ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Είδη χώματος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Είδη χώματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  19:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see emmy's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Μέσα στο φορουμ κατά καιρούς έχει υπάρξει πολύ φιλολογία για το χώμα που βάζουμε στα φυτά μας και απ'οτι καταλαβαίνω οι απόψεις διίστανται.

Με αφορμή την ερώτηση που μου έκαναν προχθές στο φυτώριο που πήγα για κάποια φυτάκια (όχι κάκτους...) ''τι χώμα θέλετε'', και την αμηχανία που ένιωσα γιατί δεν είχα ιδέα τι χρειαζόμουν, ήθελα να ρωτήσω:

Ποια είναι τα είδη χώματος που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ποιες είναι οι ιδιότητες τους; (γενικά, όχι μόνο για κάκτους)

Ανεξάρτητα από τις ''συνταγές'' και τα μίγματα που χρησιμοποιεί ο καθένας και που υπάρχουν πολλές αναφορές σε άλλα ποστ, υπάρχουν κάποιοι ''γενικοί'' κανόνες για το τι προτιμούμε συνήθως ανά περίπτωση; (προς Θεού μην ανοίξει πόλεμος...)

Υπάρχουν κάποια χώματα που είναι απαγορευτικά για κάποια είδη φυτών;

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ ότι χώμα μου δώσουν για τα φυτά που αγοράζω, αλλά επειδή σιγά-σιγά λέω να ασχοληθώ περισσότερο και να μη το αφήνω στη τύχη, περιμένω τη βοήθεια σας!

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  20:14:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Υπαρχουν φυτα που προτιμουν τα οξινα χωματα(αζαλεες, γαρδενιες, ροδοδεντρα) και αλλα τα ουδετερα(τα περισσοτερα πρασινα φυτα)
Αλκαλικα ασβεστουχα χωματα συνηθως δεν χρησιμοποιουμε, ουτως η αλλως με τον καιρο λογω των αλατων που περιεχει το νερο της βρυσης το χωμα γινεται αλκαλικο
Οσο πιο δνδρωδες ειναι το φυτο τοσο περισσοτερο χωμα κηπου προσθετω στο μιγμα
Αν ειναι δε ενα φυτο εξωτερικου χωρου τυπου αγιοκλημα μπορουμε να βαλουμε αρκετο χωμα (2 χωμα ενα φυλλοχωμα)
Φυσικα ο καθενας εχει και την συνταγη του αναλογα με τον χωρο του το κλιμα της περιοχης και το ποτισμα που κανει
εαν βαλουμε ενα φυτο εξωτερικου χωρου σε καθαρο φυλλοχωμα θα εχουμε γρηγορη αναπτυξη αλλα δυσκολα θα αντεξει ενα πολυ ζεστο ξερο καλοκαιρι
Αντιθετα σε πιο φτωχα μιγματα εχουμε πιο ανθεκτικα φυτα αλλα με πιο αργη αναπτυξη
Αναλογαδε με τις αναγκες του σε νερο προσθετω και το αναλογο χαλικι στο μιγμα
πχ μια μπρουγκμανσια που χρειαζεται υπερβολικο νερο δεν χρειαζεται ενα μιγμα που να στραγγιζει αμεσως
επισης προσοχη στο χωμα κηπου.Αλλη συμπεριφορα εχει ενα γκριζο αργιλωδες χωμα και αλλη ενα ελαφρυ κοκκινοχωμα
Καλους πειραματισμους

Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  20:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

Υπαρχουν φυτα που προτιμουν τα οξινα χωματα(αζαλεες, γαρδενιες, ροδοδεντρα) και αλλα τα ουδετερα(τα περισσοτερα πρασινα φυτα)
Αλκαλικα ασβεστουχα χωματα συνηθως δεν χρησιμοποιουμε, ουτως η αλλως με τον καιρο λογω των αλατων που περιεχει το νερο της βρυσης το χωμα γινεται αλκαλικο
Οσο πιο δνδρωδες ειναι το φυτο τοσο περισσοτερο χωμα κηπου προσθετω στο μιγμα
Αν ειναι δε ενα φυτο εξωτερικου χωρου τυπου αγιοκλημα μπορουμε να βαλουμε αρκετο χωμα (2 χωμα ενα φυλλοχωμα)
Φυσικα ο καθενας εχει και την συνταγη του αναλογα με τον χωρο του το κλιμα της περιοχης και το ποτισμα που κανει
εαν βαλουμε ενα φυτο εξωτερικου χωρου σε καθαρο φυλλοχωμα θα εχουμε γρηγορη αναπτυξη αλλα δυσκολα θα αντεξει ενα πολυ ζεστο ξερο καλοκαιρι
Αντιθετα σε πιο φτωχα μιγματα εχουμε πιο ανθεκτικα φυτα αλλα με πιο αργη αναπτυξη
Αναλογαδε με τις αναγκες του σε νερο προσθετω και το αναλογο χαλικι στο μιγμα
πχ μια μπρουγκμανσια που χρειαζεται υπερβολικο νερο δεν χρειαζεται ενα μιγμα που να στραγγιζει αμεσως
επισης προσοχη στο χωμα κηπου.Αλλη συμπεριφορα εχει ενα γκριζο αργιλωδες χωμα και αλλη ενα ελαφρυ κοκκινοχωμα
Καλους πειραματισμους

