ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ο καιρός
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Ο καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 4

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2009 :  20:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Κωστα μακάρι να διάβαζε και η γυναίκα μου!
Δεν λεω κορμαρα η πετρουλα αλλά.....
Και για να σοβαρευτούμε οι προγνώσεις έχουν πέσει λίγο έξω!!
Είμαι ψιλοβορεια (Ν.Ηρακλειο) Και η χαμηλότερη μέχρι στιγμής
είναι 4 βαθμούς εκτός θερμοκηπίου και οι προγνώσεις τους ειναι για το κέντρο
Κορυφή σελίδας

kit_tik
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2009 :  09:59:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
Λετε να τους βγαλω οξω απο σημερα; εχει αρκετα καλες θερμοκρασιες αλλα φοβαμαι μη γινει κανα ξαφνικο χαμηλο και τρεχω...
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2009 :  12:32:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

Λετε να τους βγαλω οξω απο σημερα; εχει αρκετα καλες θερμοκρασιες αλλα φοβαμαι μη γινει κανα ξαφνικο χαμηλο και τρεχω...

Έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερο να τους βγάλεις έξω με προσοχή στόν ήλιο όμως ! Φυσικά δεν ξεκινάς να ποτίζεις ακόμα πρίν να σταθεροποιηθούν οι θερμοκρασίες πάνω από 15 βαθμούς !
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2009 :  13:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ από το πρωί άνοιξα το θερμοκηπιάκι να πάρουν αέρα!
Η ελάχιστη θερμοκρασία την νύχτα εδώ και 5 μέρες είναι 13,5oC...
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2009 :  15:54:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
ετσι κι αλλιως δεν εχω πολυ ηλιο εδω, στη καλυτερη απο 10 - 14 απευθειας φως, μετα αντηλια...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2009 :  16:20:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω τους ποτισα σημερα αλλα τους εχω ακομα στο θεμοκηπειο(10-28)
θα τους αφησω μεσα μεχρι τις 15 ,ι μετα θα τους βγαλω εξω και θα κανω το επομενο ποτισμα μολις σταθεροποιηθουν οι θερμοκρασιες
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2010 :  09:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χιονισμένη η Θεσσαλονίκη!!!
0.9 η θερμοκρασία στις 7.00 το πρωί, τώρα 1.3
Αναμείνατε χιονισμένες....κακτοφωτογραφίες...(ναι, κάποια δεν πρόλαβα να τα μαζέψω κι άθελά τους έγιναν πειραματόζωα)
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2010 :  12:01:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία, μου λείπει η Θεσσαλονίκη, πόσο χιονισμένη...
Ελπίζω να μην έπαθαν κάτι τα υπόλοιπα φυτά, περιμένουμε φωτογραφίες
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2010 :  15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ναι και η Λαμια σημερα ηταν καταλευκη το πρωι..Εγω ειχα προλαβει να μαζεψω τα φυτα,αλλα φετος εχω αφησει μερικα επιτηδες εκτεθειμενα να τσεκαρω αντοχες!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Dec 2010 :  21:21:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Αποστόλη πού μένεις ; στον Άγιο Λουκά ;
Ή είναι χιονισμένη όλη η Λαμία ...ΤΥΧΕΡΕ !!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Dec 2010 :  10:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν, οι χθεσινές φωτό που δεν πρόλαβα να βάλω. Aυτή τη στιγμή είμαστε με 2.9 βαθμούς...

Το μεγάλο Yucca

Pilosocereus και στο βάθος Soehrensia formosa

Θα επιβιώσει αυτή η Haworthia.....? τίναξα τα χιόνια μετά και την έβαλα πιο προστατευμένα

Αλοες

Agaves

Echinocactus grusonii

Πάντως, κατάλαβα πώς γίνεται και χαλάνε...(βλέπε το χιόνι που έμεινε στις ευαίσθητες κορυφές των φυτών...αν τις επόμενες μέρες κάνει παγετό και το χιόνι και τα φυτά μείνουν εκεί.....).
Αρκετά φυτά ήταν κάτω από τέντα αλλά το φυσούσε αέρας μαζί με το χιόνι και το πετούσε επάνω στα φυτά.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Dec 2010 :  15:21:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
δεν πιστευω οτι θα υπαρξει προβλημα
Ανεβαινει η θερμοκρασια
εγω εβαλα ολους τους φεροκακτους οι οποιοι καταβραχηκαν απο την κρυα βροχη της Δευτερας και τους στεγγνωσα με τον ανεμιστηρα
σημερα μπαινουν ολοι στο θερμοκηπειο
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Dec 2010 :  17:51:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ανεμιστήρας, πιστολάκι για τα μαλλιά..... οτιδήποτε θα απομάκρυνε το χιόνι
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2010 :  01:09:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Αποστόλη πού μένεις ; στον Άγιο Λουκά ;
Ή είναι χιονισμένη όλη η Λαμία ...ΤΥΧΕΡΕ !!!!

