ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Lithops
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Lithops
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2009 :  20:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
kit_tik Εστάλη - 30 Jan 2009 : 13:49:45
--------------------------------------------------------------------------------
να τον καρφωσω στο χωμα; αστον ετσι που ειναι και βλεπουμε.

φυτεψε τον όπως είναι αλλά σε "κανονικό" χώμα (αυτό εχω κάνει και σε αυτόν στην φωτο) με την ελπίδα ότι θα καταφέρει να σκίσει το φύλλο σε άλλο σημείο -αν πιάσει το "κόλπο" έπιασε-
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2009 :  21:46:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
εγινε η μεταφυτευση απο προχτες, με το μειγμα που εχω φτιαξει με χωμα, περλιτη, μαρμαρακι και αμμο, εβαλα και μαρμαρακι επανω και βλεπουμε...

συμπτωματικά ειδα στον ΑΒ Βασιλοπουλο τωρα ειχε φερει Pleiospilos Nelii (το εγραφε πανω κιολας) 2-3 μικρους σε πλατυ τσιγκινο γλαστρακι (σαν τασακι) στην εξευτελιστικη τιμη των... 11 ευρω...
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Mar 2009 :  13:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ έχω καταστρέψει αρκετά λιθοπάκια... ήταν ενα απο τα 3 πρώτα αποκτήματα μου... πήγε υπέρ πίστεως και πατίδος μέσα σε λίγο καιρό... Ύπηρξαν και άλλα βεβαίως βεβαίως... αλλά είχαν την ίδια κατάληξη... Τελικά όμως... κατάφερα να κάνω μια μεγάλη συλλογή απο lithops, αλλά μόνο από φωτογραφίες μέσω net!! Eλπίζω τώρα να μπορέσω να καλλιεργήσω lithops γιατί είναι πολύ όμορφα!!! Ευχαριστώ για τις παρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

Υ.Γ. απορώ που τις μαθαίνετε τέτοιες πληροφορίες...!!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Mar 2009 :  15:01:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
βιβλια και forum και internet...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Mar 2009 :  16:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
πήγε υπέρ πίστεως και πατρίδος

Έτσι φεύγουν αυτά, πατριωτικά...

quote:
βιβλια και forum και internet...

Κι απ' τα φυτά που μας χαλάνε κι από εκείνα που τα πηγαίνουν καλά...Παρατήρηση
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Mar 2009 :  11:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Είχε αποσταλεί από stefanos:

Απο τον Στεφανο φυσικα
quote:

Χωρίς πλάκα, έχετε ένα πολύ καλό forum, δίνετε πολλές πληροφορίες!! Μπράβο σας, είστε και ενεργοί!! Μπράβο μπράβο!!
Ελληνικά βιβλία υπάρχουν?? Κάποια καλά εννοώ, γατί έχω δύο και εγώ αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά:
~"Κακτοειδή παχύφυτα για το δωμάτιο και το πρέβαζι" Wolfgang Kawollek.
~"Κάκτοι και άλλα παχύφυτα" Γιάννης Αλτιπαρμάκης.
Αν ξέρετε και κανένα αγγλικό πείτε γιατί μόνο σε ελληνικά έχω ψαχτεί!!!
Τέλος πάντων με έπιασε πολυλογία πάλι! Ελπίζω να μην πάνε υπέρ τα new lithops!!
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Mar 2009 :  11:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Είχε αποσταλεί από stefanos:

Απο τον Στεφανο φυσικα
quote:

Χωρίς πλάκα, έχετε ένα πολύ καλό forum, δίνετε πολλές πληροφορίες!! Μπράβο σας, είστε και ενεργοί!! Μπράβο μπράβο!!
Ελληνικά βιβλία υπάρχουν?? Κάποια καλά εννοώ, γατί έχω δύο και εγώ αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά:
~"Κακτοειδή παχύφυτα για το δωμάτιο και το πρέβαζι" Wolfgang Kawollek.
~"Κάκτοι και άλλα παχύφυτα" Γιάννης Αλτιπαρμάκης.
Αν ξέρετε και κανένα αγγλικό πείτε γιατί μόνο σε ελληνικά έχω ψαχτεί!!!
Τέλος πάντων με έπιασε πολυλογία πάλι! Ελπίζω να μην πάνε υπέρ τα new lithops!!

