ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απολύμανση σπόρων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Απολύμανση σπόρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  10:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Το έχω ποτίσει 2 φορές μέσα στο καλοκαίρι με πότισμα από κάτω με λεκάνη.
Αν δεν βάλεις σακουλάκι όντως αφυδατώνονται όχι μόνο από το καπάκι αλλά και από
Τις πολλές τρύπες που κάνω από κάτω.(αλλά δεν αντέχω να μην ανοίγω να τα δω!)
Αυτό με τις λάμπες το έχω δει και σε φίλο συλλέκτη με λάμπες μόνο από πάνω,και χρονοδιακοπτη.
Τα έχει πάνω σε ξύλινο τραπέζι όλα σε σακουλάκια. μέσα Σε μια μικρή αποθήκη.
Δουλεύει τέλεια και σπέρνει όλο το χειμώνα.
Υπάρχουν τελικά τόσοι πολλοί τροποι!!!
Κορυφή σελίδας

kostasmi
New Member MEMBER CLUB

Greece
69 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  14:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους kostasmi Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kostasmi  Απάντηση με παραπομπή
Άρα δεν απογοητευόμαστε, και οι αποτυχιες μες στο προγραμμα ειναι

Καλη επιτυχια σε ολους, και περιμενω να δω και αλλες πατεντες
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  15:04:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

* Lit Breton : appellation Le CU d#233;pos#233;e et contr#244;l#233;e.

ενδιαφερουσα κατασκευη και πολυ απλη (αν και θα εφτιαχνα μονο τις λαμπες με 4 ποδια (πχ απο dexion) κι οχι κοτζαμ κουτι που πιανει πολυ χωρο...

πιστευω οτι αυτη η κατασκευη κρατα σταθερη την θερμοκρασια που προερχεται απο τις λαμπες
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  17:47:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
και πάλι, μπορει να κλειστει γυρω γυρω με καποιο πανι (πχ εκεινο που βαζουν στα παρμπριζ και αντανακλα κιολας) και να μπορεις να το μαζευεις μετα οταν δεν χρησιμοποιείται. Έχω προβλημα χώρου εδω και γενικα αποφευγω οτιδηποτε δεν διπλώνει, αποσυναρμολογειται κλπ...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  21:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Οταν κάνουμε σφραγισμένο σπορείο ΔΕΝ κάνουμε τρύπες από κάτω...γιατί τότε δέν είναι σφραγισμένο.... ΔΕΝ το ανοίγουμε και φυσικά ΔΕΝ το ποτίζουμε.... και διακρίνω έναν προβληματισμο σε σχέση με την θερμοκρασία και το φώς .... η θερμοκρασία ενός διαμερίσματος είναι ιδανική για σπορά κάκτων ακόμα και με τα μεγάλα κρύα...το φώς που έχει μιά μπαλκονόπορτα είναι αρκετό για τον πρώτο μήνα ..
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2009 :  22:08:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ελα ντε, κι εγω αυτη την απορια ειχα, αν το ανοιγει + εχει τρυπες απο κατω τοτε κι εγω να το λεω σφραγισμενο (αλλά στην ουσια δεν είναι)...

εδω εχει λιγα λογια γι αποστειρωση εδαφους
http://www.extension.colostate.edu/4DMG/Soil/sterile.htm
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Feb 2009 :  23:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
οκ,παιδιά δεν είναι σφραγισμενο! άλλωστε εγώ το ειπα κλειστό.. σε σχέση με το ανοιχτό...
Και μη φαντάζεστε ότι τα ανοίγω κάθε μέρα!
Στους 10 μήνες να τα έχω ανοίξει 3-4 φορες,και όλα καλά μου φαίνονται
Και σε άλλα που έχω μια χαρά πάνε
Ως περσινή προσπάθεια το έδειξα και φέτος θα κάνω και το κόλπο με τα
σακουλάκια ,με περιμένει πολύ δουλειά! αν και το δυσκολότερο είναι ο χρόνος!
που χρειάζεται και πάντα λείπει
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  10:48:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή

αυτούς προσπαθουμε να κρατησουμε εξω... και για να δουμε ποσο ευκολα εξαπλώνονται μερικοί, εδω ειναι ενα paper με τιτλο "The Fastest Flights in Nature: High-Speed Spore Discharge Mechanisms among Fungi"

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2528943

κατω κατω εχει videos σε πολύ υψηλες ταχύτητες
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  17:28:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό video [πάλι η φωνή Atterborough!]. Έχω βρει ένα σπάνιο [καθώς έμαθα μετά] Cordyceps σε ελατόδασος. Υπόστρωμα ήταν ένα θαμμένο κουκούλι [πως τα λένε] κάποιου μεγάλου εντόμου. Να σημειωσω ότι και το μισό πόδι του 'γιγάντιου' σπίρτου ήταν θαμμένο

http://i456.photobucket.com/albums/qq282/mixalis999/DSCN1013.jpg
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  21:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό το βίντεο με τον cordyceps!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  23:04:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
http://neurophilosophy.wordpress.com/2006/11/20/brainwashed-by-a-parasite/

αν θελετε παντως υπαρχει και σε χαπια

http://superdragon.org/herbal%20food%20supplement/cordyceps.htm
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2009 :  19:54:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Υπαρχει και μια αλλη μεθοδος ,η απολυμανση με οχυζενε
Την ειδα σε ενα site ενος γαλλου βιολογου http://www.lecactusheuristique.com/
Χρησιμοποιει οχυζενε 1.5% η 5 ογκων, με το οποιο ποτιζει μεχρι κορεσμου το σπορειο
Αμεσως μετα βαζει τους σπορους και το κλεινει σε σακουλακι
Το H202 απολυμαινει τα παντα, καταστρεφεται σε 4 μερες , και ετσι δεν επηρεαζει τους σπορους και τα σποροφυτα
δειτε και φωτο και διαβαστε με μεταφραστη http://www.lecactusheuristique.over-blog.com/article-29192157.html
Για την σπορα των Eriosyce, Copiapoa και Turbinicarpus που θελουν ανοργανο υποστρωμα χρησιμοποιει AquaBasis plus http://www.aquaessentials.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=192 το οποιο απελευθερωνει τα αδιαλυτα ιχνοστοιχεια οπως το σιδηρο, κοβαλτιο. μαγνησιο...μονο οταν ερθει σε επαφη με τις ριζες των φυτων
http://www.aquaessentials.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=192
καλα πειραματα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2009 :  09:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αυτό με τον οξυζενέ ακούγεται πολύ καλό! Μόνο που θα πρέπει να προσαρμόσουμε το χρόνο σποράς, π.χ. κάποιοι σπόροι φυτρώνουν σε 2 μέρες (astrophytum) αυτό μπορεί να τα επηρεάσει εάν δεν έχει διασπαστεί ακόμη το οξυζενέ?

Το Aquabasis μπαίνει στη θέση άλλου χαλικιού ως πρόσθετο κι όχι ως μόνο συστατικό υποστρώματος, αν κατάλαβα καλά? Αρχικά φαντάστηκα ότι είναι αυτό που πωλούν κι εδώ για τα ενυδρεία με το όνομα Aqualit...(είναι πολύ ακριβό). Πορώδες χαλικάκι, όμως μόλις βρήκα μία φωτό, είναι πολύ ψιλό σαν χώμα...
http://www.aquariofil.com/photo_catalog/00794.JPG

(...μετά τις μάντρες οικοδομικών υλικών...επιδρομή στα pet shop και καταστήματα ενυδρείων!)
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  16:08:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Στέλνοντας αυτό το post κατ' αρχάς χαιρετίζω το forum των "μερακλήδων" στα ειδικά φυτά κι εύχομαι νάμαστε ολοι καλά να εξερευνούμε τα σπάνια αυτά δημουργήματα της Φύσης και να ανταλάσσουμε τις εμπειρίες.

