ΚΑΚΤΟΣ - Forum - conophytums
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 conophytums
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Oct 2008 :  12:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Kostas's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Με αφορμή την ερώτηση που έκανε ο ariskal γιά την αναπαραγωγή τών κονόφυτων θα γράψω δυό "πράγματα" γιά την καλλιέργεια και τόν πολλαπλασιασμό τους..
Ολα τα κονόφυτα είναι χειμερινής αναπτυξης δηλαδή ο κύκλος ζωής ξεκινάει στα μέσατου Σεμπτέμβρη και τελειώνει στά μέσα της ανοιξης
Στήν καλλιέργεια θέλουν έντονο φώς αλλά όχι απευθείας έκθεση στόν ήλιο
Χώμα αργιλώδες με λίγο φυλλόχωμα και αρκετό περλιτη και ελαφρόπετρα
Η αναπαραγωγή γίνεται μέ δύο τρόπους 1) από σπόρο πού είναι λίγο δύσκολη (απαιτεί τουλάχιστον 2-3 χρόνια υπομονή...)αλλά παίρνουμε πολλά φυτά και μπορούμε να διαλέξουμε τα καλύτερα και 2)με διαίρεση
συστάδας απ όπου μπορούμε να πάρουμε τμήματα με ρίζα η και χωρίς πιο κατάλληλη εποχή γιά αυτό είναι προς τα τέλη Αυγουστου πριν το "ξυπνημα" τών φυτών.
Αυτά είναι γενικά για τα κονόφυτα αν κάποιος ενδιαφερεται για κατι άλλο ας κάνει ερώτηση..
Ξέχασα να πώ ότι κατάγωνται απο την δυτική πλευρά της νοτίου αφρικής...

Edited by - Kostas on 04 Oct 2008 13:22:11

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Oct 2008 :  18:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πολύ ενδιαφέροντα φυτά, και η παρουσίασή σου πολύ χρήσιμη!!
Εγώ με αυτά "φοβάμαι" το πότισμα. Μαζί με lithops είναι μία ομάδα φυτών που το πότισμά τους είναι πολύ λεπτή υπόθεση (τουλάχιστον για μένα, εσύ πρέπει να έχεις βρει το "τρικ" ).
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Oct 2008 :  20:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Ενα μεγάλο προτέρημα που έχουν τα κονόφυτα είναι ότι μπορείς να φτιάξεις μια "τρομερή" συλλογή σε λίγα μικρά ράφια
Η διαφορά με τους λίθοπες είναι ότι αν και ο τρόπος καλλιέργειας τών κονόφυτων είναι λίγο περίπλοκος ( δέν "σηκώνουν" όλα το ίδιο χώμα καιτο ίδιο πότισμα) είναι αρκετά πιό ανθεκτικά σέ αντίθεση με τούς λίθοπες που μπορεί με ένα "λάθος" πότισμα να μας πούν "αντίο"
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2008 :  18:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ενα μεγάλο προτέρημα που έχουν τα κονόφυτα είναι ότι μπορείς να φτιάξεις μια "τρομερή" συλλογή σε λίγα μικρά ράφια

Όντως, είναι όχι απλώς μικρά....αλλά μικροσκοπικά! Μερικά απ' τα μικρότερα είδη φυτού που υπάρχουν?
Μπορεί κανείς να δημιουργήσει μία πολύ "πλούσια" συλλογή, όπως έβαλες στο αντίστοιχο θέμα στις Φωτογραφίες ("μέρος της" ).
quote:
Η διαφορά με τους λίθοπες είναι ότι αν και ο τρόπος καλλιέργειας τών κονόφυτων είναι λίγο περίπλοκος ( δέν "σηκώνουν" όλα το ίδιο χώμα καιτο ίδιο πότισμα) είναι αρκετά πιό ανθεκτικά σέ αντίθεση με τούς λίθοπες που μπορεί με ένα "λάθος" πότισμα να μας πούν "αντίο"