Εντάξει εντάξει... τα έγραψα λάθος!!! Έχω καιρό να γράψω σε κάποιο forum!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Mar 2009 :  23:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Το βιβλίο του Αλτιπαρμάκη αν και παλιό είναι ένας "μπούσουλας"...
τα βιβλία πού γράφουν "γενικά γιά κάκτους" δέν αξίζουν...να "κυνηγάς" βιβλια που αναφέρωνται σε γένη κάκτων ...πχ για. Ferocactus....mammillaria... κλπ
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Mar 2009 :  09:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ο Kostas wrote:
quote:
Το βιβλίο του Αλτιπαρμάκη αν και παλιό είναι ένας "μπούσουλας"...
τα βιβλία πού γράφουν "γενικά γιά κάκτους" δέν αξίζουν...να "κυνηγάς" βιβλια που αναφέρωνται σε γένη κάκτων ...πχ για. Ferocactus....mammillaria... κλπ

Ξέρεις κανένα καλό βιβλιοπωλείο που να έχει τέτοια βιβλία??? Ή ακόμα καλύτερα κανένα βιβλίο?? Ένας γεωπόνος στον οπόίο πήγαινα με είχε πει ενα βιβλιοπωλείο στην καμάρα, πήγα αλλά δεν το βρήκα!!Τώρα ο έξυπνος έκλεισε το μαγαζί του και δεν μπορώ να το βρω!!!!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Mar 2009 :  09:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Για ξένα βιβλία που ρώτησες μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:
http://cactus.thelo.gr/cactus_books_el.asp

Είναι μία επιλογή από κάποια βιβλία για κάκτους και παχύφυτα. Πρώτο επάνω θα δεις και το περιοδικό της ΕΕΚΑΠ που καλύπτει πολλά θέματα από παρουσίαση φυτών μέχρι συμβουλές φροντίδας κ.λπ.
Όπως λέει ο Κώστας, τα πιο εξειδικευμένα βιβλία είναι καλύτερα. Τα ξενόγλωσσα μπορείς να τα παραγγείλεις απευθείας απ' το εξωτερικό ή από κάποιο βιβλιοπωλείο εδώ το οποίο θα κάνει την παραγγελία για σένα.
Τέλος, ρίξε μια ματιά κι εδώ στην ενότητα του φόρουμ για βιβλία:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=53
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Mar 2009 :  09:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ που απαντάς άμεσα σε οποιαδήποτε βλακεία μου...
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Mar 2009 :  17:15:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
"τα βιβλία πού γράφουν "γενικά γιά κάκτους" δέν αξίζουν...να "κυνηγάς" βιβλια που αναφέρωνται σε γένη κάκτων ...πχ για. Ferocactus....mammillaria... κλπ"

διαφωνώ, αυτά που λες είναι για ήδη πορωμένους και μυημένους, όχι για αρχάριους... το γενικά για κάκτους είναι ότι πρέπει για αρχαριους κατά την ταπεινή μου γνώμη.....

edit:

http://i456.photobucket.com/albums/qq282/mixalis999/DSCN4146.jpg
Ο νέος μου lithops.. [μόλις έχει μεταφυτευτεί] αρχικά πίστεψα ότι είναι 2-3 διαφορετικού είδους, αλλά μετά θεώρησα ότι λόγω στριμώγματος στο μικρούλι δοχειάκι που ήταν πριν, έχει ταλαιπωρηθεί.. όπως και να έχει, θα έχει ενδιαφέρον να δω την εξέλιξή τους φέτος...

