ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  21:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εγώ τους συμπαθώ ιδιαίτερα,
ζηλεύω, θέλω κι εγώ να τα καταφέρω (με τις σπορές γενικότερα αλλα΄ακι με τους λίθωπες ειδικότερα)
κι όλο σαλάτα τα κάνω γμτ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2013 :  08:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

για την βορεια ελλαδα τωρα ειναι ο ιδανικος καιρος για σπορες , οι θερμοκρασιες το βραδυ ειναι πανω απο 15 βαθμους.Σπερνοντας πιο νωρις πρακτικα δεν κερδιζουμε τιποτα.

Είναι καλά ακόμη ή μήπως παραείναι ζέστη? Είχα πει να οργανωθώ απ' την περασμένη εβδομάδα, αλλά μέχρι να το αποφασίσω, να βρω σακουλάκια (δε θέλω να ξαναπάρω απ' αυτά με το zip) αλλά να αγοράσω αυτά που πουλάνε με το κιλό...κλπ., πάει, καλοκαίριασε...

Επίσης, αναρωτιέμαι για τους σπόρους: "παλιώνουν"; Είχα βρει κάποτε πληροφορίες αλλά δε θυμάμαι τι. Φαντάζομαι έχει σχέση και ο τρόπος αποθήκευσης. Ισχύουν διαφορετικά πράγματα για παχύφυτα και κάκτους; Έχω κάποιους που δεν είναι και καινούργιοι (αλλά ούτε και 10 χρόνων...το θέμα είναι ότι εγώ τους έχω κανα δυο χρόνια αλλά δεν ξέρω πόσο τους είχαν πριν κι από εκεί που αγόρασα...).
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2013 :  08:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Δείξτε κανείς καμιά σπορά να αναπτερωθεί το ηθικό μας και να βλέπουμε πως τα πηγαίνουν!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2013 :  18:07:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Η σπορά μου φέτος δεν πάει καλά, καθώς η βλαστικότητα των σπόρων του Koehres ήταν κάκιστη.
Ευτυχώς, είχα δώσει σπόρους στον Ανδρέα και το Χρήστο, οι οποίοι μου το επιβεβαίωσαν.
Κρίμα πού επένδυσα τόσο κόπο σε κακό σπόρο, κρίμα...

Αν σπείρω άλλο φέτος, μόνο ανοικτά...
Μακριά από τον Koehres πιά γιά μένα!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2013 :  23:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο σε μένα συμβαίνουν...
βέβαια σε μένα συμβαίνουν από κακοκεφαλιά θα μου πεις

και αντιλαμβάνομαι ότι είσαι πολύ απογοητευμένος
εσύ δεν μου λες να μην το βάζω κάτω?

τα δικά μου πήραν και σαπίζουν αβέρτα όπως ορθά το είχε προβλέψει ο , τα έβγαλα από τα ταπεράκια

έχω αφήσει μόνο δύο σπορεία κλειστά

ο Θεός βοηθός!

ελπίζω να τα σώσω αν και φοβάμαι ότι όταν θα σφίξουν οι ζέστες όλο και κάτι θα μου ξεφύγει από νερό, ένας ψιλοχαμός από γλαστρόγλαστρα όπως πάντα και δεν αναφέρομαι στους κάκτους μόνο

σήμερα φύτευα και ζαρζαβατικά για να καταλάβεις...

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 May 2013 23:34:03
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  15:04:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
σπορα φεβρουαρίου με διαφορα είδη Copiapoa απο adblps-graines-cactus.com και http://cactus-aventures.com
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/546/dsc00851uk.jpg"/]

απο τους ίδιους πήρα και σπορους απο Lobivia και Eriosyce που μονο κάποια είδη ειχαν καλό αποτέλεσμα
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/407/dsc00852qz.jpg"/]
κάποια μεξικάνικα είδη,Turbinicarpus /Epithelantha έχει και κάτι μικροσκοπικά Strombocactus
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/407/dsc00877ik.jpg"/]
Αστρόφυτα με Κορύφανθες
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/195/dsc00882g.jpg"/]
και μια δίκορφη Coryphantha (τετρακοτυληδονη)
[URL=http://imageshack.us/photos/my-images/850/dsc00850zk.jpg/]