...Να δοκιμάσω? Με τους λίθοπες έχω τρομάξει τόσο που έχω έναν από πέρυσι που απέφευγα να τον κοιτάξω όχι να τον ποτίσω...
Το αποτέλεσμα, βέβαια, είναι ότι όταν ακολουθείς τόσο προσεκτική προσέγγιση...το φυτό συρρικνώνεται υπερβολικά, δεν ανθίζει. Είναι άλλο το αποτέλεσμα όταν προσπαθείς να το κρατήσεις στη ζωή... Βέβαια, μου αρέσουν οι προκλήσεις και...αυτή τη στιγμή έχω έξω 3 λίθοπες-πειραματόφυτα, δύο εκ των οποίων φετινή αγορά!
Οι λίθοπες, τα κονόφυτα και τα αργυρόδερμα ήταν απ' τα πρώτα που μου είχαν κάνει εντύπωση όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα παχύφυτα (έλεγα:"πώς είναι δυνατόν να είναι έτσι ένα φυτό??). Μήπως ξεκίνησα απ' το λάθος γένος...? και κακώς τα είχα βάλει όλα στο ίδιο "καζάνι" όπως λες?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2008 :  20:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Σίγουρα το "ξεκίνημα" με λίθοπες και κονόφυτα δέν είναι ότι καλλίτερο..για να αποκτήσεις όμως εμπειρία πρέπει να ΄"χαλάσεις" και μερικά. Βασικό με όλα αυτά τα "φυτάκια" είναι να καταλάβει κανείς τον καλλιεγητικό κύκλο που πρέπει να ακολουθεί.. όποιος θέλει πάντος να ασχοληθεί το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να μήν φοβάται....
γιά ότι απορίες κλπ είμαι εδώ (ελπίζω η μικρή εμπειρία μου να βηθήσει)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2008 :  21:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Και τα αργυρόδερμα και η λαπιντάρια είναι καταπληκτικά φυτά και σχετικά εύκολα (η λαπιντάρια σαπίζει μόνο μέσα σε ενυδρείο!! )
έχω δυό τρία αργυρόδερμα και 3 "μοντέλα" λαπιντάρια...
Η μεγάλη ποικιλια σχημάτων και χρομάτων των λιθοπς και κόνος τα κάνουν πιό ελκυστικά ( είναι και λίίίγο πρόκληση..)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2008 :  20:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Μα η Lapidaria δεν ειναι μονοτυπικο ειδος?
Βεβαίως και η Lapidaria είναι μονοτυπικό είδος με το (τρία μοντέλα) ήθελα να πώ τρία φυτά που προέρχονται από τρείς διαφορετικούς πλθυσμούς πχ cm 61 -Witsand κλπ που στήν ουσία είναι το ίδιο φυτό με μικρές διαφορές στό χρώμα και στο σχήμα τών φύλλων..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2008 :  09:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas
η λαπιντάρια σαπίζει μόνο μέσα σε ενυδρείο!!

...πάω να πάρω lapidaria!!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2008 :  09:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:
η λαπιντάρια σαπίζει μόνο μέσα σε ενυδρείο!!

...πάω να πάρω lapidaria!!

Ολοι οι δρομοι οδηγουν σε μενα

(η παραπανω αποψη ειναι προσωπικη και οχι επιστημονικη)

Το έχεις κι αυτό "διπλό" - κλωνοποιημένο?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  10:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
έφτασε η εποχή που τα κονόφυτα ετοιμάζονται γιά "καλοκαιρινές διακοπές" αυτή την εποχή -τέλη Μαρτιου- τα περισσότερα αρχίζουν να δείχνουν αφυδατωμένα μερικά κάνουν πιό έντονα τα χρώματά τους και μερικά μοιάζουν να "χαλάνε" σε περίπου ένα μήνα θα δείχνουν σαν να έχουν χαλάσει - ξεραθεί- τελείως.....Αυτή η αλλαγή είναι φυσιολογική και δέν πρέπει να αρχίσουμε τα ποτίσματα-λιπάσματα-μυκητοκτόνα κλπ για να τα "γλυτώσουμε"απο την "καταστροφή"
Από τώρα σταματάμε το πότισμα και γιά 15-20 μέρες κάνουμε 2-3 επιφανειακούς ψεκασμους και τέλος ....
Το καλοκαίρι θα το περάσουν τελείως στεγνά σε σκιερό μέρος προαιρετικά μπορούμε κατά διαστήματα όταν κάνει πολύ ζέστη να κάνουμε κανένα ψεκασμα αλλά πολύ "ελαφρύ" και πάντα αργά το βράδυ η πολύ πρωί......
δέν το παρακάνουμε με τα ψεκασματα γιατί μπορεί να τα "ξυπνήσουμε" πρίτην ώρα τους.
δέν πειράζουμε τα μέρη που δείχνουν ξερά..
δέν αλλάζουμε γλάστρες-χώματα κλπ
και τέλος τα "ξεχνάμε" μέχρι τις πρώτες μέρες του Σεμπτέμβρη...

