ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ariocarpus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Ariocarpus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2008 :  19:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ...είναι το λιγότερο που μπορεί κανείς να πει όταν του κάνουν ένα δώρο

Σήμερα παρέλαβα απ' το ταχυδρομείο έναν πανέμορφο Τεξανό
Τον παρακάτω τεράστιο Ariocarpus fissuratus SB413 με μπουμπούκια!
Ανακατεύτηκε λίγο το χωματάκι του, σαν αρχαιολόγος με το πινέλο τον ξεσκόνισα και ιδού:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι Γιάννη για το υπέροχο δώρο!
Τα μπουμπούκια του μόνο με ανησύχησαν που στραπατσαρίστηκαν λιγάκι...θα ανοίξουν ή ήδη έχουν ανοίξει...??

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2008 :  21:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία με τόν Τεξανό
και ΠΡΟΣΟΧΗ kaktos...μήν σεξεγελάσει ο Στέφανος και τον φυτέψεις σε κανένα μίγμα από εμπλουτισμένες τύρφες γιατί μετά θα έχουμε...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2008 :  21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ!!!

quote:
μήν σε ξεγελάσει ο Στέφανος και τον φυτέψεις σε κανένα μίγμα από εμπλουτισμένες τύρφες

Για την ώρα θα μείνει εκεί που είναι (τι ωραίο γλαστράκι αυτό?? παρεμπιπτόντως, ελληνικό μάλιστα). Έναν ακόμη που έχω τον έχω σε παρόμοιο χώμα, αν κρίνω από την εμφάνιση (κυρίως κοκκινόχωμα με μπόλικο χαλίκι).
Αλήθεια, σ' αυτούς βάζετε μέσα κάτι σε ασβέστιο, gypsum κ.λπ.? (κι αν ναι, που το βρίσκετε?)
Γρήγορα, όμως, γιατί θα έρθει ο Στέφανος και θα έχουμε άλλα....

(Ο Στέφανος, απ' όσο ξέρω αποφεύγει τα "εμπλουτισμένα". Τύρφη ναι, όχι εμπλουτισμένη όμως).

Καλή μου επιτυχία!
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2008 :  22:07:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Ευχαριστώ...είναι το λιγότερο που μπορεί κανείς να πει όταν του κάνουν ένα δώρο

Σήμερα παρέλαβα απ' το ταχυδρομείο έναν πανέμορφο Τεξανό
Τον παρακάτω τεράστιο Ariocarpus fissuratus SB413 με μπουμπούκια!
Ανακατεύτηκε λίγο το χωματάκι του, σαν αρχαιολόγος με το πινέλο τον ξεσκόνισα και ιδού:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι Γιάννη για το υπέροχο δώρο!
Τα μπουμπούκια του μόνο με ανησύχησαν που στραπατσαρίστηκαν λιγάκι...θα ανοίξουν ή ήδη έχουν ανοίξει...??

Η χαρά είναι δικιά μου !

Τα λουλουδάκια δέν έχουν ανοίξει ακόμα. Ελπίζω να ανοίξουν σύντομα. Το φυτό πρέπει να στρεσαρίστηκε λίγο μέσα στο κουτί αλλά δεν θεωρώ δυνατό να άνοιξε τα μπουμπούκια του. Οπότε καλή ανθοφορία ! Θα συνιστούσα σταμάτημα του ποτίσματος κατά τις αρχές Νοεμβρίου και μέχρι να εμφανίσει τα πρώτα νέα μαλάκια του ξανά αργά τον Μάϊο. Αντέχει αρκετά σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν (έχει δοκιμαστεί μέχρι -7)
αν παραμείνει στεγνός το χειμώνα. Η γλάστα είναι καλή γιά κανένα χρόνο ακόμα το πολύ. Μετά θα χρειαστείς μιά λίγο πιό βαθειά αφού όλο αυτό που βλέπεις έχει "ριζα καρότοειδή". Θα συνιστούσα να μήν τον βγάλεις κατευθείαν στον ήλιο αλλά να έχει λίγη σκιά κυρίως τισ ζεστές ώρες της μέρας.

