ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φ...όπως φπορά!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Φ...όπως φπορά!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  17:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φ όπως φπορά... 22/2/2009
Δεν ταιριάζει....αλλά τι να κάνουμε, Φεβρουάριο πρέπει να γίνει...
Δεν είχα σκοπό αλλά πραγματικά με ξεσηκώσατε με όλα τα σχετικά της σποράς. Επιπλέον....."κάποιος" από Κ (όπως λέμε: Κώστας), φρόντισε να με εφοδιάσει με σπόρους πολύ πάνω από τις αρχικές μου προσδοκίες και φυτών που δεν έχω....και πλέον ήταν αναπόφευκτο!

Αφού έχασα την Παρασκευή και 13 με τις πιθανότητες τερατογένεσης (cristate και monstrose) νομίζω ότι τώρα είναι μια χαρά καιρός, αφού κάθε αποτυχία θα έχει την ευκαιρία επανάληψής της....... Εξάλλου, "Αν είναι κάτι να πάει στραβά θα πάει!" (ανεξαρτήτως μέρας και ώρας)...

Τα γιαουρτάκια φαγώθηκαν, το στομάχι....έστρωσε...
Ακολουθώντας τους "Τσελεμεντέδες" σποράς:

1. Όλα τα υλικά:

2. Απολύμανση σπόρων - Συνταγή Κώστας
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=490

χλωρίνη με νερό

ξέπλυμα και στράγγισμα

3. Χώμα με μεγάλη περιεκτικότητα σε άμμο

4. Πότισμα των μιγμάτων με νερό που προηγουμένως έβρασε και κρύωσε μαζί με νεοτοψίν
5. "Βράσιμο" χαλικιού
6. Σπορά
7. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι συνέχεια από πάνω για έλεγχο υγρασίας...μπήκαν τα δοχεία μέσα σε σακουλάκι κατάψυξης με zip και τώρα.....περιμένουμε. Πειραματικά, έβαλα και μερικά σε διαφανή κουτάκια κλειστά...

Σακουλάκια!!

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
24/2/2009

Φύτρωσαν τα Astrophytum mix Κώστα!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Σήμερα, 25/2/2009

Κι ένα "πειραματάκι" χωρίς neotopsin και χωρίς απολύμανση σπόρων και χωρίς χαλικάκι.....μούχλα

Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:14:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ειμαστε καλα, σπόροι συσκευασμένοι Cactus Mix????? (απ οοοοοολα εδς περα εγω μονο αυτο προσεξα;)

Εμενα εδω εχουν σκασει στα 7 απο τα 11 σπορεια (και τα 7 στα 8 ειναι στο θερμαινομενο χαλακι)

Καλη συνεχεια!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

Αλά πές μου.....πώς κατάφερες και έβαλες το ρυζάκι.....
...κάτω απο τούς σπόρους???

Και μήν τα ανοίγεις για ΚΑΝΕΝΑ λόγο...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Οι cactus mix είναι σπόροι που μου έδωσε ο ariskal για πειραματισμό....τους έβαλα σε διάφορες συνθήκες. Γιατί δεν έχεις δει ξανά?
Πόσες μέρες απ' τη σπορά?

Το "ρυζάκι" είναι χαλαζίας (ψιλό χαλικάκι), το είχα πάρει κάποτε από pet shop... και είπα να το βάλω γιατί δεν είχα άλλο ψιλό χαλικάκι. Σκέπασα το χώμα και μετά δεν έβαλα κι άλλο από πάνω γιατί...δεν έφτασε...

Το άνοιξα...

την πρώτη φορά γιατί έβγαινε υγρασία κάτω απ' το σακουλάκι...μετά...ήθελα να τα φωτογραφίσω... δε θα το ξανακάνω!

για τα υπόλοιπα,
δεν κουνιέται τίποτα ακόμη.
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  18:48:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
οι αστροπωστουσλενε σε 2 μερες εσκασαν, οι υπολοιποι το πολυ σε μια βδομαδα. Τα αλλα ομως στο modem και στο PC zzzzzzzzz ακομα.

Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
Να βάλω και εγω δυο σπορεια

Carnegiea Gigantea σε κλειστο σπορειο (10/02/09)
πρεπει να εχουν σκασει ολα...

Agave utahensis σε ανοιχτο σπορειο (26/01/09)
σε ανοιχτο σπορειο δεν βγηκαν ολα, στο κλειστο βγηκαν ολα και μεγαλωνουν γρηγοροτερα...

τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο στην αρχη μου φανταζαι! Εχω και λεω, 4 πετυχημενα και 1 "πακετο"
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  21:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο στην αρχη μου φανταζαι! Εχω και λεω, 4 πετυχημενα και 1 "πακετο"

75% μετην μία????!!! έχεις αρχίσει να γίνεσαι "επικύνδινος"....

Εγώ "κλείνω" από τώρα μια utahensis για του χρόνου......
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  23:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Kostasmi να σου ζησουν!
Μηπως οι utahensis θελουν λιγο παραπανο φως!?

