ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2010 :  10:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είπα να συνεχίσω εδώ με την εξέλιξη της σποράς του αρχικού θέματος...που τον άλλο μήνα κλείνει ένα χρόνο!! (από Φεβρουάριο 2009)
Για να δούμε και τι τελικά επιβίωσε από όσα με τρέλλα φύτρωσαν τον πρώτο καιρό της σποράς?
Είχα σκοπό να αφήσω το συγκεκριμένο σπορείο κλειστό και να το ανοίξω όταν θα αρχίσουν τα ποτίσματα την άνοιξη.
Δεν άντεξα και το άνοιξα, το μοναδικό κλειστό σπορείο που έμεινε από εκείνη τη σπορά, έχανε σαφώς υγρασία. Μάλλον απ' τη μεταφορά πέρα-δώθε στο θερμοκηπιάκι όπου μεταφέρθηκε με τους άλλους κάκτους & παχύφυτα ίσως τρύπησε το σακουλάκι....και το αισθανόμουν πολύ ελαφρύ ενώ στα τοιχώματα της σακούλας δεν υπήρχε υγρασία... γι' αυτό και το άνοιξα.

Voila!
Σίγουρα έχετε δει καλύτερα σπορεία και...δε βγήκαν όλοι οι σπόροι αλλά... θεωρώ επιτυχημένη την έκβαση για πρώτη φορά.

Πράγματι, το υπόστρωμα είχε αφυδατωθεί εντελώς, όπως φαίνεται στη φωτό, συρρικνώθηκε και φαίνεται το χαρακτηριστικό κενό γύρω στο κύπελο του πρόβειου γιαουρτιού....
Δεξιά, είναι τα Gymnocalycium kieslingii, αριστερά επάνω κάποια Cactus mix άγνωστα κι αριστερά κάτω Astrophytum mix.

Μία ενδιαφέρουσα παρατήρηση: ενώ, φυσικά, οι σπόροι έπεσαν τυχαία στο κυπελάκι..."ομαδοποιήθηκαν" για κάποιο λόγο και πήγαν μαζί τα 2 Astrophytum capricorne (?) (επάνω αριστερά) και κάτω τα Astrophytum myriostigma μαζί κι αυτά .
Ερώτηση: τα επάνω αριστερά....είναι vvvvariegata??? (θα είναι τα πρώτα μου variegata Αστροφυτα) ή κάτι έγινε με το φωτισμό που είχαν ή δεν είχαν και βγήκαν παρδαλά??

λίγο zoom:

Το "μοναχικό" είναι Astrophytum asterias? Είναι ένα απίστευτο ζωηρό, λαχταριστό πράσινο φυτάκι, άσπιλο και πανέμορφο! Το κόκκινο δίπλα του...δεν μπορώ να σχολιάσω, απλώς ότι είναι ένα παράδειγμα του τι μπορεί να συμβεί σε δύο σποράκια παρόλο που είχαν τις ίδιες συνθήκες...

και, τέλος, από λίγο πιο κοντά τα Gymnocalycium kieslingii: (το χρώμα τους είναι κανονικό, έτσι είναι και τα ενήλικα φυτά γκριζωπά)

Ψεκάστηκε ελαφρώς το υπόστρωμα και θα μείνει πλέον ανοιχτό μέσα στο θερμοκηπιάκι με τους άλλους κάκτους.
Πιθανότατα να έχανε υγρασία εδώ και καιρό το σακουλάκι κι ίσως αν δεν είχε συμβεί αυτό η ανάπτυξή τους να ήταν καλύτερη.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jan 2010 :  10:17:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ωραια τα φυτα , κανω κρατηση για ενα gymnocalycium
προμηθευτικα αλεσμενη ελαφροπετρα η οποια πιστευω οτι ειναι πολυ καλη για τα μιγματα σπορας(θα φανει την ανοιξη)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2010 :  09:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ, ευχαριστώ!
Ελπίζω κάθε χρόνο και καλύτερα!
Όσο για τα Gymnocalycium: ευχαρίστως δέχομαι...κρατήσεις!
Βγήκαν σύνολο 7 φυτά όπως φαίνεται στη φωτό, θα κρατήσω ένα μικρούλι για εμένα και τα υπόλοιπα μπορώ να στείλω σε όσους ενδιαφέρονται.