Καλή τύχη

Edited by - JohnEx on 14 Oct 2008 11:01:39
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2008 :  15:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές Γιάννη!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2008 :  22:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παρεμπιπτόντως, έκανα και μία σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο. Μάλλον, η πιο πλήρης σελίδα με πληροφορίες για τους Ariocarpus είναι η παρακάτω:

Ariocarpus Living Rocks of Mexico

Η σελίδα έχει πάρα πολύ υλικό σχετικό, ειδικότερα:
- Πλήρη άρθρα για το γένος που αφορούν field trips, περιγραφές, θέματα ταξονομίας, πληροφορίες και περιγραφές συγκεκριμένων ειδών και την καλλιέργειά τους από σπόρο
(μεταξύ των οποίων κι ένα άρθρο του Ανδρέα Λαρά - στα αγγλικά)
- ευρετήριο συγγραφέων που έχουν παρουσιάσει κάποιο έργο σχετικά με τους ariocarpus
- Παρουσίαση όλων των ειδών του γένους με τα αποδεκτά τους ονόματα και εναλλακτικά ονόματα που μπορεί να συναντήσει κανείς. Στις περιγραφές περιλαμβάνεται περιγραφή, κατανομή και πληροφορίες για την καλλιέργεια-συμπεριφορά των φυτών
- Μία ολόκληρη ενότητα που αφορά πληροφορίες για τους ariocarpus στη φύση με φωτογραφίες (σχετικά μικρές κι όχι πολύ καλής ποιότητας... )
- Μία μεγάλη ενότητα με είδη cultivars που είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων
- Αρθρα για την καλλιέργειά τους και τον πολλαπλασιασμό τους
Καλό διάβασμα!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  10:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Καλοριζικο το νεο σου φυτο
Το γλαστρακι του ομως το βλεπω λιγο μικρο, θελει αλλαγη
Δε το βλεπω ομως και πολυ ζωηρο, θελει καλο χωμα και λιπασμα
Αυριο κουβαλαω τα συνεργα κηπουρικης οπως επισης 20-20-20 και μια γενναια ποσοτητα μαυρης εμπλουτισμενης τυρφης και σου 'ρχομε

.... τύρφη, 20-20-20???
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  10:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Στη σελίδα αυτή έχει μία φωτογραφία ενός απίστευτου φυτού ariocarpus crested form!! (προς το τέλος της σελίδας)

http://www.sdcss.com/art_ario1/ariocarpus.html

Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  11:35:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Ευχαριστώ!!!

quote:
μήν σε ξεγελάσει ο Στέφανος και τον φυτέψεις σε κανένα μίγμα από εμπλουτισμένες τύρφες

Για την ώρα θα μείνει εκεί που είναι (τι ωραίο γλαστράκι αυτό?? παρεμπιπτόντως, ελληνικό μάλιστα). Έναν ακόμη που έχω τον έχω σε παρόμοιο χώμα, αν κρίνω από την εμφάνιση (κυρίως κοκκινόχωμα με μπόλικο χαλίκι).
Αλήθεια, σ' αυτούς βάζετε μέσα κάτι σε ασβέστιο, gypsum κ.λπ.? (κι αν ναι, που το βρίσκετε?)
Γρήγορα, όμως, γιατί θα έρθει ο Στέφανος και θα έχουμε άλλα....

(Ο Στέφανος, απ' όσο ξέρω αποφεύγει τα "εμπλουτισμένα". Τύρφη ναι, όχι εμπλουτισμένη όμως).

Καλή μου επιτυχία!

Σε σχέση με το ασβέστιο οι περισσότεροι από μας στό σύλλογο χρησιμοποιούν ψιλό μαρμαράκι ξεπλυμένο από αυτό που χρησιμοποιείται στο Artificiel! το βρίσκεις στις μάντρες οικοδομικών υλικών όπως και την ψιλή ελαφρόπετρα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τσόφλια αυγών αφού πρώτα τα περνάω γενεές 14 σε γουδί !

Το μίγμα γιά κάκτους που χρησιμοποιώ περισσότερο είναι το εξής

1/5 μαρμαράκι
1/5 κοκκινόχωμα
1/5 φυλόχωμα (κατά προτίμηση κουμαρόχωμα, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΤΥΡΦΗ !) Γειά σου Stefane
1/5 ψιλή ελαφρόπετρα (καλό ξέπλυμα)
1/5 Περλίτη η Βερμικουλίτη (προτιμώ το δεύτερο)

Στα παχύφυτα αντικαθιστώ το μαρμαράκι με ισες ποσότητες φυλόχωμα και κοκκινόχωμα.