στη φωτογραφία είναι 2 κάκτοι που περιμένω να ανθίσουν.. αλήθεια , πόσο διαρκούν τα λουλούδια του stenocactus? Εννοώ πόσο σε εγρήγορση πρέπει να είμαι για να τα δω;

ΥΓ: Χμμμμμ ή όντως τελικά είναι 3 διαφορετικά sp?

Edited by - Spinefull on 12 Mar 2009 18:00:37
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  16:52:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Πότε κάνουν split φυσιολογικά οι λίθοπες στη φύση; Βλέπω ξεκάθαρα πως οι δικοί μου έχουν αρχίσει να το κάνουν... Σκέφτομαι να μεταφυτέυσω όπως τα λέει ο Κώστας παραπάνω να βάλω χαλίκι και κακτόχωμα .. Λογικά πρέπει να περιμένω τώρα να βγάλουν τα καινούργια φύλλα πριν το κάνω, ε;

Αντίστοιχα, σε αυτά τα 3 [η από πάνω φωτό] που είναι μαζί, προφανώς μπορώ σιγά σιγά να τα χωρίσω και μεταφυτεύσω, έτσι;

Edited by - Spinefull on 03 Apr 2009 16:53:32
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2009 :  18:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Η διαδικασία αυτη ξεκινάει λίγο μετά την άνθηση πρός τα τέλη Οκτωμβρη και διαρκεί σχεδόν μέχρι τώρα που είναι και η εποχή για μεταφύτευση
αρκετοί παράγωντες παίζουν ρόλο στό πότε αρχίζει και τελειώνει ηδιαδικασία αυτή πχ διάρκεια ημέρας θερμοκρασίες υγρασία κλπ
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2009 :  01:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Πήγα να μεταφυτέψω ένα λίθοπα ό οποίος έχει διαιρεθεί κανονικά και φαίνεται μια χαρά και σφικτός (αν και λίγο ''ψηλός''...), και με έκπληξη διαπίστωσα πως...δεν έχει σχεδόν καθόλου ρίζα!!!

Τον ακούμπησα λοιπόν κανονικά στο χώμα στο νέο γλαστράκι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο...
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2009 :  20:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από emmy

Πήγα να μεταφυτέψω ένα λίθοπα ό οποίος έχει διαιρεθεί κανονικά και φαίνεται μια χαρά και σφικτός (αν και λίγο ''ψηλός''...), και με έκπληξη διαπίστωσα πως...δεν έχει σχεδόν καθόλου ρίζα!!!

Τον ακούμπησα λοιπόν κανονικά στο χώμα στο νέο γλαστράκι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο...

Κώστα!!!!???
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2009 :  19:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Κώστα!!!!???

Πώ πω, πολύ αγριεύει η Εμμυ αμα είναι γιά λιθοπες....

Αν τον ακούμπησες στο χώμα σύμφωνα με το σχέδιο (φανελάκι κοντομάνικο).... είναι Οκ τώρα θέλει να του δώσεις σταδιακά "νεράκι" δηλ υγρασία στην επιφάνεια του χώματος κάθε μέρα και μετά απο 4-5 μέρες ένα καλό πότισμα...μετά ένα καλό στέγνωμα...μετά ένα καλό πότισμα ...κλπ.κλπ.κλπ
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2009 :  21:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
Κώστα!!!!???

Πώ πω, πολύ αγριεύει η Εμμυ αμα είναι γιά λιθοπες....

Αν τον ακούμπησες στο χώμα σύμφωνα με το σχέδιο (φανελάκι κοντομάνικο).... είναι Οκ τώρα θέλει να του δώσεις σταδιακά "νεράκι" δηλ υγρασία στην επιφάνεια του χώματος κάθε μέρα και μετά απο 4-5 μέρες ένα καλό πότισμα...μετά ένα καλό στέγνωμα...μετά ένα καλό πότισμα ...κλπ.κλπ.κλπ

...
Ευχαριστώ Κώστα!

