ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Συνθέσεις κάκτων/παχύφυτων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Συνθέσεις κάκτων/παχύφυτων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

emmy
Advanced Member MEMBER CLUB

373 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2008 :  22:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see emmy's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Είδα σε αρκετές περιπτώσεις, φωτογραφίες με συνθέσεις κάκτων, κυρίως του ίδιου είδους (ή παχύφυτα περισσότερων ειδών) σε μια μεγάλη γλάστρα.

Υπάρχει κάποιος κανόνας για τον αριθμό των φυτών που μπορούν να συνυπάρξουν;
Πόσο χώρο θα πρέπει να αφήνουμε ανάμεσα τους;
Τι πρέπει να προσέξουμε;
Και όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν, πόσο εύκολη είναι η μεταφύτεψη σε μεγαλύτερες γλάστρες, αφού θα έχουν ενωθεί τα ριζικά τους συστήματα (και φαντάζομαι σε κάποιες περιπτώσεις όχι μόνο το ριζικό σύστημα).

Επίσης, το ίδιο αναρρωτιέμαι για τα παχύφυτα. Είδα κάποια post με καταπληκτικές συνθέσεις, αλλά δεν καταλαβαίνω πως αναπνέουν και αναπτύσσονται όταν βρίσκονται όλα τόσο κοντά το ένα πάνω στο άλλο.

Πόσο ζούνε κάτω από αυτές τις συνθήκες;

Μέχρι τώρα όλα τα κακτάκια που έχω, τα έχω σε 4 μεγάλες γλάστρες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλή ιδέα...

Έχετε να προτείνετε κάτι;

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2008 :  23:16:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σου emmy
παρατηρησα οτι οταν αγοραζουμε πολυ μικρα κακτακια ειναι προτιμοτερο να μεγαλωνουν παρεα σε μια ρηχη γλαστρα
Η εξηγηση που δινω ειναι οτι ομαδικα εχουν μια πιο σταθερη υγρασια απο τις πολυ μικρες γλαστρες που σε συνθηκες μπαλκονιου εχουν τρομερες αυξομειωσεις σε θερμοκρασια και υγρασια.
καλο ειναι οι κακτοι να ανηκουν στην ιδια οικογενεια με τις ιδιες αναγκες
Πολλες φορες βλεπουμε στα ανθοπωλεια συνθεσεις που εχουν ταυτοχρονα κακτους και παχυφυτα και μαλιστα μεσα σε καθαρη τυρφη Δυστυχως μετα απο λιγο καιρο σαπιζουν
οσο για την μεταφυτευση δεν υπαρχει προβλημα ακομα και αν κοψουμε ενα μεγαλο μερος απο τις ριζες(αρκει να τα αφησουμε μια μερα για να επουλωθουν)

Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2008 :  09:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

παρατηρησα οτι οταν αγοραζουμε πολυ μικρα κακτακια ειναι προτιμοτερο να μεγαλωνουν παρεα σε μια ρηχη γλαστρα

...τελικά, η τύχη του πρωτάρη!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2008 :  10:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα emmy!
Είναι αλήθεια ότι όλοι κάπου πειραματιζόμαστε δεν υπάρχει ο απόλυτος οδηγός σ' αυτά τα πράγματα
Όσο για το συγκεκριμένο θέμα των συνθέσεων, έχω διαβάσει ότι το να βρίσκονται σε κοινή γλάστρα "ξυπνάει" στα φυτά τον ανταγωνισμό. Ανταγωνίζονται για να "κυριεύσουν", να καταλάβουν όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο της γλάστρας κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αναπτύσσονται καλύτερα
Το βασικό είναι να έχει η γλάστρα τρύπες να φεύγει το νερό. Αργότερα μπορείς να ξεχωρίσεις τα φυτά και να μπουν σε γλάστρες χωριστές/μεγαλύτερες κ.λπ.
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2008 :  22:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή

Όσον αφορά στις αποτυχημένες συνθέσεις...

1) Είναι δύσκολο να κάνεις μια σύνθεση, αν είσαι ο απόλυτος ΑΣΧΕΤΟΣ!
Μετά από ένα μήνα που ασχολούμαι λίγο με το θέμα και αρχίζω (επιδερμικά) να καταλαβαίνω κάποια πραγματάκια, βλέπω σημεία που δεν μου αρέσουν στις συνθέσεις μου, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω διόρθωση τώρα (δεύτερη μεταφύτεψη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα).
Και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι το απότέλεσμα θα είναι ''αξιοπρεπές'' την δεύτερη φορά...

