ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Χαρίζονται Κακτάκια
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ανταλλαγές - Αγγελίες - Ζήτηση - Χαρίζεται
 Χαρίζονται Κακτάκια
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Χαριζονται τα παρακάτω είδη ειναι σε μικρό μεγεθος !!! αλλά θα μεγαλώσουν (που θα πάει...) υπάρχουν για όλους ........

Astrophytum ornatum

Aylostera narvaecensis (κάνει ίσως τα πιο ωραία λουλούδια απο όλους τους κάκτους)

Cleistocactus strausii v fricii..

Ferocactus wislizeni..

Mammillaria ssp compresa

Rebutia krainziana (red fl)

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  14:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Εχω και "κομμάτια" απο Pereskiopsis spathulata + velutina
ιδανικό για εμβολιασμό σπορόφυτων.......
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3932 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  15:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραία φυτά όλα τους κι ας είναι μικρά...έχουμε μάθει, από υπομονή άλλο τίποτα με τους κάκτους!

...εκείνη η Aylostera....νομίζω ότι είναι αυτή ή κάνω λάθος? Συνώνυμο του Rebutia espinosae? Πραγματικά φανταστικό λουλούδι!

Αν όχι....θα ήθελα να μου κρατήσεις ένα
Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  18:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Δεν είναι (μοιάζει λίγο το φυτό) Το έχεις.....
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  18:45:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ΘΕΛΩ...
ειδικα τα φεροκακτακια(μηπως περισσευει και κανενας rectispinus;
Σημερα μετρησα τους φεροκακτους ειναι πανω απο 70 !!!!!τους εβαλα στο μεσα θερμοκηπειο, ενα μπαλκονακι κλειστο με διπλα τζαμια και με θερμοκρασια min 10 βαθμους

Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  18:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Τι έχεις κάνει εκεί Αρη?????Ζούγκλα......
Μέσα στα κλουβιά έχεις τα πιό άγρια???????

Αρη για εσένα ετοιμάζω τα "κατάλληλα" φυτά
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  19:45:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Οσα με τσιμπουν τιμωρουνται και μπαινουν φυλακη...
Ολα τα υπολοιπα ειναι στο μπαλκονι το οποιο θα σκεπασω με πλαστικο.
Απλως εκει η θερμοκρασια θα κατεβαινει και κατω απο 10 βαθμους
θα το τελειωσω μαλλον αυριο ,αν τελειωσω με το καλο τις μεταφυτευσεις

Edited by - ariskal on 14 Dec 2008 19:48:13
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
456 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  19:55:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερίζω το forum μετά από καιρό,
Κώστα ενδιαφέρομαι για τα κακτακιά,γίνεται να κανονίσουμε συναντηση?

Edited by - vangelis on 14 Dec 2008 19:56:16
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  20:45:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
με όλο το θάρρος, εμενα 8α μ ενδιεφεραν οπωσδηποτε ενας ferocactus κι ενα astrophytum, σε δεύτερη μοίρα και η Rebutia. Πάντα αν έχουν μείνει για όλους κλπ. Αν εισαι Αθηνα να κανονισουμε με pm που σε βολευει να βρεθουμε.

Αν πανε καλα τα σπορεια που ετοιμαζω την ανοιξη θα περισσεψουν αρκετοι του χρονου να δωσω κι εγω σε οποιον θελει (ζησε Μαη μου βεβαια...)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  22:27:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτον τον Cleistocactus strausii v fricii δεν τον εχω ξαναδει ουτε βρηκα κατι στο ιντερνετ,ουτε στο mesagarden
στεφανε μαλλον κακτακια θα μπολιαζεις τα χριστουγεννα
Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Dec 2008 :  23:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Βαγγέλη και κιτ τικ Οκ φυτά υπάρχουν πολλά .....

quote:
Τι σου ειναι ο Στεφανος...........

Θα με κάνει να βγώ στο "δάσος" να κλαδέψω..
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Dec 2008 :  20:05:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Γεια χαρανταν... παρότι νέουρας [πιο νέος δε γίενται] στο φόρουμ, έχω το θράσος να διεκδικήσω και εγώ τα εξής:

*2 Αστρόφυτα δε με χαλάν καθόλου, εξάλου είναι από τα αγαπημένα γένη... μάλιστα, μιας και έχω ήδη ενα 'μεγάλο' Myriostigma, μάλλον προτιμώ όσο πιο μικρά γίνεται...

*ferocactus , πάλι 2 εφόσον δεν πρόκειται για self-fertile κάκτο, όπως συμβαίνει με τα αστρόφυτα...

*Aylostera narvaesensis λόγο του ότι δεν ήξερα καν το όνομα/γένος και λόγω διαφήμισης περι λελουδίου...

*Rebutia krainziana , μου θυμίζει Pelecyphora, κι αφού δεν διαθέτουμε ακόμα κάτι τέτοιο.....

