ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Περίεργο παράσιτο
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Περίεργο παράσιτο
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Panagiotis
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2016 :  10:03:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Panagiotis  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα, έχω έναν αντίστοιχο κάκτο εμβολιασμένο....λογικά το μόσχευμα ανήκει στην οικογένεια των Gymnocalycium (διατίθενται φωτογραφίες). Το παράξενο είναι πως όσες φορές είχα τέτοιο κάκτο συνήθως (λόγω δικού μου λάθους προφανώς) το υποκείμενο μαραινόταν ή σάπιζε εσωτερικά και προτού "αποδημήσει εις κύριον", σάπιζε ή μαραινόταν και το μόσχευμα....στην συγκεκριμένη περίπτωση ενώ το υποκείμενο σάπισε το μόσχευμα εδώ και δύο μήνες παραμένει ακμαιότατο...μάλιστα έχει αφαιρεθεί πλήρως ο κάκτος από τη γλάστρα και το μόσχευμα στηριζόμενο σε όρθια θέση παραμένει φρέσκο όπως τη πρώτη μέρα που το πήρα....καμία μεταβολή σε χρώμα υφή ή κάτι άλλο....είναι λογικό αυτό? από περιέργεια συνέχισα να το ποτίζω σε ρυθμούς ποτίσματος ενός κάκτου και έχω την υποψία ότι προσπαθεί να βγάλει ρίζες γιατί στηρίζεται πιο σταθερά στο χώμα από ότι τις πρώτες μέρες αποχώρησης από το υποκείμενο...είναι δυνατό κάτι τέτοιο?
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000