ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  12:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Greek Viper

Αποστολε να σε ρωτησω κατι αυτες οι γλαστρες σαν την τελευταια ειναι απο το LE... MER..??αν ειναι πες μου για να δω αν συμβαινει και σε σενα το ιδιο,ολες οι γλαστρες που εχω παρει απο κει μαλλον ειναι αψητες η εχουν κατι μεσα στη συσταση του πηλου και μετα απο καποιο διαστημα γινονται στο χειλος τους κατασπρες απο ενα ειδος μουχλας,ποτιζεις δεν ποτιζεις,ενα ειναι το μαγαζι που πουλαει καλα γλαστρακια πηλινα ,Μαρουσι ΚΕΡΑΜΑΡ

Venomous Power

Γεια σου ρε Βαγγέλη,
Τις συγγεκριμένες τις πήρα από τον Πουλημένο! Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον από τα πολλά άλατα του νερού.. Αυτόν στο Μαρούσι τον ξέρω έχω ψωνίσει.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  14:18:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πρεπει να δοκιμασετε και αλλες μεθοδους

1)ενεση με σιλικονη
2)υαλοουρονικο οξυ
3)εβαπτιση σε λιωμενο κερι
4)αλλα μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να μπουν σε ενα κυβο, νομιζω οτι ειναι απο πλεξιγκλας , οπως κανουμε με τα εντομα, και να μπουν μετα στην βιβλιοθηκη
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  19:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

πρεπει να δοκιμασετε και αλλες μεθοδους

1)ενεση με σιλικονη
2)υαλοουρονικο οξυ
3)εβαπτιση σε λιωμενο κερι
4)αλλα μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να μπουν σε ενα κυβο, νομιζω οτι ειναι απο πλεξιγκλας , οπως κανουμε με τα εντομα, και να μπουν μετα στην βιβλιοθηκη

Ή θα τα φάμε...

Εγώ νομίζω καλά τα πάω μ' αυτά τα καινούργια(φτου φτου) κι εκτός από τις συμβουλές παίρνω κουράγιο κι απ' τις φωτό των φυτών του Κώστα και του Χρήστου... Κι όσο σκέφτομαι ότι το πρώτο που πήρα το είχα πάνω από χρόνο, άνθισε κιόλας, αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι διάβασα ότι είναι δύσκολα φυτά.... Απ' ό,τι θυμάμαι, μ' εκείνο τότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Όταν άνθισε ενθουσιάστηκα κι άρχισα να "ασχολούμαι"...και χάλασε...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  19:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απόστολε, εντελώς καμουφλάζ η τελευταία γλάστρα...δε θα καταλάβεις καν αν θα λείπει κάποιο

Νομίζω ότι πραγματικά πρέπει να αφήνουμε τα φυτά λιγάκι στην ησυχία τους... Απ' την άλλη, αν δε δοκιμάσουμε τι και πως στις συνθήκες μας με τα νερά και τα χώματα δε θα μάθουμε (πότε, πώς στεγνώνει κ.λπ).
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2009 :  22:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Απόστολε, εντελώς καμουφλάζ η τελευταία γλάστρα...δε θα καταλάβεις καν αν θα λείπει κάποιο

Μα για αυτό τα έβαλα έτσι. Οπότε όπως καταλαβαίνεις θα τα κρατήσω για πάντα και θα έχω 100% επιτυχία. (Η λάβα ότι και αν της κάνεις δεν θα γίνει ζελές)

Edited by - Απόστολος on 24 Jul 2009 22:59:49
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2009 :  17:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Έφτιαξα νέο μείγμα που αποτελειται από ελαφρόπετρα και περλίτη με ελάχιστο κοκκινοφυλλόχωμα στα πρότυπα των συμβουλών (μπλουζάκι V)

To νέο μείγμα έκανε την δουλειά!