Βέβαια δεν με πρόλαβες και έκανα ένα ''σχεδόν'' κανονικό πότισμα, αλλά το έχω στον ήλιο αυτές τις μέρες και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα!
Επίσης και αυτό που ήταν να και μου είπες να το ''ψήσω'' λίγο http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=506, δείχνει οτι ζει ακόμα, έχει γίνει σφικτό, αλλά έχει αρκετά αργή εξέλιξη. Ελπίζω να τα καταφέρει...
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2009 :  18:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπον ειπα και εγω να κανω την διαδικασια αυτη στα ξαδερφακια των lithops στα pleiospilos nelii... και ηδη αρχισαν παλι να μου χαλανε!!

http://img149.imageshack.us/my.php?image=dsc00068s.jpg
Οπως βλεπετε εχουν αρχισει να φευγουν απο πανω... ενα ενα εις κυριον!!! Τα ποτισα δυο φορες και εφυγαν δυο!! ετοιμαζονται και αλλα να αποδοιμησουν!
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2009 :  12:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν είπα να ασχοληθώ παλί με με αυτά τα παλιόφυτα και συνεχίζω να είμαι παραγωγός ζελέδων!
Αγόρασα 5 Lithops bromfieldii v. insularis cv. Sulphurea CV Froui ZELE και Lithops lesliei C036A cv Albinica TL: Near Warrenton, South Africa CV Froui ZELE2.
Τα έβαλα όπως ακριβώς περιγράφει ο Κώστας τα πότισα και μετα από 2 μέρες... τα γνωστά.
Από τα 7 σύνολο επιβίωσαν μόνο ένα και ένα είδος! Ως χώμα χρησιμοποίησα αυτό που προτείνει η ΕΕΚΑΠ για του λίθωπες. Εχθές πετώντας τους ζελέδες παρατήρησα ότι το χώμα ήταν ακόμα μούσκεμα οπότε έφτιαξα ένα μείγμα δικό μου με πολύ (μα πάρα πολύ) περλίτη ελαφρόπετρα και λίγο (πολύ λίγο) κοκκινόχωμα φυλλόχωμα) Φαίνεται πως αυτοί που απέμειναν την γλύτωσαν. Τι κάνω τώρα? Ποτίζω? Δεν ποτίζω? Ψεκάζω? Βοήθεια

Edited by - Απόστολος on 21 Jul 2009 12:39:26
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2009 :  15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ φέτος τους συμπεριφέρομαι σαν να μην υπάρχουν. Μία στις τόσες (π.χ. 1 στις δύο-τρεις φορές που ποτίζω τα άλλα)....καθώς ποτίζω λέω: "Α, κι εσείς εδώ"? Τα ποτίζω λίγο... Βέβαια, με τον τρόπο αυτό έχω καταφέρει να κρατήσω στη ζωή αρκετά, αλλά...ένα έχει τόσο μα τόσο μικρύνει που είναι σαν lithops...Bonsai! Σκέτη μινιατούρα! Θα βάλω φωτογραφία αργότερα.

Επίσης, παρόλη την ίδια συμπεριφορά-πότισμα σε όλους κάποιοι είναι πιο "ζωηροί"... δεν έχω καταλάβει ακόμη τι γίνεται.
Πάντως, σίγουρα δεν είναι "τουμπανιασμένοι"
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2009 :  15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Εγώ φέτος τους συμπεριφέρομαι σαν να μην υπάρχουν. Μία στις τόσες (π.χ. 1 στις δύο-τρεις φορές που ποτίζω τα άλλα)....καθώς ποτίζω λέω: "Α, κι εσείς εδώ"? Τα ποτίζω λίγο... Βέβαια, με τον τρόπο αυτό έχω καταφέρει να κρατήσω στη ζωή αρκετά, αλλά...ένα έχει τόσο μα τόσο μικρύνει που είναι σαν lithops...Bonsai! Σκέτη μινιατούρα! Θα βάλω φωτογραφία αργότερα.