Όταν λέμε όξινο, αλκαλικό ή ουδέτερο τι εννοούμε;
To φυλλόχωμα και το χώμα κήπου τι ιδιότητες έχουν;
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2009 :  22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Γενικά....τα όξινα χώματα είναι αυτά που έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε οργανική ύλη δηλ φυλλόχωμα κοπριά κλπ...τα χώματα αυτά τα "αγαπούν" τα φυτά που έχουν τρυφερούς βλαστους αναπτύσονται γρήγορα και"γουστάρουν"την υγρασία.....
τα αλκαλικά χώματα έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ασβέστιο και τα "αγαπούν" τα φυτά που έχουν ξυλώδη τμήματα (κορμούς) αγκάθια κλπ
'ολα αυτά δέν είναι κανόνας...είναι τι παίζει γενικά .....
το θέμα με τα "χώματα" είναι περίεργο και πρέπει να ξέρουμε τι φυτά θέλουμε-απο που είναι κλπ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2009 :  09:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!
Να πω κι εγώ κάποιες "εγκυκλοπαιδικές" πληροφορίες

Το θέμα του χώματος γενικώς είναι

Στο σκηνικό που παρουσιάζεις, δηλαδή, να σε ρωτούν στο φυτώριο τι χώμα θέλεις, το καλύτερο είναι να τους πεις για ποιο σκοπό το θέλεις (για ποια φυτά).
Η απάντηση που θα πάρεις, φυσικά, εξαρτάται από τις γνώσεις τους αλλά και από τι έχουν διαθέσιμο στο φυτώριο... (αυτό σημαίνει είτε μία πολύ καλή απάντηση-χώμα ή μία όχι τόσο καλή λύση...)
Το σίγουρο είναι ότι το χώμα θα είναι συσκευασμένο, απολυμασμένο και χωρίς επικίνδυνα συστατικά. Καλό είναι πάντα να διαβάζεις και τη σύσταση που αναγράφεται σε κάθε συσκευασία.

Σε όσα είπαν και οι προηγούμενοι να προσθέσω απλώς κάποιες ονομασίες-κατηγορίες χωμάτων που θα ακούσεις ή θα συναντήσεις:
- κοκκινόχωμα
- φυλλόχωμα
- καστανόχωμα
- κουμαρόχωμα
- τύρφη ξανθιά και μαύρη

Σε γενικές γραμμές, όλα τους έχουν περιγραφικές ονομασίες...
Συνοπτικά: το κοκκινόχωμα είναι ένα είδος χώματος όχι θρεπτικό, όπως τα υπόλοιπα. Συνήθως υπάρχει στους κήπους και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε μία αναλογία βάζοντάς το σε κάποια γλάστρα προκειμένου να συγκρατεί υγρασία για περισσότερη ώρα αλλά και να υποστηρίζει καλύτερα το ίδιο το φυτό! (σε σχέση με κάποιο ελαφρύ υπόστρωμα - τύρφη - που δε "συγκρατεί" καλά ένα βαρύ φυτό - τουλάχιστον στην αρχή γιατί με τα χρόνια και η τύρφη παίρνει άλλη μορφή στη γλάστρα...). Είναι καλό για φυτά που θα τα έχουμε χρόνια, τριανταφυλλιές, θάμνους (αλλά ποτέ σκέτο, στη γλάστρα εγώ πάντα βάζω και κάποιο ποσοστό πιο "θρεπτικού" χώματος)