Τώρα πριν λίγο βγήκα και τα χάζευα πάλι λιγάκι...να τα μεταφυτεύσω τώρα ή αργότερα?
Το κεσεδάκι δεν έχει τρύπες, το υπόστρωμα έχει γίνει "κόκκαλο" απ' την αφυδάτωση και το ύψος του ούτως ή άλλως δεν είναι τέτοιο που να φτάνει για να μεγαλώσει σωστά εκεί ένα φυτό, έστω και για μία σεζόν...

Υ.Γ. Το πράσινο τελικά είναι A. asterias?....όσο το κοιτάζω μου μοιάζει με Lophophora
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2010 :  12:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο φωτεινή είμαι σίγουρος!!ότι φέτος
θα σπείρεις περισσότερα!!....
Μάλλον lophophora πρέπει να είναι και βρήκα
στο αρχείο μου ένα καλό παράδειγμα...
Είναι σπορά 3-08 και η φωτογραφία 9-09.
Τώρα έχουν χωρίσει σε ξεχωριστά γλαστρακια
γιατί γινότανε χαμός!! εκεί μέσα(στα κενά είχε κι άλλα...)
Πλέον σπέρνω το κάθε είδος σε χωριστό γλαστρακι.

ariocarpus. asterias-nudum. frailea. lophophora
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2010 :  23:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Μάλλον lophophora πρέπει να είναι

..έτσι εξηγείται, λοιπόν, το καϋμένο δίπλα του που έμεινε κόκκινο και "μαζεμένο"

Τα δικά σου πολύ καλά!
Έχει σημασία και το υπόστρωμα τελικά και συγκεκριμένα η υγρασία που κρατάει. Στο έτοιμο τυρφοειδές που χρησιμοποίησα η αφυδάτωση τα κράτησε πιστεύω στάσιμα... Θα "αναπληρώσουν" σε ανάπτυξη την ερχόμενη σεζόν!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2010 :  00:32:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω εχω "φυγει" απο τους κακτους και μελετω ολα τα ανθεκτικα φυτα για κηπους
Ετοιμαζω μια παραγγελια σπορων απο http://www.koehres-kaktus.de/index1gb.htm με πολλες αγαβες και μερικους κακτους (και φυσικα σπορους απο τον σπανιο Ferocactus haematacanthus (οχι hamatacanthus)), λεω να παρω το πακετο των 100 για να εχει για ολο τον κοσμο
Tα σπορεια μου θα παραμεινουν κλειστα μεχρι την ανοιξη, τα πανε μια χαρα
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2010 :  21:21:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
μετα απο πολλα χρονια ειπα να το ξαναξεκινησω το αθλημα της σπορας ...μαζεψα οτι ειχα απο δικους μου και ...ελπιζω να αντεξουν γιατι θα πανε για χαρισμα ολοι

Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Aug 2010 :  02:19:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Μετα απο αρκετο καιρο (ειχα μεινει χωρις pc,αλλα παρακολουθουσα το forum απο τη δουλεια) επιστρεφω :) ....
- Δεν ανοιξα το κουτακι με το σπορειο,αλλα κατι φαινεται και απο εξω(?).. astrophytum mix (asterias hybr-myriostigma-ornatum) (Xρηστο ευχαριστω και παλι για τους σπορους,ελπιζω να τα καταφερουν)

Φωτεινη, θα ακολουθησουν τις επομενες ημερες και φωτο απο τους δικους σου σπορους..δεν εχω βγαλει ακομη φωτο και τα κουτακια ειναι "περιεργα" και δεν "δειχνουν" αν δεν ανοιχτουν...

Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Sep 2010 :  09:23:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
κατι ενδιαφερον

http://www.valentine.gr/seeds1001.php

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  18:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πολύ ωραία!
διάβασα και τις επτά σελίδες
θα ήθελα πολύ να μάθω αν η συνέχεια στο εγχείρημα της σποράς όλων ήταν αίσιο.

