ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Kakteenschau Mainz Wiesbaden 2016
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Kakteenschau Mainz Wiesbaden 2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  12:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σας γράφω από τα ξένα
Κακτοέκθεση Κακτοσυλλόγου Mainz - Wiesbaden
Επειδή είναι κοινός Σύλλογος δύο πόλεων...γίνεται ακριβώς στη μέση, σε ένα χωριό (Delkenheim) που είναι ανάμεσα στις πόλεις Mainz και Wiesbaden.

Είσοδος

Το περίπτερο του www.rarecacti.com

Περίπτερο ανθεκτικών στο κρύο κάκτων του Winter Kaktus

Γενική άποψη της έκθεσης:

Κι άλλο περίπτερο με ανθεκτικούς στο κρύο κάκτους (-12 μέχρι -25):

Lophophora

Echinocactus horizonthalonius, διάφορες ποικιλίες. Ρώτησα πώς τους καλλιεργούν εδώ. Μόνο σε θερμοκήπιο για πολύ φως... Από τον Doredal Kaktus.

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Αχ...αυτό το Gymnocalycium μετά στη φωτό το πρόσεξα...έπρεπε να το είχα πάρει...

Περίπτερο ιδιώτη συλλέκτη

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  12:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Συνεχίζεται....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  15:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Το περίπτερο Uhlig Kakteen

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  15:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα... ψώνια:

Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  16:27:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Υπέροχες φωτογραφίες !!! Ευχαριστούμε πολύ!!!

Πόσες ώρες ήσουν εκεί μέσα για να τα δεις όλα άραγε?

Καλορίζικα και τα νέα φυτά σου.

Μπορώ να ρωτήσω για το πρώτο φυτό που είδα κι αναρωτήθηκα το όνομά του? Μετά παρακάτω επαθα σοκ... και τι να πρωτορωτήσω...

Αυτό που είναι κυκλωμένο στη φωτο με κόκκινο ξέρετε ποιο είναι και αν το βρίσκουμε εδω στην Ελλάδα?
[/url]

Την αγάπη μας στα ξένα !!

---------------------------
We see things as we are...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  18:11:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Σ΄ευχαριστούμε για τις φώτο, καταπληκτική έκθεση, καλορίζικα τα νέα αποκτήματα.-

Edited by - Χρήστος59 on 24 Apr 2016 18:11:40
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  18:34:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες! Μας άνοιξες την όρεξη για....αγορές
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  19:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Optica Rubra, θα σε γελάσω... για το όνομα. Ίσως ξέρει το φυτό κάποιος άλλος. Είναι του Ulrich Dosedal, ο ίδιος που έχει και τους Hori, Geohintonia, Obregonia και τα σχετικά...
http://kakteen-dosedal.de/
Μου έδωσε την κάρτα του, το φυτώριο είναι βόρεια (μα εντελώς βόρεια) Γερμανία. Έρχεται κάθε χρόνο στην έκθεση αυτή.
Ίσως μπορέσω να του στείλω τη φωτό και να τον ρωτήσω.
Εξειδικεύεται σε Ariocarpus κλπ. Είναι μου λέει γνωστός στους συλλεκτικούς κύκλους όλης της Ευρώπης.

Ασε...πονεμένη ιστορία το περίπτερό του.... (γενικά η έκθεση) έκατσα και κοίταζα και δεν το πίστευα. Όπως θα είδατε τα έχει σε ένα δίσκο, ουσιαστικά το παίρνεις το φυτό γυμνόριζο (αν μπορείς να το πάρεις...). Αχ και ξανα-αχ... Να μου το έλεγες πριν 5 χρόνια ότι θα ήμουν σε έκθεση με τέτοια φυτά και δε θα μπορούσα να πάρω ό,τι θέλω.
Το πρόβλημά μου είναι ο χώρος και το πολύ φως που χρειάζονται. Έχω κι εδώ Γερμανία μπαλκόνι, νότιο αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα ήταν αρκετό το φως γιατί είναι σκεπασμένο από πάνω. Παρακολουθώ τώρα τροχιά ήλιου κλπ. και του χρόνου βλέπουμε...

Πόσες ώρες ήμουν? Μετά από καμιά ώρα που τα είδα όλα....αποφάσισα να ξανακάνω μια γύρα να τα ξαναδώ και να τα φωτογραφίσω...
Αν δεν είχα μικρό παιδί μαζί θα καθόμουν ακόμη περισσότερο, είχε και κυλικείο με Wurst και αναψυκτικά και μπύρες...μια χαρά
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  19:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για τις ευχές! Τα δύο είναι Echinocereus ανθεκτικοί στον παγετό, το ίδιο και τα παχύφυτα στις τετράγωνες γλάστρες και στη ριχή στρόγγυλη. Είναι Delosperma. Ελπίζω να τα πάνε καλά, θέλω να τα δοκιμάσω να δω πως θα τα πάνε στις συνθήκες του εδώ μπαλκονιού.

Το ωραίο στην έκθεση ήταν το ότι είχαν περίπτερα και απλοί συλλέκτες που πουλούσαν τα φυτά τους. Τις 2 Haworthia της πήρα από έναν τέτοιο ιδιώτη. Ολλανδός, ήρθε ειδικά για την έκθεση.

Το by far ακριβότερο περίπτερο ήταν του Uhlig, ωραία φυτά. Τα Adenium δικά του. Ίσως το πιο επαγγελματικά στημένο περίπτερο. Κάθε πάγκος είχε και φωτισμό από επάνω.

Φυσικά, όλα τα φυτά ήταν στα κατάλληλα χώματα, θα τα είδατε, εντελώς συλλεκτική εικόνα όλων. Πουλούσαν και μίγμα εντελώς mineral.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2016 :  21:58:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστούμε Φωτεινή!
Εδώ περιμένουμε τις εκθέσεις της Πρωτομαγιάς μήπως ανακαλύψουμε κάτι καινούριο.
Ελπίζω να τα πάνε καλά στο κλίμα της Γερμανίας τα καινούρια φυτά σου

Optica Rubra μάλλον είναι euphorbia inermis. Δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις κάπου.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2016 :  07:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!

Βλέπω δεν αντιστάθηκες στους αγαπημένους σου echinocereus!
Καλορίζικα τα φυτά σου και με το καλό να χτίσεις μαι τεράστια συλλογάρα και στη νέα σου πατρίδα!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Apr 2016 :  11:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Ειρήνη! Όντως, βέβαια και λίγο τυχαίο αυτό με τους Echinocereus, επειδή στο γένος υπάρχουν πολλά είδη ανθεκτικά στο κρύο! Αρα είναι μία ευτυχής σύμπτωση!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000