ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Συζήτηση με τον Ορφέα.(Τα θέλω αυτα τα φυτά!)
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Συζήτηση με τον Ορφέα.(Τα θέλω αυτα τα φυτά!)
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα   

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2008 :  21:33:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Δείτε αυτό..Το λατρεύω αυτό το δέντρο!!!
http://www.bidorbuy.co.za/item/9132572/African_Baobab_Adansonia_digitata_Bonsai_Seeds.html

Και αυτό επίσης φυσικά:
http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?uid=DIOSCOREA_ELEPHANTIPES

Επίσης με ενδιαφέρει τελευταία και αυτό το φυτό που δεν είναι παχύφυτο -σε αντίθεση με τα άλλα 2!!-

Λέγεται Hippophae_rhamnoides

__________________________________________________________________________________________________________________________
Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 29 Nov 2008 01:41:30

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2008 :  23:44:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Έχει κανείς εμπειρία στην καλλιέργεια ή οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες?

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  00:50:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Για τα Baobab το μονο που γνωριζω ειναι οτι κανουν πολλα χρονια να σχηματισουν διογκωμενο κορμο. Σε περιπτωση που ασχοληθεις με τη σπορα του φυτου να ξερεις οτι τα φυτα που θα παραχθουνε για πολλα χρονια θα εχουν ενα φυσιολογικο κορμο οπως ολα τα φυτα

Mmmm...Υπ'εροχα!!!!
Θα παραγγείλω μεσω μιας γνωστής μου σπορους baobab..Alla είναι πολύ πιο φθηνοι...δεν έχω άλλη επιλογή!!
Δεν πειράζει..Στα 80 μου που θα είμαι ενας συνταξιουχος χομπίστας θα το ευχαριστηθώ το caudex του baobab!!!!
Έχει γίνει θέμα με το ιπποφαές τελευτάια!!!
Ότι είναι θαυματουργό!!
Και θα ήθελά να το καλλιεργήσω.

Δεν είναι ΦΟΒΕΡΟ το adansonia digitata?!!!!!!!!!!

Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 29 Nov 2008 00:54:47
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  01:04:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Επίσης ένα άλλο αγαπημένο μου φυτό..που ευτυχώς αυτό το έχω και τρώω και τα υπέροχα φρουτάκια του είναι αυυτό:

Είναι ένα αγκαθωτό δέντρο που λέγεται ziziphus jujuba(τζιτζιφιά)ή χουρμαριά όπως το λένε στο χωριό μου στο θεραπειό.
Επειδή το φρουτάκι του είναι δρίπυ΄και μοιάζει στην γεύση με χουρμά..

ΦΟΒΕΡΟ αγκάθι έτσι?
______________________________________________________________________________________________________________________________
Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 29 Nov 2008 01:29:34
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  01:33:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Επίσης θα ήθελα να αποκτήσω αυτό:
Dioscorea_bulbifera

Η αεροπατάτα!!!!!!!!(Δικιά μου ελεύθερη μετάφραση!!)
Σχηματίζει βολβούς στις ενώσεις των φύλλων,οι οποίες είναι...Βρώσιμες!!!
Χρησιμοποιούνται ακριβώς όπως οι γνωστές μας πατάτες κ γλυκοπατάτες.

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  09:51:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ακομα περιμενω να φυρωσουν οι σποροι του αφρικανικου μπαομπαμπ
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  10:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
H dioscorea elephantipes είναι σχετικά εύκολο και όχι σπάνιο φυτό
στήν καλλιέργεια χρειάζεται πλούσιο μίγμα με καλή αποστράγγιση και πότισμα απο τα μέσα του Σεμπτέμβρη έως τα τέλη του Μάρτη είναι δηλ. χειμερινής ανάπτυξης, όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω απο 10-12 βαθμούς πρέπει να μένει στεγνή έτσι αντέχει μέχρι και 0 βαθμούς...
Στέφανε εγώ τα ψησίματα τα αφήνω για λίγο αργότερα (μαζί με τους κουραμπιέδες και τα μελομακάρονα )
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  17:03:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Μόλις το ανακάλυψα:

Δεν είναι πανέμορφο το άνθος του?Είναι απο ένα παχύφυτο,το drosanthemum_bicolor.