Πραγματικά όλες αυτές οι προσπάθειες με έκαναν να αναρωτιέμαι αν τώρα καμαρώνετε φυτάκια

( Κώστας, Χρήστος, Γιάννης, Αριστείδης κλπ είναι εκτός συναγωνισμού )
εμένα λίγα έζησαν πάντως όπως ήταν και αναμενόμενο...
καμιά σαρανταριά τα υπολογίζω τα φυτάκια, ανακατεμένος ο ερχόμενος, αν επιζήσουν θα έχετε δουλειά για αναγνώριση, τα περισσότερα είναι μάλλον από έναν δικό μου notocactus
αλλά αναπτύσσονται όλα πάρα πολύ αργά, γιατί άραγε?
δεν τα ποτίζω συχνά μήπως τα σαπίσω

από φωτό που είδα μέσα σε τρεις μήνες του Χρήστου έφτασαν την ανάπτυξη που τα δικά μου χρειάστηκαν ενάμιση χρόνο

επίσης οι σπόροι σαπίζουν?
από αστρόφυτα μίγμα σκεπασμένα από την Άνοιξη βγήκαν τρία, ήταν όμως όλα στην επιφάνεια του χαλικιού κάτι παραπλήσιο με μια φωτό που είχε ανεβάσει η Φωτεινή,

τα ξεσκέπασα και κοσκίνισα λίγο χωματάκι από πάνω, να τα θεωρήσω dead?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  19:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αστα οπως ειναι...μπορει να βγουν του χρονου....σε πολλα σπορεια συμβαινει αυτο.... ειναι το "κολπακι" που κανει η φυση ετσι ωστε αν κατι δεν παει καλα τη μια χρονια και τα σποροφυτα χαθουν...να εχει σπορους "καβαντζα" για την επομενη...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  19:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ωχ! τα ξεσκέπασα για να ρίξω χώμα, πάνω στο ρυζάκι αναγκαστικά
και τα έχω ανοιχτά

να τα κλείσω πάλι σε σακούλα και να τα αφήσω στην ησυχία τους?
όλο το καλοκαίρι με τους καύσωνες η σακούλα ήταν ιδρωμένη γιαυτό σκέφτηκα μήπως τα σάπισα ( επειδή υψηλή θερμοκρασία + υγρασία =
βραστά σπόρια ή απλώς βράστα !)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 06 Nov 2012 19:35:05
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2012 :  19:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes
[
( Κώστας, Χρήστος, Γιάννης, Αριστείδης κλπ είναι εκτός συναγωνισμού )
εμένα λίγα έζησαν πάντως όπως ήταν και αναμενόμενο...

mavirenes

όπου Αριστείδης βάλτε Αριστοτέλης,
λανθάνουσα γλώσσα επειδή ψάχνω κι εγώ να βρω το δίκιο μου...
γιατί από δίκαιους...! και ειδικά πολιτικούς, είναι μόνο για

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2012 :  19:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
βρε παιδιά! καμιά φωτό από τόσους επίδοξους σπορείς????
καμιά εμπειρία για μοίρασμα?
κανενός άλλου η ξεροκεφαλιά (εκτός της δικής μου )για?

πάντως τα διάβασα όλα, ξανά μανά

και συνοψίζω στα εξής όσον αφορά στο τι προτίθεμαι εγώ να κάνω
(λέμε τώρα...) εάν δεν με πιάσει πάλι η ανυπομονησία

1. Θα σπείρω γύρω στα ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

2. Θα φτιάξω μίγμα με 1 μέρος από το καθένα:
άμμος ποταμίσα-περλίτης-τύρφη μαύρη κοσκινισμένη-ρυζάκι πλυμένο-κοκκινόχωμα κήπου κοσκινισμένο

3. Θα ψήσω το μίγμα χώματος στο φούρνο μικροκυμάτων και όχι στον κανονικό φούρνο για ευκολία και γρηγοράδα (ερώτηση : για πόση ώρα? - να το έχω ψεκάσει με νερό πριν? - να το ανακατεύω κατά τη διάρκεια του ψησίματος?

4. Δεν θα απολυμάνω τους σπόρους με χλωρίνη ούτε θα ψεκάσω με μυκητοκτόνο

5. Θα κάνω κλειστά σπορεία με κλειστά διαφανή ταπεράκια σαν αυτά που φαίνονται σε πολλές από τις φωτό, τα οποία πριν τη χρήση θα πλύνω και θα ξεπλύνω με ένα διάλυμα χλωρίνης και μετά με βρασμένο κρυωμένο νερό.

