ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ελαφρόπετρα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Ελαφρόπετρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  09:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
....για πρόσμιξη στο υπόστρωμα:

Είναι σαν χαλικάκι.
Την ξετρύπωσε ο ariskal από κάπου κι έχω τώρα κι εγώ ένα τσουβαλάκι....για πολλλλές γλάστρες στο μπαλκόνι μου!

Το βλέπω το μπαλκόνι σε λίγο καιρό: μάντρα δομικών υλικών!
Πιθανότατα να κάνει και για την επιφάνεια της γλάστρας, δεν είναι ιδιαίτερα όμορφη-διακοσμητική, περισσότερο ουδέτερη, αλλά πιθανόν να λειτουργεί μονωτικά κι όχι ως συσσωρευτής θερμοκρασίας όπως το χαλικάκι??

Έχει ιδανική μικρή διάμετρο σε αντίθεση με αυτή την ελαφρόπετρα από κατάστημα ειδών κήπου, η οποία είναι πιο λευκή και "λερώνει" όταν την πιάσουμε.

Γνωρίζει κανείς εάν είναι διαφορετικό υλικό; Ή απλώς η πρώτη είναι "ξεπλυμένη"?

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  10:53:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
κι εγω τη δευτερη εχω βρει παντου που κανει για μεγαλες γλαστρες, την πρωτη τη ψιλη που τη βρισκουμε;;;
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  20:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Την ξετρύπωσε ο ariskal από κάπου κι έχω τώρα κι εγώ ένα τσουβαλάκι....

ΘΑΥΜΑ!!!ΘΑΥΜΑ!!

Το ίδιο υλικο είναι....

quote:
kit_tik Εστάλη - 03 Feb 2009 : 10:53:40
--------------------------------------------------------------------------------
κι εγω τη δευτερη εχω βρει παντου που κανει για μεγαλες γλαστρες, την πρωτη τη ψιλη που τη βρισκουμε;;;

Θρυμματίζεις την "χοντρή"
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  20:48:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
;;; πως ;;;

δεν θα γινει σκονη αν αρχισω να τη κοπαναω;;;
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  22:46:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
οκ, δε χανω τπτ να δοκιμασω, θα σας αναφερω τα αποτελεσματα ;-)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2009 :  23:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Καλo ξεπλυμα θελει παντα η ελαφροπετρα.
Πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο για όλα τα φυτα.
Εγω βαζω και στο πατο της γλαστρας πριν το χωμα.
Την μικρη τη βρισκω και εγω δυσκολα,αλλα αν ψαξεις πολυ!!βρισκεις.
Καποια στιγμη κοσκινισα και πηρα διαμετρου φακης οπου ηταν πολυ καλη
για τα σπορεια.
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2009 :  00:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από CHRISTOS
Την μικρη τη βρισκω και εγω δυσκολα,αλλα αν ψαξεις πολυ!!βρισκεις.

Για όσους μένουν Αττική, υπάρχει ένα φυτώριο στην Ηλιούπολη που έχει μικρή ελαφρόπετρα:
Φυτώριο Ηλιούπολης Ν.Σιδέριδης
Ελ.Βενιζέλου 122
τηλ.210-9930614

Φέρνει συνήθως αρκετή ποικιλία και σε κάκτους/παχύφυτα (έχω πάρει πολλά είδη)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2009 :  10:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ο ariskal την πήρε από εταιρεία δομικών υλικών εδώ στη Θεσσαλονίκη...

Πάντως, αν την δείτε από κοντά μοιάζει εντελώς διαφορετικό υλικό απ' ό,τι η μεγαλύτερης διαμέτρου και πιο λευκή. Όπως είπα, η ψιλή είναι σαν χαλικάκι (με πόρους). Φαίνεται και στη φωτό, κάποια κομματάκια είναι πιο γκρι...

(πιθανόν να είναι απλά διαφορετικής προέλευσης, από άλλη περιοχή...)
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2009 :  16:53:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
προερχεται απο την Νισυρο
υπαρχουν στην μαντρα βουνα ολοκληρα απο αυτην και την θρυματιζουν αναλογα με τις αναγκες
επισης ειναι πολυ φθηνη(4.5 ευρω το μεγαλο τσουβαλι)
Η επομενη αγορα ειναι το μαρμαρακι, και πουζολανη για διακοσμηση
Μπορει το μαρμαρακι να αντικατασταθει με πετραδακια για μωσαικα:
Κοκκινοχωμα...απειρο στο κτημα
kaktos κανε χωρο για τα επομενα υλικα
Προσοχη μην το περασει ο ηρακλης για αμμο για γατες

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  19:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
να και το τσουβάλι...

Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  20:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Τεραστιο τσουβαλι για 4.5 ευρω.καλα χαρμανια!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  22:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Χρήστο....σιγά σιγά θα πρέπει να ετοιμάζονται τα μίγματα
Κι απ' ό,τι είδα και από τα φυτά "μερικών-μερικών" θέλω κι εγώ να κάνω όχι μόνο μεταφυτεύσεις αλλά και λίγο "διακόσμηση"

Όσο για την προέλευση της ελαφρόπετρας:
Η Νίσυρος είναι ένα γλυπτό από λάβα νησί που δημιούργησε το μοναδικό ενεργό ηφαίστειο της Ελλάδας στο Ανατολικό Αιγαίο...Η Νίσυρος αποτελείται αποκλειστικά από ηφαιστειακά πετρώματα...

