ΚΑΚΤΟΣ - Forum - caralluma hesperidum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 caralluma hesperidum
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Δεσποινα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2016 :  11:38:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Δεσποινα  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας και καλως σας βρηκα !
θα ηθελα να ρωτησω καταρχην για ενα μοσχευμα που εχω τωρα και περιπου ενα μηνα φυτεμενο αλλα δεν εχει προοδευσει προς το καλυτερο. μαλιστα εχει αρχισει να ασπριζει στην κορυφη αλλα τιποτα περισσοτερο. μολις ηρθε το εβαλα κατευθειαν σε γλαστρα και ηλιο - και απο τοτε σταθερο. ουτε ριζες ουτε σαπισμα. τι κανω λαθος?
[/URL]
επισης να ρωτησω , εσεις απο που ψωνιζετε κακτοειδη και παχυφυτα?
εχω δοκιμασει διαφορα σαιτ εξωτερικου αλλα δεν ειμαι 100% ευχαριστημενη.

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  00:04:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Δέσποινα καλώς ήρθες!
Εμένα ένα τέτοιο μόσχευμα μετά 6 μήνες άρχισε να αναπτύσσεται! πάνω που μου φαινόταν ότι το πάνω μέρος ζάρωσε ανησυχητικά!!

Εχει διάφορα φυτώρια, μπορείς στις ανθοεκθέσεις που γίνονται τώρα να δεις και να γνωρίσεις από κοντά τα φυτά τους.
Επίσης από καλλιεργητές που αγαπούν τους κάκτους.
Βασικά όλα εξαρτώνται από τις αναζητήσεις σου.
Αν θέλεις σπάνιους ή πολύ ιδιαίτερους κάκτους με Γενεολογική ταυτότητα

---------------------------
We see things as we are...
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  07:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Συνήθως χώνω τα μοσχεύματα σε σκέτο περλίτη σε φωτεινό μέρος αλλά όχι σε απεθείας ήλιο, σε δροσιά.
Βγάζουν ρίζες εγγυημένα.
Το συγκεκριμένο είδος προτιμά να διατηρείται σε ημισκιερό μέρος γενικότερα.
Δεν του αρέσει να ξεροψήνεται, χάνει τη φρεσκάδα του.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  08:04:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσόρισες στην παρέα μας.-
Κορυφή σελίδας

Δεσποινα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  13:29:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Δεσποινα  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστω πολυ για τα καλωσορισματα,
θα του αλλαξω θεση λοιπον σε ημισκερο σημειο και θα περιμενω.
ναι το ασπρισμα και το ζαρωμα με προβληματισε , δεν ηξερα εαν ηρθε παρεα με καποιον μυκητα. Δυστυχως στην Κρητη δεν εχουμε τις επιλογες των εκθεσεων και πολυ σας ζηλευω γιαυτο.
απο το ιντερνετ και το ebay ψαχνω , βαση ομορφιας και μονο. παντως εχω βγαλει απο σπορο διαφορα και ειμαι περιφανη ¨-))
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  14:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς όρισες! Καλή επιτυχία με τα φυτά σου!
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2016 :  17:02:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Από το φθινόπωρο ήταν ζαρωμένο άσχημα..
Δηλαδή λογικά τόσο που θα το πετούσα.
Το άφησα στην άκρη του κάθε 2 μήνες ελαχιστο νερό.
Από το Μάρτιο κάθε μήνα λίγο νεράκι και πλέον πριν ενα μήνα έβγαλε το 1ο δειγμα ζωής!
Φυσικά δεν είναι και ζαρωμένο πλέον.
Και ναι δεν το είχα σε ήλιο... σε φωτεινό μέρος με λίγο πρωινό ήλιο..

Ελπίζω και το δικό σου γρήγορα να κινητοποιηθεί!

[/url]

edit: sorry αλλα μου βγαίνει μόνο πλάγια η φωτογραφια...

---------------------------
We see things as we are...

Edited by - Optica Rubra on 16 May 2016 17:04:09
Κορυφή σελίδας

Δεσποινα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  00:21:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Δεσποινα  Απάντηση με παραπομπή
τι ωραιο θεαμα οταν βλεπεις νεες βλαστες.! το δικο μου ειναι πιο ταλαιπωρημενο μαλλον λογω ηλιου. υπομονη και πιστευω να παρει μπρος. το επομενο μοσχευμα θα το δοκιμασω στον περλιτη.
ευχαριστω πολυ!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2016 :  22:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πολύ θα ήθελα να καμαρώσω τα σπορόφυτά σου, εύγε

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Δεσποινα
Starting Member

Greece
6 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2016 :  10:38:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Δεσποινα  Απάντηση με παραπομπή
δεν ειναι τιποτα σουπερ ουαου, pleiospilos nelii και lithops dorotheae , απο σπορους ελληνικου σαιτ πριν χρονια αλλα οτι και να ναι οταν το μεγαλωνεις απο σπορακι ειναι σαν παιδι σου :-)) τωρα ειναι σε γλαστρες μαζι με αλλα 10 διαφορετικα πραγματα στην ιδια γλαστρα και μαλλον θα χρειαστω την βοηθεια σας να τα τακτοποιησω καλυτερα ¨-)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2016 :  20:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι λες τώρα!!
ποτέ δεν τα κατάφερα
εύχομαι αν επιβιώσουν και να καλομεγαλώσουν!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000