα αλλα εχω κι αλλο ενα φυτο στο ιδιο περιπου υψος που οπως λες και εσυ οδευει προς τα πανω αλλα μεχρι στιγμης με μια κορυφη
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  16:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Διακλαδίζεται όταν ανθίσει και όταν τραυματιστεί η κορφή του
Έχω δει και περιπτώσεις (ενός φίλου)που έμεινε έξω σε χιόνι
και κάηκε η κορφή του αλλά δεν χάλασε και την άνοιξη πέταξε
4 καινούριες κορφες.Το δικό μου άνθισε πριν 2 χρόνια και μετά
βγήκαν 2 κορφές πέρσι ανθίσανε και οι 2 κορφές και τώρα οι 2
γίνανε 4 (περιμένω να δω αν θα ανθίσουν και οι 4!!)
το λουλούδι του είναι το καταπληκτικότερο όλων
Είναι τεράστιο, πανέμορφο και κράτησε πάνω από 2 μήνες!!!!(χωρίς υπερβολή)
Φέτος θα πρέπει να αλλάξει γλάστρα για να πετύχω καλή ανθοφορία
Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφία πως είναι τώρα γιατί δυστυχώς
δεν έχω φωτογραφία με λουλούδι
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  17:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Και προσπαθώντας να φωτογραφίσω τις κορφές(δεν είναι και η καλύτερη
Φωτογραφία, αλλά φαίνονται οι κορφές)ανακάλυψα το πρώτο μπουμπούκι
Τώρα πάει η μεταφύτευση πάμε για λίπασμα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Το είχα υποτιμήσει αυτό το φυτό (εκτός του ότι μου έχουν χαλάσει 2 - κάθε φορά την άνοιξη )! Νομίζω ότι ένα φυτό της μητέρας μου διακλαδίστηκε κι αυτό σε σχετικά μικρό ύψος, δε γνωρίζω αν είχε ανθίσει πάντως δεν έχω δει λουλούδι του!
Καλή ανθοφορία!
Χαρά το δικό σου με αυτό το ύψος δεν έχει ανθίσει ακόμη?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  22:00:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ποτε δεν εχει ανθισει ..αλλα κατα τα αλλα η αναπτυξη του οδευει προς τα ουρανια !!!
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  01:35:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
πότε είναι η περίοδος ανάπτυξης τους;Το καλοκαίρι ή το χειμώνα;για να ξέρω εαν θέλουν νερό ή όχι το καλοκαίρι,,,>

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  10:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Η περίοδος ανάπτυξης είναι άνοιξη- καλοκαίρι όπου θέλουν
και αρκετό νερο.Το χειμώνα αν το έχεις μέσα και έχει πολύ
ζέστη, θέλει λίγο νερό μια φορά το μήνα
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  13:52:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
υπαρχουν δυο υποειδη;
περισυ αγορασα ενα (πολυ μικρο) που εχει πιο στενομακρα και πιο κοκκινα φυλλα
μια ωραια συνθεση με pachypodium σε εξωτερικο χωρο στην Σενεγαλη

http://inlinethumb39.webshots.com/42662/2239870790101502793S600x600Q85.jpg
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  14:42:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

υπαρχουν δυο υποειδη;
περισυ αγορασα ενα (πολυ μικρο) που εχει πιο στενομακρα και πιο κοκκινα φυλλα
μια ωραια συνθεση με pachypodium σε εξωτερικο χωρο στην Σενεγαλη

http://inlinethumb39.webshots.com/42662/2239870790101502793S600x600Q85.jpg

πολυ ωραιο φυτο ...ανυπομονω να γινει και εμενα ετσι ..!!!!!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  19:24:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από apostolisg

αν και η φωτο δεν ειναι πολυ ξεκαθαρη,το συγκεκριμενο ειναι πολυ μικροτερο απο 1,60(γυρω στα 60εκ.) και εχει διακλαδιστει εδω και τρια χρονια περιπου.δεν ξερω ακριβως ποσο χρονων ηταν τοτε,αλλα ηταν περιπου στο υψος που τωρα ξεκιναει να διακλαδιζεται.Δεν νομιζω να υπηρχε καποιος τραυματισμος στην κορυφη.Μαλλον εγινε φυσικα αλλα εχω κι αλλο ενα φυτο στο ιδιο περιπου υψος που οπως λες και εσυ οδευει προς τα πανω αλλα μεχρι στιγμης με μια κορυφη

