ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα νέα μου φυτά, κάκτοι και παχύφυτα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα νέα μου φυτά, κάκτοι και παχύφυτα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2009 :  19:32:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Για να δουμαι τα καταφερα . . .

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2009 :  19:35:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Αυτη και η προηγουμενηειναι 2 φωτογραφιες των φυτων που αγορασα προπαραμονη των χριστουγεννων
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2009 :  19:41:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Φυτα απο τον Στεφανο

Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  17:09:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
καλορίζικα!

Μπράβο βλέπω πήρες και ένα Myrtillocactus geometrizans. Όταν ανοίξει ο καιρός βάλε το σε μεγάλη γλάστρα και σε ήλιο και θα σου τριπλασιαστεί σε μέγεθος σε ένα χρονο! Ενδιαφέρουσα είναι και Euphorba canariensis με τα 3 πλευρά! Ή δεν είναι canariensis? Τα άλλα δε τα κατέχω πολύ, μάλλον ένα gymnocalicium επίσης..
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2009 :  17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Πηγα στην Νεα Καρβαλη σημερα στον Αγιο Γρηγοριο, μετα την προσκυνηση επισκεψη στην λαϊκη.
Ολος ο κοσμος αγοραζε γλυκα (τσουρεκια-κουραμπιεδες)και οτι αλλο υπαρχει στα πανηγυρια, εγω πηρα 5 κακτους. ( που μπορει και να τους εχω,αλλα δεν θυμαμαι)
Αυτη η φωτο, μπροστα στο Η.Υ., ειναι μια επιβεβαιωση για μενα οτι εχω μαθει να καταχωρω φωτογραφιες και στο φορουμ.-
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3853 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  18:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
η φωτο, μπροστα στο Η.Υ., ειναι μια επιβεβαιωση για μενα οτι εχω μαθει να καταχωρω φωτογραφιες και στο φορουμ

Πράγματι και μεγειά τα νέα κακτάκια!!
Πουλάνε τώρα και στα πανηγύρια κάκτους?
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2009 :  20:07:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Μπορει να μην εχω πολλους κακτους και παχυφυτα αλλα ποτε δεν λειπουν τα αρωματικα ανθη απο την αυλη μου . . . .
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  20:57:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Η πρωτη φοτογραφια ειναι τα φυτα που μου εστειλε ο Κωστας και απ οτι
ειδα δεν υπαρχει στο φορουμ.
10 νεοι κακτοι απο τη λαϊκη που επειδη ειδε ο πωλητης οτι διαλεγω πεντεμου τους εδωσε 1 ευρω, και ετσι μου αρεσαν και πηρα αλλους πεντε (η φθηνια τρωει τον παρα) ( να δουμε που θα τους βαλω????)
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  21:42:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και εγω ετσι εκανα , 10 10 και γεμισε ολο το μπαλκονι
Ωραια φυτα και σε καλη κατασταση
Καλη μεταφυτευση
Τα ονοματα τους τα ξερεις;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3853 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  22:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μεγειά και καλορίζικα τα φυτάκια!
Το κάτω μπροστά το ξανθό ξανθό έχει και μπουμπουκάκι! Έτσι είναι και το δικό μου έξω αυτή τη στιγμή, ανθίζει νωρίς νωρίς. Είναι η parodia chrysacanthion.

Όσο για το που θα τα βάλεις.....στη δεύτερη και τρίτη φωτογραφία βλέπω πίσω μία ωραία ραφιέρα... Μόνο που θα πρέπει να βγει έξω στο μπαλκόνι!

Κορυφή σελίδας

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2009 :  23:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
Όσο για το που θα τα βάλεις.....στη δεύτερη και τρίτη φωτογραφία βλέπω πίσω μία ωραία ραφιέρα... Μόνο που θα πρέπει να βγει έξω στο μπαλκόνι!

Εξάλλου τι να το κάνεις το dvd? Δεν ανθίζει...
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2009 :  17:39:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Τα ονοματα τους δεν τα ξερω και . . . μη με μπλεκετε σε ονομασιες.
Οτι μου αρεσει το αγοραζω . . . .
Η ραφιερα ειναι δικη μου κατασκευη και εχει επανω την τηλεοραση και στο κατω ραφι το DVD player. Εκτος ολων των αλλων μαζευω και DVD (να δουμε ποτε θα τα δω).
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2009 :  19:26:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Απλως τα ονοματα σε βοηθουν στην καλλιεργεια
Πχ ο φεροκακτος κατω αριστερα δεν θελει ΚΑΘΟΛΟΥ νερο τον χειμωνα και ελαχιστο φυλλοχωμα στο μιγμα ενω ο νοτοκακτος που ειναι διπλα του ακριβως το αντιθετο
Οσο για τα dvd καποιος πεταξε πριν μια εβδομαδα μια τεραστια μαυρη σακουλα γεματη dvd απο (εφημεριδες)Αν και τα περισσοτερα ειναι παλια δεν βλαπτει μια επαναληψη
Παντως προτιμω τους κακτους απο τα dvd
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3853 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Feb 2009 :  09:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Έχει δίκιο ο Αριστοτέλης, χρειάζεται να μάθεις στοιχειωδώς κάποιες κατηγοριοποιήσεις τους τουλάχιστον για να ξέρεις πως να τα φροντίζεις.
Πάντως...θα πρέπει σύντομα να πιάσεις δουλειά για τη μεταφύτευσή τους. Τώρα που "κοιμούνται" ώστε την άνοιξη που θα μεγαλώνουν να είναι σε νέα γλάστρα με χώρο.
Όσο για τη ραφιέρα...δεν της φαίνεται καθόλου ότι είναι χειροποίητη...νομίζω θα γίνεις ο ειδικός των κατασκευών του φόρουμ!!
Κορυφή σελίδας

ayla

Greece
111 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Feb 2009 :  10:12:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ayla  Απάντηση με παραπομπή
Να χαίρεσαι τα κακτάκια σου!!! Διάβασα που γράφεις για τον Άγιο Γρηγόριο. Ήμουν κι εγώ εκεί και κοιτούσα λοξά τους κάκτους, αλλά δεν πήρα! Προηγούνταν οι ανάγκες των παιδιών!

-------------------------
Μπορώ...αρκεί να το πιστεύω.
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Feb 2009 :  02:28:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
καλωρίζικα, να μας κρατάς ενημερους για την πορεία τους μόλις αρχίσουν να αναπτύσσονται όταν ανοίξει ο καιρός...
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2009 :  20:47:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Κυριακη, μια θαυμασια ανοιξιατικη μερα. Εγιναν ολες οι μεταφυτευσεις. 81 παρακαλω. Δεστε τις 70 . . . .

Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2009 :  23:14:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ωραια και τα κακτακια αλλα και τα γλαστρακια. Πηλινα ειναι (τα γλαστρακια) η πλαστικα; Αν ναι, που τα βρηκες;
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1551 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2009 :  23:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Zeys Εστάλη - 16 Mar 2009 : 20:47:13
--------------------------------------------------------------------------------
Κυριακη, μια θαυμασια ανοιξιατικη μερα. Εγιναν ολες οι μεταφυτευσεις. 81 παρακαλω. Δεστε τις 70 . . . .

Το....μπλέ που βλέπω.....είναι.. <κομπλεζάλ?????> αν ναι σέ λίγο καιρό θα έχεις 70...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  13:42:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Τα πηλινα που δεν εχουν υαλωθει ειναι ιδανικα για κακτους, αναπνεει και στεγνωνει το χωμα τελεια... Που ν ανεβαινω για γλαστρακια μονο, αν το συνδυασω με κανενα ταξιδι θα σου πω παντως.

Αν ξερει παντως κανεις καποιον να τα εχει οπουδηποτε στην Αθηνα ας πει...
Κορυφή σελίδας

ivan
New Member MEMBER CLUB

80 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  14:46:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ivan  Απάντηση με παραπομπή
τα πήλινα γλαστράκια, χωρίς υάλωση, μαζεύουν άλατα
και χρειάζονται κανα ψεσκόνισμα
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  14:48:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

Τα πηλινα που δεν εχουν υαλωθει ειναι ιδανικα για κακτους, αναπνεει και στεγνωνει το χωμα τελεια... Που ν ανεβαινω για γλαστρακια μονο, αν το συνδυασω με κανενα ταξιδι θα σου πω παντως.

Αν ξερει παντως κανεις καποιον να τα εχει οπουδηποτε στην Αθηνα ας πει...

Έχω υπ΄οψιν μου μιά καλή πηγή με πήλινα γλαστράκια που έχει πολλά μεγέθη και τουλάχιστον τρείς αποχρώσεις πηλού (όχι χρωματισμένα) και πολύ φτηνά !

Βέβαια έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τα επιυαλωμένα και τα πλαστικά είναι καλύτερα ! Το πρωτοπαρατήρησα όταν αποφάσισα να μεταφυτέυσω από πήλινα σε μεγαλύτερα και είδα ότι όλες οι ρίζες τών φυτών είχαν αναπτυχθεί πάνω στό τοίχωμα της γλάστρας εσωτερικά και στήν μέση το φυτό ήταν χωρίς ρίζες ! Αυτό ποτέ δεν μου έχει συμβεί σε πλαστικά γλαστράκια ή στα επιυαλωμένα που χρησιμοποιώ.

Πάρε στο 6944754515 να σου πώ που θα πάς !

Edited by - JohnEx on 17 Mar 2009 14:49:05
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  14:58:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Zeys

Ελπίζω και σου εύχομαι να μήν τα κλάψεις ! Το μείγμα σου είναι λίγο κάπως αλλά το κορυφαίο λάθος είναι αυτά τα μπλέ μπαλάκια του λιπάσματος. Θα πρότεινα άμεση αλλαγή χώματος σε όλα ! Το ξέρω ότι δεν είναι ευχάριστο αυτό που λέω αλλά μάλλον μετράς μέρες !
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  15:16:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Συτμφωνώ..και εμένα μου φίανεται κάνπως το μείγμα...βέβαια ο κάθε καλλιεργητής χρησιμοποειεί το δικό του.

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3853 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  18:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πώς καταλάβατε τη σύσταση του μίγματος? (κι έλεγαν για εμένα έχω μάτι...)

Zeys, εκτός απ' το θέμα με το πολύ λίπασμα τα φυτά με τα πήλινα γλαστράκια δείχνουν ωραία. Εγώ θα έλεγα να αφαιρεθούν οι μπιλίτσες του λιπάσματος (εκτός από μερικές)...με τσιμπιδάκι ή με αφαίρεση του επιφανειακού χώματος αν ποτίστηκαν...
Κορυφή σελίδας

ovbmonos

Greece
125 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2009 :  18:18:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ovbmonos  Απάντηση με παραπομπή
ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΠΗΛΙΝΑ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙΑ!!!!!!!
ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΝΑΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΡΙΖΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΑ ΧΩΜΑ ΕΝΩ ΣΤΑ ΠΗΛΙΝΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΗΛΟ!!! ΒΓΑΛΤΕ ΕΝΑ ΦΥΤΟ 2ΕΤΙΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΗΛΙΝΗ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.41 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000