Μιά μικρή ομάδα κονόφυτα "ετοιμάζεται για ύπνο"

Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  15:54:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα όλα αυτά :)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  18:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Δείχνουν αφυδαρωμένα....

conophytum bilobum

Δείχνουν να έχουν χαλάσει....

conophytum angelicae ssp tetragonum

Κορυφή σελίδας

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  19:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Δείχνουν να έχουν χαλάσει....

conophytum angelicae ssp tetragonum

Δηλαδή αυτό το χυμένο πράγμα θα ξαναγίνει φυτό;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2009 :  20:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
θα το δείς ανθησμένο και με περισσότερα κεφάλια και θα το πιστέψεις..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
size=3]Κώστα,
αυτά τα τρία μου μείνανε ακούω συμβουλές

conophytum truncatum
[/size=3]
πριν

και μετά

και σήμερα

[
mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Nov 2012 12:47:01
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
conophytum uviforme

πριν

σήμερα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
conophytum bilobum ssp chauviniae

σήμερα

ξέρω μάπα η φωτογραφία

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και αυτά απεβίωσαν

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α ξέχασα! τα έχω ΜΕΣΑ και ΞΕΡΑ,

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  12:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Και τα αργυρόδερμα και η λαπιντάρια είναι καταπληκτικά φυτά και σχετικά εύκολα (η λαπιντάρια σαπίζει μόνο μέσα σε ενυδρείο!! )
έχω δυό τρία αργυρόδερμα και 3 "μοντέλα" λαπιντάρια...

α εγώ τη σάπισα εκτός

στη λίστα την έβαλα, μπα

κι άμα σου πω ότι το είχα πέντε χρόνια το φυτό και...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  16:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...ξε φυτεψε τα...κοιτα για βαμβακαδες κλπ....κλαδεψε οτι ριζα δεν ειναι της προκοπης....ασε τα 2-3 μερες σε σκια να στεγνωσουν....φυτεψε σε φρεσκο χωματακι ...= 2 κοινο χωμα + 2 πετραδακι ποταμισια αμμο ...αμμο ενυδρειου....η οτι αλλο σε ψιλο αποστραγγιστικο εχεις..μισο μερος φυλλοχωμα....προαιρετικα λιγο περλιτη και λιγη ελαφροπετρα η λαβα...το κλασικο (πια ) ρυζακι μην το βαλεις... κρατησε τα υγρα με περιπου ενα καλο -καλο ποτισμα την εβδομαδα και μερικα ψεκασματα καθε δυο μερες...αν στο πρωτο ποτισμα βαλεις και λιγο μυκ\νο δεν θα ηταν ασχημα...
φυσικα αυτο ειναι μια υστατη προσπαθεια να σωσεις κατι ....δεν ειναι σιγουρο δηλ..

απλα να ξερεις οτι μερικα κονο...ζουν σε σχετικα στεγνα μερη καποια ζουν αρκετες μερες σκεπασμενα!!! απο νερο την εποχη των βροχων....καικαποια ζουν σε πλαγιες που σχηματιζουν κοιτες χειμαρων ..και ποτιζονται ..μονο την εποχη των βροχων που κατεβαζουν νερα οι χειμαροι....αλλα ειναι για καποιους μηνες....μουσκεμα...
τωρα το ποια....που και πως...σιγα σιγα και με ερωτησεις .....

(γιατι αν ηταν διαφορετικα θα εγραφα βιβλιο...ετσι για να μπω στη μυτη του Hammer που το πουλαει 500 ευρωπουλα)...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2012 :  16:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ααα και που εισαι;;; ...ετσι για να μην "λες"....

φετος με αυτη τη συνεχομενη ζεστη που εκανε...."εχασα" καμια 30αρια κομματια...και μου ψιλο καηκαν μερικα απο τα "μεγαλα" φυτα που εχω δηλ μεγαλες συσταδες που εμειναν η μισες.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2012 :  20:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

...ξε φυτεψε τα...κοιτα για βαμβακαδες κλπ....κλαδεψε οτι ριζα δεν ειναι της προκοπης....ασε τα 2-3 μερες σε σκια να στεγνωσουν....φυτεψε σε φρεσκο χωματακι ...= 2 κοινο χωμα + 2 πετραδακι ποταμισια αμμο ...αμμο ενυδρειου....η οτι αλλο σε ψιλο αποστραγγιστικο εχεις..μισο μερος φυλλοχωμα....προαιρετικα λιγο περλιτη και λιγη ελαφροπετρα η λαβα...το κλασικο (πια ) ρυζακι μην το βαλεις... κρατησε τα υγρα με περιπου ενα καλο -καλο ποτισμα την εβδομαδα και μερικα ψεκασματα καθε δυο μερες...αν στο πρωτο ποτισμα βαλεις και λιγο μυκ\νο δεν θα ηταν ασχημα...
φυσικα αυτο ειναι μια υστατη προσπαθεια να σωσεις κατι ....δεν ειναι σιγουρο δηλ..

