ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Κάκτος ζητάει βοήθεια!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Κάκτος ζητάει βοήθεια!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

Alx
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jul 2017 :  16:45:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Alx  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σας είμαι καινούριο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου post.
Ο άρρωστος είναι στην οικογένεια αρκετά χρόνια, τουλάχιστον 6, κάθε χρόνο και φέτος, έκανε περισσότερα από 10 λουλούδια.
Φαίνονται και μέσα στη γλάστρα τα φετινα..

Τα τελευταία χρόνια όμως (2 χρόνια τώρα) έχουμε αλλάξει όλοι συνήθειες και σπίτι! και υποψιάζομαι ότι έχει αρχίσει να σαπίζει..
Ειναι όμως αυτό το πρόβλημα ή είναι κάτι αλλο;
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Δεν έχω αντιμετωπίσει άλλη φορά κατι τέτοιο..
Τα φώτα σας!

[url=https://postimg.org/image/rr3hvzys9/][/url]

[url=https://postimg.org/image/s67tastvd/][/url]

Εχει πάρει κλήση και υποψιάζομαι ότι αρχίζει να βουλιάζει...
αλλά μπορεί να είναι και από τον τρόπο που τον βλέπει ο ήλιος;
Εχω προσπαθήσει να τον περιστρεφω να τον βλέπει ο ήλιος περιμετρικά αλλά νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει.

[url=https://postimg.org/image/xwr8kd17f/][/url]

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας

Alx
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Aug 2017 :  11:31:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Alx  Απάντηση με παραπομπή
Θα συνεχίσω να δίνω περισσότερα στοιχεία μήπως και γίνει λίγο ποιο εύκολα αναγνωρίσιμο το θέμα.
Στην προτελευταία φωτογραφία φαίνεται μία από τις βαθιές ουλές που του άφησε η μεταφορά, τρία χρόνια πριν.
Από τότε μέχρι και τώρα ο κάκτος είναι εντελώς φυσιολογικός.
Παρόλα αυτά, η καφέ επιφάνεια που εμφανίζεται στο κάτω μέρος ανεβαίνει με τον καιρό, αυξάνεται, αλλά δεν είναι μαλακή, είναι το ίδιο σκληρή με την πράσινη επιφάνεια του κάκτου.
Πριν από περίπου 4 μήνες τον μεταφύτεψα, δεν είδα κάποιο πρόβλημα στη ρίζα, ή τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι.
Επίσης έχω απορία για τα καινούρια κακτάκια που βγαίνουν πάνω στον κάκτο, τι κάνω με αυτά;
Κάτι σημαίνει αυτό;
Μπορώ να τα μεταφυτέψω αυτά;
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2017 :  22:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα
Δεν σαπίζει
ξυλοποίηση είναι, συμβαίνει όταν ο κάκτος μεγαλώνει σε ήλικία

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Alx
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2017 :  21:01:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Alx  Απάντηση με παραπομπή
Υπέροχα!!
Ευχαριστώ mavirenes

Και γιατι μεγαλώνει τόσο στραβά;
Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό;
Τα mini-κακτάκια που βγαίνουν πάνω του σαν κρεατοελιές τα αφήνω όπως είναι;

Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2017 :  21:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλού κακού τούμπαρε τον κάκτο και έλεγξε καλά αν έχει μαλακά σημεία πιο κάτω, μήπως έχει πράγματι σάπισμα που δεν το βλέπεις
μεγαλώνει στραβά? ηλιοτροπισμός? από έκθεση πως πάει?
τα παιδάκια εγώ θα τα άφηνα
εκτός αν θες να τα αποσπάσσεις και να τα φυτέψεις εκ νέου ( το φθινόπωρο καλύτερα )

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000