Επίσης, παρόλη την ίδια συμπεριφορά-πότισμα σε όλους κάποιοι είναι πιο "ζωηροί"... δεν έχω καταλάβει ακόμη τι γίνεται.

Εγώ μου λες τι να κάνω??
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2009 :  21:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Εγώ μου λες τι να κάνω??

Κοίτα, αν σου πω εγώ τι να κάνεις....συγκεκριμένα για τους λίθοπες...θα έχεις κάτι τέτοιο του χρόνου, θα ζουν αλλά αντί να μεγαλώνουν θα μικραίνουν! Κυρίες και κύριοι σας παρουσιάζω την παγκόσμια πρεμιέρα του Lithops bonsai:

Κι όμως, κάποτε ήταν ένα κανονικό φυτό... όπως τα παρακάτω. Του έτυχα όμως εγώ Αν συνεχίσει έτσι... του χρόνου θα το βλέπουμε με μικροσκόπιο...

ΟΜΩΣ, οι φετινές αγορές Lithops (Μάρτιο) με τις οδηγίες Κώστα (χώμα-χαλικάκι-μπλουζάκι με κορδόνι)...τα πηγαίνουν καλά, κάποια πολύ καλά κάποια λιγότερο (άρχισαν να μικραίνουν...).

Ονόματα δεν ξέρω, για αρχή μου φτάνει 1ον, να ζήσουν και 2ον, να μη μικρύνουν (αν κάποιος ξέρει, βέβαια, ονόματα θα το εκτιμούσα).

Τέλος, ένα που πηγαίνει κάπως χειρότερα είναι το παρακάτω. Το "αδελφάκι" του είπε adieu, αυτό επιμένει αλλά δεν ξέρω γιατί "ζορίζεται" έτσι.... Δεν μπορεί να απαλλαγεί σωστά απ' τα παλιά ξερά φύλλα...

Κάνω υπομονή γιατί ίσως κάποια απ' τα "φαινόμενα" (εκτός απ' τη μινιατούρα) πιθανόν να οφείλονται στην αλλαγή συνθηκών απ' τις οποίες ήταν (τύρφη, θερμοκήπιο κ.λπ.)
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  11:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Και όμως θα κάνω ότι κάνεις. Έφτιαξα νέο μείγμα που αποτελειται από ελαφρόπετρα και περλίτη με ελάχιστο κοκκινοφυλλόχωμα στα πρότυπα των συμβουλών (μπλουζάκι V) του Κώστα. Το πότισμα τέλος, μόνο ψέκασμα ανά 2 εβδομάδες. Επίσης συνεχίζω να είμαι αθεράπευτος. Έχω αυτά που απέμειναν:

και αγόρασα και μια συστάδα ακόμα έτσι για να έχω να καταστρέφω:
Κορυφή σελίδας

Greek Viper

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2009 :  11:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Greek Viper Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Greek Viper  Απάντηση με παραπομπή
Αποστολε να σε ρωτησω κατι αυτες οι γλαστρες σαν την τελευταια ειναι απο το LE... MER..??αν ειναι πες μου για να δω αν συμβαινει και σε σενα το ιδιο,ολες οι γλαστρες που εχω παρει απο κει μαλλον ειναι αψητες η εχουν κατι μεσα στη συσταση του πηλου και μετα απο καποιο διαστημα γινονται στο χειλος τους κατασπρες απο ενα ειδος μουχλας,ποτιζεις δεν ποτιζεις,ενα ειναι το μαγαζι που πουλαει καλα γλαστρακια πηλινα ,Μαρουσι ΚΕΡΑΜΑΡ

Venomous Power
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000