οχι και τοσο καλά με λίθωπες αγορασμένους από EBAY
(γύρω στα 150 σπόρια)
[URL=http://imageshack.us/photos/my-images/534/dsc00878yh.jpg/]
ειναι σπορές με χωμα φουρνου και αντιμυκητισιακό χωρίς απολύμανση σπόρων , σπορεία ΑΒ Βασιλόπουλος (έτοιμα γευματα) αρχικά 2 μήνες κλειστά, μετά τα ανοιξα γιατι μύριζαν μούχλα

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  18:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρά! μήπως οι λίθωπες θέλανε λίγο πετραδάκι ακόμη για να στηρίζονται?
αλήθεια τι είναι το πετραδάκι που έχεις βάλει?
λεπτόκοκκο για να είναι ρυζάκι
για πες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  18:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και παρεπιπτόντως, αφού μπήκες στη διαδικασία απολύμανσης με φούρνο κλπ γιατί τα άνοιξες παιδί μου?
ούτε μούχλες βλέπω ούτε πρασινάδες ούτε σαπίσματα
δεν τα άφηνες στην ησυχία τους?
εγώ τα άνοιξα επειδή και πρασινίσανε και πήρανε και σαπίζανε και κάποια δεν βγήκανε και καθόλου
και υπέθεσα ή ότι τα πότισα πολύ ή λίγο ή τα σκέπασα πολύ με πετραδάκι όπότε έπρεπε να τα ανοίξω και στις τρεις περιπτώσεις

καλή πορεία στα σπορόφυτα σου εύχομαι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  18:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το http://cactus-aventures.com/

καλές τιμούλες βλέπω, από βλαστητικότητα και μεταφορικά τι λέει?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2013 :  20:30:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
το χαλικακι είναι χοντρή χαλαζιακή αμμος
όντως με χοντρότερο χαλικάκι οι λιθωπες θα ήταν καλύτερα
τώρα να σου πώ γιατί τα άνοιξα, είδα σε ενα σπορείο μια μουχλίτσα σε μια άκρη και το ανοιξα και το ψέκασα με αντιμυκητισιακό, μετά απο λίγες μέρες όμως ξαναβγήκε και το δοχειο οταν το ανοιγες έβγαζε μυρουδιά μουχλας, άνοιξα και τα άλλα και μου φάνηκε οτι είχαν λίγη μυρουδιά και υφές μυκητών, αυτό το χνουδάκι που κάνουν οι μύκητες οπότε για να μην το διακινδυνέψω να τα βρώ σάπια , τα άνοιξα και εξαφανίστηκαν οι οσμές και τα χνόυδια.
Απλά τώρα θα τα ψεκαζω κάθε τόσο με νερό
Αφησα κλειστό ένα σπορείο μόνο με τη μέθοδο Activia με μελόκακτους και pilosocereus
και έβαλα και τις κίτρινες κολητικές παγίδες για το μαυρο μυγάκι
που περυσι εφαγαν οι νύμφες του τα πάντα
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/22/dsc00894jb.jpg"/]

ελπίζω να πάνε καλά και να ανεβάσω φωτογραφίες του χρόνου
Α , οσο για τα site με τους σπόρους, οσον αφορά τη βλαστικότητα,καλοί είναι αυτοί που έχουν ημερομηνίες παραγωγής, και τα έξοδα αποστολής δεν μου φάνηκαν υπερβολικά, της τάξης του 4-5 ευρώ, συστημένος φάκελος

Edited by - xocolatl on 10 May 2013 20:36:41
Κορυφή σελίδας

georgenazos
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
179 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2013 :  21:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της georgenazos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην georgenazos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρηνη εχω γραψει για το συγκεκριμενο μαγαζι καπου στο θεμα με τις αγορες. Αν θυμαμαι καλα τα ταχυδρομικο ηταν 3.5 ευρω. Απο βλαστικοτητα δεν ειχαμε τιποτα τρελλα πραγματα, αν και τα περισσοτερα απο αυτα που πηρα ηταν mix τα οποια γενικως δεν ειναι και οτι πιο φερσκο μπορει να σου τυχει.
ΥΓ. Απο ολα τα σπορια που φυτεψα καταφερα και "εσωσα" καμια 30αρια γαστεριες απο mix και ηταν ολες ΙΔΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2013 :  21:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστά παιδιά για τις απαντήσεις!'
εύχομαι να τα σώσουμε τα φυτουδάκια μας για αν κάνουμε και ανταλλαγές
κι εγώ τα έχω ανοίξει όλα τα σπορεία λόγω σαπισμάτων