2) Για να κάνεις μια ωραία σύνθεση πρέπει να έχεις γνώση:
α) τι φυτά υπάρχουν
β) ποια φυτά από αυτά που υπάρχουν, μπορούν να συνυπάρξουν.

Το ερώτημα είναι πως το καταφέρνεις αυτό αν δεν έχεις ιδέα πως είναι αυτά τα φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον...

Πάντως οι φωτογραφίες σας βοηθάνε πολύ!!!
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2008 :  14:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Δεν μου είπες αν επιτρέπονται τώρα αλλάγές ή αν θα πρέπει να περιμένω πριν ξανακάνω μεταφύτεψη...

Επίσης (χωρίς διάθεση να ''χώσω'' κανέναν), σκεφτόμουν να γράψω σε μια λίστα τα φυτά μου και όποιος μπορεί να μου προτείνει τρόπους σωστής συνύπαρξης, γιατί μεχρι να μάθω όλα τα φυτά, τις ιδιότητες τους, την πατρίδα τους και το σόι τους, θα έχουμε αλλάξει δεκαετία...
(αν και εφόσον μπορώ να κάνω τώρα τις αλλαγές...)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2008 :  18:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από emmy

Δεν μου είπες αν επιτρέπονται τώρα αλλάγές ή αν θα πρέπει να περιμένω πριν ξανακάνω μεταφύτεψη...

Επίσης (χωρίς διάθεση να ''χώσω'' κανέναν), σκεφτόμουν να γράψω σε μια λίστα τα φυτά μου και όποιος μπορεί να μου προτείνει τρόπους σωστής συνύπαρξης, γιατί μεχρι να μάθω όλα τα φυτά, τις ιδιότητες τους, την πατρίδα τους και το σόι τους, θα έχουμε αλλάξει δεκαετία...
(αν και εφόσον μπορώ να κάνω τώρα τις αλλαγές...)

emmy, μπορείς να τα βάλεις τα φυτά ή/και τις συνθέσεις που ήδη έκανες και όποιος θέλει μπορεί να κάνει προτάσεις!
Όσο για τη μεταφύτευση, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αν θέλεις τώρα να τα αλλάξεις.
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2008 :  13:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Αληθεια σκεφτηκες τι ειδους διακοσμητικα στοιχεια θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις στις συνθεσεις σου για να πετυχεις ενα πιο φυσικο αποτελεσμα?
Ασβεστωδεις πορολιθους, αποφλοιωμενα ξυλα και διαφορες λειχηνες ειναι νομιζω απο τα καλυτερα διακοσμητικα στοιχεια που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις Τα παραπανω υπαρχουν σε αφθονια στη φυση.
Περιμενουμε καταλογο με τα φυτα που εχεις για να κανουμε τις δικες μας προτασεις.

Ούτε που τα είχα σκεφτεί όλα αυτά...

Καλό ακούγεται! Θα ετοιμάσω λίστα άμεσα!

(Αρχίζω και ανησυχώ...το περασμένο Σάββατο, αντί να κάνω ένα shopping therapy σε κάνα Hondos center, σαν φυσιολογική γυναίκα, πήγα σε ένα φυτώριο και πήρα άλλα 8 παχύφυτα (+3 διάφορα φυτά μη κακτοειδή...) και το ΄ριξα στην κηπουρική για άλλη μια φορά...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2008 :  20:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Τα ιδια παθαινει ολος ο κοσμος που ασχολειτε με τα φυτα emmy, ασε που μερικοι ξεχνανε να φανε και κινδυνευουνε απο ασιτια

ξεχνάνε...να κάνουν άλλες δουλειές

Περιμένουμε με αγωνία τη λίστα σου emmy με τα υλικά για να φτιάξουμε τη συνταγή!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2008 :  10:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Έκανα μία διαδικτυακή αναζήτηση για συνθέσεις με κάκτους και παχύφυτα:

Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες με δημιουργήματα απλών ανθρώπων:
http://picasaweb.google.com/Michael.Turland/BitsAndBobs#5227688942717316050

http://flickr.com/photos/haikupiec/2708054345/

αυτά είναι πολύ κοντά μεταξύ τους... (παράδειγμα προς αποφυγή )
http://flickr.com/photos/31852480@N00/335941579/

Εδώ έχει διαδοχικές φωτογραφίες της διαδικασίας δημιουργίας μία σύνθεσης με κάκτους (κάνεις κλικ επάνω δεξιά που γράφει Next για να δεις όλη τη σειρά φωτογραφιών). Από κάτω από εκείνο το next γράφει οδηγίες.
http://www.dkimages.com/discover/Home/Gardening/Indoor-Garden/Cacti-and-Succulents/Cacti-and-Succulents-11.html