Kaktos χωμα απολυμανες?
Αυτα τα astrophytum kostas φετος θα γινουν πολυ διασιμα!
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2009 :  11:39:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
την επόμενη εβδομάδα θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια σποράς

θα φροντίσω και για την ενημέρωση σας
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2009 :  18:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία ivan!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2009 :  18:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Ψιλο απολυμασμενο χαλικακι εχω και το ριχνω στο δρομο για να μη κανει λασπη, μπορω να σου δωσω εαν θελεις, ειναι Σερπεντινης, πολυ super
Επισης εχω σχιστολιθο με μεγαλη περιεκτικοτητα σε σιδηρο και ασβεστολιθικο πετραδακι αφομοιωσιμο απο τα φυτα

....μας βλέπω στο τέλος να μαζεύουμε και πέτρες!
Μία πολύ καλή ενημερωτική σελίδα από τον Τομέα Ορυκτολογίας-Πετρολογίας-Κοιτασματολογίας, Τμήμα Γεωλογίας, Α.Π.Θ
http://www.geo.auth.gr/106/index.htm
Βέβαια, μας ενδιαφέρουν κυρίως κάποια απ' τα Πυριτικά...σε σχέση με τα φυτά, τα άλλα για...άλλες συλλογές...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2009 :  19:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από CHRISTOS

Kaktos χωμα απολυμανες?

Το χώμα δεν το απολύμανα, ήταν συσκευασμένο...ελπίζω όλα να πάνε καλά...

Εγώ τα έχω βάλει όλα στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού. Δεν περίμενα πάντως με τίποτα να φυτρώσουν σε 2 μέρες! Βιαστικά τα αστρόφυτα!

kostasmi πολύ καλά τα πήγαν και τα δικά σου! Ειδικά οι saguaro που αρέσουν σε πολλούς....νομίζω θα έχετε "παραγγελίες" όσοι σπείρατε saguaro...

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Feb 2009 :  21:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα φύτρωσαν οι πρώτοι σπόροι από το cactus mix και από κάποια δικά μου Gymnocalycium kieslingii var. castaneum
....αλλά δεν τα άνοιξα να βγάλω φωτό (κάποιος.... μαλώνει )
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2009 :  20:17:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εδω τα 8 στα 11 εσκασαν, τα 3 που αργουν ειναι αποκλειστικα παχυφυτα...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2009 :  22:41:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
αστροφυτα, discocactus, parodies, cereus, echinocactus, ariocarpus, ααααα δε τα θυμαμαι ολα και πρεπει να τα ανακατευω τωρα για να δω τις ετικετες. Θα βαλω φωτογραφιες. Τα 8 που εσκασαν μυτη ειναι στο χαλακι, τα αλλα 3 που περισσευαν στο PC και το modem δεν επαρκουσε μαλλον η ζεστη οποτε τα εβαλα στο χαλακι και 3 αλλα τα πηγα παραπερα.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2009 :  23:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
....Τι echinocactus ??? ....και τί ariocarpus.???

(Ξέρω...η περιέργεια σκότωσε τη γάτα...)
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2009 :  12:53:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
echinocactus grusonii (ειπαμε ειναι χιτάκι) και ariocarpus kotsoubeyanus (αν το γραφω καλα)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2009 :  22:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
----------->έσκασαν σήμερα ariocarpus fissuratus!!<----------

Από Σάββατο ξεκίνησαν να σκάνε: echinocereus davisii & Wigginsia sellowi (Parodia sellowii)
Από χθες: Echinocereus davisii cv microspina

Έμειναν μόνο τα Astrophytum myriostigma tricostatum

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2009 :  22:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kaktos Εστάλη - 02 Mar 2009 : 22:37:42
--------------------------------------------------------------------------------
----------->έσκασαν σήμερα ariocarpus fissuratus!!<----------

Μέχρι εδώ κάτω ακούστηκε το...ΜΠΑΜ...!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Mar 2009 :  19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Από Σάββατο ξεκίνησαν να σκάνε: echinocereus davisii ...........................

Απο το προπροηγουμενο Σαββατο ξεκινησαν να με .............σκανε
Μεχρι τωρα τιποτε εκτος απο εναν και μοναδικο pleiospilos και κατι λιγες τοματιες..........
Τα νευρα μου.......

Γιατί??
Τα δικά μου συνεχίζουν ακάθεκτα. "Έσκασε" και το πρώτο μελοκακτάκι!
Μόνο έχω μία παρατήρηση για το Gymnocalycium kieslingii: όταν πρωτοσκάνε τα φυτάκια είναι πράσινα και σχεδόν αμέσως σκουραίνουν. Πιθανόν θέλουν λιγότερο φως. Είναι σε θέση μαζί με τα υπόλοιπα, κοντά στο παράθυρο χωρίς, φυσικά, άμεσο ηλιακό φως. Τα υπόλοιπα είναι ολοπράσινα, μόνο το Gymnocalycium είναι σκούρο-κόκκινα προς καφέ... (ελπίζω αυτό να μη σημαίνει "κάτι άλλο")
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Mar 2009 :  19:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα, "έσκασαν" κι άλλοι δύο ariocarpus, αλλά, φαντάζομαι το έχεις καταλάβει
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Mar 2009 :  14:52:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
28/2 σπορά
5/3 σιωπή.... όλα κοιμούνται
6 μέρες και τίποτα δεν εσκασε....

πρέπει να ανησυχώ?
σύντομα θα βάλω και φωτο
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Mar 2009 :  15:10:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή

υλικα
χωμα: 1 φυλλόχωμα, 1 άμμος
μυκητοκτόνο
σποροι
νερο
28/2
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Mar 2009 :  15:14:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή

έγινε η φύτευση
τα σκέπασα (τελικά) με ναυλον κουζινας
28/2
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000