πάντως αναφορικά στη βλαστητικότητα, φρέσκοι σπόροι από φυτά φίλων επιτυχία 100% διπλάσια

α! και τώρα που το θυμήθηκα, δεν παλιώνουν εύκολα οι σπόροι των κάκτων Φωτεινή γιατί κάπου το είχες ρωτήσει

Του Τσέχου που παίρνω εγώ, κάποιοι αρχαίοι βλάστησαν φαινόταν στο σακουλάκι πχ ότι τους είχε συλλέξει το 2005
κάποιοι περυσινοί δεν βλάστησαν και μάλλον βρήκα ποιά ήταν η αιτία
τους παραπότισα και σαπίσανε ή τους παρασκέπασα

πάντως αν ζήσουνε όλα αυτά που έχουν φυτρώσει θα είμαι πολύ χαρούμενη, λίγα έχουν βγει στο κάθε γλαστράκι αλλά και ένα να ζήσει και να ευδοκιμήσει από το κάθε είδος ευτυχισμένη θα είμαι

μέχρι και eriosyce σκάσανε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  07:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα και καλό μήνα

Δεν θέλω να το συζητήσω το θέμα.
Τα έχω κάνει σαλάτα.
Ξανά!

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

τα σπορόφυτα δεν πάνε καλά από τότε που τα ξεσκέπασα, σταφιδιάζουνε και πεθαίνουν

merde! για να το πω κομψά!

mavirenes

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1391&whichpage=6

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  08:20:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα Ειρήνη.
μήπως την επόμενη φορά να ακολουθήσεις τα βήματα που ξέρεις;
γιατί τόση ανυπομονησία;
Καλό μήνα να έχουμε και τα λέμε την άλλη κυριακή στο γνωστό μέρος...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  09:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
άσε Κώστα!
κάθε χρόνο τα ίδια
κι όχι τίποτε άλλο ποιός τους ακούει της ΕΕΚΑΠ εννοώ

κάτι ζει αλλά...

Δεν πήγε καλά η απολύμανση κι από εκεί συνεχίστηκε το κακό, ίσως έπρεπε να τα αφήσω κλειστά κι ότι γίνει

θυμήθηκα και την Ελένη με την προσωπική μας εξέλιξη...
άχ Ελένη! τη βλέπεις πουθενά? την εξέλιξη εννοώ σε θέματα πειθαρχίας αυτοσυγκράτησης κτλ κτλ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  10:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

μα πως μπορει??? να διαβαζει καποιος...ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ για το τι πρεπει να κανει να το συζηταει....να ρωταει για να καταλαβει καλυτερα...και τελικα να ΜΗΝ το κανει????

το πηρα αποφαση....θα ανοιξω κακτοφροντιστηριο που θα περιλαμβανει και "αλλα" πραγματα εκτος κακτων!!!!

Υγ
"καποιος"= Ειρηνη..

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  17:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
βρε Κώστα μου!
προσπάθησα!
μέχρι και χλωρινίτσα έβαλα
μπορεί να έφταιγε και το ρυζάκι από πάνω που δεν στηριζόντουσαν καλά τα σπορόφυτα
μπορεί να έφταιγε που ήταν λίγοι οι σπόροι γιατί παρατήρησα ότι όπου ήταν μπόλικοι μάλλον αλληλοστηριζόντουσαν και δεν χάθηκαν
μπορεί να είχα ποτίσει πολύ τα μίγματα

ίσως έπρεπε να τα είχα αφήσει κλειστά και ας σάπιζαν
ή ίσως έπρεπε αφού τα άνοιξα να τα αφήσω στο σκιερό τους μέρος και να μην ατ μετακινήσω μέχρι να πάρουν τα πάνω τους

κάτι θα ζήσει
έτσι θέλω να πιστεύω
αλλά έχει χαθεί πάνω από το 50%

δεν θα το βάλω κάτω πάντως
είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ εξάλλου (μετά τη γνωριμία μας)
η πρώτη που από σπόντα έφτιαξα δυο φεροκακτούληδες πριν από κάποια χρονάκια δεν πιάνεται

(το άλλο σας το είπα? έχω σπείρει υβρίδια εχίνοψις και δύο είδη φερόκακτους) μετά τις απώλειες
και σταπέλια και hoodia
τα δυο τελευταία βγήκανε
μέσα σε μία μέρα

εντυπωσιακό???

