ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πώς τα πάτε από λουλούδια?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Πώς τα πάτε από λουλούδια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2006 :  10:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χαθήκαμε όλοι βλέπω εδώ και αρκετό καιρό... Να υποθέσω ότι (εκτός από άλλες υποχρεώσεις) θαυμάζετε λουλούδια των κάκτων σας και τα φωτογραφίζετε??
Οι μήνες που διανύουμε είναι οι καλύτεροι για τους κάκτους από την άποψη ανθοφορίας. Το πιο θεαματικό αυτή τη στιγμή στη δική μου συλλογή είναι η rebutia neocumingii

και αυτός ο "άγνωστος" notocactus, ο οποίος λόγω της απίστευτης ζέστης χθες άνοιξε πάρα πολύ τα λουλούδια του, ακόμη και πολλή ώρα πριν τα χτυπήσει ο ήλιος (που συνήθως τότε ανοίγουν εντελώς).

Ωστόσο, έχω ένα παράπονο για ορισμένους άλλους notocactus, όπως n. uebelmannianus που δεν έφτιαξαν μπουμπούκια φέτος , μάλλον ήθελαν παραπάνω νεράκι... ας ελπίσω ότι του χρόνου θα τα πάνε καλύτερα. Επίσης, έχω και μία απορία που αφορά τους echinocereus: έχω αρκετούς που έχουν μεγαλώσει αρκετά τα μπουμπούκια τους αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη τί ακριβώς περιμένουν για να τα ανοίξουν? (καθώς είναι καινούργιοι δεν ξέρω ακόμη τις συνήθειές τους...)

Εσείς πώς τα πάτε από λουλούδια και ποια είναι τα highlights των συλλογών σας?

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2006 :  23:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα περισσότερα λουλούδια είναι ανοιχτά το μεσημέρι οπότε και τα βλέπω.
Ειδικά τις τελευταίες μέρες με την πολλή ζέστη γίνεται χαμός από λουλούδια και μπουμπούκια!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2006 :  21:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Έχω παρακολουθήσει μεγάλες αποκλίσεις της εποχής άνθισης από ανάμεσα σε όσα γράφουν ορισμένα βιβλία και στα φυτά μου. Σε πολλά βιβλία κ.λπ. βλέπω ως εποχή άνθισης ορισμένων κάκτων εντελώς διαφορετική απ' ό,τι στα δικά μου φυτά.
Αλλά και πάλι, και στα ίδια τα φυτά τα δικά μου βλέπω ψιλοδιακυμάνσεις ορισμένες φορές. Προφανώς προσαρμόζονται στις καιρικές και γενικότερες συνθήκες.

Ενα περίεργο που συνέβη φέτος με έναν notocactus (n. fuscus): ξεκίνησε πριν ένα μήνα να ετοιμάζει μπουμπούκια ταυτόχρονα με την ανάπτυξη νέων αγκαθιών στην κορυφή. Το φυτό άρχισε να "ξεζαρώνει" από το χειμώνα, και πάνω που τα πολύ πολύ μικρά σκούρα σημεία που θα γινόταν μπουμπούκια εμφάνιζαν στην κορυφή κίτρινο χρώμα (του άνθους), ο κάκτος τα "εγκατέλειψε", σταμάτησε να τα μεγαλώνει και συνέχισε να μεγαλώνει το φυτό. Πριν μερικές μέρες, πάλι στο κέντρο στα σημεία ανάπτυξής του, φτιάχνει καινούργια μπουμπούκια!! Σημειωτέον ότι πέρυσι τέτοιο καιρό είχε ανθίσει και ίσως κιόλας να ήταν στο τέλος της ανθοφορίας του. Κάποιες αποφάσεις μάλλον παίρνουν ώστε να εκμεταλλευτούν τις καλύτερες συνθήκες προς όφελός τους...

Γι' αυτό τα αγαπάμε και προσπαθούμε να τα καταλάβουμε... Και, σε γενικές γραμμές ως τώρα, οι ευχάριστες εκπλήξεις είναι περισσότερες από τις δυσάρεστες
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.08 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000