Edited by - Απόστολος on 28 Sep 2009 17:59:13
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Sep 2009 :  09:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απόστολε το βρήκες το "κουμπί" τους μου φαίνεται! Να μας βάλεις και τα λουλουδάκια όταν ανοίξουν.
Εύγε!! Αναμένουμε τυχόν "μυστικά" της επιτυχίας!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2009 :  00:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και μέχρι να ανθίσουν οι λίθοπες του Απόστολου......

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2009 :  18:01:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Όνειρο!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2009 :  22:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Όνειρο!!!

Τέτοια βάζει για να δυσκολευόμαστε να τα παρατήσουμε με τους λίθοπες!!
Κορυφή σελίδας

Anti
Junior Member MEMBER CLUB

202 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2009 :  23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Όνειρο!!!

Τέτοια βάζει για να δυσκολευόμαστε να τα παρατήσουμε με τους λίθοπες!!

Όταν βλέπεις αυτά πως να παρατήσεις Αντιθέτως αγοράζεις περισσότερους λίθοπες με την ελπίδα ότι κάποιος θα φιλοτιμηθεί να ζήσει.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2009 :  21:38:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Με τους Λίθοπες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, παρ' ότι μου αρέσουν.Ούτε με τα είδη τους έχω ασχοληθεί, γι' αυτό κάθε βοήθεια αναγνώρισης δεκτή!

Σε μία επίσκεψη στους Πουλημένους, διάλεξα τρία είδη, τα οποία μάλιστα μου τα έδωσαν δώρο γιά τους κάκτους πού είχα ήδη αγοράσει.
Τα πήρα, τα έβαλα και τα τρία στην ίδια πήλινη γλαστρούλα σε κακτόχωμα Πουλημένου πού χρησιμοποιούσα τότε.

Τα πήρα και τα ...ξέχασα.Τηρούσα μόνο έναν κανόνα πού είχα διαβάσει γι' αυτούς:δεν τα πότιζα ποτέ πρίν αφυδατωθεί ο προηγούμενος βλαστός.
Αυτό μαζί με την ...αδιαφορία μου, πρέπει να με γλύτωσε από προβλήματα!

Άνθισε χθές(χθές τον είδα τουλάχιστον).

Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2009 :  22:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστικό!
Μεγάλη ανακάλυψη ο λιθοψ

Edited by - Απόστολος on 01 Oct 2009 22:53:05
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2009 :  22:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν.......κρατηθείτε!!!

Τρελλές επιτυχίες!
Κώστα...το φανελάκι "δούλεψε" Ευχαριστώ πολύ!!
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2009 :  22:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
χαχαχα... Τρελλές επιτυχίες δεν λες τίποτα.. Και εις ανώτερα
Κορυφή σελίδας

Anti

202 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2009 :  09:07:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Anti  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Λοιπόν.......κρατηθείτε!!!

Τρελλές επιτυχίες!
Κώστα...το φανελάκι "δούλεψε" Ευχαριστώ πολύ!!

Συγχαρητήρια Φωτεινή.Μπράβο Τα κατάφερεςΤέλεια
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  22:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για τις ευχές! έπιασαν!

Τρελλό, τεράστιο λουλούδι!! Μεγάλο φυτό (γλάστρα 8x8) και το έχει καλύψει πλήρως!

και δύο μικρότερα και λιγότερο λαμπερό χρώμα λουλουδιού

(απ' το μέγεθος του ίδιου χαλικιού στις δύο γλάστρες μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά μεγέθους των λουλουδιών)

Ερώτηση: το μέγεθος λουλουδιού εξαρτάται από το είδος ή/και από μέγεθος φυτού, διαθεσιμότητα νερού κ.λπ.???
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2009 :  23:34:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Οι ευχές γίνονται γιά να πιάνουν και να ...ανθίζουν οι λίθοπες!
Πολύ όμορφες οι "πέτρες" σου Φωτεινή!!!
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2010 :  17:44:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Οι λίθοπές μου σιγά-σιγά αλλάζουν τα φύλλα τους. Σε μερικούς η διαδικασία αυτή τελείωσε και σε άλλους πάλι βρίσκεται σε εξέλιξη.
Σημερινές φωτογραφίες.