η Ειρήνη δεν το βάζει κάτω και η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει (ή είναι πεθαμένη και δεν της το έχουν πει ακόμη? )

α! και κάτι σποράκια που μου είχες δώσει μέσα στο θερμοκήπιο μεσημβριάνθεμα, βγήκανε φυτάκια , καμιά δεκαριά βέβαια μη φανταστείς
αλλά βγήκανε

θα στείλω φωτό

και θα στείλω και από τα περυσινά σπορόφυτα που επιβίωσανε

και τα μαθήματα δεκτά!

(εξάλλου μου τα λες με το μαλακό!)

και ξέχασα να σε ρωτήσω για τα pet σου, τι κάνουν οι...ελεφαντίνες σου?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 01 Jun 2013 17:26:55
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2013 :  17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τα περυσινά

παρόντιες και μαμμιλλάριες να υποθέσω?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  16:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έβλεπα φωτό (άλλων) για να εμπνέομαι

σχετικά με το πετραδάκι, εγώ έβαζα ρυζάκι αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη
είναι πολύ χοντρό με αποτέλεσμα να σκεπάζονται πολύ οι σπόροι ή να μένουν ξεσκέπαστοι αν βάλω λιγότερο

καμιά άλλη ιδέα? λέω για την επόμενη φορά που θα χαραμίσω σπόρια

αυτή την ψιλή χαλαζιακή άμμο που τη βρίσκουμε?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 11 Aug 2013 16:59:35
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  18:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν!!!!

Και οι φετινές πατάτες δεν είναι αξιοπερίεργο φαινόμενο.
Αναμενόμενο θα έλεγα με σπορέα εμένα.
Γιατί γράφω τώρα?
Για να αποφύγετε άλλη μια πατάτα από αυτές που έκανα.

όπως καταλάβατε άνοιξα τα σπορεία νωρίς.
Κάποια δεν είχαν βλαστήσει και θεώρησα ότι σάπισαν.
Άδειασα τα γλαστράκια και πέταξα το περιεχόμενο.
Σε ένα από αυτά έμπηξα όπως ήταν ένα κομματάκι παχυφύτου για να ριζώσει και το άφησα στη σχετική σκιά αλλά το πότιζα συχνά.
Σχεδόν μέρα παρά μέρα στο κατακαλόκαιρο.
Και ρίζωσε.
Αλλά με περίμενε και άλλη έκπληξη.

Ναι σκάσανε οι σπόροι! Υγρασία δεν είχαν και δεν βγαίνανε μες στο κατακαλόκαιρο.
Έτσι τώρα έχω να κλαίω όσα σάπισα και όσα πέταξα αφύτρωτα.

Μην βιάζεστε λοιπόν να πετάτε γλαστράκια με σπόρους που δεν φύτρωσαν!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Sep 2013 :  18:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και μερικές φωτογραφίες από τα ελάχιστα επιζήσαντα

πάλι καλά που γλυτώσανε και αυτά από τα χεράκια μου

το ξέρω δεν είναι καλές οι φωτό

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  00:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είναι λίγο θολές αλλά δεν πειράζει, φαίνονται μια χαρά τα κακτοπαιδάκια!

Μπορεί να μην πήγαν όλα τέλεια αλλά κάτι βγήκε. Αστροφυτάκια πάντως βλέπω αρκετά!

Όσο για το άνοιγμα του σπορείου, νομίζω κι εγώ ότι είναι το μεγαλύτερο λάθος. Όταν είναι κλειστό είναι οι καλύτερες συνθήκες για να έχουν υγρασία. Διαφορετικά θα πρέπει να γίνεται πότισμα σαν αυτό που έκανες με το παχύφυτο και φύτρωσαν τα σποράκια....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  08:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τα αστροφυτάκια είναι υβρίδια από σποράκια που μου έδωσε ο Χρήστος και η χαρά μου είναι μεγάλη που επιβίωσαν

αν βγάλω καλύτερες φωτό ίσως θα πρέπει αν τις αντικαταστήσω αυτές, δεν το σκέφτηκα καλά που τις ανέβασα, συγνώμη

