ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Bonsai
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Bonsai
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  16:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see emmy's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή

Ένα από τα νέα μου αποκτήματα (και αυτό Αγιοβασιλιάτικο...) το Aeonium sedifolium που ήρθε σε μοργή bonsai και ήταν εντυπωσιακό!

Επίσης, διάβασα ότι το Trichodiadema Densum, μπορεί να αναπτυχθεί με αυτή τη μορφή και θέλω να το προσπαθήσω...

Το θέμα Bonsai είχε συζητηθεί εδώ:http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=259 , αν και οι πληροφορίες αναφέρονταν σε συγκεκριμένο είδος (Portulacaria afra variegata).

Φαντάζομαι ότι λίγο-πολύ ακολουθούμε τις ίδιες οδηγίες;

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  16:47:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ωραια φυτα
για μπονζαι η απλη crassula ovata ειναι οτι πρεπει
Η δικια μου 11 χρονων εγινε σαν πλατανος
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  18:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Το trichodiadema λόγω του ότι δέν κάνει μεγάλο και ψηλό βλαστό αλλά κάνει χονδρή ρίζα με περίπλοκα σχήματα η διαμόρφωση του σε μπονσάι δέν έχει να κάνει τόσο με το κλάδεμα όσο με την (σταδιακή) αποκάλυψη της ρίζας.....τα πρώτα 1-2 χρόνια το βάζουμε σε "λιγο" μεγαλύτερη γλάστρα για να κάνει ρίζα και μετά σε γλάστρα τύπου "μπώλ" η κάτι ανάλογο και αρχίζουμε σιγά σιγα (χρόνο με τον χρόνο) να αφαιρούμε χώμα απο πάνω δηλ να "ανεβάζουμε" το φυτο έτσι ώστε να βλέπουμε τα "σχέδια" που κάνει η ρίζα

Υ.Γ για πιό καλό αποτέλεσμα πιό "γεμάτη" ρίζα κλπ κλπ πρέπει να αντικαταστήσεις αυτό το "χώμα" (βλέπω σκέτη τύρφη) με μίγμα 1 μέρος κοινο χώμα (κήπου) 1 μέρος φυλόχωμα και 1 μέρος περλίτη η ελαφρόπετρα ....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  22:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Το trichodiadema λόγω του ότι δέν κάνει μεγάλο και ψηλό βλαστό αλλά κάνει χονδρή ρίζα με περίπλοκα σχήματα η διαμόρφωση του σε μπονσάι δέν έχει να κάνει τόσο με το κλάδεμα όσο με την (σταδιακή) αποκάλυψη της ρίζας.....τα πρώτα 1-2 χρόνια το βάζουμε σε "λιγο" μεγαλύτερη γλάστρα για να κάνει ρίζα και μετά σε γλάστρα τύπου "μπώλ" η κάτι ανάλογο και αρχίζουμε σιγά σιγα (χρόνο με τον χρόνο) να αφαιρούμε χώμα απο πάνω δηλ να "ανεβάζουμε" το φυτο έτσι ώστε να βλέπουμε τα "σχέδια" που κάνει η ρίζα

Υ.Γ για πιό καλό αποτέλεσμα πιό "γεμάτη" ρίζα κλπ κλπ πρέπει να αντικαταστήσεις αυτό το "χώμα" (βλέπω σκέτη τύρφη) με μίγμα 1 μέρος κοινο χώμα (κήπου) 1 μέρος φυλόχωμα και 1 μέρος περλίτη η ελαφρόπετρα ....

Πολύ ενδιαφέρον!
Trichodiadema:
http://www.cactus-art.biz/schede/TRICHODIADEMA/Trichodiadema_bulbosum/Trichodiadema_bulbosum/Trichodiadema_bulbosum.htm
Έτσι γίνονται και κάποια άλλα:
http://www.cactus-art.biz/schede/ALOINOPSIS/Aloinopsis_rubrolineata/Aloinopsis_rubrolineata/Aloinopsis_rubrolineata.htm
http://www.flickr.com/photos/sky_view/413351754/

Απίστευτο μέγεθος, δείτε το σπίρτο μπροστά!!
http://www.cact.cz/noviny/2004/02/bonsaje23.htm
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  23:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
[...η διαμόρφωση του σε μπονσάι δέν έχει να κάνει τόσο με το κλάδεμα όσο με την (σταδιακή) αποκάλυψη της ρίζας.....

