ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Crassula ovata
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Crassula ovata
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2008 :  22:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Επίσημη πρώτη σήμερα της ανθοφορίας (αν και νομίζω νωρίτερα από άλλες χρονιές)
Με αφορμή το λουλούδι...κοίταξα λίγο καλύτερα αυτό το φυτό που έχει γίνει τόσο τεράστιο που πλέον είναι δύσκολος ο χειρισμός του. Δεν μπορώ καν να θυμηθώ πόσα χρόνια την έχω, μάλλον γύρω στα 6-7.

Το πρώτο λουλούδι για αυτή τη σεζόν:

Η ανάπτυξή της σε 4 φάσεις:

Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες φαίνεται χρόνο με το χρόνο να... μικραίνει η γλάστρα

Και μία του κορμού της, όπως θα τον έβλεπε κάποιος απ' το κέντρο της γλάστρας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2008 :  00:44:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
περυσι αν θυμαμαι καλα ανθισε μετα τα χριστουγεννα
ενα απο τα αγαπημενα μου φυτα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2008 :  17:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

περυσι αν θυμαμαι καλα ανθισε μετα τα χριστουγεννα
ενα απο τα αγαπημενα μου φυτα

Κάθε χρόνο και νωρίτερα, θυμάμαι πιο παλιά ακόμη πιο αργά άνθιζε... Είναι και για μένα ένα αγαπημέο φυτό...που με δυσκολεύει πλέον λόγω του όγκου/βάρους να το φέρω μέσα στο σπίτι...
Του χρόνου οπωσδήποτε μεγαλύτερο θερμοκήπιο!
Κορυφή σελίδας

Billy
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2012 :  02:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Ποια είναι κανονικά η περίοδος ανθοφορίας της; Χρειάζεται ζέστη για να ανθίσει; Ρωτάω επειδή έχω μία και δεν μου έχει ανθίσει ποτέ. Είναι έξω χειμώνα καλοκαίρι όμως, δεν ανθίζει λόγω του κρύου;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2012 :  07:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Απ' τα χρόνια που έχω εγώ τη συγκεκριμένη είδα ότι αναλόγως του καιρού ανθίζει από Νοέμβριο - Ιανουάριο.
Φέτος, δεν έχει ακόμη ανθίσει η δικιά μου, αλλά έχει λίγα μπουμπούκια.
Δεν έχει τύχει χρονιά να μην ανθίσει από τότε που άνθισε για πρώτη φορά. Και προσοχή, όχι μέσα το χειμώνα σε ζέστη γιατί πιθανότατα θα ρίξει τα φύλλα της. Το έπαθε μια χρονιά η δικιά μου. Βέβαια, έβγαλε νέα φύλλα αργότερα, αλλά ένα ψιλοσόκ το έπαθε (κι εγώ μαζί). Σε θερμοκρασίες κάτω από 5 βαθμούς (χιόνια κλπ) τη σκεπάζω με παλιά χαλιά-κουβέρτες. Σε πολύ έκτακτη περίπτωση μέσα στο σπίτι.

Δυστυχώς, φέτος το καλοκαίρι μου σάπισε η μισή. Δεν ήξερα τι να κάνω, ανακάλυψα ότι σάπισε κομμάτι του κορμού και σιγά σιγά εξαπλώθηκε κι αλλού. Τελικά, άφησα να κάνει ό,τι νομίζει...άλλωστε δεν είναι θέμα "σπανιότητας" του φυτού και να το σώσω αλλά το μέγεθος στο οποίο έφτασε στα τόσα χρόνια. Επιβίωσε η μισή. Δεν είναι όμορφη αλλά είναι ζωντανή..
Θα βάλω φωτογραφίες.
Έτσι, δεν ξέρω αν η καθυστέρηση φέτος οφειλεται στην "ταλαιπωρία" του καλοκαιριού αφού και τα μπουμπούκια φέτος είναι λιγότερα, μόνο σε ένα δύο κλαδιά έχει μπουμπούκια.

