ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Έχει σαπίσει τελικά;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Έχει σαπίσει τελικά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2016 :  20:11:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας και πάλι!

Πέρσι η αδελφή μου μού έφερε έναν κάκτο που δεν τα πήγαινε καλά... Φέτος, νομίζω, τα πάει ακόμη χειρότερα! Τον κούνησα για να δω αν έχει σαπίσει και μου φάνηκε σάπιος, μάλιστα από αρκετά ψηλό σημείο. Άρα πήρα ένα μαχαίρι και άρχισα να κόβω

Εδώ φαίνεται η πρώτη τομή. Το σημείο δε μου φάνηκε σάπιο οπότε σταμάτησα να κόβω.

Εδώ είναι και ο υπόλοιπος...

Μήπως όμως ο κάκτος δεν είναι σάπιος, αλλά αφυδατωμένος;

[Παιδιά βοήθεια, είμαι άσχετη!!!]

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2016 :  12:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!!! συνονόματη!! καθαρός είναι ο κακτούλης σου.
Δεν βλέπω σάπισμα ούτε στη μια ούτε στην άλλη φωτό.

Άσε να επουλωθεί σε σκιά και αμέσως μόλις κάνει κάλο ξαναφύτεψε
Μην ποτίσεις όσο δεν έχουν επουλωθεί οι τομές γιατί τότε θα τους σαπίσεις

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2016 :  23:53:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πολύ!

Όμως είμαι σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά, γιατί σε κάποιο σημείο είναι τόσο μαλακός που μπορώ να τον διπλώσω αν θέλω...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2016 :  12:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα,
Σε αυτό το σημείο έχει σάπισμα?
αν ναι κόψε το και βάλε μυκητοκτόνο ή σκόνη κάρβουνου και άσε να στεγνώσει

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2016 :  23:51:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Ορατό σάπισμα δεν έχει πουθενά. Αλλά σε εκείνο το σημείο που ο βλαστός ακουμπάει το χείλος της γλάστρας είναι πολύ μαλακός. Γι' αυτό κι εγώ τον έκοψα από πιο πάνω.

Τέλος πάντων, θα περιμένω να βγάλει ρίζες το πάνω κομμάτι...
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2016 :  12:03:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας και πάλι! Δυστυχώς έχω νέο πρόβλημα και μάλιστα με έναν αγαπημένο μου (Gymnocalycium baldianum νομίζω).

Επίσης έχει αλλάξει και το χρώμα του, κάπου είναι πιο ανοιχτός και αλλού πιο σκούρος.

Δεν έχω ιδέα τι είναι, πρώτη φορά το βλέπω, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το πότιζα και το νερό πήγαινε και στο κέντρο. Από την άλλη, δεν έχει σαπίσει, είναι σκληρός σε εκείνα τα σημεία.

Ευχαριστώ!
Κορυφή σελίδας

eirini
New Member

39 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2016 :  22:41:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην eirini  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας!

Γύρισα 10 μέρες μετά και ο κάκτος ήταν αγνώριστος! Έχει γίνει όλος καφέ, με γωνίες και έχει υποχωρήσει στο κέντρο... Θα ανεβάσω και φωτογραφία όταν μπορέσω. Απ' ότι κατάλαβα τον έχασα... Αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να ξέρω από τι.

Έκανα μια μικρή έρευνα για ασθένειες που προσβάλλουν αυτά τα φυτά, και πιστεύω ότι είναι fire blight. Εσείς τι λέτε?

Edited by - eirini on 03 Aug 2016 22:45:42
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2016 :  19:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα
δεν είχα δει το ποστ
με ένα μήνα καθυστέρηση θα πω ότι από όσο γνωρίζω
αυτή η εικόνα φυτού παραπέμπει σε ζημιά που γίνεται στην επιδερμίδα του από το κρύο
ρίξε μια ματιά σε αυτό το ξενόγλωσσο φόρουμ στις φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ
http://www.cactiguide.com/forum/viewtopic.php?p=94234

βεβαίως είναι απίθανο αυτό να συνέβη μήνα Ιούλιο
αλήθεια πότε το παρουσίασε αυτό το κιτρίνισμα το φυτό σου;

Φυσικά μπορεί το νερό που λίμναζε στο κέντρο να λειτούργησε σαν καθρέφτης και αν δεν ήταν στεγνό πριν το δει ο ήλιος, να προκλήθηκε έγκαυμα από τις απευθείας ηλιακές ακτίνες

Όταν λες όλος καφέ;
Σάπισε;

τα γυμνοκαλύκια σαπίζουν πολύ εύκολα
δυστυχώς
εγώ πέρυσι τα έχασα σχεδόν όλα
τα μεταφύτευσα και τα μετακίνησα σε σκιερότερο μέρος με αποτέλεσμα να στεγνώνουν αργότερα μετά το πότισμα
κρατούσαν νερό και...παπαλα

Αλήθεια ο πρώτος κάκτος που ανέβασες, τι απέγινε; σου έζησε;

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Sep 2016 19:44:12
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000