Κι άλλη μία σύνθεση με τη διαδικασία βήμα βήμα:
http://www.dkimages.com/discover/Home/Gardening/Indoor-Garden/Cacti-and-Succulents/Cacti-and-Succulents-35.html

Αναλόγως των φυτών που θα μπουν μαζί, π.χ. με τους παραπάνω κάκτους, μπορεί να μείνουν έτσι μαζί για 1-2 χρόνια. Όμως, εξαρτάται από το τι θέλεις. Π.χ. είναι δυνατόν και σε μεμονωμένες γλάστρες οι παραπάνω κάκτοι μέσα σε 1-2 χρόνια να χρειάζονται ούτως ή άλλως μεταφύτευση σε μεγαλύτερη. Η διαφορά θα βρίσκεται στο ότι κατά το χρονικό αυτό διάστημα θα έχεις μία σύνθεση...
Το βασικό είναι να έχουν όμοιες ανάγκες σε ήλιο, νερό κ.λπ.

Αν θέλεις, μπορείς να μας βάλεις φωτογραφίες πώς τα έχεις τώρα και να δούμε τι μπορείς να αλλάξεις, τι να αφήσεις κλπ.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2008 :  10:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Έβγαλα μόλις φωτογραφίες από τις (μοναδικές δύο) συνθέσεις που έχω εγώ αυτή τη στιγμή στο μπαλκόνι...

μία σύνθεση με 4 είδη sedum (ναι είναι 4 παρόλο που βλέπετε μόνο 3
)

το ίδιο από πάνω

και η δεύτερη, ένα adromischus μαζί με μία gasteria (νομίζω έχεις κι εσύ την ίδια)

κι από πάνω

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2008 :  10:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Συμπληρώνω:
Η πρώτη γλάστρα είναι πλαστική, η δεύτερη γαλβανιζέ (από ΙΚΕΑ). Για τη δεύτερη: δεν έχει τρύπες όμως τις άνοιξα εγώ (κατσαβίδια, τανάλιες και τρυπάνια )
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2008 :  23:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Η αλήθεια είναι ότι οι συνθέσεις των ''απλών'' ανθρώπων είναι χειρότερες από αυτές των ''άσχετων ανθρώπων'' (στην προκειμένη των δικών μου συνθέσεων...).

Επίσης ο λόγος που δεν θα φτιάξω τελικά λίστα με τα φυτά μου, είναι πως ο ρυθμός τους αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και πρακτικά δεν έχει νόημα μια τέτοια κίνηση.

Οι φωτογραφίες πάντως βοηθάνε πολύ για να καταλάβω τι μ'αρέσει και τι όχι...

ΤΗΧ!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2008 :  08:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από emmy

Η αλήθεια είναι ότι οι συνθέσεις των ''απλών'' ανθρώπων είναι χειρότερες από αυτές των ''άσχετων ανθρώπων'' (στην προκειμένη των δικών μου συνθέσεων...).

Βλέπω ενθουσιάστηκες με τις ιδέες των "απλών" ανθρώπων...
Βέβαια, κι εκείνοι δεν ξέρουμε με ποιο σκοπό ανέβασαν αυτές τις φωτογραφίες...μπορεί να τις έβαλαν, με σκοπό κάποιοι να τους κάνουν προτάσεις
quote:

Επίσης ο λόγος που δεν θα φτιάξω τελικά λίστα με τα φυτά μου, είναι πως ο ρυθμός τους αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και πρακτικά δεν έχει νόημα μια τέτοια κίνηση.

Μεγειά και καλορίζικα (όταν μπορέσεις μας βάζεις φωτό να τα δούμε)!! Κάτι τέτοιο εννούσα ότι μπορείς να κάνεις κι εσύ, δηλαδή να μας έβαζες τι έχεις κάνει ως τώρα μιας και μόλις έκανες τις μεταφυτεύσεις, όπως μας είπες, τι να αφήσεις μαζί ως φυτά-ανάγκες κ.λπ. Το τι θα κάνεις αναγκαστικά εξαρτάται από το τι έχεις να βάλεις μέσα (υλικά και φυτά).
Π.χ. εδώ... φυτά σχετικά μεγάλα http://www.henkhallo.nl/fotoalbum/pages/Schaal%20Cactussen.html

ή εδώ, δεν ξέρω αν το έχεις δει, είναι από ένα παλαιότερο θέμα του forum. Σαφώς πιο εμφανίσημα πολύχρωμα παχύφυτα http://www.sedumphotos.net/articles/secrets.php

Εγώ, προσωπικά, δεν κάνω συνθέσεις, προτιμώ το κάθε φυτό στο γλαστράκι του για διάφορους λόγους. Αυτά που έβαλα μαζί, τα έβαλα για "πρακτικούς" λόγους. Φυσικά, εξαρτάται κι από το χώρο που έχεις. Αν έχεις κάτι παραπάνω από ένα συνηθισμένο μπαλκόνι στην πόλη μπορείς να φτιάξεις πολύ όμορφα πράγματα (με τις οδηγίες και τις κοτρώνες του Στέφανου ).
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2008 :  21:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Ορκίζομαι πως η μηχανή μου χάλασε, και οι συγκεκριμένες φωτογραφίες αδικούν το δημιούργημα μου!!!

Πολλές απορίες πάλι...
Πόσο κοντά να τα βάλω, είναι σχετικά μεταξύ τους κλπ, τέλος πάντων δώστε τα φώτα σας και τα σχόλια σας, για να βελτιωθώ ως καλλιτέχνης...
Κορυφή σελίδας

ayla
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
111 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2008 :  13:12:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ayla  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα!!! Ζήλεψα!!! θα φτιάξω κι εγώ! ...πότε άραγε;

yes, jast pontia
Κορυφή σελίδας

ΓΙΩΤΑ
Starting Member

Greece
18 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2008 :  13:04:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΓΙΩΤΑ  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλή η δουλειά σου. Προσωπικά κάνω συχνά συνθέσεις-συμβίωση κάκτων-παχύφυτων.
Έχω εκπλαγεί από τη συμβιώση και ταυτοχρονη ανθοφορία στρογγυλού κάκτου με δύο είδη σταπέλια [συγχωρέστε με
γιατί δεν τα πάω καλά με τις ονομασίες (πού μπορώ να μάθω???)] και ελπίζω να στείλω σύντομα φωτογραφίες.
Κορυφή σελίδας

Spinefull
Junior Member MEMBER CLUB

186 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Dec 2008 :  01:57:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Spinefull  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

Καποιος πολυ κακος χαλασε τις συνθεσεις και μετα κρυφτηκε
Και κακος και κακογουστος

αυτή η φωτογραφία είναι για όσκαρ!!! :) Τέλειο. Και πολύ όμορφες συνθέσεις!
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Dec 2008 :  15:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Άλλη μια σύνθεση.
Ανυπομονώ να αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται την άνοιξη!

Αυτή είναι η μικρή σύνθεση! Υπάρχει ακόμα μία μεγαλύτερη και δύο μικρούλες!

(Ο... Αη-Βασίλης έστειλε ολόκληρο δάσος!!!)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2008 :  15:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ααα!Χμμμ! τώρα το είδα!
Ωραία γλάστρα! Μου άρεσε, θα πρότεινα να προσθέσεις μερικά (1-2) sedum. Επίσης, τι πέτρες είναι αυτές, τεχνητές ή φυσικές? και...περιμένουμε να δούμε και άλλες συνθέσεις

Με βάζεις τώρα σε σκέψεις για το πώς να φυτέψω κι εγώ κάποια ανάλογα...

Κι εγώ αρχικά για τις συνθέσεις είχα μία αντίληψη: ξεκινάς να τα φτιάχνεις, πετυχαίνεις ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ (με την πρώτη φορά), και μετά θαυμάζεις για χρόνια την τέλεια σύνθεση...Όμως, αυτό που κατάλαβα είναι ότι ανάλογα με τα φυτά που έχουμε, μπορούμε να φτιάξουμε μία σύνθεση σήμερα, όταν μεγαλώσουν κ.λπ. να τα αραιώσουμε ή/και να βάλουμε κι άλλα φυτά μαζί κ.λπ. (σε δουλειά να βρισκόμαστε, δηλαδή )...
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2008 :  15:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Οι πέτρες είναι φυσικότατες από την θάλασσα! Τώρα, κάθε φορά που βρίσκομαι στην παραλία, έχω μαζί και το κουβαδάκι μου και μαζεύω χαλίκια, πέτρες, βότσαλα! (μετά ξέρεις... αντί για κουραμπιέδες, ψήνω κοτρώνες...)

Τι sedum προτείνεις να βάλω; Σε ποια σημεία;

(Το φοβερό είναι οτι ενώ έχω σαν πρότυπο τις συνθέσεις που έχει βάλει ο Στέφανος, έχω τα ίδια φυτά που έχει χρησιμοποιήσει, το αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό... Εντάξει, δεν γκρινιάζω, μου αρέσει και έτσι, αλλά ''δεν το έχω'' ακόμα...)