Ξέρει κανείς αν μπορεί ένα κομμάτι (κλαδί) που θα κόψουμε να ριζώσει;

Billy πόσα χρόνια έχεις τη δικιά σου; Ανθίζουν μετά από κάποια ηλικία/μέγεθος και θέλουν άπλετο φως χειμώνα-καλοκαίρι (η δικιά μου είναι όλη τη μέρα στον ήλιο γι' αυτό και τα φυλλα είναι μικρά και συμπαγή σχετικά, αλλιώς γίνονται πιο μεγάλα και πιο πράσινα όπως στη φωτό πιο πάνω του 2005 κι ακόμη μεγαλύτερα).
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2012 :  08:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Η κρασσούλα σου είναι πολύ ωραία Φωτεινή, έστω και μισή.
Δεν έχω ξαναδεί ανθισμένη.
είναι πολύ κρίμα να χαλάνε μεγάλα και πολύχρονα φυτά ακόμη κι αν δεν είναι σπάνια.
Στις απώλειές μου αριθμούν δύο ovata πολύχρονες η μία εκ των οποίων η hobbit.
Νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάσεις με το κλαδί, θα πιάσει.
Οι κρασσούλες πιάνουν τόσο εύκολα εξάλλου ο κορμός έχει ξυλοποιηθεί σκέψου ότι μπήγεις στο χώμα κάτι ανάλογο πχ !!!!!!τριανταφυλλιά πιάνει δεν πιάνει? Καλή επιτυχία.
Πρέπει να σημειώσω ότι το φυτό σου δείχνει υγιέστατο.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2012 :  12:30:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Φανταστική ανάπτυξη! Κρίμα για την απώλεια μέρους του φυτού, το μόσχευμα που λες Φωτεινή θα πιάσει σίγουρα!
Καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτογραφία από την άνθιση!
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2012 :  22:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Όταν παθαίνουν κάτι μεγάλα φυτά κι εγώ στεναχωριέμαι πολύ. Πιθανόν η δικιά μου επειδή για κάποια χρόνια ζούσε σαν "μπονσάι" να μην έχει αναπτυχθεί αρκετά για να ανθίσει. Ελπίζω του χρόνου. Από κλαδί που λες πιάνει είχα φυτέψει παλιότερα. Η δική μου το καλοκαίρι σε απευθείας ήλιο δεν μπορεί με τίποτα, καίγονται τα φύλα της πολύ εύκολα (ίσως να την έβγαζα και απότομα βέβαια), την έχω μόνιμα σε σημείο φωτεινό χωρίς απευθείας έκθεση.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2012 :  14:59:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
το ιδιο ειχα παθει και εγω, καθαρισμα ,λιγω στεγνωμα, νεοτοψιν και θα ριζωσει
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Feb 2012 :  09:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασικά, το θέμα είναι απλώς να ξεκινήσω ένα ή περισσότερα νέα φυτά από ένα κάπως μεγαλύτερο κλαδί. Και με την έννοια του να μην πετάξω τα κλαδιά που στη βάση τους είχαν σαπίσει αλλά να ξεκινήσω με αυτά νέα φυτά.
Γιατί, δυστυχώς, το φυτό με το μέγεθος αυτό που ήταν και το εντυπωσιακό...πάει, χάθηκε... ή τουλάχιστον πιθανόν να ξαναγίνει έτσι κάποιο απ' τα καινούργια μετά από αρκετά χρόνια...