6. Θα σκεπάσω τους σπόρους με πλυμένο ρυζάκι το οποίο θα ξεπλύνω και με βραστό νερό.

7. Θα ποτίσω (επειδή δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον τρόπο ώστε να αποφύγω να κάνω τους σπόρους κολυμπητούς) με καλό ΨΕΚΑΣΜΑ με βρασμένο νερό.

8. Θα ανακατέψω τους σπόρους ειδικά τους ψιλούς, με μικρή ποσότητα ποταμίσιας άμμου για να μπορούν να διασκορπιστούν ομοιόμορφα.

9. Θα βάλω ετικέττες

10. Θα αφήσω τα σπορεία μακριά από έντονο φως μέχρι να σκάσουν και μετά θα τα φέρω κοντά σε παράθυρο (?)()

11. Θα ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ για ένα χρόνο τουλάχιστον
(δεν γελάσατε ακόμη?)

Αυτά...

Αν τηρήσω όλα τα πιο πάνω θα κάνω παραγωγή τέτοια που δεν θα ξέρω τι να τα κάνω!
Και να εξομολογηθώ?
Αν δεν με είχε πιάσει η ανυπομονησία να τα ανοίγω κάθε λίγω και λιγάκι και να τα μεταφυτεύω πριν την ώρα τους, τώρα θα είχα πολλά φυτάκια, όχι αστεία, και δεν είχα κάνει και απολύμανση χώματος, ούτε το νερό είχα βράσει και σκάσανε τόσα πολλά σποράκια.

ΥΠΟΜΟΝΗ, αυτό χρειάζεται κυρίως.

Ερώτηση:

Για τα παχύφυτα ακολουθούμε τον ίδιο χειρισμό?
Πχ. αν υποτεθεί ότι βρω κανά ψιλό και αγοράσω κανένα σπόρο για εχεβέρια ας πούμε ή αιώνια κλπ
( πού είσαι Iro με τα αιώνια που σου αρέσουν )
δεν θα σαπίσουν αν τα αφήσω εκεί μέσα?

Υποθετικές ερωτήσεις

κοινώς "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"

mavirenes

Edited by - mavirenes on 24 Nov 2012 20:03:29
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2012 :  20:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και μερικά από τα ελάχιστα επιζήσαντα

να υποθέσω ότι τα κακτιά είναι μακρόστενα λόγω έλλειψης φωτός?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2012 :  19:33:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτα παθαινεις οταν ζεις στο σκοταδι.....
μπορεις και να ονομασεις columnare....

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2012 :  08:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα φίλτατε ariskal!
έχεις καμιά ιδέα για να τα ξε-columnare?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2012 :  12:18:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
[quote]Είχε αποσταλεί από mavirenes

καλημέρα φίλτατε ariskal!
έχεις καμιά ιδέα για να τα ξε-columnare?

mavirenes
φαντάζομαι πως αν τα μεγαλώσεις με περισσότερο φώς το νέο τμήμα που θα είναι πιό σφαιρικό θα καλύψει σιγά σύντομα το μακρόστενο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2012 :  12:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χμ!...

ξέρετε τα έχω μέσα στο σπίτι
να τα βγάλω έξω ή αν το κάνω θα αποδημήσουν εις Κύριον?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2012 :  20:28:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τρατζικ!!!,μεσα στο σπιτι? ακομη και τα μικρα που ειναι σε ραφιερες εχουν την ταση να γινονται μακροστενα.Ειρηνη το πιο σημαντικο για ενα κακτακι ειναι να μεγαλωνει σωστα.Εγω τα προσαρμοζω σταδιακα και μετα αναλογαμε το ειδος τα τοποθετω στο καταληλο σημειο.Βεβαια το καλοκαιρι δεν ανοιγω τις τεντες(τις εχω πλεον μονο για την βροχη)Τα φεροκακτακια ειναι νταλα ηλιο, τα αστροφυτα θελουν λιγοτερο.Με τον καιρο και βλεποντας την αναπτυξη τους μαθαινεις τις συνθηκες του μπαλκονιου σου.Ασε που στην Αθηνα τα περισσοτερα μπορουν να μεινουν εξω και τον χειμωνα.Νομιζω οτι πρεπει να τα βγαλεις εξω και να τα προσαρμοσεις σταδιακα
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2012 :  11:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τα μετακίνησα έξω, είμαι αισιόδοξη (χαχα) ότι θα πάνε όλα καλά