Εντυπωσιακό!!!
Είχα δει κάποιες φωτοφραφίες σαν αυτές από τα links που έβαλε η kaktos αλλά δεν αντιληφθεί πως γινόταν!

quote:

Φαίνεται ότι ο... Αγ.Βασίλης είχε αδυναμία στην τύρφη!

Ariskal, πολύ όμορφη η crassula!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2009 :  12:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Με ένα απο τα φυτά που μου έστειλε ο Στέφανος (Rhombophyllum nelii) θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια....

Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2009 :  21:44:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Η crassula ovata πόσο συχνά πρέπει να ποτίζεται, σε τι είδος χώματος ευδοκιμεί καλύτερα? Χρειάζεται άμμεσο φως?
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2009 :  01:20:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θελει πολυ φως και λιγο νερο αν θελεις να γινει σαν μπονζαι
σε σκετο φυλλοχωμα με πολυ υγρασια και ημιφως μεγαλωνει πιο γρηγορα , δινει μαλακους βλαστους με μεγαλα φυλλα
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2009 :  09:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Με ένα απο τα φυτά που μου έστειλε ο Στέφανος (Rhombophyllum nelii) θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια....

Ήθελες δεν ήθελες, τώρα έχεις και εσύ ''αφρικανικά αγριόχορτα''!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2009 :  11:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μου άρεσε το Rhombophyllum nelii σε εμφάνιση bonsai!
Την εικόνα "bonsai" νομίζω τη δίνει το ότι γέρνει λιγάκι ο κορμός, σαν ένα δεντράκι εκτεθειμένο στον αέρα... (θέλει φαντασία το χόμπι...)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2009 :  00:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ήθελες δεν ήθελες, τώρα έχεις και εσύ ''αφρικανικά αγριόχορτα''!!!

Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  23:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ζήλεψα και πήγα να κάνω το ίδιο αλλά κάτι δεν πάει καλά και μάλλον το φυτό πάει να μας εγκαταλείψει δια παντός...
Έχεί αρχίσει και ρίχνει τα φύλλα του και φαίνεται ταλαιπωρημένο.
Υποψιάζομαι ότι ίσως δεν το έχω ποτίσει αρκετά.
Κώστα, πόσο συχνά ποτίζεις το δικό σου;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Feb 2009 :  23:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
απο την ημέρα που το έχω δέν το έχω ποτίσει αλλά "έφαγε" 1-2 βροχούλες τώρα τελευταία.....υποψην ότι το χώμα του είναι σκέτο χώμα με αρκετό πετραδάκι και λίγο περλίτη.....και ότι το προηγούμενο χώμα "εφυγε"εντελώς απο την ρίζα του και το γλαστράκι είναι ότι πιο "αποροφητικό"υπάρχει ( praktiker )
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2009 :  23:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή

συγνώμη που το κατάντησα έτσι...

Υπάρχει σωτηρία ή να το ξεχάσω;

(δεν ξέρω αν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα σε άλλη ενότητα...Kaktos ξέρεις εσύ ...)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2009 :  23:26:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Η σωστη ενοτητα ειναι Requiem για ενα μπονζαι
ισως μπορεσεις να το ξαναδημιουργησεις απο ενα φυλλο;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2009 :  23:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

Κρίμα το φυτάκι (Hereroa teretifolia) . Για πρόβλημα λόγω πολύ νερού μοιάζει περισσότερο παρά λίγου νερού.
Και στα δικά μου τελευταία μαραίνονται τα παλιά, εξωτερικά φύλλα. Αλλά τα εσωτερικά είναι μια χαρά σφιχτά.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2009 :  23:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Αν ο "κορμός" και τα φύλλα είναι "μαλακά" τότε....
quote:
ariskal Εστάλη - 07 Feb 2009 : 23:26:34
--------------------------------------------------------------------------------
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2009 :  23:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Τώρα το είδα....
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  02:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Τώρα το είδα....

''Requiem για ενα μπονζαι?''