Αν δεν υπάρχει κάποιο από τα αδρανή μπορείτε να αντικαταστήσετε το ποσοστό του με κάποιο άλλο αδρανές της λίστας ή με χονδρή ποταμίσια άμμο.

Στους λίθοπες και στους πλειόσπιλους δεν βάζω μαρμαράκικαι αντικαθαστώ το ποσοστό του με άμμο.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το χώμα γιά κάκτους που πουλιέται έτοιμο συσκευασμένο δέν είναι καλό γιά αυτό που διαφημήζεται.

Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΩΤΗ δουλειά σε ένα νέο φυτό είναι να το βουτήξω σε ένα λεκανάκι με νερό γιά να υγρανθεί ή τύρφη και μετά το πλακώνω με το λάστιχο στίς ρίζες ώστε να την ξεφορτωθώ ΤΕΛΕΙΩΣ. Στην συνέχεια το αφήνω να στεγνώσει γιά μερικές μέρες και το φυτέυω στο παραπάνω μίγμα.

Καλό μαγείρεμα

Edited by - JohnEx on 15 Oct 2008 12:08:12
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  14:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Ομολογώ ότι έχω τρομάξει!!!
Πιο πολύ με περιγραφή barman μοιάζει παρά με κηπουρού...

Edited by - emmy on 15 Oct 2008 14:31:30
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  19:09:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από emmy

Σε διαβεβαιώ ότι είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις το κατάλληλο χώμα στα φυτά σου! Γιά παράδειγμα ο ίδιος εχινόκακτος μπορεί να έχει τριπλάσιο σε πάχος αγκάθι αν του προσφέρεις ασβέστιο στο μίγμα από ΄τοι αν δεν του δώσεις καθόλου !
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  19:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx
Σε διαβεβαιώ ότι είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις το κατάλληλο χώμα στα φυτά σου! Γιά παράδειγμα ο ίδιος εχινόκακτος μπορεί να έχει τριπλάσιο σε πάχος αγκάθι αν του προσφέρεις ασβέστιο στο μίγμα από ΄τοι αν δεν του δώσεις καθόλου !

Όντως, και κάποιες φορές αυτό το μαθαίνεις με τον καλό ενώ κάποιες άλλες με τον κακό τρόπο...
Ευχαριστούμε για τη συνταγή "μιάμ"
Το μαρμαράκι είναι αυτό που λένε και ριζάκι?? και το ζητάμε απ' τη μάντρα ως "μαρμαράκι"?

Επίσης, ένα θέμα που με προβλημάτισε φέτος....:πιθανοί παθογόνοι οργανισμοί στα διάφορα φυλλοχώματα κ.λπ. Ενώ είναι πολύ απαραίτητο να υπάρχει ως συστατικό, πολλοί κάκτοι μέσα σε υπόστρωμα με αυτό εμφάνισαν διάφορα προβλήματα φέτος... Απολύμανση στο φούρνο ή με φάρμακα... Εσείς τι κάνετε με το φυλλόχωμα/άλλα χώματα μη "συσκευασμένα" που χρησιμοποιείτε?

Όσο για την τύρφη...για κάποιους κάκτους μαζί με λίγο χαλικάκι, άμμο κ.λπ. είναι μια χαρά...για κάποιους άλλους όχι
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  20:09:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
καλοριζικο το φυτο σου
τελικα ο καθενας αναλογα με το μερος που μενει κανει και τα δικα του μιγματα
στο δικο μου μπαλκονι που ειναι πολυ ηλιολουστο η τυρφη στεγνωνει αμεσως.
εγω προτιμω τα μιγματα με περισσοτερη αμμο, παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα δυστυχως τα κακτακια μεγαλωνουν πιο αργα
φυλλοχωμα αγοραζω συσκευασμενο γνωστης μαρκας οχι υπερβολικα οξινο
οσο για το χωμα θα καταληξω μαλλον στο κοκκινοχωμα απο το κτημα
για τα cereus σχεδον καθολου αμμο ,ειδα ενα τελειο σε αργιλωδες με πολυ κοπρια και φυλλοχωμα και μονιμως με υγρασια)
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει να προσθεσουμε μαρμαρο οταν εχουμε (ειδικα στην θεσσαλονικη) ενα τοσο πολυ σκληρο νερο .
παντως θα κανω πολλα πειραματα φετως