Παρεπιπτόντως, αυτά τα ασπρουδερά στις συνθέσεις του Στέφανου τι είναι; Είναι πολύ όμορφα!

Edited by - emmy on 26 Dec 2008 15:36:09
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2008 :  16:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Λοιπόν, έτσι, όπως τα ξαναβλέπω , νομίζω ότι κάποια "μυστικά" στις συνθέσεις του Στέφανου είναι:
- οι γλάστρες δείχνουν "γεμάτες", δηλαδή, δε φαίνεται χώμα ή φαίνεται πολύ λίγο,
- πολλά φυτά διαφορετικού χρώματος,
- τα φυτά είναι πιο κοντά μεταξύ τους, με αποτέλεσμα, τα διαφορετικά χρώματα να κάνουν "αντίθεση",
- φυτά με διαφορετικό σχήμα, στρόγγυλα κι άλλα "ακανόνιστα"

...

...
Και...τώρα που τα βλέπω γραμμένα τα παραπάνω...θα έλεγα μήπως να έβαζες τα κόκκινα πιο κοντά μεταξύ τους, φτιάχνοντας 2 "ομάδες" με κόκκινα sempervivum. Η μία στο κέντρο της γλάστρας και η άλλη κάπου αλλού. Μία ακόμη ομάδα με τα πιο "ασπριδερά" και μία τέταρτη ομάδα με τα "πρασινερά". Στη συνέχεια μερικά sedum (δεν ξέρω ποια έχεις), σε κάποια απόσταση μεταξύ τους.. εδώ κι εκεί...??

Θα έβγαινα κι εγώ έξω τώρα να δοκιμάσω και με μερικά δικά μου αλλά... 5.3 βαθμοί και ψιλόβροχο...
Κορυφή σελίδας

emmy

373 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2008 :  17:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους emmy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην emmy  Απάντηση με παραπομπή
Το παρατήρησα αυτό που λες για τις αποστάσεις και το ''γέμισμα'' του χώρου, αλλά δεν έχω δει πως αναπτύσσονται την άνοιξη και φοβάμαι μήπως ''μπουκώσουν''. Ίσως παραείμαι επιφυλακτική...
(Το Sedum palmeri για παράδειγμα, μέσα σε 2 μήνες κοντεύει να μεταναστεύσει στην δίπλα γλάστρα!)

Καλή η παρατήρηση με τις χρωματικές ομάδες!
Θα το δοκιμάσω (σύντομα γιατί τώρα...)!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2009 :  17:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
....ακολουθώντας τις οδηγίες....έκανα κι εγώ την πρώτη μου σύνθεση (οι άλλες που είχα βάλει δε μετρούσαν, ήταν απλώς...δύο φυτά μαζί στην ίδια γλάστρα...)

Πρώτη σύνθεση και ταυτόχρονα...πρώτες φωτογραφίες του χρόνου:

Υλικά
πήλινη γλάστρα διαμέτρου: 19cm
πέτρες: ελαφρόπετρα και διάφορες ποταμίσιες
φλοιός δέντρου
φυτόχωμα, φυλλόχωμα, χαλικάκι, ελαφρόπετρα

Φυτά
1. Sedum dasyphyllum
2. Sedum sartorianum
3. Sedum hirsutum
4. Sempervivum var.
5. Sempervivum calcareum
6. Sedum sp.
7. Sedum reflexum
8. Lewisia hybrid
9. Sedum spurium
10. Sempervivum arachnoideum

...και δύο κομματάκια mammillaria gracilis που βρήκα σπασμένα στο μπαλκόνι και τα έβαλα απλά στη γλάστρα...
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1639 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2009 :  18:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ΑΑΑΑΑ!! έτσι όπως πάς "kaktos" θα "φάς" και την Emmy στις συνθέσεις.........
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3925 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jan 2009 :  18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Νομίζω καλά τα πήγα για...αρχή
...άσε που νομίζω ότι είναι κολλητικό (δηλαδή, η emmy φταίει )

Είναι σημαντικό να έχεις 1-2 ωραίες πέτρες και...αρκετά φυτάκια!
Παρεμπιπτόντως, μου άρεσε αυτή η πέτρα στο κέντρο της αριστερής γλάστρας της emmy:

Πρέπει να πάρω τα βουνά και τα...ποτάμια για υλικά (με καλαθάκια και κουβαδάκια!)
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.45 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000