Το βράδυ μετα τη δουλειά παίζει να αναβάσω και τίποτα φωτογραφίες...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Dec 2008 :  23:54:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
δεν εισαι ο μονος
ακομα κανω μεταφυτευσεις...αλα παντα βρισκω χωρο για ενα φεροκακτο και μια Peiresckia(δεν εχω ουτε μια)
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2008 :  00:53:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Από την νέα χρονιά θα μπορώ να χαρίσω μερικά Pereskiopsis, μάλλον spathulata...
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2008 :  03:23:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ τον Κώστα για την γενναιοδωρία του - μάλιστα για μένα έχει πιο μεγάλη σημασία ότι έλαβα τα δώρα μου [κακτάκια και σπόρους, ακριβώς όπως τα ζήτησα] ενώ δεν τήρησα στάση διπλωματίας εισερχόμενος στο site - ίσα ίσα υπήρξα κάπως αγενής, σε θέμα βέβαια άσχετο με τους κάκτους. Ευχαριστώ και πάλι.

Στο ψητό... - ερωτήσεις

*Θα μου άρεσε πολύ να ήξερα στο περίπου την ηλικία των φυτών που έλαβα

*Είναι tap root αυτό που βλέπω στο Ferocactus?

Γενικά έχω μια παρόρμηση να μπολιάσω κάποια από αυτά, το ένα Astrophytum ornatum μάλλον σίγουρα - με το ενδιαφέρον της παράλληλης παρείας τους από κει και πέρα.

*Το Ferocactus wislizeni είναι μοναχικό, ή κάνει κι άλλα κεφάλια [σημαντικό κίνητρο για μένα για να μπολιάσω κάτι] ?

*Το Astrophytum ornatum υβριδίζεται με το myriostigma; [αληθεύει ότι όλα τα astrophytum υβριδίζονται μεταξύ τους;]

*Υπάρχει κάποιο από αυτά που έχει ιδιαίτερες ευαισθησίες στη φροντίδα; [ασφαλώς βέβαια στην πορεία θα διαβάσω για τα νέα μου είδη και τις ανάγκες τους] Βλέπω ότι ο Άρης πολλά τα έχει σε πάνω από 10 C θερμοκρασία! Άρη εσύ είσαι ο ferocactάς της παρέας, έτσι;

Η Rebutia είναι κουκλί! Εγινε κατευθείαν το καμάρι μου. :) Κι αν και θα ήθελα να τη δώ να φουσκώνει κι αυτή και να δίνει pups πάνω σε κάποιο υποκείμενο, έχω πολλούς ενδοιασμούς για αυτό - όπως το ενδεχόμενο της αποτυχίας αλλά και το αφύσικο σχήμα που θα πάρει. Πάνω σε αυτό το τελευταίο φυτό κώστα θα με ενδιέφερε η απόψή σου, μιας και είσαι ο 'μπαμπάς' τους.. δεν ξέρω γιατί μου 'έσκασε' η Rebutia ως το πιο 'πολύτιμο'... πιο από όλα που έλαβα έχει την πιο αργή ανάπτυξη από σπορο;

Ευχαριστώ και πάλι, χαίρομαι που είμαι εδώ :)

Edited by - Spinefull on 31 Dec 2008 03:30:31
Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2008 :  09:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
1)Rebutia-Aylostera 4/06 τα άλλα 3/05

2) Τι είναι το Tap root???

3)Τα φυτάκια είναι λίγο μεγάλα για να τα εμβολιάσεις σε peresciopsis θέλουν κάτι πιο μεγάλο... οι φερόκακτοι και τα ορνάτουμ γενικά δέν τα πάνε καλά με τούς εμβολιασμούς αν θέλεις κάνε μια δοκιμή...
πιο αργό απο σπόρο το ορνάτουμ και ο φερόκακτος ...

Ο wislizeni δέν κάνει κεφάλια....rebutia aylostera γεμίζουν τον κόσμο με "παιδάκια" (κεφάλια) και με σπόρους (αυτογόνιμα) οπότε σέ λίγο θα μπορείς να κάνεις ότι "πείραμα" θέλεις.....
Όλα αυτά τα φυτά αντέχουν "ανετα"μεχρι 4-5 βαθμούς εντελός στεγνά για πιο κάτω θέλουν μια σχετική προστασία..
Τα περισσότερα αστρόφυτα υβριδίζονται (οχι όλα) ορνατουμ με μυριοστιγμα ναι
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2008 :  10:08:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
γενικα τα κακτακια μου τα εχω ολα γυρω στους 10 βαθμους min
Ακομα και στο εξω μπαλκονι το οποιο καλυψα με πλαστικο, λογω του σωληνα της θερμανσης που περνα κατω απο το πατωμα και την μια πλευρα του σπιτιου με την μπαλκονοπορτα ,ακομα και χθες με τις πολυ χαμηλκες θερμοκρασιες ειχα το βραδυ 12 βαθμους.
Την ημερα με το δυνατο ηλιο ανεβαινει αρκετα υψηλα η θερμοκρασια
αλλα και στην νοτιο αμερικη εχουμε κατι παρομοιο. Οταν ημουν στο Περου τον μηνα Αυγουστο που ειναι απο τους πιο κρυους μηνες, το πρωι η θερμοκρασια ανεβαινε στους 20 βαθμους και το βραδυ μπορει να αγκιζε τους 0 αλλα για πολυ μικρο διαστημα.Αυτο συνεβαινε μονο στα μεγαλα υψομετρα.Στο Μεξικο επισης 20 το πρωι και 10 το βραδυ ειναι ο μεσος ορος.
Οσον αφορα τους Φεροκακτους ο cactus-art προτεινει 10 βαθμους ενω ο http://www.kuentz.com/bt/index.php?module=categories&code_cat=10f0 δινει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες

Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2008 :  21:31:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
μΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αλλααυτα που κανουν μονο για εξωτερικο χωρο θα προτιμουσα, αν και δυστιχως εσεις στην αθηνα και γω στου διαολου τη μανα . . . . .
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2008 :  23:00:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Zeys που βρίσκεσαι;;

Κώστα τTap root από τη Wiki - δεν ξέρω να το περιγράψω βοτανικά, αλλά είναι η ρίζα που έχει ενα κυρίως σημέιο που πάει ευθεία κάτω, νομίζω πως και ο ferocactus αλλά και τα astrophytum το έχουν... Χαρακτηξριστικότατο taproot πρέπει να έχουν τα Lophophora, ariocarpus, κτλ

από άλλα φυτά το έχει η δαιμοναριά [Hyoscyamus sp] , το καρότο και άλλα

έχω και άλλα υποκείμενα για εμβολιασμούς όλων των μεγεθών... δε πολυγουστάρουν λες οι φερόκακτοι εμβολιασμό ε;;; αυτό ακούγεται σαν πρόκληση :) χεχ

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2009 :  00:49:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και ομως καπου σε ενα ποστ ειχα βαλει ενα ling που εχει εμβολιασμενους φεροκακτους(δεν θυμαμαι ομως που)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2009 :  00:52:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το βρηκα
http://www.cactus-co.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=16274
http://www.cactus-co.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=16269
Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2009 :  20:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Μονο με τις Pereskiopsis δε καταλαβα που ειναι τα "ποδια" και που το "κεφαλι"

Απο οτι βλέπω στην φωτο μόνο η δεύτερη απο δεξιά είναι "ανάποδα" το καλό με την peresciopsis είναι ότι και "ανάποδα"φυτρώνει βγάζει εύκολα ρίζα μέσα σέ ένα ποτηράκι με 1 εκ νερό .....μπορείς αν θέλεις να κόψεις αυτά τά κομμάτια στην μέση για μεγαλύτερη¨"παραγωγή"
Κορυφή σελίδας

Kostas

1669 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2009 :  20:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Κώστα τTap root από τη Wiki - δεν ξέρω να το περιγράψω βοτανικά, αλλά είναι η ρίζα που έχει ενα κυρίως σημέιο που πάει ευθεία κάτω, νομίζω πως και ο ferocactus αλλά και τα astrophytum το έχουν... Χαρακτηξριστικότατο taproot πρέπει να έχουν τα Lophophora, ariocarpus, κτλ

ΑΑΑΑ! τόπιασα ενοείς κονδυλώδη - καροτοειδή ρίζα ...όχι οι φερόκακτοι δέν έχουν τέτοια ρίζα απλά τα δικά μου είναι φυτεμένα σε πολύ πετρώδες έδαφος και "ρίχνουν" λίγο χοντρή ρίζα..
Κορυφή σελίδας

Spinefull

186 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2009 :  02:58:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Χρησιμοποιείς πετρώδες έδαφος για έξτρα αποστράγγιση και έτσι την εξασφάλιση της επιβίωσης των σποροφύτων σου χωρίς πολύ αφιέρωση από πλευράς σου; [φαντάζομαι ότι θα χάνουν λίγο και σε ταχύτητα έτσι, ε;]
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2009 :  22:04:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Spinefull,
Κανονικα βρισκομαι σε διαμερισμα στη Ξανθη, αλλα το εξοχικο με την αυλη που καλιεργω ειναι στην
Ασπροβαλτα οπου πηγαινω 2 μερες την εβδομαδα
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2009 :  16:06:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Να πω κι εγω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κωστα, βρεθηκαμε το Σαββατο και μου εδωσε ενα κουτι με 9 κουκλιά, σπόρους κι ενα μοσχευμα Pereskiopsis (το οποιο δεν ξερω σε τι χωμα να το βαλω για να πιασει - το εβαλα στο νερο και πεταξε ριζες αλλα δεν ειναι για να μενει πολυ εκει)
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.78 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000