ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Aγαπημενο ....
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Aγαπημενο ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  22:50:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
Ανοιγω θεμα να μου πειτε πιο απο ολα αυτα που εχει ο καθενας σας ειναι αυτο που δεν μπορειτε να παρετε τα ματια σας απο επανω του ...αυτο που οποια εποχη και να το δειτε εχει την δικη του μαγεια ακομα και εαν δεν εχει ανθισει ποτε του ....
Εγω θα πω οτι αυτο που με ειχε μαγεψει πριν ακομα το αποκτησω αλλα ακομα μεχρι και τωρα.... ειναι ενα μικρο Pachypodium namaquanum ανυπομονω πολυ να το δω να ειναι μεγαλο μιας και η αναπτυξη του ειναι εξοργιστηκα αργη θα ελεγα !!!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1670 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2009 :  20:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

Με προβλημάτισες ...αν και κατα καιρούς αλλάζουν τα αγαπημένα μου και ακόμα την ψάχνω, σταθερά αγαπημένα έχω τα (200 +) conophytum και τα περίπου 60 astrophytum ....(αν βάλω και τα σπορόφυτα...

Το namaguanum είναι "τρομερό" φυτό αλλά με την αργή ανάπτυξη και τον περίεργο κύκλο ανάπτυξης είναι αρκετά δύσκολο..
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
609 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2009 :  02:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πολύ ωραίο το θέμα που ανοίγεις Χαρά αλλά πως
να διαλέξεις μόνο ένα .
Όπως λέει ο Κώστας με το καιρό όλο και αλλάζουν τα αγαπημένα
η μάλλον καλύτερα να πω ότι πληθαίνουν!!
Θα βοήθαγε το ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ γιατί όσο και να το σκεφτώ
δεν μπορώ να διαλέξω μόνο ένα
Μέσα σε όλα και για μένα είναι αγαπημένο το namaquanum
αλλά και η crassula budhas temple για να μην μιλήσω για την
Euphorbia bupleurifolia και αν πούμε για cactus τι να διαλέξω
Pelecyphora aselliformis-sulcorebutia rauschii-astrophytum asterias
Και που να πω για τους ferocactus
Όσο το σκέφτομαι θα γράφω και άλλα.......
(το namaquanum σου σε τι φαση βρισκεται τωρα?Και γενικά πως του συμπεριφέρεσαι?)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3933 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2009 :  12:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ έτσι, δεν μπορώ να σκεφτώ ένα μόνο συγκεκριμένο φυτό. Μου αρέσουν πολύ οι Echinocereus, οι Sclerocactus - Glandulicactus - Ancistrocactus, τα Gymnocalycium, Melocactus (και άλλα πολλά!) (και οι Lithops αν τα καταφέρω μαζί τους).
Το Pachypodium namaquanum...περιμένουμε

Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2009 :  20:04:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
θα επρεπε να πω καλυτερα για αγαπημενα αλλα αυτα που μας αρεσουν να βλεπουμε ειναι συνηθως αυτα που ανθιζουν ...και μιας και ειναι περιοδος ανθοφοριας για τα περισσοτερα το ξερω οτι ειναι δυσκολο..... ...εμενα μου αρεσουν φυσικα και αυτα που ανθιζουν αλλα πιο πολυ αυτα που ειναι φαινομενικα ΔΥΚΟΛΑ ..αλλα εκτος απο το παχυποδιο και μια eriosyce που εχει περασει δια πυρος και σιδηρου !!!!και πολλοι τυπου cereus....(ακομα δεν τα εχω καταφερει να ενσωματωσω εικονα στο κειμενο μου ..που θα μου παει ομως !!!!...)
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Apr 2009 :  20:07:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

(το namaquanum σου σε τι φαση βρισκεται τωρα?Και γενικά πως του συμπεριφέρεσαι?)

του προσφερω στοργη και προδερμ...χαχα πλακα κανω ...
ειναι πολυ δυκολο ...με το σταγονομετρο το ποτιζω και προσεχω πολυ τον ηλιο που δεχεται και παντα το εχω σε μια ιδια σταθερη θεση και παντα μα παντα κατω απο μια μεγαλη μπουκαρνεα ...
Κορυφή σελίδας

ovbmonos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  00:24:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Χαρα
Το namaquanum ειναι χειμερινης αναπτυξης!! Μολις δεις τα φυλλα του να κιτρινιζουνε σταματ
ας το ποτισμα!!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  11:06:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
το ξερω οτι ειναι χειμερινης αναπτυξης αλλα απο οτι βλεπω μαλλον και αυτο εχει καπου μπερδευτει ...το λεω γιατι πριν λιγα χρονια ηταν ετσι ..αλλα απο περσι τα πιο ζωντανα φυλλα τα εχει το κατακαλοκαιρο ...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
609 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  13:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Δίκιο έχεις χαρά δεν ξέρω αν έχουν μπερδευτεί η προσαρμόζονται
τελικά στο δικό μας κύκλο (χειμώνα καλοκαίρι)
Και τα δικά μου στην αρχή αναπτύσσονταν χειμώνα και ξεκουραζόντουσαν
καλοκαιρι. Τα τελευταια 2-3 χρονια ριχνουν τα φυλλα τους αρχες
Φλεβαρι και προς το τελος Μαΐου ξεκινάνε ξανά καινούρια φύλλα
με πλήρη ανάπτυξη μέσα στο καλοκαίρι
Εγώ αυτό που κάνω είναι να τα παρατηρώ(..σου μιλανε..) και ανάλογα να ποτίζω.
Όταν δηλ, κιτρινιζουν τα κατω φύλλα σταματάω ποτίσματα και όταν
δω στην κορφή καινούρια ανάπτυξη ποτίζω σιγά! σιγά!
Αυτό ισχύει για τα περισσότερα παχυκορμα με φύλλωμα και έτσι
κάνω και όλα καλά! Μάλιστα το μεγαλύτερο που έχω άρχισε να
βγάζει άνθη μέσα στο Γενάρη αλλά δεν κατάφερε τελικά να τα μεγαλώσει.
Αν κοιτάξεις στο (http://www.specks-exotica.com/en/genus/pachypodium/)
Πολύ καλό! για παχυκορμα!
Λένε άλλα πράματα για το νερο . τελικά μπέρδεμα! η προσαρμογή?

Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  13:54:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι προσαρμοζονται σιγα σιγα γιατι οσα εχω που ειναι ηλικιας πανω απο 10 χρονια εχω παρατηρησει οτι οσο περιεργο και εαν φενεται τα εχω ποτισει σε χειμερινη περιοδο και μερικα ενω ανθιζουν ανοιξη η καλοκαιρι να ανθισουν χειμωνα η φθινοπωρο ...σιγουρα μαθαινουν το κλιμα μας ....
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
609 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  17:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα πως είναι ? έχουν φύλλα η τα ρίξανε?
Και σε τι χώμα τα έχεις?
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2009 :  21:58:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
τα παχυποδια λες ??
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
609 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  09:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Για το namaquanum ρωτάω
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  14:45:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
εχει ριξει τα φυλλα του εδω και 20μερες οπως και το lamerei και βλεπω στην κορφη του μικρα πρασινα φρεσκα φυλλαρακια ...
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2009 :  22:57:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Τώρα πως είναι ? έχουν φύλλα η τα ρίξανε?
Και σε τι χώμα τα έχεις?

1/3 φυλλοχωμα
1/3 χωμα κηπου
1/3 ελαφροπετρα η γαρπιλι (οτι εχω βρει την περιοδο μεταφυτεψης)οπως και τα αλλα φυτα που εχω
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000