Είστε απίστευτοι!!!
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2009 :  17:49:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Χαχαχαχαχα φοβερό smiley :)
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2009 :  20:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Σε αντίθεση με το δεύτερο ''bonsai'' που μας εγκατέλειψε νωρίς, το πρώτο πάει εξαιρετικά!

Τα φύλλα του έχουν πυκνώσει και λόγω του ήλιου που πλέον είναι αύθονος, έχει πάρει ένα ωραίο κόκκινο χρώμα!

Λεπτομέρεια του φυτού
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2009 :  13:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίο! Στο φυτό αυτό μου αρέσει που ο κορμός του ψιλογέρνει και λίγο, σαν κάτι δεντράκια που παραμορφώνονται από τον αέρα... εντελώς bonsai
Το δικό μου το είχα μεταφυτέψει σε πήλινη γλάστρα (δυστυχώς πιάνει περισσότερο χώρο απ' τις τετράγωνες αλλά δείχνει ωραίο!)
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2013 :  20:20:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Portucalaria afra

Η γλάστρα έσπασε, ήρθε η ώρα για μεταφύτευση και.... τόλμησα και τη μετέτρεψα σε bonsai ( αν δουν τη γλάστρα/tuper οι λάτρεις του είδους θα με κρεμάσουν )..

Είμαι περίεργη να δώ πώς θα εξελιχθεί ... και αν πάει καλά ..τότε θα της πάρω μια γλάστρα της προκοπής
Κορυφή σελίδας

ATIAFEDERATION
New Member

Greece
31 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2013 :  00:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της ATIAFEDERATION Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ATIAFEDERATION  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ωραιο εδειξε.Ενας φιλος που ασχολειται με μπονζαι χρησιμοποιει τα πηλινα απο τα γιαουρτια που υπαρχουν στα μαρκετ.Τρωει το γιαουρτι και μετα εχει και γλαστρακι. Βεβαια εσει θες κατι ποιο μεγαλο, αλλα εδειξε πολυ καλο.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2013 :  07:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη πολύ ωραίο! Νομίζω αυτό το φυτό και κάποια παρόμοια σχεδόν από μόνα τους δείχνουν σαν Bonsai. Έτσι έγινε πρόσφατα κι ένα δικό μου Crassula ovata gollum. Είχα αφήσει το γλαστράκι σε μία μεγάλη γλάστρα με άλλο φυτό και έχει από μόνο του πάρει σχήμα σαν να είναι Bonsai. Θα βγάλω φωτό να το βάλω.
Πάντως, έντυπωσιακά δείχνουν αυτά τα παχύφυτα όταν μεγαλώσουν και φυτευτεί ο μεγάλος -αναλογικά - κορμός. Αυτό περιμένω κι εγώ να δω πως θα γίνει στην Crassula ovata που είχα βάλει εδώ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=382

Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2013 :  12:18:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
δεν είναι ακριβώς μπονσάι, αλλα μοιάζει λόγω του παχύ κορμου, ξεκίνησε πριν περίπου 10 χρόνια απο ενα φυλο crassula που έβγαλε 5 κορμούς , αφησα τους 3 και απλά έκοβα ολα τα βλααστάρια που εβγαζε πάνω στο κορμό και στη βάση, εχει διαμετρο φυλώματος 1 μέτρο
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/46/dsc00904sr.jpg"/]
παρόλο που μεγαλώνει σε βεράντα και πέρνει κρύο το χειμώνα, δεν έχει ανθήσει ποτέ

με θάμνο μπονσάι μοιαζει και μία, επίσης 10ετίας Faucaria
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/69/dsc00907r.jpg"/]
ίσως η portulacaria να είναι ιδανική για μπονσαϊ μιας και έχει μαλακότερο κορμό που μπορείς με σύρματα να κατευθήνεις και να δώσεις μια μορφή πιο συστραμένη
εχω ξεκινήσει τρείς μικρές και σε......30-40 χρόνια θα βγει κάτι τέτοιο
[URL="http://imageshack.us/photos/my-images/46/portulacaria.jpg"/]
απο το site "the art of bonsai"
Ευρυδίκη είσαι κοντά ,ίσως να αφησεις λιγοτερα κλαδιά
(αποψη ασχετου)
καλή επιτυχία

Edited by - xocolatl on 14 May 2013 12:25:36
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση: