ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Λουλούδια - Adenium
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Λουλούδια - Adenium
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2008 :  21:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

Τα λουλούδια..

Και ο καρπός

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2008 :  21:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Η δουλειά έγινε απο ένα μικρό-μαυριδερό μελισσάκι που συχνάζει (σε μεγάλους αριθμούς) στην βεράντα και τρελαίνεται για άνθη euphorbia και όχι μόνο απο ότι βλέπουμε..
Η παραγωγή...5 ζευγάρια "κέρατα" που λέει και ο Στέφανος..
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2008 :  09:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίες φωτό Κώστα και φοβερό, φυσικά, φυτό!!
Δεν έχω adenium αλλά μάλλον θα πάρω κάποια στιγμή κι απ' αυτό....
Τον καρπό τον έδεσες με ταινίες για να μη "φύγουν" οι σπόροι?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2008 :  20:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ο καρπός "το κέρατο" ανοίγει σε ανύποπτο χρόνο, και αυτά τα μικρά κομματάκια χαρτοταινίας βοηθούν στο να μήν χάσω τον σπόρο
...εεε να μήν γεμίσει και η γειτονιά adenium.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2008 :  20:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Ο καρπός "το κέρατο" ανοίγει σε ανύποπτο χρόνο, και αυτά τα μικρά κομματάκια χαρτοταινίας βοηθούν στο να μήν χάσω τον σπόρο
...εεε να μήν γεμίσει και η γειτονιά adenium.

Όχι ότι θα στενοχωριόταν η γειτονιά...μια χαρά θα της ερχόταν να γέμιζε adenium
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2011 :  12:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ναι ξέρω τρία χρόνια μετά....

Κώστα, θα ήθελα σπόρο adenium αν σου βρίσκεται,
( δυό τρία έστω σποράκια να δοκιμάσω )

αλήθεια έχουμε περίπτερο στην Κηφισιά φέτος??? (ΕΕΚΑΠ)
και το πακέτο ποιός θα το φάει?
Αν ναι θα μπορούσες να τα αφήσεις εκεί και κάποια στιγμή θα περάσω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2011 :  10:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο!!! ευχαριστώ για τα σποράκια adenium.
Από τα 8 που μου έδωσες έσκασαν τα !!!! 7.
Τα έχω σε κλειστό σπορείο, έχεις κάτι να προτείνεις γαι το μετά??

Επίσης σε προσφορά αυτόν τον καιρό υπέροχα υβρίδια adenium εδώ

http://plumeria2u.co.uk/adenium-seeds-c-127.html
Σπεύσατε!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2011 :  15:36:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Ένα έχω να δηλώσω.

WOWWWW!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2011 :  15:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Χρήστο!!! ευχαριστώ για τα σποράκια adenium.
Από τα 8 που μου έδωσες έσκασαν τα !!!! 7.
Τα έχω σε κλειστό σπορείο, έχεις κάτι να προτείνεις γαι το μετά??

Επίσης σε προσφορά αυτόν τον καιρό υπέροχα υβρίδια adenium εδώ

http://plumeria2u.co.uk/adenium-seeds-c-127.html
Σπεύσατε!

mavirenes

Πολύ μεγάλη επιτυχία μπράβο!Eιρήνη
Εγώ τα έσπειρα σε ανοιχτό 16-3-11 και
είχα μικρότερο ποσοστό βλάστησης.
Λόγο θερμοκρασίας? η λόγο ανοιχτού σπορείου?
Θα σου πρότεινα να τα ανοίξεις σιγά σιγά...
Και στην αρχή καθημερινά ψεκασματα
που σιγά σιγά θα μειώνεις...
Τα δικά μου τώρα τα ποτίζω κάθε 5-7 μέρες
Του γιου μου(5 ετών) βλάστισαν ποιο πολλά!
Και πάνε και καλύτερα!
Τον ετοιμάζω.... από μικρό και έχει ενθουσιαστεί!
adenium σπορα 16-3-11
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  14:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
γειά χαρά κακτοφίλοι μου,

Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Μετά την μίας και περισσότερο εβδομάδας, απουσίας μου από το φόρουμ αλλά και από το σπίτι , (είχα τρεχάματα) ,δυστυχώς συνέβησαν πολλά και διάφορα στα φυτάκια μου και στα σπορόφυτάκια μου....

έτσι αριθμούν δύο τα επιζώντα σπορόφυτα adenium, τα υπόλοιπα σάπισαν στη βάση γιατί δεν άνοιξα το σπορείο όπως σκόπευα,αν ζήσουν αυτά ίσως να προμηθευτώ κανένα φακελλάκι ακόμη με σπόρια για να ξαναπροσπαθήσω.

ΥΓ.η tavaresia δεν.....

mavirenes
Κορυφή σελίδας

stratosb
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  15:10:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην stratosb  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Κώστα,
έχει μείνει καθόλου σπόρος γιατί θαυμάζω αυτό το φυτό;
Εϊχα παραγγείλει σπόρους από το ebay αλλά δεν φύτρωσε κανένας!!
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Στράτος
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  15:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stratosb

Γειά σου Κώστα,
έχει μείνει καθόλου σπόρος γιατί θαυμάζω αυτό το φυτό;
Εϊχα παραγγείλει σπόρους από το ebay αλλά δεν φύτρωσε κανένας!!
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Στράτος

Γειά σου Στράτο, εδώ Κώστας

ψέμματα, εδώ Ειρήνη, απλώς σου απαντώ για να μην κουράζεσαι διότι ο Κώστας είναι πολύ καιρό εξαφανισμένος από το φόρουμ, να σου πω λοιπόν ότι

οι σπόροι adenium αλλά και plumeria για να φυτρώσουν, πρέπι να είναι πανφρεσκοι, αγορά από το e-bay? απλά την πάτησες φλαράκο μου, ποτέ ξανά, ελπίζω να μην χάλασες πολλά λεφτά, πάρε καλύτερα από κάποιον πιο αξιόπιστο που εγγυάται τη φρεσκάδα τους, για να σου βλαστήσουνε.

Εγώ ίσως να δοκιμάσω αυτόν που ανέφερα πιο πάνω, βέβαια 5 σπόροι 1,50 λίρα, ακριβά αλλά....

Με φιλικούς χαιρετισμούς και χωρίς παρεξήγηση...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

stratosb
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2011 :  15:37:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην stratosb  Απάντηση με παραπομπή
Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση Ειρήνη.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jul 2011 :  11:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έτσι ενημερωτικά να σας πω

τα δύο σποροφυτάκια ζούνε (ακόμη)
σπόρους άλλους δεν αγόρασα
Δεν ξέρω αν ακόμη έχει προσφορές ο Άγγλος
εσύ Στράτο τι έκανες τελικά, πήρες σπόρια?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

stratosb
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jul 2011 :  12:15:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην stratosb  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Ειρήνη,
όχι δεν αγόρασα σπόρους ακόμα.
Προτιμώ να κάνω ανταλλαγές με κάποιον.
Κορυφή σελίδας

stratosb
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2012 :  14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην stratosb  Απάντηση με παραπομπή
Mavirenes,
τα adenium που έσπειρες τα πήρες από το: http://plumeria2u.co.uk/adenium-seeds-c-127.html?
Αξίζει τον κόπο;
Έχει τώρα προσφορά σπόρια για 2 είδη adenium.
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 :  19:01:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Αυτές τις μέρες μου ανθίζουν δύο Adenium. Το χρώμα των λουλουδιών δεν είναι το σύνηθες ρόζ.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 :  21:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πανέμορφα!
μπράβο σου!

ενημερωτικά να πω ότι τα δυο σποροφυτάκια μου ζουν ακόμη!
σε τι ύψος πρέπει αν φτάσουν για να δω κι εγώ άνθη?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2013 :  08:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα Pulherija! Να τα χαίρεσαι!
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2013 :  10:22:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Σας ευχαριστώ πολύ. Και το καλό είναι ότι τα άνθη του διαρκούν πολλές ημέρες.
Ειρήνη το ύψος δεν έχει σχέση αλλά ούτε και η ηλικία. Έτυχε να έχουν ανθίσει και 7-8 μηνών (όχι δικά μου αλλά φίλων). Εγώ έχω ένα 40 εκ. το οποίο φύτεψα προ πολλού και ακόμα δεν σκέφτεται να ανθίσει. Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι θέλουν αρκετό λίπασμα.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000