εδώ προετοιμασιών το ανάγνωσμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Feb 2013 :  21:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σαν να μου φαίνεται ότι πρέπει να αρχίσω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  08:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, τι έγινε...ξεκίνησες τελικά;;;
Κάνεμ μας ένα ρεπορτάζ, έχω καιρό να δω σποράκια, σπορεία και μικρά φυτάκια να βγαίνουν σιγά σιγά με πολύ αγωνία και κρυφο-άνοιγμα των σπορείων! Εγώ, δεν είμαι σίγουρη ότι θα προλάβω και φέτος αλλά θα το προσπαθήσω!
Έχω πάρει και κάτι ραφιέρες με νάυλον (τις πήρα κυρίως για το ξεχειμώνιασμα... (θα τις βάλω κάποια στιγμή στο φόρουμ να τις δείτε) που είναι πολύ καλές για σπορεία νομίζω, ειδικά τον πρώτο καιρό που βγαίνουν έξω. Χρόνο δεν ξέρω που πουλάνε........ (...και να τον πουλούσαν, δηλαδή, ποιος μπορεί να τον αγοράσει;)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  09:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είδα και τις πιο πάνω ερωτησεις σου, Ειρήνη, που δεν έχουν απαντηθεί.
Τα δικά μου πήγαν καλά, κι όντως μέσα σε 2 χρόνια καμαρώνεις κανονικά φυτάκια μεγαλούτσικα. Ανάλογα το είδος είναι και ανάπτυξη, νομίζω ότι τα αστρόφυτα είναι πολύ καλή επιλογή για ξεκίνημα σποράς γιατί έχουν καλό ποσοστό σπόρων που ανοίγουν (πώς λέγεται το germination στα ελληνικά;)

Δυστυχώς, δικά μου έχασα αρκετά από τετράνυχο το καλοκαίρι. Δηλαδή, χάθηκαν από άσχετο με τη σπορά παράγοντα. Το θέμα είναι ότι ενώ με μία προσβολή κι ακόμη και έγκαιρη αντιμετώπιση ένα μεγαλύτερο φυτό μπορεί κανονικά να επιζήσει και να μείνουν μόνο λίγα σημάδια επάνω του. Στα μικρά σπορόφυτα είναι συχνά...fatal.

Ένα σημείο που θα πρόσεχα σε επόμενη σπορά και έμαθα απ' τη δική μου είναι το υπόστρωμα. Απ' τη μία το "θρεπτικό" έτοιμο (κυρίως τύρφη)έκανε πολύ καλό στο να βγουν οι σπόροι και να πάρουν μία καλούτσικη ώθηση, απ' την άλλη....όταν ζέστανε ο καιρός, στέγνωνε πολύ γρήγορα (όταν άνοιξε το σπορείο και έπειτα). Το πιο σφιχτό χώμα (κανονικό χώμα, κοκκινόχωμα ή χώμα κήπου σε συνδυασμό με φυλλόχωμα) θα ήταν καλύτερο για το διαστημα εκείνο κι έπειτα, δηλαδή, θα είχαν καλύτερη ανάπτυξη.

Για το προηγούμενο ποστ σου με αρίθμηση αποριών....
Ειρήνη, γιατί το 4? (..."δεν θα απολυμάνω τους σπόρους με χλωρίνη;" από που προκύπτει αυτό ότι βλάπτει;)
Για το 10. Εγώ τα είχα απ' την αρχή στο ίδιο σημείο, κοντά σε παράθυρο με αρκετό φως χωρίς απευθείας ήλιο.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2013 :  15:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα! το 4 από βαρεμάρα
όχι δεν έχω αρχίσει ακόμη αλλά πρέπει τάχιστα νομίζω

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000