Το φυλλόχωμα είναι ένα χώμα πολύ πλούσιο σε θρεπτικά στοιχεία διότι αποτελείται σε μεγάλο μέρος από φύλλα που έχουν αποσυντεθεί-βρίσκονται σε αποσύθεση. Είναι πολύ καλό γιατί βοηθάει τα φυτά στη σωστή ανάπτυξή τους.
Παρομοίως και το καστανόχωμα, είναι χώμα που προέρχεται από κορμό καστανιάς, κλαδιά, πάλι πολύ πλούσιο σε θρεπτικά στοιχεία. Το κουμαρόχωμα, είναι χώμα που βρίσκουμε σε κουμαριές, με ιδιότητες όμοιες με της τύρφης αλλά νομίζω ο Αριστοτέλης ξέρει περισσότερα γι' αυτό.
Τα παραπάνω όλα τα βρίσκουμε στη φύση (ή από κάποια γιαγιά στη λαϊκή), σε αντίθεση με τα συσκευασμένα, αποστειρωμένα χώματα που αγοράζουμε από φυτώρια.
Τέλος η τύρφη που είναι αυτό που θα συναντήσεις συχνότερα (στις γλάστρες του Στέφανου αλλά και στο εμπόριο στα διάφορα "χώματα"). Υπάρχει η ξανθιά και η μαύρη τύρφη που συνήθως στα μίγματα που αγοράζουμε υπάρχει μία μίξη τους.

Στα φυτώρια, συνήθως, υπάρχουν κάποιες βασικές "κατηγορίες" έτοιμων μιγμάτων:
- χώμα για γαρδένιες και αζαλέες
- χώμα για κάκτους
- χώμα για bonsai
- χώμα για ορχιδέες
- χώμα για ροδόδεντρα
που έχουν, συστατικά τέτοια που βοηθούν το κάθε φυτό ανάλογα με τις ανάγκες τους ...εμείς, βέβαια, μπορεί να μη συμφωνούμε (...) και να κάνουμε κάτι άλλο. Όμως, το σίγουρο είναι ότι αγοράζοντας κάτι τέτοιο το φυτό θα έχει, σε γενικές γραμμές αυτό που χρειάζεται. Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν είχα "πρόβλημα" με χώμα αγορασμένο (αλλά πάντα θέλουμε το καλύτερο και γι' αυτό "ψαχνόμαστε"). Π.χ. το έτοιμο χώμα κάκτων έχει μέσα και άμμο, χαλικάκι κ.λπ. Αλλά από εταιρεία σε εταιρεία, το "χώμα για κάκτους" μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό (θα βγάλω φωτό σύντομα)

Όλα αυτά τα χώματα εμπορίου σχεδόν πάντα είναι κάποια "συνταγή" δηλαδή, δεν είναι μόνο ένα είδος χώματος. Συνήθως, υπάρχει ένα μέρος οργανικό (π.χ. τύρφη) κι ένα μέρος ανόργανο (π.χ. περλίτης, άμμος κ.λπ.). Ήδη, δηλαδή, στα συσκευασμένα, αγοράζουμε μία "συνταγή" γι' αυτό και πολλές φορές δε συμφωνούμε με αυτή τη συνταγή...
Φυσικά, δε συμφωνούμε διότι ενώ ο κατασκευαστής π.χ. του μίγματος χώματος για κάκτους είχε στο μυαλό του ένα χώμα που να στραγγίζει και να στεγνώνει γρήγορα και ph προς το όξινο, εμείς γνωρίζουμε από τους τόπους καταγωγής των κάκτων ότι όλοι τους δε ζουν σε ίδιο περιβάλλον αλλά σε πολύ διαφορετικό με διαφορετικές ανάγκες. Έτσι, θα θυμάσαι τη "συνταγή" για τους αριοκάρπους (στους οποίους είναι Dr ο Κώστας και ο JohnEx).

Για το όξινο κι αλκαλικό, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, μας ενδιαφέρει γιατί κάποια φυτά προτιμούν το ένα και κάποια το άλλο. Χαρακτηριστικό είναι το θέμα της γαρδένιας, αζαλέας κ.λπ. που θέλουν όξινο χώμα. Αυτό πάντα αναγράφεται στο χώμα που αγοράζουμε.
Το όξινο-αλκαλικό αναφέρονται στο ph (όπως μαθαίναμε στο σχολείο). Το εύρος του ph στο χώμα κυμαίνεται περίπου από 4 έως 8. Μικροί αριθμοί = όξινο, μεγάλοι αριθμοί = αλκαλικό. Έτσι, απ' τα παραπάνω που είπαμε, πχ. φυλλόχωμα, καστανοχωμα, κουμαρόχωμα κ.λπ. είναι όξινα ενώ το ασβεστολιθικό είναι αλκαλικό. Γενικώς, τα περισσότερα φυτά προτιμούν το ελαφρώς όξινο αλλά όχι όλα! Τα περισσότερα καλλωπιστικά φυτά θέλουν ένα ph με τιμή μικρότερη του 7. Το υψηλότερο ph έχει ως αποτέλεσμα τα φυτά που προτιμούν το όξινο ph να μην μπορούν να πάρουν από το υπόστρωμα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται (εμείς μπορεί να βάζουμε λίπασμα αλλά αυτά δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν) και μπορεί να οδηγηθούν και στο θάνατο ακόμη, αναλόγως της ευαισθησίας τους. Δυστυχώς, το πότισμα με νερό της βρύσης "ανεβάζει" το ph του χώματος στις γλάστρες και μακροχρόνια αυτό είναι κακό για τα περισσότερα φυτά. Γι' αυτό χρειάζεται κατά καιρούς να αλλάζουμε χώμα, να μεταφυτεύουμε (ή να αφαιρούμε μέρος του επιφανειακού χώματος και να προσθέτουμε νέο) ή να προτιμούμε να ποτίζουμε με βροχόνερο ή να χρησιμοποιούμε κάποιο "ρυθμιστή οξύτητας".

