ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ανθοφορίες 2016 Χρήστος59
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Ανθοφορίες 2016 Χρήστος59
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2016 :  22:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Πολυ ωραία συλλογή Χρήστο ! Μου αρέσουν οι Parodia , έχω και γω κάνα δυο αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω σπόρους παρά τα πινελάκια Ειρήνη, υπάρχει κάποιο μυστικό για την γονιμοποίηση αυτού του φυτού που δεν γνωρίζω;
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2016 :  00:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χμ! στα αλήθεια δεν ξέρω, εμένα μου γονιμοποιήθηκαν πάντοτε εύκολα, όσες δεν σάπισα βέβαια ( μου έχουν μείνει οι μισές - μισοί ( νοτόκακτοι )
ένα μυστήριο παρατήρησα φέτος, δεν άνοιγαν πλήρως τα άνθη τους, πρώτη φορά αυτό το φαινόμενο, δηλ μισοάνοιγαν και μαραίνονταν γρήγορα, δεν ξέρω γιατί
είναι εντυπωσιακά φυτά όταν ανθίζουν ...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2016 :  10:32:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vagelis999

Πολυ ωραία συλλογή Χρήστο ! Μου αρέσουν οι Parodia , έχω και γω κάνα δυο αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω σπόρους παρά τα πινελάκια Ειρήνη, υπάρχει κάποιο μυστικό για την γονιμοποίηση αυτού του φυτού που δεν γνωρίζω;

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

χμ! στα αλήθεια δεν ξέρω, εμένα μου γονιμοποιήθηκαν πάντοτε εύκολα, όσες δεν σάπισα βέβαια ( μου έχουν μείνει οι μισές - μισοί ( νοτόκακτοι )
ένα μυστήριο παρατήρησα φέτος, δεν άνοιγαν πλήρως τα άνθη τους, πρώτη φορά αυτό το φαινόμενο, δηλ μισοάνοιγαν και μαραίνονταν γρήγορα, δεν ξέρω γιατί
είναι εντυπωσιακά φυτά όταν ανθίζουν ...

Βαγγέλη τις δύο πρώτες τις έχω για δεύτερη χρονιά, ενώ την τρίτη την αγόρασα φέτος. Και οι τρεις όσες φορές και αν άνθισαν δεν γονιμοποιήθηκαν, δεν ξέρω γιατί.-

mavirenes όπως βλέπεις οι δύο πρώτες είναι αρκετά μεγάλες και συνεχίζουν να μεγαλώνουν, φυσικά οι ανθοφορίες τους τελείωσαν. Δεν έχω μέχρι τώρα πρόβλημα με σαπίσματα και γενικά μου φαίνεται εύκολο φυτό. Τις δύο που τις έχω όπως είπα για δεύτερη χρονιά, φέτος είχαν πολύ περισσότερα άνθη από την πρώτη και άνοιξαν κανονικά.-

Edited by - Χρήστος59 on 09 Jun 2016 10:34:01
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2016 :  15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα
Ελπίζω να μην ενοχλείσαι που συνεχίζουμε τη συζήτηση στο θέμα με τις φωτογραφίες των φυτών σου.
Χρήστο, θα ήθελες να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα σχετικό με ανθοφορία και γονιμοποίηση parodia/notocactus?
Αν ναι πες.
Αν δεν σε πειράζει συνεχίζουμε εδώ.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2016 :  15:26:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Δεν με πειράζει τίποτα, ρύθμισε το όπως νομίζεις ότι είναι καλύτερα για το φόρουμ.-

Το μόνο που με πειράζει είναι όταν πατάω νέα ποστ και με λέει ότι δεν έχει, μήπως πρέπει να ζωηρέψουμε λίγο ?????

Κυρίως οι παλαιότερες - παλαιότεροι, στο φόρουμ εννοώ, για να μαθαίνουμε και μεις ??????
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2016 :  17:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ω! Δεν είμαι διαχειρίστρια.
Από σεβασμό το πρότεινα να ανοίξουμε νέο θέμα για να μην στεναχωρηθείς επειδή είναι δικό σου το θέμα, με φωτογραφίες των φυτών σου, της συλλογής σου κι εμείς γράφουμε άλλα αντί άλλων.
Μπορεί να ήταν μια λεπτομέρεια μη δίνεις σημασία.

Τώρα για το δεύτερο ζήτημα δεν μπορώ να απαντήσω παρά μόνο για τον εαυτό μου όχι για άλλα μέλη.
Είναι ελεύθερο το διαδίκτυο. Ο καθένας επιλέγει, τον τρόπο, τον χώρο, το χρόνο της επικοινωνίας του, το είδος της επικοινωνίας του ανάλογα με τις ανάγκες του στην εκάστοτε χρονική στιγμή ή περίοδο.
Έτσι είναι αυτά άλλες φορές είμαστε στα πάνω μας και άλλοτε στα κάτω μας.Είτε πρόκειται για σελίδες, φόρουμ ή άτομα ή ομάδες.
Κάποιοι χώροι ή κάποια άτομα στο διαδίκτυο μπορεί να μετατραπούν από δημοφιλείς σε αδιάφορους, τι να κάνουμε...συμβαίνει.
Οι άνθρωποι αλλάζουν, η ζωή αλλάζει, οι δυσκολίες αυξάνονται.
Ίσως να επιστρέψουν εδώ παλιά μέλη ίσως όχι.
Το φόρουμ πάντως θα διατηρεί την αξία του έστω κι αν δεν γράφεται ούτε μια κουβέντα σε αυτό.
Για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αποτέλεσε το χώρο συνάντησης πολλών ανθρώπων και υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες, εμπειρίες, γνώσεις και συναισθήματα που μοιράστηκαν τα μέλη εδώ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jun 2016 :  13:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς αυτούς τους χαλεπούς καιρούς είναι πολυτέλεια να ασχολησαι με χόμπυ...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000