Εδώ πληροφορίες για τη Νίσυρο (που θα πάτε διακοπές το καλοκαίρι? ):
http://www.nisyros.gr/
κλικ--->Γεωλογικά χαρακτηριστικά--->Πετρώματα (αυτό που λέμε: λάβα-ποζολάνη αναφέρεται ως "Σκουριές" ενώ η ελαφρόπετρα: "Κίσσηρη")

κλικ--->Γεωλογικά χαρακτηριστικά--->Ηφαίστειο
Έχει κι ένα κρατήρα που ονομάζεται Στέφανος!!!!
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  23:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

...και που μπορείς να μπεις μέσα, και να δεις σημεία που βγαίνει με πίεση ατμός και θειάφι! Πολύ πιο εντυπωσιακό από το ηφαίστειο της Σα ντορίνης!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  23:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

...άστους αυτοί έχουν τον κρατήρα......
εμείς όμως το ηφαίστειο.....
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Feb 2009 :  16:51:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελευταια αυξανει πολυ η χρηση της ελαφροπετρας(pumice) στα φυτωρια
Ο λογος ειναι οτι απο την μια ,συμπεριφερεται οπως η αμμος, κανει δηλαδη το μιγμα χωματος ελαφρυ και διαπερατο, αλλα ταυτοχρονα λογω της πορωδης υφης της συγκρατει το νερο(και τα υδροδιαλυτα λιπασματα) τα οποια απελευθερωνει σταδιακα στο φυτο
Δεν γνωριζω αν πρεπει να μειωσουμε την συχνοτητα ποτισματος οταν βαζουμε αρκετη ελαφροπετρα
Χρησιμοποιειται αυτουσια για μοσχευματα
ο πουζολανης λειτουργει οπως η ελαφροπετρα αλλα απαελευθερωνει επιπλεον χρησιμα ιχνοστοιχεια
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Apr 2009 :  20:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ της ελαφρόπετρας ! (ένα πείραμα συγκράτησης νερού από την ελαφρόπετρα η οποία, σε αντίθεση με χαλικάκια κ.λπ., είναι πορώδης)

Υλικά: ζυγαριά κουζίνας, 500gr ελαφρόπετρα, σακουλάκια, νερό

Ζυγίστηκαν 500gr ελαφρόπετρας

Το σακουλάκι γέμισε με νερό κι έμεινε έτσι για 5 λεπτά

Αδειασε το νερό κι έμεινε 10 λεπτά με τρύπες κάτω απ' το σακουλάκι για να στραγγίξει και ξαναζυγίστηκε

Αποτέλεσμα: τα 500gr ελαφρόπετρας συγκράτησαν 100gr νερό!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2009 :  01:16:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ενδιαφερον το πειραμα
Συμπερασμα
Βαζοντας στον πατο της γλαστρας ενα στρωμα ελαφροπετρας τροφοδοτουμε τις ριζες του φυτου με μια σταθερη υγρασια (αντιθετα απο το χαλικι) και ταυτοχρονα στραγγιζει το χωμα
το ιδιο συμβαινει και με την ελαφροπετρα που βαζουμε στο μιγμα
επισης η ελαφροπετρα πιστευω οτι συμπερφερεται οπως το χωμα,δινει δηλαδη θρεπτικα στοιχεια στο φυτο
Θα φυτευσω ενα φυτο γρηγορης αναπτυξης(τυπου κατηφε η πετουνι) σε καθαρη ελαφροπετρα για να δω την συμπεριφορα της
{στην σαντορινη καλλιεργουν τοματες πανω σ'αυτην)
αρα αν αντικαταστησουμε το τα 2/3 απο το χαλικακι στο μιγμα 1/1/1 με ελαφροπετρα και πουζολανη εχουμε το ιδιο στραγγιστικο αποτελεσμα αλλα με περισσοτερη σταθερη υγρασια και γονιμο εδαφος
Γενικα υπαρχει μια ταση αντικαταστασης του περλιτη απο την ελαφροπετρα
kaktos(δυστυχως δεν εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια) καλο ειναι να κανουμε το ιδιο πειραμα και με τον πουζολανη

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2009 :  10:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ περίμενα ότι θα συγκρατούσε περισσότερο νερό. Το ότι κρατάει υγρασία δεν ξέρω αν είναι κακό για ορισμένα φυτά που είναι ευαίσθητα στο νερό? Με την έννοια ότι ορισμένα φυτά επειδή ζουν σε περιοχές πολύ ξηρές έχουν αναπτύξει μηχανισμούς πιο αποτελεσματικής απορρόφησης νερού (δηλ. δε σταματούν όταν έχουν πάρει όσο νερό θέλουν αλλά "τραβούν" συνεχώς νερό). Πάντως, πιστεύω ότι για τα περισσότερα φυτά είναι πολύ καλή η ανάμιξή της στο χώμα όχι μόνο για την αποστράγγιση και συγκράτηση νερού αλλά και για τον καλύτερο αερισμό των ριζών.