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  17:07:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως θα έπρεπε να βάλω αυτό το θέμα στην ενότητα "γενικά"?Επειδή λέω ποια είναι τα αγαπημένα μου φυτά????????

Δείτε αυτό το ιστολόγιο,είναι ενδιαφέρον..σχετικά με..κάκτους.
http://waterwhendry.blogspot.com/2007_06_01_archive.html

Για όνομα του..Κάκτου!!

Edited by - orfeas_t on 29 Nov 2008 17:26:02
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  19:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίες επιλογές αλλά που θα τα βάλεις όλα αυτά τα φυτά???
Σου εύχομαι να τα αποκτήσεις όλα, μαζί με ένα θερμοκήπιο κι ότι άλλο χρειάζεται για να τα έχεις και να τα χαίρεσαι!

Ariskal από πότε έχεις φυτέψει τους σπόρους baobab και περιμένεις να φυτρώσουν?? Μήπως χρειάζονται κάτι συγκεκριμένο?
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2008 :  21:49:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τα Baobab οπως και ολα σχεδον τα τροπικα ειδη σπερνονται την ανοιξη και λιγο αργοτερα και σε περιοδο οπου η θερμοκρασια περιβαλοντος ευνοει το φυτρωμα τους

τα εχω μεσα οπου κανει αρκετη ζεστη
αλλα φυτα για το θερμοκηπιο
http://www.tradewindsfruit.com/order.htm
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2008 :  15:36:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
μακάρι να τα είχα όλα αυτά!!!στην παραπάνω σελίδα!!!
Ariskal πότε είχεις φυτέψει τους σπόρους baobab κ δεν έχουν βγεί ακόμη?

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2008 :  01:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ορφέα μην "μασάς" βρές εσύ τα φυτά που θέλεις και εγώ σου βρήκα χώρο...γιά να τα ...βάλεις..!!

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2008 :  08:03:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Σημερα μπορεις να αποκτησεις τα παντα
αρκει να εχεις χρηματα και το πιο βασικο ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ
http://www.baobabs.com/
http://www.palmenhandel.de/
Κορυφή σελίδας

eleni85
Starting Member

1 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jan 2009 :  16:15:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eleni85  Απάντηση με παραπομπή
KΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΦΑΟΥΣ?
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  01:00:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Τωρα το ειδα αυτο το θεμα. Τον Οκτωβριο (αν θυμαμαι καλα) πηρα μαζι με πολλους αλλους σπορους και μερικους σπορους baobab (της Αυστραλιας ομως, οχι το Αφρικανικο, αλλα ειναι πρωτα ξαδερφια) και 5 στους 5 εσκασαν κανονικα, και φυλλα εβγαλαν, και 2 τεραστιες καμπιες κρυμμενες κατω απο το χειλος των γλαστρων τα ρημαξαν και σαπισαν απ το πολυ ποτισμα. Δεν ξερω αν τα συγκεκριμενα ηταν ευκολη ποικιλια, η αν τα Αυστραλιας βγαινουν πιο ευκολα απο Αφρικης παντως 5 στα 5 με λαμπα σε τυρφη (ηταν πριν παρω θερμαινομενο χαλακι) βγηκαν. Θα βαλω τους υπολοιπους το Μαρτιο μπας κι εχουν καλυτερη τυχη. Απο ebay τους πηρα και αρκετα φτηνα μαζι με πολλα αλλα απο αυτον τον seller:

http://cgi.ebay.com/Australian-Baobab-A-Gregorii-Bonsai-Fresh-Seed_W0QQitemZ120365902089QQcmdZViewItemQQptZLH

εχει και αφρικανικα αν θες, γενικα αν κανετε μια βολτα στο shop του θα δειτε πολλα που θα θελετε...

