ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2009 :  11:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Thanks!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2009 :  11:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ρώτησα για χύμα γιατί είδα κάποιον να λέει οτι πήρε 200 γρ και είπα μήπως...
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2009 :  13:02:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Καποιοι πουλανε οντως σε μεγαλες ποσοτητες αν εχουν κακτο που κανει παραγωγη με πολλα φρουτα (πχ Hylocereus Undatus) και σου δινουν ποσοτητες 100, 200, 1000 σπορων στην ιδια τιμη που αλλοι σου δινουν για 10-20. Γενικα οι περισσοτεροι μικροι κακτοι ερχονται σε πακετακια των 10-20.
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2009 :  10:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Έχω πάρει 3 φακελάκια με σπόρους... Όλα έχουν την ίδια εικόνα των κάκτων, αλλά αλλάζουν απλά οι ονομασίες, αυτά τώρα έχουν τα ίδια είδη μέσα?? Ή το κάθε σακουλάκι έχει τα δικά του είδη? Είδα και άλλα σακουλάκια με το ίδιο μοτιβο, ίδια εικόνα και διαφορετικα γράμματα, εταιρεια, γλώσσα κτλ... αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω πριν τα πάρω!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2009 :  14:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Member

Greece
23 Μηνύματα
Εστάλη - 12 Mar 2009 : 23:58:42
--------------------------------------------------------------------------------

Παίδες καλά όλα αυτά που λέτε!!! Μάλιστα τα έχω βάλει να εκτυπώνονται για να τα διαβάσω όλα... Όμως μια μικρή απορία...
Που μπορώ να βρώ σπόρους κάκτων...??????????????????? άντε και μία δεύτερη...
Τα αναγνωρίζουμε μετά μου θα αναπτυχθούν ή ξέρουμε απο πριν, απο όταν αγοράσοουμε τους σπόρους??

Έχω βρεί ενα σακουλάκι, που λέει "cactacae mix"... δεν δίνει ούτε καμία πλληροφορία για γένος κτλ... Και σε ενα αλλα δύο μέρη είδα ακριβώς τα ίδια σακουλάκια, με ίδια ονομασία... αυτά έχουν τους ίδιους σπόρους, ή διαφορετικά είδη το κάθε σακουλάκι? Μπορείτε λοιπόν εσείς και κυρίως οι θεσσαλονικείς να μου πείτε σε ποια μέρη βρίσκω διάφορα είδη??? Είναι μόνο τυποποιημένα σε σακουλάκια ή και χύμα?

Παρόλα αυτά σε βρίσκω αδιάβαστο..... ρίξε μια πιό προσεκτική ματιά στο θέμα ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2009 :  14:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Αν ακούσετε μεγάλο ΜΠΑΜ από Αθήνα μεριά ...θα είμαι εγώ που έσκασα από περιέργεια....

quote:
Παρεπιπτοντως μεσα στα προηγουμενα σπορεια τι φυτα απο Κακτους ανακαλυψα οτι ειχα?
....
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2009 :  21:34:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ελα ντε... κι εγω περιμενω, περιμενω αλλα ακομα δεν μαθαμε
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2009 :  11:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
O kostas wrote:
quote:
αυτά σε βρίσκω αδιάβαστο..... ρίξε μια πιό προσεκτική ματιά στο θέμα ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ

Eντάξει εντάξει... έχεις δίκιο! δεν τα είχα δει... Σου ζήτησα τώρα πάντως μερικούς από εκεί... αν γίνεται!!