τελικά κι εγώ πρέπει να πάθω για να μάθω κεφάλι αγύριστο, δεν θα το βάλω κάτω πάντως

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  10:37:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Συγχαρητηρια απο μενα{κι αυτα που πεταξες δεν πειραζει}να σου πω μονο οτι καταφερες να βγαλεις εστω αυτα κ οτι οποιος ασχολειται με σπορα ειναι αξιεπαινος.Εγω εχω βαλει πρωτη φορα κι επειδη ειμαι σιγουρη πως εχω κανει πατατα δεν εχω ανεβασει φωτο για να μην γινω ρεζιλι ΔΙΕΘΝΩΣ.Συγχαρητηρια κ παλι χαρας την υπομονη σου και πιστευω πως οταν σκανε{ζησουν δε ζησουν} η χαρα που παιρνει καποιος ειναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ.

κικη'
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  13:39:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
είναι η εξέλιξη της σποράς του Φεβρουαρίου
Οι Copiapoas αναπτυχθηκαν ωραία με μηδαμινές απώλειες, αλλα την πάτησα γιατί είναι γυρω στα 15 διαφορετικά είδη που τα είχα σπείρει σε στήλες νομίζοντας οτι θα ξεχωρίζουν μεταξύ τους.
εκτός απο 2-3 είδη για τα άλλα δεν το βλέπω να τα ξεχωρίζω με σιγουριά
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/853/j27u.jpg/][/URL]
το ίδιο καλά οι κορύφανθες με τα αστρόφυτα και ένα μιξ στη μεση με μαμμιλλαριες και άλλα μεξικάνικα
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/24/86l9.jpg/][/URL]
οι epithelantha και κάτι μικροσκοπικά geohintonia και strombocactus(κατι πράσινες κουκίδες αριστερά ,είναι 15 μεγέθους 1-1,5χιλ.) και πολλες μαμμιλλαριες
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/707/i20y.jpg/][/URL]
καλούτσικα πήγαν οι Λομπίβιες (τα μεγάλα), ενω οι εριοσυκές οχι και τόσο , ήδη στη σπορά δεν φύτρωσαν και σάπισαν και οι μισές που φυτρωσαν, οι λομπίβιες μαλλον θελουν ήδη μεταφύτευση
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/30/h24n.JPG/][/URL]

απο σπορα 120+ σπορων λιθώπων μονο καμιά 20ριά έμειναν
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/9/jeor.jpg/][/URL]

αυτή είναι η αρρώστια που έπαθαν κάποια ,ασπριζαν και ζάρωναν απ τη βάση και χρωματίζονταν ελαφρά πορτοκαλί, οταν τα έβγαζα ηταν οι ρίζες σαθρές και κοβονταν στη τριβή,

[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/62/yawh.jpg/][/URL]
τα σποροφυτα είναι σε ράφι στο παραθυρο και η ασθένια επιανε τα πιο κρυμένα απ τον ήλιο και πιο έντονα τη πλευρά που δεν έβλεπε προς το παραθυρο. Εχουν λίγο οι δυο κορύφανθες στη μέση
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/716/ikcx.jpg/][/URL]
Θεώρησα οτι είναι μύκητας (υγρασία κτλ) και τα ποτισα με ένα διασυστημικο μυκητοκτόνο ονοματι Αλιέτ (Fosetyl-Al).Δείχνει να το σταμάτησε , βεβαια κάποια απεβίωσαν
Τώρα για το χειμώνα δεν έχω αποφασίσει να μείνουν στη ραφιερα στο παράθυρο ή να βγουν έξω στη βεράντα ( πρέπει να ξεχειμωνιάσουν και οι μελόκακτοι στη ραφιέρα, στιμα τσιμα θα χωρέσουν)
Αν θέλει ας μου πεί κάποιος τη γνώμη του γι'αυτα

και μια σπορά του 2011 με αστρόφυτα σε πολυ πετρόχωμα με ελάχιστο φυλλοχωμα-τύρφη,ο μεγαλύτερος αστερίας είναι 15-16 χιλ.φαντάζομαι οι φετινοι που εχουν παραπάνω οργανικά θα είναι έτσι στο μισό χρονικό διάστημα
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/856/a2lj.jpg/][/URL]

Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000