Υπάρχουν κι άλλα "χώματα" που συναντάει κανείς σε καταστήματα-φυτώρια, διότι η κάθε εταιρεία πουλάει το δικό της π.χ. μπορεί ένα βρούμε ένα χώμα που ονομάζεται Blumenerde (που στα γερμανικά σημαίνει χώμα για λουλούδια - αυτό που λέμε εμείς φυτόχωμα), αυτά συνήθως είναι ένα θρεπτικό χώμα (όταν ακούμε θρεπτικό σκεφτόμαστε: χαμηλό ph, και πλούσια οργανική ύλη) καλό για διάφορα ανθοφόρα φυτά κ.λπ.
Καμιά φορά τυχαίνει να βρούμε ένα καλό μίγμα, π.χ. ένα που πήρα κάποτε από το Praktiker το οποίο έγραφε στη σύστασή του φυτόχωμα με άργιλο. Αποδείχτηκε ένα βαρύ χώμα καλό για διάφορα φυτά. Ή ένα με τίτλο... compost το οποίο φαίνεται να είναι ένας ασφαλής τρόπος να χρησιμοποιήσει κανείς ένα φυσικό θρεπτικό χώμα (σε μίξη με άλλο χώμα), αποδείχτηκε πολύ καλό για χρήση σε γλάστρες με βολβούς.
Σημαντικό είναι να γνωρίζουμε τι θέλουν τα φυτά που έχουμε. Π.χ. το θέμα ph είναι "κρίσιμο" για τις αζαλέες, γαρδένιες ή θα ακούσεις για κάποια ότι δε θέλουν ασβέστιο στο χώμα τους (κι αυτό αναγράφεται στη συσκευασία).
Έτσι, κάποιοι σημαντικοί παράγοντες που αφορούν το χώμα είναι: θρεπτικά συστατικά, ph, αερισμός, αποστράγγιση κ.α. και από την εμπειρία και τη γνώση τη δική μας και των άλλων (βλέπε τις υποδείξεις των προηγούμενων) χρησιμοποιούμε το καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του φυτού.

Για κάποια φυτά είναι πιο "κρίσιμος" κάποιος παράγοντας ενώ για κάποια άλλα κάποιος άλλος ή έχουν διαφορετική "προτεραιότητα" στη σημασία των παραγόντων. Έτσι, οι κάκτοι πρωτίστως πρέπει να έχουν στραγγιστερό υπόστρωμα και στη συνέχεια, θα μπορούσαν να επιβιώσουν όλοι σε ένα ph μέτριο γύρω στο 6 που αγοράζουμε συσκευασμένο, όμως θα ήταν καλύτερο ένα πιο όξινο για κάκτους π.χ. λατινικής αμερικής (notocacti, cereus, επιφυτικοί κάκτοι κ.λπ.) και ένα πιο αλκαλικό για astrophytum, ariocarpus κ.λπ.

Έχεις κάποια συγκεκριμένα φυτά στο μυαλό σου, μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Σημ.: το παρόν θέμα θα μεταφερθεί αργότερα από αυτή την ενότητα (Γενικά) στην ενότητα παρακάτω:
Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
Θέματα που αφορούν υλικά (γλάστρες, χώμα, συσκευές κ.α.)
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  13:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
για όλες τις απάντησεις που βοήθησαν να καταλάβω τι περίπου γίνεται!
Ειδικά η ανάλυση-έκθεση ιδεών της Kaktos ήταν πάρα πολύ κατατοπιστική!

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos
Έχεις κάποια συγκεκριμένα φυτά στο μυαλό σου, μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Τα φυτά που έχω είναι όλα σε γλάστρες. Είναι φυτά εξωτερικού χώρου ή εσωτερικού που τα σκληραγωγώ στους εξωτερικούς χώρους . Προχθές ήθελα να μεταφέρω μια μπρομέλια και μια γκουσμάνια από 2 ξεχωριστά γλαστράκια, σε μία μεγαλύτερη γλάστρα (κάνω και εκεί συνθέσεις...) και τελικά μου πρότειναν να βάλω τύρφη (κατά προτίμηση ξανθιά), γιατί είναι λέει πιο ελαφρύ χώμα...