Ο stefanos wrote:
quote:
Τελικα καλα θυμομουνα ειχα αποθηκευσει μερικους σε ενα βαζο στο κατω ραφι με τα λαχανικα.
Ειναι μειγμα απο διαφορους σπανιους κατα κυριο λογο σπορους που δε μπορει να τα βρει κανεις ευκολα στο εμποριο.
Απο τις προηγουμενες φορες που εσπειρα ευτυχως δεν φυτρωσε τιποτε φτηνιαρικο οπως Cereus, echinocactus, ferocactus και trichocereus
Ειναι ολοι μετριου μεγεθους και αν σε ενδιαφερουν Johnny μπορω να σου δωσω να δοκιμασεις.
Ομοιως και οσοι αλλοι θελουν να ασχοληθουν με τη σπορα (ivan & apostolis)

Εγώ ενδιαφέρομαι πολύ για οτιδήποτε σπόρους έχεις!!! Αλλά δεν ξέρω αν μπορέσω να τα καταφέρω δεν έχω ξανακάνει, και μου φαίνεται κάπως βουνό... αλλά όπως και να έχει θα πρόσπαθήσω γιατί μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον να κάνεις μια τέτοια προσπάθεια και να έχεις κακτάκια από την πρώτη στιγμή που θα "βγουν"!! Όποτε θα ήθελα αν είχες να μου δώσεις!!
also wrote:
quote:
Ε ναι, εγω τα αγοραζω με το κιλο και φυτρωνουν διαφορα

Από που??? Είναι ακριβά?
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2009 :  12:14:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Τελικα καλα θυμομουνα ειχα αποθηκευσει μερικους σε ενα βαζο στο κατω ραφι με τα λαχανικα.
Ειναι μειγμα απο διαφορους σπανιους κατα κυριο λογο σπορους που δε μπορει να τα βρει κανεις ευκολα στο εμποριο.
Απο τις προηγουμενες φορες που εσπειρα ευτυχως δεν φυτρωσε τιποτε φτηνιαρικο οπως Cereus, echinocactus, ferocactus και trichocereus
Ειναι ολοι μετριου μεγεθους και αν σε ενδιαφερουν Johnny μπορω να σου δωσω να δοκιμασεις.
Ομοιως και οσοι αλλοι θελουν να ασχοληθουν με τη σπορα (ivan & apostolis)

μετά την πρώτη επιτυχια, με τον αμυγδαλόκακτο...
ας κάνω και μια δεύτερη προσπάθεια επιτυχίας...
ενημερωτικά, το σπορείο μου νομίζω από το πολύ σκέπασε-ξεσκεπασε (για να τα χαζεύω καλύτερα) κάτι κακό θα γίνει
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  00:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

quote:
stefanos Εστάλη - 15 Mar 2009 : 23:28:00
--------------------------------------------------------------------------------
Φωτεινη οι σποροι που εβαλες για απολυμανση στο παρακατω ντεντζερε ειναι απο τα φακελακια cactus mix?

Υπόδειγμα συμπεριφοράς σε μία κυρία !!!!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  18:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

quote:
Φωτεινη οι σποροι που εβαλες για απολυμανση στο παρακατω ντεντζερε ειναι απο τα φακελακια cactus mix?

...ο "ντεντζερές"..είναι φορμάκι ψησίματος!!
Όλα τα σποράκια που φαίνονται εκεί, καθώς και στην κάτω φωτογραφία στο "σουρωτήρι"...είναι όλα κι όλα τα περιεχόμενα ενός φακέλου cactus mix (της συγκεκριμένης συσκευασίας που φαίνεται στην 1η φωτογραφία του θέματος). Αυτά είχαν τιμή 1 ευρώ το ένα (μου τα έδωσε ο ariskal δεν ξέρω που τα πουλάνε)
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
126 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2009 :  15:04:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΣΠΟΡΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΤΑ!!!!!!!!!!
ΟΧΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΩ ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ!!!!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2009 :  15:47:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή

ε????
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2009 :  16:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
SOS...Σε ενα σπορειο μου, τα σποροφυτα εχουν αρχισει να παιρνουν ενα χρωμα ποιο σκουρο (πορτοκαλι) απο το αρχικο πρασινο. στην αρχη σκεφτηκα οτι ειναι ο ηλιος που τα χτυπαει για 1-2 ωρες το πρωι μολις βγει...δεν εχει μεγαλη ενταση εκεινες τις ωρες αλλα υπαρχει λογος να ανυσηχω? (δεν βαζω φωτογραφιες γιατι αποφευγω να ανοιγω τα κουτια)
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2009 :  16:43:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
κατευθειαν ηλιος σε σποροφυτα ειναι αρκετα δυνατος, εγω παντα τα εχω να παιρνουν φως απο εμμεσες πηγες (αντηλια)...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2009 :  22:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το έπαθαν και κάποια δικά μου, πράγματι έφταιγε το πολύ φως (ούτε καν ήλιος). Πρασίνισαν πάλι όταν απομακρύνθηκαν λίγο απ' το παράθυρο. Πιθανόν κάποια φυτά να έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από άλλα?
Επίσης, διάβασα ότι μπορεί να συμβεί όταν δεν υπάρχει αρκετή υγρασία.
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2009 :  16:59:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγω τους εχω κατω απο τα LED, δε βγαινουν εξω φετος, οτι ηλιο δουν θα τον δουν απ το παραθυρο και ποτε αμεσα...
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2009 :  17:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
εγω εχω μεταφερει ολα τα σπορεια σε εξωτερικο χωρο και προστατευμενα απο την απευθειας εκθεση στον ηλιο...Εχω προβληματιστει εαν θα πρεπει να τα μεταφερω ολα μεσα στο σπιτι διοτι εξω αλλιως τον περιμεναμε τον Μαρτη
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2009 :  17:44:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Η κατωτατη θερμοκρασια για τα σπορεια ειναι 18-20 βαθμους
νομιζω οτι πρεπει να μεινουν μεσα
εδω στην θεσσαλινικη εχουμε χειμωνα
τα δικα μου τωρα αρχισαν να φυτρωνουν, εφυγα απο το σπιτι λιγες μερες και μάλλον κρυωσαν, μετα παραζεσταθηκαν οταν τα ξεχασα λιγο επανω στο καλοριφερ
θα κανω ενα πειραματικο με τους ιδιους σπορους τους οποιους θα φυτευσω τελος απριλιου , και θα τους αφησω κλειστους μεχρι την επομενη ανοιξη για να δω την διαφορα
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2009 :  22:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kostasmi Εστάλη - 21 Mar 2009 : 17:12:07
εγω εχω μεταφερει ολα τα σπορεια σε εξωτερικο χωρο και προστατευμενα απο την απευθειας εκθεση στον ηλιο...Εχω προβληματιστει εαν θα πρεπει να τα μεταφερω ολα μεσα στο σπιτι διοτι εξω αλλιως τον περιμεναμε τον Μαρτη

Αν οι σπόροι έχουν "σκάσει" δεν υπάρχει πρόβλημα αντίθετα πιστεύω ότι διαστήματα ζέστη-κρύο βοηθάει στην ανάπτυξη...τά σπορόφυτα αντέχουν περισσότερο στην υγρασία και στο κρύο
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2009 :  01:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
καποιοα σπορεια ειναι προσφατα φυτημενα και ακομα δεν εχουν σκασει, τι να κανω με αυτα, να τα αφησω σε εξωτερικο χωρο?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2009 :  07:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kostasmi Εστάλη - 22 Mar 2009 : 01:37:03
καποιοα σπορεια ειναι προσφατα φυτημενα και ακομα δεν εχουν σκασει, τι να κανω με αυτα, να τα αφησω σε εξωτερικο χωρο?

αυτά βάλτα μέσα γιατι οι 20 βαθμοί έξω θα αργήσουν και οι σπόροι μπορεί να χάσουν την "βλαστικότητα τους" απο την παρατεταμένη υγρασία.
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2009 :  19:24:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
μετα το πρωτο σπορειο
ακολουθει πάντα το δεύτερο
έσπειρα καποιους mamillaria πειραματικα...
σε κλειστο σπορείο με παρα μα πάρα πολυ υγρό χώμα, κάτι σαν λάσπη(και νεοτοψιν)
θα δείξει....
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2009 :  20:05:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μηπως εβαλες πολυ νερο;
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2009 :  20:21:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
ναι..
πολυ νερο...
πειραματικα
πονταρω στην μεταλλαξη για fishcactus
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000