Δεν μενω Αγιο Λουκα..Ειμαι στα πιο νοτια προαστια της Λαμιας..Λιγο πιο πανω απο την Αμπλιανη ή το Παγκρατι αν ξερεις απο Λαμια..
Παντως χθες το πρωι ηταν χιονισμενη,οχι μονο ολη η Λαμια,αλλα ολος ο καμπος,μεχρι την θαλασσα!!!

Edited by - apostolisg on 19 Dec 2010 01:16:45
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2010 :  18:31:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τόση έκταση χιονισμένη !!... ωραία θέα !!!
Τα φυτά σου τα έχεις προστατευμένα ;
Ελπίζω να γλυτώσανε το..ξεπάγιασμα ;
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2010 :  23:09:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ναι,ευτυχως ειχα προλαβει να "στησω" το αυτοσχεδιο θερμοκηπιακι στην βεραντα μολις ακουσα τις προγνωσεις.. και την γλυτωσα τελευταια στιγμη, γιατι λογω των υψηλων θερμοκρασιων (στις 2 Δεκεμβριου ειχε 25 βαθμους στη Λαμια και το βραδυ 15+) το ειχα αμελησει λογω ελλειψης χρονου..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2012 :  16:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Προσοχή στα ποτίσματα, ειδικά για όσους μένουν στη β. Ελλάδα, μόλις είδα χαμηλές θερμοκρασίες και πιθανό χιονόνερο () για την επόμενη Δευτέρα-Τρίτη!
http://freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=734077&la=2

Παρεμπιπτόντως, είδα και τις πιο πάνω φωτό απ' τον προηγούμενο χειμώνα με τα φυτά (Χαβόρθιες κ.α.) που είχαν...πασπαλιστεί με χιονάκι...Δεν έπαθαν τίποτα τότε, όλα τους ζουν και βασιλεύουν εκτός απ' τον Pilosocereus τον οποίο έχασα φέτος το χειμώνα παρόλο που δεν είχε σκεπαστεί με χιόνι....
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2012 :  00:21:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οι pilosocereus θελουν ζεστη
Ειδικα οι Pilosocereus gounellei , και οι δυο δεν αντεξαν στο κτημα μεσα στο σπιτι χωρις θερμανση αυτον τον ατελειωτο χειμωνα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  09:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χιονίζει στη Θεσσαλονίκη! Κανονικά...κι όχι λιγάκι! Αρχισε να το πιάνει σε σκεπές και τέντες

Αλλά.....δεν έχω συμμαζέψει τίποτα από κάκτους (απ' αυτούς που είναι εκτεθειμένοι)!!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  09:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Θερμοκρασία 0.8 C
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  10:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή καλημέρα!

ΩΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  18:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Και στην Ξάνθη χιονίζει από το πρωί και έχει πολύ κρύο
Αν και τα έχω σκεπάσει με νάϋλον δεν ξέρω αν την παλέψουν
Και φυσικά ειναι κάτω απο - μείων

TzO

Edited by - Theodoros on 26 Jan 2014 18:50:12
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2014 :  19:15:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά.Τα είδα στην τηλεόραση,τι βαθμοί τρελοί(υπάρχει κ τ τρελλοί)είναι αυτοί?
Το μόνο που μου έρχεται αυτή την στιγμή είναι ασφαλώς το κρύο κ τ χιόνι αλλά κυρίως η προστασία των φυτών σας.
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ και αν γίνει κάποτε κάτι τέτοιο δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω.

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2014 :  23:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Όλα καλά, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα γιατί κράτησε λίγο το κρύο και δεν έριξε τόσο χιόνι.
Ελπίζω, δηλαδή, να είναι όλα καλά και να μη δω αργότερα αρνητικές επιπτώσεις. Ανακάλυψα, κάποια χαλασμένα...από άλλη μάλλον αιτία... Ξέρετε, αυτά που νομίζεις ότι έχεις φυτό, το αγγίζεις λίγο γιατί αναρωτιέσαι γιατί γέρνει...κι ανακαλύπτεις ότι έχει μείνει μόνο το δέρμα με τα αγκάθια και μέσα είναι άδειο....
Ανάμεσά τους ένας ωραίος Gymnocactus ysabelae
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2014 :  10:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Όλα καλά, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα γιατί κράτησε λίγο το κρύο και δεν έριξε τόσο χιόνι.
Ελπίζω, δηλαδή, να είναι όλα καλά και να μη δω αργότερα αρνητικές επιπτώσεις. Ανακάλυψα, κάποια χαλασμένα...από άλλη μάλλον αιτία... Ξέρετε, αυτά που νομίζεις ότι έχεις φυτό, το αγγίζεις λίγο γιατί αναρωτιέσαι γιατί γέρνει...κι ανακαλύπτεις ότι έχει μείνει μόνο το δέρμα με τα αγκάθια και μέσα είναι άδειο....
Ανάμεσά τους ένας ωραίος Gymnocactus ysabelae

Για συμπαράσταση αν σου πω ότι μου χάλασε ο μοναδικός hori που θα μπορούσα να αποκτήσω ποτέ.
Τον είχα μέσα στη τζαμαρία, ολόστεγνο και πεντακάθαρο και δροσερό.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000