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  20:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
1) Το ζητάμε σάν "ρυζάκι" (το χρησιμοποιούν στα σοβαντίσματα)
2) Πως κατάλαβες ότι φταίει το φυλλόχωμα?? (εγώ δέν κάνω τίποτα σε κανενα χώμα..
3) Η τύρφη βοηθάει αρκετά τα "κεριά" ιδιαίτερα σε νεαρή ηλικία...
επίσης στα φυτά που κατάγωνται απο το "κεντρο" του Μεξικού και "κάτω", απο το "κέντρο" και "πάνω" και από Η.Π.Α η τύρφη πρέπει να απουσιάζει..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  20:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

2) Πως κατάλαβες ότι φταίει το φυλλόχωμα?? (εγώ δέν κάνω τίποτα σε κανενα χώμα..

Αυτό που έπαθαν το έπαθαν μόνο όσα ήταν στο συγκεκριμένο χώμα...που είχαν μεταφυτευτεί σ' αυτό φέτος την άνοιξη

Για να καταλάβεις, κάτι τέτοιο

Το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε σε κανέναν (μα κανέναν) άλλο κάκτο... Μόνο σε όσους χρσιμοποίησα το εν λόγω φυλλόχωμα. Το φυλλόχωμα ήταν αγορασμένο από λαϊκή... Τα υπόλοιπα: χαλικάκι κ.λπ. το ίδιο που χρησιμοποιούσα από pet shop συσκευασμένο φυτόχωμα...δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να έφταιγε κάτι άλλο..
κι έχω και πολλές άλλες φωτογραφίες με πολλά φυτά που το έπαθαν φέτος, που θα βάλω στις "Ασθένειες και προβλήματα"...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  21:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Επίσης...Κώστα...κοιτάζοντας τα νέα conophytum στην gallery....είδα έναν Ariocarpus fissuratus στη φύση που ανέβασες!! Εντυπωσιακό...!!

Και μιας και λέγαμε για χώματα...αυτό που βλέπω εκεί είναι σαν σκέτη άμμος!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  21:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:
Είχε αποσταλεί από emmy

Σε διαβεβαιώ ότι είναι απολύτως απαραίτητο να έχεις το κατάλληλο χώμα στα φυτά σου! Γιά παράδειγμα ο ίδιος εχινόκακτος μπορεί να έχει τριπλάσιο σε πάχος αγκάθι αν του προσφέρεις ασβέστιο στο μίγμα από οτι αν δεν του δώσεις καθόλου !

Εδω προσπαθουμε να ξεφορτωθουμε τα αγκαθια σιγα μου του δωσω και ασβεστιο Αρκετο προβλημα μου εχουν δημιουργησει οι Echinocereus engelmanii, να μου λειπει καλυτερα(συνηθης λαικη εκφραση)
Προτιμω τους κακτους που εχουν αγκαθια παρα τα αγκαθια που κουβαλαν μαζι τους ενα κακτο(οπως λεμε μια κοιλια με εναν κυριο)
Παντως ο Ariocarpus ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟς

...θα έλεγαν όντως μία κοιλιά με έναν κύριο και οι περισσότεροι... εμείς είμαστε εξαίρεση
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  23:09:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Επισης υπεδαφος ασβεστοχωμα χρησιμοποιω πολυ συχνα στις Saxifragas (οχι ολες) και σε ολα τα φυτα που τα φυλλα τους εχουν γκριζο ασημι χρωμα.
Το χρωμα αυτο προερχετε απο τα αλατα ασβεστιου που αποβαλουν τα φυτα και δημιουργουν μια λευκη επιστρωση πανω στα φυλλα τους (sedum spathulifolium "cape blanco", kalanchoe pumilla, jankaea heldrichii) klp
Περα απο αυτο σε ορισμενα ειδη φυτων (saxifraga ferdinandi-coburgi, androsace villosa, globularia cordifolia) χρησιμοποιω ως υποστρωμα μαυρη καλα χωνεμενη τυρφη ανακατεμενη με μεγαλο ποσοστο κονιοποιημενου γρανιτη και καθολου αργιλο! Ο γρανιτης αν και αδρανες πετρωδες υλικο εχει μεσα του ολα τα ιχνοστοιχεια που χρειαζετε ενα φυτο για να αναπτυχθει φυσιολογικα!
Παντοτε ομως βασικο υποστρωμα για την αναπτυξη των φυτων που καλλιεργω ειναι η τυρφη