Το "πείραμα" συνεχίζεται.. Έχω αφήσει τη βρεγμένη ελαφρόπετρα των 500gr έξω με ανοιχτό το σακουλάκι από πάνω και θα δοκιμάσω ζυγίσματα στις επόμενες μέρες για να δω και τη διάρκεια που συγκρατείται το νερό ή τελοσπάντων σε πόσες μέρες θα γίνει πάλι 500gr.
Θα κάνω και για την ποζολάνη
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2009 :  21:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
update στεγνώματος/βάρους ελαφρόπετρας:
14/4: 600gr
18/4: 576gr
20/4: 542gr
21/4: 536gr

Σήμερα, ακριβώς μία εβδομάδα μετά δεν έχουν εξατμιστεί ακόμη όλα τα 100gr νερού που συγκράτησε. Και, μάλιστα, μόνο με 1-2 μέρες με υγρασία και συννεφιά (το σακκουλάκι ήταν σε προστατευμένο απ' τη βροχή σημείο και ανοιχτό από επάνω).
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2009 :  22:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Μου αρέσει που "την ψάχνεις".....αλλά το πείραμα αυτό κάνε το και με χαλικί οικοδομής ( γαρμπίλι ) και με τυρφοφυλλόχωμα....τα αποτελέσματα θα είναι...κουφά...

υγ και για να είναι το πειραμα οκ να βάλεις τα υλικά σε γλαστρακι οχι σε σακούλα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2009 :  09:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Μου αρέσει που "την ψάχνεις".....

είδες λεπτομέρεια? στο γραμμάριο!
Βασικά, το σκεπτικό είναι ότι ως υλικό η ελαφρόπετρα εγκλωβίζει μέσα της κάποια υγρασία ακόμη κι όταν σταματάει να υπάρχει "τροφοδοσία" υγρασίας από έξω (από νερό, χώμα που εφάπτει κ.λπ.). Μέχρι τώρα δεν είχα ελαφρόπετρα στα μίγματα και πιστεύω τώρα ότι και μετά το "φαινομενικό" στέγνωμα του υποστρώματος θα εξακολουθούν για κάποιες μέρες να υπάρχουν κάποιες "αποθήκες" νερού μέσα στα κομματάκια της ελαφρόπετρας που θα βρίσκονται διάσπαρτα στη γλάστρα. Έτσι, τα φυτά δε θα "ξεροσταλιάζουν" εντελώς όταν μένουν απότιστα για πολλές μέρες το καλοκαίρι.

Αυτό που λες είναι επίσης ένα πολύ καλό πείραμα, δηλαδή, να μπουν σε γλάστρες διαφορετικά μίγματα και να εξεταστεί ο χρόνος που κάνουν να στεγνώσουν/εξατμισης νερού (με/χωρίς ελαφρόπετρα, με/χωρίς χαλίκι κλπ).
(Στο τέλος των πειραμάτων....θα συνεχίζουμε να κάνουμε αυτό που θα κάναμε έτσι κι αλλιώς...αλλά με...περισσότερες "γνώσεις" ! )
Κορυφή σελίδας

Βολίνα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2009 :  23:24:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Βολίνα  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ψιλή ελαφρόπετρα αγόρασα στο Μαρκόπουλο στην μάντρα που βρίσκεται δίπλα στα expert, στην διασταύρωση προς Βραυρώνα - ΠόρτοΡάφτη.
Η ίδια μάντρα πουλάει και άμμο ποταμίσια.

Όλα θα πάνε καλά.
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  00:08:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
η πιο ψιλή ελαφρόπετρα που έχω βρει...0-5χιλιοστά... πολύ καλή για ακόμα καλύτερα κακτοχωματομείγματα
Δεν ήξερα ότι υπήρχε τόσο ψιλή...την είδα όμως σε πολλά φυτά που μου ήρθαν από το εξωτερικό και ψάξε ψάξε την ανακάλυψα κι εδώ...

και με το παραδοσιακό νόμισμα για να μη ξεχνιόμαστε

Edited by - Nuxtofulakas on 04 Apr 2011 00:13:04
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  10:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
αυτή μοιάζει πολύ με περλίτη!!
θα είναι καλή και σε μίγμα σποράς,
Δεν μας είπες από που?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
βρηκα και εγω την ιδια και μαλιστα δεν εχει σκονη
ιδανικη και για τα σπορεια
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2011 :  21:21:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
εταιρεία "Πανδομική" - Σαλαμινίας 131 στο Αιγάλεω.
http://www.wiw.gr/greek/aegaleo_bogala_perlitis_elafropetra/
είναι γεμάτο μεταφορικές εταιρείες εκεί- πέρασα 2-3 φορές από μπροστά μέχρι να την βρω που είναι χωμένη...

Αυτή έχει σκόνη-κλασσικά θέλει καλό πλύσιμο...

Edited by - Nuxtofulakas on 04 Apr 2011 21:23:23
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000