καπου ειχα διαδασει οτι μπορει να διακλαδιστει σε ορισμενες σπανιες περιπτωσεις οταν προσβηθουν οι ριζες του .....αληθεια η ψεματα η ιστορια θα το δειξει...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  20:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ αυτό με τα πολύ στενά και μακριά φύλλα είχα πάρει 2 φορές. Τα φύλλα του δε γυαλίζουν όπως των φυτών του Χρήστου κι Αποστόλη και είναι πιο σκληρά, δε δείχνουν έτσι πράσινα, τρυφερά...μήπως είναι άλλο?
Πάντως, όταν μεγαλώνει και διακλαδίζεται ψηλά δείχνει πολύ καλό. Χαρά μάλλον έτσι θα γίνει και το δικό σου!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  20:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη νομίζω είναι αυτό....:
Pachypodium geayi

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2009 :  00:51:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ πιθανο, μοιαζει πολυ
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  09:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
lamerei - geayi

Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  11:57:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ωραιο και αυτο ....το βρισκουμε ευκολα ??
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  15:18:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ευκολα ,συνηθως τα βαζουν διπλα διπλα γιατι το ενα εχει, οταν ειναι μικρο πιο κοκκινωπα φυλλα και κανει καλη αντοθεση διπλα στο αλλο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  18:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό είναι!
Έναν καιρό τουλάχιστον το έβρισκες παντού, θυμάμαι ακόμη και στην αγορά Καπάνι της Θεσσαλονίκης μαζί με Euphorbia millii κ.α.
Μόλις είδα και στο desert tropicals λέει ότι στους -9 αρχίζουν να καταστρέφονται τα φύλλα του......αναρωτιέμαι: πώς τα κατάφερα να το χαλάσω!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  20:44:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
ακομα και η καταστροφη θελει τεχνη ..δεν συμφωνεις ?? σου εχει τυχει να χαλασεις κατι και μετα να θες να το επαναλαβεις για διαφορετικο σκοπο και να μην τα καταφερνεις με επιτυχια ..........
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2009 :  17:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Συγνώμη για το άσχετο ρε παιδιά αλλά έχω ένα παρόμοιο με το εξής πρόβλημα. Όποιο νέο φύλο βγάζει μου το καίει. Υπάρχει κάποιο παράσιτο η μύκητας? Τρόπος αντιμετώπισης?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2009 :  19:08:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
δηλαδη ..πεφτει απο μονο του ..
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2009 :  01:04:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εκτος απο παχυποδια στην Μαδαγασκαρη ζουν και οι Λεμουριοι
Ο αγαπημενος μου http://www.youtube.com/watch?v=2vnXxXFYMsQ
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2009 :  09:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χαρα

Σαν να ζαρώνει και ξεραίνεται..
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2009 :  14:24:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

εκτος απο παχυποδια στην Μαδαγασκαρη ζουν και οι Λεμουριοι
Ο αγαπημενος μου http://www.youtube.com/watch?v=2vnXxXFYMsQ

Αυτα ειναι πολυ φοβερα ζωακια ..το βιντεακι ολα τα λεφτα ιδιως εκει που μενει με τα χερια πανω περιμενοντας κι αλλο ξυσιμο !!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2009 :  14:27:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

quote:
Είχε αποσταλεί από Χαρα

Σαν να ζαρώνει και ξεραίνεται..

Εχεις ελεγξει καθολου ριζικο συστημα ...αυτη την στιγμη εχει φυλλα η εχουν πεσει ολα ...εαν εχουν ολα πεσει και δεν βλεπεις ακομα τα καινουργια ...θα σου προτεινα να αλλαξεις χωμα και κανενα πλυσιμο στις ριζες με μυκητοκτονο ...καλου κακου
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  21:47:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
τωρα το παχυποδιο εχει ριξει πολυ μποι και φυλλα αλλα σημερα διεκρινα κατι περιεργο στην κορυφη ...μαλλον παει και αυτο για ανθοφορια ....αλλα μου πεφτει λιγο πιο ψηλο απο εμενα και δεν το βλεπω καλα ..αυριο με σκαλα ..!!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000