Παρατήρησα ότι πολλών τα φύλλα είναι ιδίου μεγέθους όπως τα παλιά, άλλων δε πολύ μικρότερα. Πιστεύω ότι με το πότισμα θα μεγαλώσουν.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  10:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ο παρακάτω λιθοπας..(bromfieldii)..ψήλωσε περίεργα....το ενα φύλο του ξεράθηκε...και το δευτρο σκίστηκε στην βαση για να ξεπροβάλει το νέο...

αριστερά του φυτρωσε και ενα σποροφυτάκι (λιθοπάκι) εκεί που δεν το έσπειρε κανείς..
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2011 :  21:16:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω τέσσερα διαφορετικά λιθοπάκια και σκεφτόμουνα να τα βάλω όλα μαζί στην ίδια γλάστρα τύπου να φτιάξω ένα "πιάτο" με λίθοπες. Να το κάνω ή θα τα "δολοφονήσω".
Κατα τα άλλα δε βρίσκω τους λίθοπες καθόλου δύσκολους. Εμένα μου έχουν βγει ιδιαίτερα ανθεκτικοί.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Feb 2011 :  22:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δοκιμή μέσω google

Edited by - mavirenes on 22 Feb 2011 22:52:01
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Feb 2011 :  22:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Edited by - mavirenes on 22 Feb 2011 23:07:44
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2011 :  21:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σήμερα βρήκα χρόνο και ψάχνω στο φόρουμ θέματα σχετικά με λίθωπες, και μόλις παρατήρησα ότι η ερώτησή σου Ελένη δεν έχει ακόμη απαντηθεί,
τελικά τι έκανες τους έβαλες όλους παρέα???
εγώ πάλι σκεφτόμουνα κάνω το αντίθετο
να χωρίσω τους διάφορους που έχω σε ένα γλαστράκι που αγόρασα από τον Αντρέα
Διάβασε ξανά το συγκεκριμένο θέμα και τις οδηγίες του Κώστα και θα καλυφθείς όσον αφορά στο χώμα και στον τρόπο, αυτό που δεν αντιλήφθηκα να αναφέρεται είναι το πότε?? μπορούμε να μεταφυτεύσουμε ένα λίθωπα???
δεδομένου ότι θα αφαιρέσουμε όλη την τύρφη και ίσως όλες τις ρίζες του είναι καλύτερο να γίνει αυτό όταν ακόμη κοιμάται ή τώρα που έχει ξυπνήσει???
Έναν από αυτούς που που είχα τον μεταφύτευσα πριν κανά μήνα, αφαίρεσα σχεδόν εντελώς την παλιά του ρίζα, τον πότισα τότε μία φορά και τον έχω έκτοτε στεγνό και διψασμένο, μια χαρά είναι, είχε μάλιστα δύο ζεύγη παλιών φύλλων, κατανάλωσε το ένα και τώρα ετοιμάζεται για το δεύτερο, όταν τελειώσει και με αυτό θα τον ποτίσω τότε και ελπίζω να βγάλει νέα ρίζα και να μη σαπίσει!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  08:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα σε όλους σας!

Επειδή παρατήρησα ότι υπάρχουν πολλά διαφορετικά θέματα με όμοια ή ομοειδή αντικείμενα συζήτησης, προσπαθώ να συνεχίζω τα ήδη υπάρχοντα γιατί πραγματικά χάνω το μπούσουλα μετά ψάχνοντας.

Ελπίζω λοιπόν ορθώς να έχω επιλέξει εδώ να βάλω τις απορίες μου.
Αν όχι θα βοηθήσει η Φωτεινή σε αυτό και για να την διευκολύνω συνεχίζω στην επόμενη απάντηση...

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000