Λοιπόν τα ξεφύτεψα, δεν έχουν ίχνος βαμβακάδας αλλά είναι κατάξερες οι ρίζες, τα έπλυνα και τα έχω αφήσει να στεγνώσουν.

Όταν λες κοινό χώμα, εννοείς χώμα κήπου ψημένο?
(σε ψημένο ξέρω και κανά δυο άλλα, το ένα είναι η ρακή )
όταν λες δύο πετραδάκι -άμμο εννοείς πετραδάκι+ άμμο ή πετραδάκι ή άμμο?

φυλλόχωμα δεν διαθέτει το κατέστημα αυτήν την εποχή, να βάλω λίγη τύρφη??? κοσκινισμένη ας πούμε να μην έχει μέσα μαλλιά ή θέλουμε τις θρεπτικές ουσίες του φυλλοχώματος και γιαυτό?

ελαφρόπετρα έχω

προς το παρόν στεγνώνουν

ευχαριστώ θα ενημερώσω σχετικά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2012 :  20:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

ααα και που εισαι;;; ...ετσι για να μην "λες"....

φετος με αυτη τη συνεχομενη ζεστη που εκανε...."εχασα" καμια 30αρια κομματια...και μου ψιλο καηκαν μερικα απο τα "μεγαλα" φυτα που εχω δηλ μεγαλες συσταδες που εμειναν η μισες.....

δεν θέλω να έχω να λέω, τριάντα??????πολύ κρίμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2012 :  21:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Λοιπόν τα ξεφύτεψα, δεν έχουν ίχνος βαμβακάδας αλλά είναι κατάξερες οι ρίζες, τα έπλυνα και τα έχω αφήσει να στεγνώσουν.

κοψε οτι ξερο απο ριζα υπαρχει...ακομα και αν μεινουν ...χωρις ριζα !!!

quote:
Όταν λες κοινό χώμα, εννοείς χώμα κήπου ψημένο?
(σε ψημένο ξέρω και κανά δυο άλλα, το ένα είναι η ρακή )

...το "αλλο" ποιο ειναι;; ...ας σοβαρευτουμε... οταν λεω χωμα ..λεω ΧΩΜΑ το ψημενο που κολλαει;;; γιατι να το ψησεις το κακομοιρο;;; τι σου εκανε;;

quote:
όταν λες δύο πετραδάκι -άμμο εννοείς πετραδάκι+ άμμο ή πετραδάκι ή άμμο?

δεν εχει σημασια...βαλε οτιδηποτε αρκει να κανει το χωμα να στραγγιζει .....

quote:
φυλλόχωμα δεν διαθέτει το κατέστημα αυτήν την εποχή, να βάλω λίγη τύρφη??? κοσκινισμένη ας πούμε να μην έχει μέσα μαλλιά ή θέλουμε τις θρεπτικές ουσίες του φυλλοχώματος και γιαυτό?

...τι να κανω;;; καλα αντε βαλε λιγη κοσκινισμενη...

quote:
ελαφρόπετρα έχω

...ΟΥΦ....ηδη νιωθω καλυτερα.....

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2012 :  06:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα! (όμορφη ανατολή)

Ναι είμαι πρωινός τύπος!

Για το ψημένο χώμα εννοούσα να το ψήσω στο μικροκυμάτων για απολύμανση το κοκκινόχωμα που θα πάρω από τον κήπο
( χοντροκοσκινισμένο γιατί είναι τίγκα στην πέτρα )

Ο Αριστοτέλης μου είπε ότι μπορεί να είναι μολυσμένο γιαυτό αν και πιστεύω ότι έφταιγε η κακοκμεταχείρισή μου για τις τόσες καλοκαιρινές απώλειες.

Ανακάλυψα και το ficiforme στον πάτο της ραφιέρας ζει ακόμη το κακόμοιρο

Ρίζα όπως βλέπεις δεν έχουν καθόλου αλλά θα την κόψω και αυτή

(πω πω φοβάμαι ότι ήδη είναι χαμένα αλλά δεν μου το λέω)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2012 06:49:57
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.39 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000