Πέρυσι τον Μάιο απο σπόρο έβγαλα περίπου τριάντα (30) Adenium Obesum.
Λοιπόν φέτος δεν μου έμεινε κανένα παρόλο που φαινόντουσαν ζωηρά κι ήταν καταπράσινα. Ενας απο τους λόγους που έγινε αυτό είναι οτι έκανα μεταφύτευση ποτίζοντας καταχείμωνα. Κατόπιν εορτής έμαθα οτι δεν πρέπει να ποτίζονται στην χειμέρια νάρκη τους (Οκτώβριο-Απρίλιο).
Πιστεύω οτι θα καταλαβαίνετε την στενοχώρια μου να χάσω όλα τα φυτά.

Διαβάζοντας το φόρουμ ρωτάω κι εγώ για άλλη μια φορά. Το χώμα μόνο με ψήσιμο αποστειρώνεται η αρκεί κάποιο μυκητοκτόνο;
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  19:18:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
καλως ηρθες στο φορουμ
παντα κανουμε λαθη στην αρχη αλλα με τον καιρο μαθαινουμε
η αποστειρωση του χωματος με ψησιμο εξοντωνει τα παντα(oλα τα ειδη μυκητων, βακτηρια, εντομα , σπορους...)
τα μυκητοκτονα πιανουν καποιους μυκητες αλλα οχι ολους
ενα ειναι σιγουρο οτι οσο καλυτερη απολυμανση κανεις τοσο το καλυτερο
εγω φετως περασα μονο το κοκκινοχωμα στα μικροκυματα(10 λεπτα με λιγη υγρασια) εβαλα φυτοχωμα algoflash που θεωρειται καθαρο και προς το παρον τα παω μια χαρα

Edited by - ariskal on 10 Apr 2009 19:19:26
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2009 :  19:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Κατ αρχήν στο φόρουμ...

πιό καλό είναι το "ψήσιμο"...τα μυκητοκτόνα έχουν "μειονεκτήματα" όπως πχ κανένα μυκητοκτόνο δέν "πιάνει" όλους τους μύκητες...
με το ψήσιμο όμως???...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2009 :  08:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες Κώστα και καλή επιτυχία στις σπορές σου!
Κρίμα για τα Adenium... φαντάζομαι ετοιμάζεις νέες σπορές?
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  10:27:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν τόξερα οτι τα μυκητοκτόνα δεν εξοντώνουν όλους τους μύκητες που είναι προφανές. Μόνο το DDT δεν άφηνε τίποτε, αλλά παραμένει ακόμη στη Φύση .
Αν θα φτάξω coctail από Captan,aviette και νεοτοψίν θα εξοντωθούν πιο πολλοί μύκητες; Βέβαια μάλλον το πύθιο το εξοντώνουν όλα.

Με εντυπωσιάζουν όσα κάνουν caudex και με τέτοια κάνω σπορές,όπως και με μερικά δένδρα της ελληνικής χλωρίδας. Είναι απίστευτο μου βλαστήσανε σπόροι φίδας (θαμνοκυπάρισσο,juniperus phoenica) μέσα στο ψυγείο.Είναι είδος που δύσκολα βλασταίνει ο σπόρος. Οπως εξαιρετικά δύσκολα βλασταίνει ο σπόρος κάππαρης.

Με κάκτους έχω επιχειρήσει με φακελάκια του εμπορίου με ελάχιστη επιτυχία. Τώρα διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ θα δοκιμάσω με τους τρόπους που περιγράφετε και σύμφωνα με τις δημοσιευμένες φωτό πρέπει να πάω καλά.

Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  14:21:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Εχω μαζέψει κι εγώ πολλά κουτάκια απο γιαούρτια,μουσταλευριές,κρεμούλες κλπ "υγιεινά" που έχουν πλαστικό διάφανο καπάκι. Κάνοντας σπορά μέσα σε αυτά τα κλείνουμε αεροστεγώς;
Μέχρι τώρα άνοιγα τρύπες στο καπάκι για να παίρνει οξυγόνο ο σπόρος όπως διάβαζα. Τελικά θέλουν κλείσιμο αεροστεγώς;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2009 :  19:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Αν κάνεις απολύμανση σε χώμα -σπόρους κλπ όπως "πρέπει" τότε ναι σφράγισε το..
Κορυφή σελίδας

skopos
Starting Member

Greece
7 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Nov 2009 :  22:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της skopos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην skopos  Απάντηση με παραπομπή
Για να δούμε τι κατάλαβα .
Αγοράζω διάφανα κεσεδάκια (με τι τα απολυμαίνω ?)
Βάζω φυλοχωμα και άμμο (αν χρειάζεται άλλο χώμα να μου πείτε από πού μπορώ να το αγοράσω γιατί που να το βρω εδώ που είμαι?)και τα βάζω στο φούρνο μικροκυμάτων (για πόση ώρα?)
Παίρνω ένα μικρό κουτάκι θα ρίξω μίγμα νερού και χλωρίνης σε αναλογία 20 νερό 1 χλωρίνη και θα κάνω μπάνιο τους σπόρους για 8-10 λεπτά ...μετά θα σουρώσω σε φίλτρο του καφέ και μετά καλό ξέπλυμα με νερό που έχω βράσει .
Βάζω το χώμα στο κεσεδάκι το ποτίζω και ποσό?
Έπειτα βάζω τα σποράκια πάνω στο χώμα μέσα στο χώμα ? και σε τι βάθος ?
Κλείνω το κεσεδάκι και δεν το ξανά ανοίγω ?Για ποσό καιρό?
Πότισμα χρειάζεται κατά διαστήματα η όχι ?
Κορυφή σελίδας

birgin
New Member

Greece
33 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2010 :  01:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της birgin Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην birgin  Απάντηση με παραπομπή
ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΟΥ ΣΠΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ..ΥΕΡΜΕΝΩΜΕΝΗ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΕΡΑΡΙΟΥΜ ΕΡΠΕΤΟΝ....ΤΙ ΛΕΤΕ?ΑΥΤΟ ΚΙΤΤΙΚ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2010 :  21:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βίκη δε νομίζω να χρειάζεται θερμαινόμενη πλάκα μ' αυτές τις θερμοκρασίες που έχουμε - εντελώς άνοιξη όλες αυτές οι μέρες, πολύ ζεστές! Αλλά αν νομίζεις μπορείς να κάνεις κάποια δοκιμή π.χ. με μισούς σπόρους με θέρμανση κι άλλους χωρίς.
Μέσα στο σπίτι θα τα έχεις τα σπορεία?
Κορυφή σελίδας

dunedin
Starting Member

Greece
25 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2010 :  00:12:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην dunedin  Απάντηση με παραπομπή
απλά προσκυνώ.. Να ρωτήσω κάτι? Έχω βάλει σε κλειστή σπορά Mixed seeds, και παρατηρώ πως έχουν στεγνώσει τα "γιαούρτια" μου. Να τα ανοίξω και να τα ποτίσω/ ψεκάσω και να τα ξανακλείσω? Στον 1 χρόνο + όχι απλά θα στεγνώσουν, το χώμα θα είναι πέτρα.. Έχουν ήδη σκάσει μερικά πράσινα κεφαλάκια.. Τι μου προτείνετε να κάνω?

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Aug 2010 :  02:43:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Να ανοίξεις και να τα ποτίσεις με ψεκαστήρα κατά προτίμηση για να μην ανακατευθούν φυντανάκια και σπόροι.Αν μπορέσεις και ρίξεις στο νερό λίγο Νεοτοψίν μυκητοκτόνο τότε πέτυχες το τέλειο. Αν τα αφήσεις απότιστα θα "ξυλοποιηθούν".
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000