ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Διαμόρφωση χώρου - μπαλκονιού
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Διαμόρφωση χώρου - μπαλκονιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  19:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ένας πρόχειρος "πάγκος" στη θέση του θερμοκηπίου που σήμερα αποσυναρμολογήθηκε
Προσωρινός για να τακτοποιήσω κάποια φυτά καθώς έκανα μεταφορές κ.λπ. αλλά μου άρεσε σαν ιδέα...
Αν μείνει, πρέπει να πάρω τετράγωνες γλάστρες για "πόδια" (γιατί αυτές κλέβουν χώρο και τις είχα αγοράσει για να βάλω κάποια φυτά) και να σκεφτώ κάτι για να σκεπάζονται σε έκτακτη ανάγκη βροχής (δεν έχει τέντα από πάνω).

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω ελπιζω να τελειωσω αυριο
βλεπω και το νεο σου gymnocalycium ...
εγω φετως τα τοποθετω ανα οικογενειες, θα βαλω φωτο οταν τελειωσω

Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1792 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2009 :  23:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kaktos Εστάλη - 05 Apr 2009 : 19:30:56
--------------------------------------------------------------------------------
Ένας πρόχειρος "πάγκος" στη θέση του θερμοκηπίου που σήμερα αποσυναρμολογήθηκε
Προσωρινός για να τακτοποιήσω κάποια φυτά καθώς έκανα μεταφορές κ.λπ. αλλά μου άρεσε σαν ιδέα...
Αν μείνει, πρέπει να πάρω τετράγωνες γλάστρες για "πόδια" (γιατί αυτές κλέβουν χώρο και τις είχα αγοράσει για να βάλω κάποια φυτά) και να σκεφτώ κάτι για να σκεπάζονται σε έκτακτη ανάγκη βροχής (δεν έχει τέντα από πάνω).

και εγώ πίστευα ότι μόνο στό δικό μου μπαλκόνι γίνεται "χαμός"

Ιδέα...!!!!
πάς μεχρι τον κοντινότερο "σιδερά" και σου φτιάχνει ένα "τραπέζι " απο "στραντζαριστό" δηλ 4 πόδια που "κρατάνε" ένα ΄"τελάρο" εσύ βάζεις απο πάνω ότι υλικό (ξύλο-πλαστικό-μέταλο) θέλεις για καπάκι αυτο το κάνεις λίγο ψηλό 60εκ περίπου και έτσι έχει χώρο και πάνω στο "τραπέζι" και απο κάτω...(φυσικά η ιδέα δέν είναι τσάμπα...πωλείται)

ΥΓ άστα να "φάνε"και καμιά βροχούλα καλό τους κάνει
το καλάμι πρέπει να "φύγει"....άκου σκιά
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2009 :  18:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

και εγώ πίστευα ότι μόνο στό δικό μου μπαλκόνι γίνεται "χαμός"

Χα, αυτό είναι το "συμμαζεμένο" μέρος! Τον "χαμό" δεν τολμώ να τον βγάλω φωτογραφία!

quote:

Ιδέα...!!!!
πάς μεχρι τον κοντινότερο "σιδερά" και σου φτιάχνει ένα "τραπέζι " απο "στραντζαριστό" δηλ 4 πόδια που "κρατάνε" ένα ΄"τελάρο" εσύ βάζεις απο πάνω ότι υλικό (ξύλο-πλαστικό-μέταλο) θέλεις για καπάκι αυτο το κάνεις λίγο ψηλό 60εκ περίπου και έτσι έχει χώρο και πάνω στο "τραπέζι" και απο κάτω...(φυσικά η ιδέα δέν είναι τσάμπα...πωλείται)

ΥΓ άστα να "φάνε"και καμιά βροχούλα καλό τους κάνει
το καλάμι πρέπει να "φύγει"....άκου σκιά