Εγώ για να ξεφορτωθώ οποιαδήποτε παράσιτα χρησιμοποιώ ένα μίγμα 10% οινοπνευμα με λίγες σταγόνες σαπούνι και 90 % νερό και βαπτίζω ! απομακρύνω μόνο νεκρές ρίζες. Αυτό που αναφέρεις για τύρφες μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  23:12:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnExΣε σχέση με το ασβέστιο οι περισσότεροι από μας στό σύλλογο χρησιμοποιούν ψιλό μαρμαράκι ξεπλυμένο από αυτό που χρησιμοποιείται στο Artificiel! το βρίσκεις στις μάντρες οικοδομικών υλικών όπως και την ψιλή ελαφρόπετρα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τσόφλια αυγών αφού πρώτα τα περνάω γενεές 14 σε γουδί !

εχω μια μαντρα εδω κοντα, θα παω να δω, αλλα σε περιπτωση που δεν εχει (ή εχει συσκευασία 800 τόνων και δεν εχω που να την βαλω), μπορώ να θρυμματισω λευκη κιμωλία για μαυροπινακα ή να την αποφύγω (ίσως έχει καποια χημικα;;;); Αν ναι, σε τι σημειο να φτασει το θρυμματισμα, σαν μικρα πετραδακια ή ως και σκόνη;
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  23:18:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanosΠροτιμω τους κακτους που εχουν αγκαθια παρα τα αγκαθια που κουβαλαν μαζι τους ενα κακτο

Δεν ξέρω τι λες πάντως εγω από τότε που είδα τον Echinocactus Polycephalus εχω φαει τα λυσσακά μου να τον αποκτησω

Φώτο απ τον David Angus (www.botanica.uk.net/cacti.htm)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  23:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kit_tik

quote:
Είχε αποσταλεί από stefanosΠροτιμω τους κακτους που εχουν αγκαθια παρα τα αγκαθια που κουβαλαν μαζι τους ενα κακτο

Δεν ξέρω τι λες πάντως εγω από τότε που είδα τον Echinocactus Polycephalus εχω φαει τα λυσσακά μου να τον αποκτησω

Φώτο απ τον David Angus (www.botanica.uk.net/cacti.htm)

Εντοπίστηκε πρόσφατα....κι εγώ τον θέλω και υπάρχει εδώ:
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=280
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Oct 2008 :  23:27:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ωραια ακριβα φυτα εδω
http://www.aztekia.com/Specimens/Specimens28/SPECIMENS%2028.htm
http://www.aztekia.com/Specimens/Specimens31/SPECIMENS%2031.htm
κοιτα και τα υπολοιπα
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2008 :  00:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ο fissuratus στην φωτο είναι πολύ κοντινός συγγενής με τον δικό σου...η άμμος ειναι επιφανιακή γιατί βρίσκεται λίγες εκατοντάδες μέτρα από τον ρίο (οχι και τόσο) γκράντε στά σύνορα μεταξύ Μέξικο (coahuila) sierra del carmen με ΗΠΑ (Texas)....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Oct 2008 :  19:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ο fissuratus στην φωτο είναι πολύ κοντινός συγγενής με τον δικό σου...η άμμος ειναι επιφανιακή γιατί βρίσκεται λίγες εκατοντάδες μέτρα από τον ρίο (οχι και τόσο) γκράντε στά σύνορα μεταξύ Μέξικο (coahuila) sierra del carmen με ΗΠΑ (Texas)....

γιατί, δεν είναι grande o rio??
Όταν θα ξαναπάς θα είναι εκεί? και ανθισμένος (ο ariocarpus)?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Oct 2008 :  22:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

Rio (όχι και τόσο) Grande το δεξιό ημικυκλικό κομμάτι ανήκει στις ΗΠΑ.. το αριστερό (μεγάλο) στο Mexico #8230;.η.. νησίδα στην μέση??#8230;..θα σας γελάσω#8230;(και δεν το θέλω)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2008 :  09:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Rio (όχι και τόσο) Grande το δεξιό ημικυκλικό κομμάτι ανήκει στις ΗΠΑ.. το αριστερό (μεγάλο) στο Mexico #8230;.η.. νησίδα στην μέση??#8230;..θα σας γελάσω#8230;(και δεν το θέλω)

Σχήμα κατ' ευφημισμόν το grande Πολύ εύκολα μπορούν να περάσουν απέναντι οι Μεξικανοί!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000