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2009 :  15:00:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτα τα φυτα ειναι επιφυτα και φυτρωνουν επανω στους κορμους των δεντρων
Ειναι πολυ δυσκολο να τα μεγαλωσεις εκτος θερμοκηπειου γιατι αγαπουν την υπερβολικη υγρασια και την ζεστη
θελουν οξινο φυλλοχωμα η τυρφη και πολλους ψεκασμους με νερο
Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2009 :  00:06:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Οταν αγοράζω κάποιο κακτάκι εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι το χώμα του. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων στραγγίζει στιγμιαία. Εχω πειραματιστεί αρκετές ώρες και μέρες θάλεγα για να φτιάξω ένα μίγμα χώματος που να μη δημιουργεί "λιμνούλα" όταν το ποτίζεις, όπως ακριβώς εκείνο που έχουν τα κακτάκια στο εμπόριο κι ιδίως τα lithops και δεν έχω προσεγγίσει ούτε κατα το ελάχιστο. Και μάλιστα το χώμα που αναφέρω δεν έχει ούτε περλίτη ούτε ελαφρόπετρα. Βασικά οι προσπάθειες μου ήταν η μεταβολή αναλογιών στο μίγμα κοκκοφοίνικας/φυτόχωμα/ποταμίσια άμμος. Δεν κατάφερα τίποτε οπότε μάλλον είναι θέμα υλικών κι όχι αναλογιών.
Εχει κανείς καμμία τέτοια εμεπιρία με "υπερστραγγερά" χώματα;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2009 :  19:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το υπόστρωμα στο οποίο είναι φυτευμένα, συνήθως, τα κακτάκια που αγοράζουμε είναι κυρίως τύρφη. Απ' ό,τι θα διάβασες πιθανόν σε άλλα θέματα εδώ στο φόρουμ, οι περισσότεροι προσπαθούμε να απαλλαγούμε από αυτό κατά την αγορά ενός νέου φυτού, γιατί μακροχρόνια δεν αναπτύσσονται σ' αυτό σωστά τα φυτά.
Έχω προσέξει ότι πολλές φορές φαίνεται σαν να αποτελείται από τύρφη μαύρη και ξανθή, κοκκοφοίνικα και κάποιες φορές κάρβουνο ψιλό. Σε μερικές παραλλαγές: λίγη άμμος ή/και ψιλό χαλικάκι.
Στην αρχή αυτό το υπόστρωμα είναι στραγγιστερό και βρέχεται-ποτίζεται εύκολα, όχι όμως και όταν έχει μείνει στεγνό για πολύ καιρό. Τότε...δύσκολα ποτίζεται.
Δεν ξέρω αν είδες, είχαμε τελευταία κάποια θέματα σχετικά με τα χώματα εδώ:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=738
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=665