Ωραία η ιδέα και μαζί με τον ariskal για την ομαδοποίησή τους ανά γένος μου δώσατε μία πολύ ωραία ιδέα: εκεί σ' αυτή τη θέση (νότια πλευρά μπαλκονιού) μπορώ να βάλω όλα τα Gymnocalycium και Trichocereus & Echinopsis που το θέλουν το νεράκι τους. Οπότε και να βρέχει να μη με νοιάζει. Όσο για τον ήλιο, τώρα ακόμη έχει λίγο ίσκιο (ή καλύτερα: φιλτραρισμένο φως, λόγω της καλαμωτής) μέχρι το απόγευμα και μετά απευθείας ήλιο. Όταν αλλάξει η τροχιά του ήλιου το καλοκαίρι θα έχει περισσότερο ήλιο (ψήνεις κανονικότατα αυγά το μεσημέρι!). Οπότε ίσως να βάλω σκίαστρο από πάνω (σαν τέντα).
Την καλαμωτή αρχικά ως εφφέ την έβαλα, αλλά "δημιούργησε" μία νέα πλευρά σαν τοίχο όπου μπορεί να μπει "κάτι" ακόμη...Όλες οι υπόλοιπες "θέσεις" που βρίσκονται κάκτοι είναι full στον ήλιο! Θα βάλω φωτογραφίες σε λίγο.

Πάντως, επειδή όλα τα άλλα (κάκτοι & παχύφυτα) τα έχω σε ραφιέρες, αυτό το σαν-πάγκος μου άρεσε γιατί μπορώ να τα βλέπω καλύτερα. Η επιφάνεια είναι ένα διπλό τζάμι.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2009 :  19:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σας δείχνω μόνο τα σχετικά "συμμαζεμένα"...
Όλο εκείνο το κομμάτι μπαλκονιού. Τα αριστερά ράφια "ψήνονται" στον ήλιο. Εκεί κάηκε η Denmoza.

Κοιτώντας προς τα έξω από την αντίθετη πλευρά.

Από μακριά εκείνη η πλευρά

Η ίδια πλευρά, αριστερά στον τοίχο...πάλι κάκτοι.. Αριστερά στο βάθος που φαίνεται κομμάτι καλαμωτής, εκεί είναι το κομμάτι του μπαλκονιού με τον "πάγκο".
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2009 :  02:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Έχω μια απορία τα φυτά στο κάτω ράφι της ραφιερας
εχουν καθόλου ήλιο ειδικά τα πίσω πρέπει να μην έχουν καθόλου.
Και όταν ποτίζεις τι γίνεται εκεί κάτω ?
Ξέρω ότι είναι θέμα χώρου και βλέπω ότι τα χρησιμοποιούνε πολλοί.
Αλλά βλέπω ότι έχεις αρκετό χώρο και αν φύγουν κάτι yucca και οι
πρασινάδες... χωράνε πολλοί πάγκοι.
Μια ιδέα είναι οι πάγκοι που λέει Κώστας. Εγώ έχω κάνει κάτι παρόμοιο
με ξύλα και κοντραπλακέ θαλάσσης σε διαφορετικά ύψη και από κάτω
το έχω διαμορφώσει πάλι με κόντρα πλακέ σαν ντουλάπι που μέσα
μπαίνει όλος ο χαμός!!!!(χώματα,κόσκινα,γλάστρες,πέτρες.....)
Με καλά βερνίκια εμποτισμού τρίτη χρονιά φέτος και όλα καλά με τα ξύλα.
Και αυτό που λέει Αριστοτέλης με τις οικογένειες είναι πολύ πρακτικό
γιατί έτσι προσαρμόζεις ηλιοφάνεια και ποτίσματα όσο καλύτερα γίνεται
Εκείνο το gymnocalycium βγάζει μάτι!!!

