ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πλαγιασμενος κάκτος και ξερος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Πλαγιασμενος κάκτος και ξερος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Side12
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2016 :  23:40:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Side12  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σας,πριν δυο εβδομαδες έπρεπε να φύγω απ το σπίτι μου και πριν φύγω ποτησα τον κάκτο μου. Στο σπίτι μου δεν έχω μπαλκόνι, οποτε τον κάκτο μου δεν τον βλέπει ο ήλιος αλλά του έχω μια λάμπα ώστε να ζεσταίνεται. Ξαφνικα με το που γυρισα παρατήρησα πως ο κάκτος μου είχε γυρει προς τα αριστερα, το χρωμα του ηταν λίγο πιο κιτρινωπό, και καθώς τον αγγιξα στο ενα σχημα του κορμού του (το σχημα του μοιάζει με πτερύγια ανεμιστήρα) το ενα έπεσε. Αφού έπεσε στο εσωτερικό του παρατήρησα πως ηταν σαν, μετα συγχωρησεως, μυξα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορει να είναι και πως μπορω να τον επαναφερω, να τον σώσω;

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Feb 2016 :  19:02:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Από την περιγραφή καταλαβαίνω οτι μάλλον σάπισε.

Κόψε κομμάτια από το χαλασμένο τμήμα, μέχρι να φτάσεις σε υγιές-σκληρό κομμάτι.
Το υγιές κομμάτι το ακουμπάς σε ένα γλαστράκι με χώμα απότιστο και να βρεις να το τοποθετήσεις κοντά σε ένα παράθυρο να έχει φυσικό φως.
Μετά το ξεχνάς..... μέχρι το καλοκαίρι.
Όταν σιγουρευτείς ότι ρίζωσε, τότε πότισμα με πολύ μέτρο.
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2016 :  20:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σας, -καλως ηρθες στο φορουμ-πριν δυο εβδομαδες έπρεπε να φύγω απ το σπίτι μου και πριν φύγω ποτησα - σε συνθηκες κανονικης καλλιεργειας κακτων ΔΕΝ ποτιζουμε τον χειμωνα-τον κάκτο μου. Στο σπίτι μου δεν έχω μπαλκόνι, οποτε τον κάκτο μου δεν τον βλέπει ο ήλιος-δυστυχως σε εσωτερικο χωρο και χωρις ηλιο οι κακτοι δεν ζουν- αλλά του έχω μια λάμπα ώστε να ζεσταίνεται.-οι πιο πολοι κακτοι δεν θελουν ζεστη τον χειμωνα θελουν δροσια εως κρυο και κατωτερες θερμοκρασιες εως 3 με 5 βαθμους- Ξαφνικα με το που γυρισα παρατήρησα πως ο κάκτος μου είχε γυρει προς τα αριστερα, το χρωμα του ηταν λίγο πιο κιτρινωπό, και καθώς τον αγγιξα στο ενα σχημα του κορμού του (το σχημα του μοιάζει με πτερύγια ανεμιστήρα) το ενα έπεσε. Αφού έπεσε στο εσωτερικό του παρατήρησα πως ηταν σαν, μετα συγχωρησεως, μυξα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορει να είναι και πως μπορω να τον επαναφερω, να τον σώσω;- ειναι σιγουρα προσβολη απο μυκητες πραγμα μαλον φυσιολογικο λογω κακων συνθηκων καλλιεργειας- Δεν ξερω αν υπαρχει ελπιδα να σωθει το φυτο ειναι λιγο δυσκολο..πρεπει να ξεφυτεψεις τον κακτο να κοψεις ΟΛΑ τα σαπια τμηματα και να καθαρισεις πολυ καλα την ριζα απο σαπια ξερα χαλασμενα κλπ σημεια...αν μετα απο ολα αυτα εχει απομεινει υγειες κομματι του φυτου (η ριζα δεν μας ενδιαφερει μπορει να φυγει εντελως)... ακουμπησε τον πανω σε φρεσκο καθαρο χωμα και ασε τον στην ησυχια του..σε χωρο που να μην το βλεπει ηλιος αλλα να μην εχει και θερμανση...σε 1 εως 2 μηνες μπορεις να αρχισεις να ποτιζεις...

Καλη επιτυχια.....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000