Απ' ό,τι κατάλαβα εσύ μιλάς για ένα υπόστρωμα πέρα από τα μείγματα που λέμε ότι φτιάχνουμε με ελαφρόπετρα, κοκκινόχμα κ.λπ. Προσωπικά, ό,τι πιο κοντινό σε αυτό έχω συναντήσει είναι το χώμα κάκτων της εταιρείας Florabella. Το οποίο, όμως, δύσκολα "βρέχεται" μετά το χειμώνα ή μετά από αρκετές μέρες χωρίς πότισμα και σχηματίζει λιμνούλα για αρκετή ώρα μέχρι να απορροφηθεί (αλλά στεγνώνει πολύ γρήγορα). Επίσης, έχει την τάση, όπως όλα τα τυρφοειδή, να γίνεται συμπαγές, συρρικνώνεται, και να αφήνει κενά γύρω γύρω στη γλάστρα, κάτι που δε μου αρέσει καθόλου. Έτσι, πιστεύω η "λιμνούλα" πολλές φορές έχει να κάνει όχι με το ότι δεν είναι στραγγιστερό το χώμα αλλά με το ότι δε βρέχεται εύκολα. Όταν τα αγοράζουμε τα φυτά, έχουν πάντα μια κάποια υγρασία από το φυτώριο και μόλις τους ρίξουμε νερό απορροφάται και τρέχει κατευθείαν από κάτω. Έχεις δοκιμάσει να ποτίσεις αυτό το υπόστρωμα των κάκτων εμπορίου αφού έχουν περάσει μέρες που έχει παραμείνει απότιστο, παραμένει το ίδιο στραγγιστερό?
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  00:32:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Πολύτιμες οι πληροφορίες σου Kakte οτι η "στραγγερότητα" οφείλεται στο πριν πόσο καιρό έχει ποτιστεί. Είχα δοκιμάσει πριν καιρό το Florabella όπως και το Floris αλλά ευθυγραμίζομαι μαζί σου στο ότι συρικνώνονται πολύ εύκολα κι αφήνουν κενό γύρω γύρω στο έσωτερικό χείλος της γλάστρας. Σ' ενα μεγάλο εχινόκακτο πολύ συμμετρικό και πανέμορφο που μεταφύτεψα σε ωραία γλάστρα με έτοιμο χώμα μου δημιούργησε κενό περίπου 1,5 πόντο. Ασε που πότισα κι ο κάκτος γέμισε άσπρα στίγματα. Δεν ξέρω αν συτό οφείλεται στο πότισμα
η σε υπερβολική έκθεση στον ήλιο. Εγω βέβαια το αποδίδω ντε και καλά στο χώμα .
Σήμερα έβαλα κάποια φύλλα φραγκοσυκιάς και κάποια κομμάτια cardon σε χώμα του Πουλημένου. Κι αυτό δύσκολα διαβρέχεται.
Εχω συλλέξει απο δάσος θαμνοκυπάρισων χώμα. Το θαμνοκυπάρισο συναντάνται με πολλές ονομασίες: Αγριόκεδρο,φίδα και πολλές άλλες. Νομίζω πως είναι το Juniperus Phoenicea και για μένα η σωστή ονομασία είναι αγριοκυπάρισο.
Πιστεύω οτι τέτοιο χώμα απο κωνωφόρα στραγγίζει πολύ γρήγορα. Δεν γνωρίζω όμως μήπως είναι ύπερβολικά όξινο για κακτοειδή. Εχεις κάποια υπόδειξη;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  14:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
η κάκτος
Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό που λες με τα στίγματα στον εχινόκακτο? Αν μπορέσεις να βάλεις φωτογραφία να το δούμε. Ο δικός μου από την περυσινή μεταφύτευση σε μίγμα φυτοχώματος + κοκκινόχωμα έχει την καλύτερη ανάπτυξη! Πολύ συμπαγής και συμμετρικός.

Για το άλλο χώμα δεν ξέρω να σου πω. Το όξινο δεν είναι το πρόβλημα, σίγουρα όχι για κάκτους της λατινικής αμερικής, ακριβώς το αντίθετο θα τους αρέσει κιόλας, αλλά αναρωτιέμαι μόνο για το αν είναι ασφαλές (π.χ. σπόροι από μύκητες κ.λπ. που μπορεί να έχει?). Όπως και να 'χει δε νομίζω ότι θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθεί μόνο του για κάκτους, ίσως να αντικαταστήσεις μ' αυτό το μέρος του φυλλοχώματος ή το αγοραστό φυτόχωμα σε κάποιο μίγμα που θα κάνεις? Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος άλλος να μας πει.
Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  23:07:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Γέμισα τα κενά στην γλάστρα του εχινόκακτου σήμερα με χώμα κοκοφοίνικα. Δεν τον έβγαλα φωτό. Θα το κάνω όμως να μου πείς την γνώμη σου.
Το χώμα κωνωφόρων θα το χρησιμοποιήσω στη θέση του φυτοχώματος στο μίγμα. Το μόνο που διαπίστωσα είναι οτι είναι πολύ χωνεμένο και δεν υπάρχουν σπόρια παράσιτων. Πως να υπάρξουν βέβαια σε τέτοιο χώμα που χρησιμοποιείται σε mulching όπου εξολοθρεύει τα παράσιτα.
Στη φωτογραφία είναι κάποια φύλλα φραγκοσυκιάς που έβαλα να πιάσουν. Εβαλα κι ένα με ένα αγουρο φραγκόσυκο μιμούμενος κάποιους "ταχυδακτυλουργούς". Λυπήθηκα να κόψω φύλλο με πολλά επάνω διότι μου αρέσουν τα άτιμα.
http://img190.imageshack.us/img190/339/25991693.jpg

Γνωρίζω το φύλλο σας. Ηταν πολύ εύκολο αυτό.
Ομως τα greeklish έχουν και τις καλές τους στιγμές.
Sometimes!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  23:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή όρεξη! Έχω χρόνια να φάω φραγκόσυκα. Τώρα όμως έχω φυτέψει ένα φύλλο που πήρα...θα κάνει χρόνια να φτιάξει φρούτα αλλά...θα περιμένουμε, σαν εκείνους τους καουμπόϊδες που περίμεναν να γίνει το ουΐσκι στη διαφήμιση
Κορυφή σελίδας

Greek Viper

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  23:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Greek Viper Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Greek Viper  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Καλή όρεξη! Έχω χρόνια να φάω φραγκόσυκα. Τώρα όμως έχω φυτέψει ένα φύλλο που πήρα...θα κάνει χρόνια να φτιάξει φρούτα αλλά...θα περιμένουμε, σαν εκείνους τους καουμπόϊδες που περίμεναν να γίνει το ουΐσκι στη διαφήμιση

Βαρελι θα παρουμε απο τον Ιταλο (για οσους θυμουνται)Φελους εχετε εκει πανω??