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  01:05:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
πολυ ενδιαφερον
το θερμαινομενο χαλακι απο που το αγορασες;
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2009 :  01:19:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Απο ebay, εχει πολλα σε διαφορα μεγεθη, αλλα λιγοι στελνουν εξωτερικο. Ψαξε για seed starter, propagation mat, heating mat, seed mat κλπ. Σχεδον ολοι πουλανε μια μαρκα την Hydrofarm. Δυστυχως δεν το βρισκω πουθενα σε λογικη τιμη στην Ευρωπη κι απ οτι διαβασα κατι αλλα θερμαινομενα χαλακια για ερπετα η και σκυλους/γατες δεν κανουν.

Αυτος εδω μου το εστειλε Ελλαδα (οχι αυτο το μεγεθος, εμενα εκανε περιπου 24 δολλαρια + μεταφορικα εξτρα)
http://cgi.ebay.com/Seedling-Heat-Mat-Hydrofarm-buySAFE_W0QQitemZ7741486826QQcmdZ

Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  13:31:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

quote:
Για τα Baobab το μονο που γνωριζω ειναι οτι κανουν πολλα χρονια να σχηματισουν διογκωμενο κορμο. Σε περιπτωση που ασχοληθεις με τη σπορα του φυτου να ξερεις οτι τα φυτα που θα παραχθουνε για πολλα χρονια θα εχουν ενα φυσιολογικο κορμο οπως ολα τα φυτα

Mmmm...Υπ'εροχα!!!!
Θα παραγγείλω μεσω μιας γνωστής μου σπορους baobab..Alla είναι πολύ πιο φθηνοι...δεν έχω άλλη επιλογή!!
Δεν πειράζει..Στα 80 μου που θα είμαι ενας συνταξιουχος χομπίστας θα το ευχαριστηθώ το caudex του baobab!!!!
Έχει γίνει θέμα με το ιπποφαές τελευτάια!!!
Ότι είναι θαυματουργό!!
Και θα ήθελά να το καλλιεργήσω.

Δεν είναι ΦΟΒΕΡΟ το adansonia digitata?!!!!!!!!!!

Για όνομα του..Κάκτου!!

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  18:05:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Οι σποροι ρου μπαομπαμπ που εφερα απο την Αφρικη δυστυχως δεν φυτρωσαν...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  21:36:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω ακούσει οτι οικολογικές οργανώσεις αντιδρούν στην εισαγωγή χλωρίδας από άλλες χώρες, για να αποφευχθεί η αλλοίωση της ομοιογένειας του ιδιαίτερου χαρακτήρα της ντόπιας χλωρίδας!!!!
Κορυφή σελίδας

Χαρα

321 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2009 :  22:09:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
καλυτερα να εισαγεις σπορο απο εξω παρα το φυτο ολοκληρο βλ. φοινικες και το σκαθαρι τους...!!
Σαφως υπαρχουν και φυτα τα οποια εχουν πιστοποιητικα
Γενικα αυτη ειναι μια μεγαλη συζητηση ........
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Oct 2009 :  03:19:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ που ημουν αμερική το καλοκαίρι ανησυχούσα εαν μπορώ η όχι να φέρω σπόρους αλλα τελικα δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα...εγώ είμαι οπαδός της ελευθερίας!!!όλα τα καλά χωράνε!!!δεν είμαι υπερ της ιδεας των οικολογικών οργανώσεων..αν και έχω δει πολλα ζιζανια εισαγώμενα που ε΄χουν προσαρμοστεί στην Ελλάδα...οι οικολογικες οργανώσεις καλύτερα να ασχοληθούν με τις οικολογικές καταστροφές που γίνονται απο πυρκαγιές και τα εργοστάσια και την μόλυνση και ας αφήσουν στα φυτά την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τους! ;)

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

eagle
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2010 :  16:40:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eagle  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Έχει κανείς εμπειρία στην καλλιέργεια ή οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες?

Για όνομα του..Κάκτου!!

Γνωρίζω ότι η http://www.superfoods.gr "Astra Medical Hellas Superfoods" έβγαλε τελευταία κάτι ανακοινώσεις περι συνεργασίας με τον επισημο φορέα καλλιεργητών Ιπποφαούς στην Ελλάδα. Μάλλον πρέπει να επικοινωνίσεις για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την καλλιέργεια.

Edited by - eagle on 17 Jun 2010 16:44:24
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα   
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000