Edited by - Χρήστος on 08 Apr 2009 03:02:13
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2009 :  09:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο το μπαλκόνι έχει πάρα πολύ ήλιο...(είναι νοτιο-δυτικός προσανατολισμός) Τα φυτά στο κάτω ράφι έχουν κανονικότατα ήλιο μέχρι τη μέση του ραφιού. Πίσω δεν έχουν σχεδόν καθόλου (μόνο τις ώρες που δύει ο ήλιος). Εκεί μπαίνουν κάποια παχύφυτα κ.α. Γενικώς, προσπαθώ να τα βάζω με τη λογική του ήλιου που θέλουν, π.χ. πρώτη σειρά echinocereus, δεύτερη σειρά thelocactus, τρίτη notocactus κ.λπ.
Με το πότισμα, όντως έχει δυσκολίες, πρέπει να βγαίνουν όλες οι γλάστρες για να μη βραχούν με τα νερά των από πάνω. Και -πολλές φορές- όταν δεν υπάρχει χρόνος ποτίζω έτσι απευθείας! Σκέφτηκα να βάλω ένα τζαμάκι σε κάθε ράφι - να περνάει φως αλλά να μην τρέχουν νερά.
quote:
αν φύγουν κάτι yucca και οι πρασινάδες

Ο Αριστοτέλης βρήκε υποστηρικτή!
Όπως είπα, το μπαλκόνι είναι ψηλά με πάρα πολύ ήλιο. Το καλοκαίρι οι "πρασινάδες" προσφέρουν σκιά σε αρκετό μέρος του τσιμέντου και το "βράσιμο" είναι λιγότερο.
Θα πρέπει να σκεφτώ και θα δω τι μπορώ να κάνω με το σκέπασμα-προστασία από βροχή. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν τα "απλώνω" εδώ κι εκεί. Εσείς εκεί που τα έχετε βρέχονται με τις βροχές;
Όσο για τους "πάγκους"...κατοχύρωση πνευματικων δικαιωμάτων για τα σχέδια!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2009 :  09:41:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,251117
ουδεν σχολειο
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2009 :  20:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,251117
ουδεν σχολειο

Πράγματι

Τη σκάλα την έφτιαξαν γι' αυτό το σκοπό!??
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

324 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2009 :  12:55:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
δεν νομιζω οτι το μπαλκονι σου θελει καποιο αλλο ραφι η κατασκευη αυτο που θελει κατα την γνωμη μου ειναι οργανωση ...σου προτεινω οταν εχεις χρονο πολυ ομως ...να τα βγαλεις ολα απο την θεση τους ...ολα ομως οχι τσιγκουνιες ..και τοτε θα καταλαβεις που ακριβως εχει το καθενα θεση ...
σιγουρα μπορεις να φτιαξεις γωνιες με τα φυτα σου ..που θα ειναι και πρασινα και με χρωμα και γωνιες με κακτους που και το χειμωνα θα ειναι ευκολο να τα προστατευσεις αλλα και το καλοκαιρι θα εχουν τον πολυτιμο ηλιο και φυσικα να βαλεις και ενδιαμεσα σε κακτους μερικα πρασινα φυτα ..χαμηλα για να μην κοβουν τον ηλιο ....
ελπιζω να βοηθησα και οχι το αντιθετο ....
Κορυφή σελίδας

nikosmallios
Starting Member

Greece
3 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2019 :  20:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της nikosmallios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikosmallios  Απάντηση με παραπομπή
Η διαμόρφωση χώρου την καλοκαιρινή ειδικά περίοδο είναι το κάτι άλλο. Εγω που ειμαι απο χωριο και εχω τεραστειο κηπο εφτιαξα ιδιατερες κατασευες για τα φυτα μου, με φωτισμο, ξυλινες τεντες, δρομους με μπετο και χαλικια, αλλο πραγμα. ενα εργο που φισικα δεν θα μπρουσα να κανω μονο μου για αυτο ευχαριστω την εταιρεια που με βοήθησε. https://www.chromadecor.gr/
Κορυφή σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000