Venomous Power
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jul 2009 :  23:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Greek Viper

quote:

Βαρελι θα παρουμε απο τον Ιταλο (για οσους θυμουνται)Φελους εχετε εκει πανω??

Venomous Power

Έχει γεμίσει ο τόπος με φελούς, είναι πολλοί κι επιπλέουν κιόλας ως γνωστόν!! οπότε τους βρίσκεις εύκολα!
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2010 :  03:11:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Απορια: εχω διαβασει σε πολλες ¨συνταγες": φυλλοχωμα,αλλα οχι τυρφη..Απο οτι γνωριζω και τα δυο προερχονται απο αποσυνθεση φυλλων,κλαδιων κλπ..Ποιες ειναι οι βασικες διαφορες αναμεσα σε φυλλοχωμα και τυρφη??
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2010 :  14:08:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το φυλλοχωμα προερχεται απο την αποσυνθεση των φυλλων,τα οποια υπο την επιδραση των βακτηριων και των μυκητων , γινονται ενα πολυ γονιμο κομποστ
Αντιθετα η τυρφη προερχεται απο φυλλα που εγκλωβιστηκαν στο βαθος των λιμνων, και δεν ειναι καθολου γονιμη
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2010 :  22:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

το φυλλοχωμα προερχεται απο την αποσυνθεση των φυλλων,τα οποια υπο την επιδραση των βακτηριων και των μυκητων , γινονται ενα πολυ γονιμο κομποστ
Αντιθετα η τυρφη προερχεται απο φυλλα που εγκλωβιστηκαν στο βαθος των λιμνων, και δεν ειναι καθολου γονιμη

Δεν ήξερα πώς βγαίνει η τύρφη
(άσχετο) Ήξερα ότι καίγεται στη στεγνή μορφή της και κάποιοι τη χρησιμοποιούν για τέτοιο σκοπό, όπως π.χ. παλιά τα αποστακτήρια ουίσκι στη Σκοτία στέγνωναν τη βύνη πάνω από φωτιά τύρφης επειδή δεν έχουν πολλά δέντρα, βέβαια σήμερα εξακολουθεί να χρησιμοποιείται για το σκοπό αυτό αλλά όχι από ανάγκη ξύλου αλλά επειδή με τον τρόπο αυτό το σκοτσέζικο ουίσκι παίρνει χαρακτηριστική γεύση

quote:
Ποιες ειναι οι βασικες διαφορες αναμεσα σε φυλλοχωμα και τυρφη??

Ως προς τις ιδιότητές τους στα υποστρώματα για φυτά? Όπως έχουμε αναφέρει κάποια απ' τα παρακάτω και κάποια άλλη στιγμή:
- ένα βασικό είναι ότι η τύρφη όταν στεγνώνει συρρικνώνεται ενώ το φυλλόχωμα όχι. Η συρρίκνωση αυτή μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες-καταστροφή ριζών και είναι εύκολο να γίνει σε μικρές γλάστρες σε μπαλκόνι.
- όπως είπε ο Αριστοτέλης το θέμα της "θρεπτικότητας": το φυλλόχωμα είναι πλούσιο, θρεπτικό χώμα η τύρφη όχι
- Το φυλλόχωμα συγκρατεί περισσότερο την υγρασία απ' ό,τι η τύρφη η οποία στεγνώνει πολύ γρήγορα (τουλάχιστον όπως είδα στις γλάστρες μου στο μπαλκόνι).
- η τύρφη είναι πιο "καθαρή" ενώ το φυλλόχωμα μπορεί να έχει και μύκητες κ.λπ...σε αρκετά όμως φυτά εγώ έχω πάρει το ρίσκο κι έχω βάλει φυλλόχωμα παρόλα αυτά...

Αν μπορεί κανείς να έχει συνθήκες θερμοκηπίου, σταθερή υγρασία κ.λπ. πιστεύω ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τύρφη χωρίς προβλήματα, ειδικά για παχύφυτα. Απ' την άλλη, ένα μέρος τύρφης μπορεί να μπει σε μία γλάστρα π.χ. με ένα παχύφυτο όπου έχουμε βάλει και κάποιο μικρό μέρος κοκκινοχώματος + φυλλοχώματος, ως ένα πιο "ουδέτερο" μέρος του υποστρώματος γιατί δε θέλουμε όλος ο όγκος του χώματος να αποτελείται μόνο από τα άλλα δύο...
Εκείνο που γενικώς θέλω να προσθέσω είναι ότι το θέμα του χώματος έχει πολύ μεγάλη σημασία για κάποια φυτά αλλά πολύ λίγη για κάποια άλλα. Τι εννοώ? Έχω κάποιες μαμμιλλάριες εδώ και...πολλλλά χρόνια σε ένα άθλιο μίγμα κοκκινοχώματος σφιχτού με λίγη τύρφη, χωρίς να τις μεταφυτεύσω...τα πηγαίνουν...κάθε χρόνο και καλύτερα!
Δυστυχώς, δεν είναι όλα τα φυτά έτσι, κάποια δε συγχωρούν ούτε κι ένα μικρό λαθάκι π.χ. πολύ ή λίγο νερό κι εκεί μπορεί να παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το τι ακριβώς χρησιμοποιούμε για υπόστρωμα.

Γενικώς, από προσωπική εμπειρία η τύρφη μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πιο "ελεγχόμενες" συνθήκες και όχι σε όλα τα φυτά (π.χ. στις Lophophora και κάποια άλλα είδη λέγεται ότι οδηγεί σε απώλεια ριζών) και συνήθως χρειάζεται μεταφύτευση του φυτού πιο συχνά ή συνεχή συμπλήρωση της γλάστρας με νέα τύρφη. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελλείψει κάποιου άλλου υποστρώματος προσωρινά, ειδικά σε κάκτους νότιας αμερικής μέχρι να συνέλθουν, όταν έχουν αφυδατωθεί πολύ ή ταλαιπωρηθεί από πολύ αλκαλικό χώμα. Στην περίπτωση αυτή, αν δε βρίσκουμε φυλλόχωμα (που δεν το βρίσκουμε εύκολα πάντα), είναι καλύτερο να βάλουμε, δηλαδή, έστω ένα φυτόχωμα του εμπορίου που αποτελείται κυρίως από τύρφη + κοκκινόχωμα παρά σκέτο κοκκινόχωμα. Αυτά, τουλάχιστον απ' ό,τι έχω δει εγώ.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2010 :  22:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα συνειδητοποίησα...όλο γύρω απ' το ουΐσκι γυρίζει αυτό το θέμα και να το έπινα κιόλας.....τι να πω...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2010 :  23:28:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή, απόλαυσα το άρθρο σου. Δίνεις πολύτιμες πληροφορίες γιά χώματα και τύρφη. Νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις sticky!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2010 :  17:55:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
να και κατι παραξενο
καποιος απο το πακισταν καλλιεργει τα φυτα με καλα αποτελεσματα σε καθαρη λασπη απο το ποταμι
απιστευτο και ομως αληθινο
θα σκισουμε τα πτυχια μας !!!!!
http://www.cactiguide.com/forum/viewtopic.php?t=17267
http://www.cactiguide.com/forum/viewtopic.php?t=17218
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 May 2010 :  10:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Είναι δυνατόν??
Και, μάλιστα, λέει δε γνωρίζει τι εστί περλίτης, χαλικάκι κ.λπ.
Βέβαια, τα 3 χρόνια που το χρησιμοποιεί είναι χρόνος που μπορεί να μη φαίνονται ακόμη προβλήματα...αλλά πάλι ίσως είναι πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Mar 2011 :  22:48:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
γιατι οχι και σε κορμους δεντρων
http://www.cactuspro.com/photos/Cactaceae/Trichocereus/zzzzzz/2212.html
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Mar 2011 :  14:08:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτο Άρη!
Κανονικό επίφυτο!
Κορυφή σελίδας

byronboy
New Member

Greece
55 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  17:51:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην byronboy  Απάντηση με παραπομπή
Χώμα κοκοφοινικα που στραγκιζει εύκολα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;;;θέλω να κάνω αλλαγή και μου το πρότειναν!θελω γνώμες...
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  16:58:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά.

Δυστυχώς όσο και να έψαξα στην περιοχή μου δεν μπόρεσα να βρω φυλλόχωμα, βρήκα όμως καστανόχωμα και θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να το αντικατασταστήσω με το φυλλόχωμα στο μείγμα για κάκτους.

Επίσης επιστράτευσα τον παππού μου στη χθεσινή μου επίσκεψη στο χωριό και με πήγε σε ένα σημείο που είχε κοκκινόχωμα καθαρό δηλαδή είναι τόσο μα τόσο σφιχτό που έχει την μορφή πέτρας, σαν πηλός περίπου, όταν το σπάω με το σφυρί γίνεται σκόνη, είναι εντάξει ή να ψάξω κάτι πιο αφράτο; Να το ψήσω για να αποστειρωθεί;
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000