Το πρόβλημα πρέπει να δημιουργήθηκε από "βοήθεια ποτίσματος" που δέχτηκα το καλοκαίρι.......(από εκείνους που λυπούνται τους κάκτους και τα παχύφυτα και τα ποτίζουν). Συνήθως το καλοκαίρι πότιζα ελάχιστα αυτό το φυτό, ό,τι δεχόταν από βροχή ίσως. Πέρυσι "ποτίστηκε" σαν μαρούλι.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 May 2013 :  16:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πέρασε πάνω από χρόνος και τελικά είχα αφήσει όπως είπα το φυτό χωρίς να το κάνω κάτι. Εκτός απ' τη μισή που πετάχτηκε, ένα κομμάτι κορμού που σάπισε κάτω και πάνω αλλά αυτό παρέμεινε υγιές, ήταν όλο αυτό τον καιρό (απ' το καλοκαίρι του 2011!!!!!) ξαπλωμένο μες τη γλάστρα. Αποφάσισα να πάρω κομμάτια και να τα φυτέψω μόνα τους αφού η εικόνα του φυτού πλέον δεν είναι ωραία. Ανακάλυψα, λοιπόν, αυτό το κομμάτι ότι έβγαλε ριζούλες και, μάλιστα, και μικρή νέα ανάπτυξη!

Έτσι, η εικόνα του φυτού σήμερα: (ένα χάος δηλαδή)

Το κεντρικό κομμάτι του φυτού που σάπισε.

Το κομμάτι κορμού που έβγαλε ρίζες κι αποφάσισα να φυτέψω. Έχουν χώμα επάνω τους επειδή εγώ το ακούμπησα στο χώμα. Είχαν βγει στον αέρα.

Οι ρίζες με "λοξό" προσανατολισμό αφού ήταν ξαπλωμένο οριζόντιο μες τη γλάστρα.

Έβαλα σε μια γλάστρα στραγγιστερό σχετικά χώμα και το άφησα να ακουμπάει ουσιαστικά στο χώμα. Αναρωτιέμαι αν θα είναι ΟΚ ή θα σαπίσει η βάση από κάτω. Έχει, φυσικά, στεγνώσει (σχεδόν 2 χρόνια!) αλλά... Δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να βάλω κάτι, π.χ. αυτό που είδα να βάζουν στα δέντρα, σαν κερί μαύρο...
Τα φύλλα με προσανατολισμό προς τα δεξιά αντί για προς τα επάνω επειδή ήταν ξαπλωμένο οριζόντια... Και με ρίζες στη βάση τους αφού ήταν στον αέρα και "ήξεραν" ότι ο κορμός δεν ήταν ριζωμένος στο χώμα.

Μία παχύκορμη Crassula ovata...

Νέα ανάπτυξη στην κορυφή

Αλλη πλευρά

Να δούμε πως θα γίνει. Θα κάνω update με νεότερη ανάπτυξη, πάντως νομίζω ότι για κάποιο καιρό θα μοιάζει με bonsai.
Τα υπόλοιπα κλαδιά θα τα φυτέψω κι εκείνα χωριστά.
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2013 :  22:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρα θα γινει......

παρε και ενα μεγααααλο ταψι....στρωσε χωμα και ριξε οοολα τα φυλλα και τα κλαδακια που περισεψαν....μετα απο 1-2 χρονια σε βλεπω με περιπτερο στην ανθοκομικη..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2013 :  08:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Κώστα!

Για το...περίπτερο σε ανθοέκθεση...αν τα είχα κρατήσει εκεί θα ήμουν τώρα Όταν χάλασε το φυτό έπεσαν πολλά μικρά μικρά κλαδάκια και μεμονωμένα φύλλα, τα είχα αφήσει σε ένα τελάρο, έβγαλαν ρίζες έδωσα αρκετά εδώ κι εκεί, πετάχτηκαν αρκετά κι εδώ κι εκεί σε άλλες γλάστρες κι έχουν ριζώσει σε διάφορες γλάστρες στο μπαλκόνι(να ήταν αυτός σκοπός του φυτού; να "εξαπλωθεί";)
Όσο γι' αυτό που φύτεψα, ήδη άρχισαν να στρίβουν προς τα επάνω τα φυλλαράκια που φύτρωναν οριζόντια. Θα κόψω και τα άλλα 3 μεγάλα κλαδιά του φυτού στην παλιά γλάστρα, θα τα αφήσω να στεγνώσουν και θα τα φυτέψω έτσι με το μεγάλο τους κορμό
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000