ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Μικρό κακτάκι
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Μικρό κακτάκι
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kirki
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  09:26:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kirki  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σας,

θα σας εξηγήσω το πρόβλημα που έχω με ένα πολύ μικρό κακτάκι. Το έχω μεγαλώσει από σπόρο ο οποίος μπήκε στο χώμα στις 15 απριλίου 2015 πρίν περίπου ένα χρόνο. Φύτρωσε το ένα σποράκι άρχισε να μεγαλώνει το κακτάκι και όταν ήρθε ο Νοέμβριος από λάθος πότισμα άρχισε να σαπίζει..η πορεία του λοιπόν μετά και μη ξέροντας τι να κάνω να το σώσω μέχρι που του έκανα τομή και αυτό επειδή ήθελε να ζήσει άρχισε να βγάζει ρίζες. αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι να κάνω με το πότισμά, αν το ποτίσω πολύ φοβάμαι μην αρχίσει να σαπίζει ξανά από την άλλη πως θα ριζώσει στο χώμα αν δεν το ποτίζω, τι πρέπει να κάνω λοιπόν?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  09:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!
Θα βοηθούσε μια φωτογραφία.
Οι κάκτοι ριζώνουν και στον αέρα.
Αν πλακώσεις να το ποτίζεις νομίζω πως ναι θα σου σαπίσει.
Σκέψου, το φυτό κάνει ρίζα επειδή ψάχνει να πιει και να φάει.
Θα ήθελα να δω τι ρίζες έχει. Είναι υγιείς ή σάπιες? Είναι ικανές να θρέψουν το φυτό σου ή όχι?
Αν είναι κατεστραμένες αφαίρεσέ τες και
φύτεψέ το σε περλίτη σκέτο.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, φύτεψέ το σε σταγγιστερό μίγμα και πότιζε κανονικά.
Κανονικά σημαίνει να στεγνώνει ΕΝΤΕΛΩΣ το χώμα της γλάστρας.
το πότε στεγνώνει εξαρτάται από το είδος της γλάστρας, την έκθεση και από το ίδιο το μίγμα χώματος φυσικά.
Αν θες να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000